Przewodnik dla turystów Ekwador
Kraje

Ekwador

Ekwador to kraj mniejszy od Polski. Jednocześnie są tam oceaniczne plaże Wysp Galapagos, aktywne wulkany czy amazońska dżungla. To oczywiście nie koniec atrakcji, które czekają na turystów w tym miejscu.

Ekwador – ubezpieczenie turystyczne

Ekwador nie należy do UE i nie obowiązuje tam karta EKUZ. Dlatego warto wcześniej zadbać o dobre ubezpieczenie turystyczne. W końcu koszty leczenia czy transportu medycznego z Ekwadoru do Polski mogą być bardzo wysokie. Najważniejszym elementem polisy jest oczywiście ubezpieczenie kosztów leczenia. Przydatne są także usługi assistance czy ubezpieczenie bagażu. Warto pomyśleć o klauzulach dodatkowych – alkoholowej i obejmującej choroby przewlekłe.

Ekwador – przygotowanie do wyjazdu

Osoby przybywające do Ekwadoru na okres do 90 dni nie muszą mieć przy sobie wizy. Obowiązkowy jest jedynie paszport ważny przez minimum 6 miesięcy. Kierowcy powinni się zapoznać wcześniej z przewodnikiem dla kierowców w Ekwadorze

Ekwador nie jest krajem zbyt bezpiecznym. Odradza się odwiedzanie pasa przygranicznego z Kolumbią. Są tam regularnie przeprowadzane operacje wojskowe przeciwko kartelom narkotykowym i separatystom. Sporym problemem jest także przestępczość pospolita. Do tego dochodzi zagrożenie aktywnością sejsmiczną. 

W Ekwadorze nie działa aktualnie żadna polska placówka dyplomatyczna lub konsularna. W razie jakichkolwiek problemów trzeba więc odwiedzić placówkę innego kraju UE. 

WHO przed wyjazdem do Ekwadoru zaleca szczepienie przeciwko żółtej febrze malarii, cholerze i wirusowi Zika. Warto też pamiętać o tym, że Ekwador to kraj leżący w dużej mierze w wysokich górach.

Ekwador – najważniejsze informacje

Nazwa Ekwador pochodzi od hiszpańskiego słowa oznaczającego równik. Rzeczywiście ten kraj znajduje się na samym równiku. To drugie najmniejsze państwo Ameryki Południowej.

Do Ekwadoru należą słynne Wyspy Galapagos położne na Pacyfiku. Kraj ten graniczy z Kolumbią i Peru. W strefie przybrzeżnej znajduje się tropikalny las deszczowy. Na północy przechodzi on w region wilgotno-suchy, a dalej w monsunowy. Dorzecze Amazonki to liczne lasy deszczowe. 

Wyżyna Andyjska składa się z dwóch pasm wulkanicznych, które oddziela dolina centralna. Na wysokości 2850 m n.p.m. znajduje się stolica Ekwadoru Quito. W Andach jest wiele wzniesień wulkanicznych. To tam znajduje się Chimborazo (6278 m) – najbardziej aktywny wulkan świata. 

Ekwador jest krajem wielonarodowościowym. Mieszka tam wielu tubylców. Potomkowie zniewolonych Afrykanów tworzą dwie kultury afro-ekwadorskie. Największa część populacji pochodzi jednak z hiszpańskich osadników. Językiem urzędowym jest hiszpański, ale używa się też 13 języków tubylczych. Większość mieszkańców kraju jest dwujęzyczna. 

Równik przedziela Ekwador na dwie części – północną i południową. Dzień trwa tam zawsze 12 godzin. Jednak nie w całym kraju panuje klimat równikowy – gorący i wilgotny. Tak jest tylko na wschodzie. W środkowej części Ekwadoru znajdują się bowiem wysokie Andy. Z kolei zachód kraju jest pod wpływem chłodnego prądu oceanicznego.

Ekwador – krótka historia

Na temat Ekwadoru z czasów przedinkaskich wiadomo oczywiście niewiele. Jednak pierwsze wzmianki potwierdzone historycznie pochodzą z wieku XI. Inkowie osiedlili się na tych terenach około rok 1450 i szybko je opanowali.

Jednak już w roku 1526 zaczęli na terenie ekwadorskiego wybrzeża pojawiać się Hiszpanie, w tym Francisco Pizarro. W latach 1531-1535 podbili część państwa Inków, a w roku 1536 przyłączyli te ziemie do Wicekrólestwa Peru. 

Hiszpanie rządzili twardą ręką, co powodowało wiele zbrojnych zrywów. Przez długi czas były one jednak nieskuteczne. Dopiero w roku 1819 udało się pokonać wroga i powstała federacyjna republika Wielkiej Kolumbii. W jej skład wchodziła prowincja Quito – dzisiejszy Ekwador. Zmieniła ona nazwę w roku 1824 na wspomniany Ekwador. W roku 1830 federacja Wielkiej Kolumbii rozpadła się i Ekwador uzyskał samodzielną niepodległość. 

Ważnym wydarzeniem w historii kraju była agresja Peru w roku 1941. Trwał wtedy spór o tereny dżungli amazońskiej, na których odkryto duże złoża ropy naftowej. Ekwador starcie przegrał i stracił 40% terytorium. W roku 1942 podpisano  stosowny protokół z Rio. Ekwador został to tego zmuszony przez inne kraje m.in. USA. Jednak już w roku 1961 rząd ogłosił, że dłużej tych postanowień nie uznaje. Spór ten trwa w zasadzie do dzisiaj, ale ryzyko walk zbrojnych jest minimalne. 

Sekrety ekwadorskiej kuchni

Serranos, a więc mieszkańcy terenów górskich jedzą sporo ziemniaków i kukurydzy. Z kolei Costenos, a więc ludzie zamieszkujący regiony przybrzeżne preferują ryż fasolę i banany. W Ekwadorze je się dużo świeżych owoców i ryb. 

Kuchnia ekwadorska jest zróżnicowana. Stanowi połączenie wpływów hiszpańskich, andyjskich i amazońskich. Widoczne są tam też elementy włoskie, afrykańskie, chińskie czy libańskie. 

Nad morzem popularne są owoce morza, wołowina i kurczak. Sałatka ceviche serwowana jest z pokarmami bogatymi w węglowodany. W górach jada się wieprzowinę, kurczaka, wołowinę i świnkę morską. Wszystko to z dodatkiem ryżu, kukurydzy lub ziemniaków. 

Inne popularne potrawy w Ekwadorze to patacones – smażone na oleju plastry zielonego platana, seco de chivo – gulasz z kozy czy llapingachos – kulki ziemniaczane z patelni. Ekwadorczycy jadają też niedostępne w Polsce owoce – psiankę lulo, męczennicę językowatą czy pomidor drzewiasty. 

Ekwador powinien kojarzyć się z wieloma rodzajami zup i gulaszów, które spożywane są przez cały dzień. Nad morzem popularne są zupy rybne z mlekiem kokosowym, a w górach zupy ziemniaczane. Na wschodzie królują z kolei zupy krem z awokado i zupy z krowich nóg oraz flaków. 

Najpopularniejsze potrawy w kraju to ryż z kurczakiem arroz con pollo, zupa z ziemniaków, sera, mięsa i awokado locro, placki serowo-ziemniaczane llapingachos, smażona wieprzowina fritada i pierożki emapanadas. 

Ekwador – atrakcje turystyczne

Ekwador nie jest najpopularniejszym krajem dla turystów, którzy odwiedzają Amerykę Południową. Ma jednak sporo do zaoferowania:

  1. Galapagos – archipelag wysp około 1000 km od wybrzeży kraju. Są tam rajskie plaże i żółwie. 
  2. Cotopaxi – wulkan o wysokości 5897 m n.p.m. Można uprawiać tam trekking, wspinaczkę, jazdę na rowerze czy jazdę konną.
  3. Yasuni – ogromny obszar chroniony słynący z dużej bioróżnorodności. Tereny te porasta las tropikalny zamieszkiwany przez wiele zagrożonych wyginięciem gatunków zwierząt. Dlatego wejść tam można jedynie pod opieką przewodnika.
  4. Banos – miasteczko w centralnej części kraju zwane bramami do Amazonii. Są tam termalne źródła i wodospady.
  5. Quito – stolica kraju położona na zboczach wulkanu na wysokości 2850 m n.p.m. Są tam liczne zabytki w tym stare kamienice kościoły i place.
  6. Cuenca – miasteczko kolonialne. Odwiedzić trzeba na pewno Katedrę Niepokalanego Poczęcia.

Najważniejsze informacje:

  • Ekwador to drugi najmniejszy kraj Ameryki Południowej - położony na równiku. Najlepiej odwiedzić go w lipcu i sierpniu, gdy opady deszczu są najmniejsze.
  • W przypadku pobytu krótszego niż 90 dni Polacy nie potrzebują wizy, aby wjechać do Ekwadoru. Wystarczy ważny przez minimum 6 miesięcy paszport.
  • Największe atrakcje Ekwadoru to Wyspy Galapagos i wulkan Cotopaxi. Warto też odwiedzić stolicę kraju Quinto i kolonialne miasteczko Cuenca.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Czy Ekwador jest bezpiecznym krajem?
Ekwador nie jest najbezpieczniejszym krajem świata. Uważać trzeba na terenach przygranicznych z Kolumbią. Problemem są też np. napady i kradzieże kieszonkowe. Przed wyjazdem trzeba pamiętać o obowiązkowych szczepieniach na choroby tropikalne.
Z czego jest znany Ekwador?
Ekwador znany jest na pewno z wulkanu Cotopaxi czy Wysp Galapagos.
Co to znaczy Ekwador?
Ekwador pochodzi od hiszpańskiego słowa oznaczającego równik. Kraj ten leży bowiem na równiku.