Filipiny to kraj, który wśród turystów nie cieszy się największą popularnością. Czym się charakteryzuje? Panuje tam tropikalny klimat, ciekawa jest też historia tego państwa. Egzotyczne Filipiny są naprawdę warte odwiedzenia. Jak się tam dostać? Co trzeba przygotować?
Filipiny – co trzeba zobaczyć?
Atrakcji na Filipinach jest całkiem sporo. Na pewno nikt się tam nie będzie nudzić.
- Wyspa Boracay – w zasadzie Filipiny leżą na siedmiu tysiącach wysp. Wiele z nich można by nazwać rajskimi. Przykładem jest wyspa Boracay – zwana wyspą Bora.
- Park Narodowy Rzeki Podziemnej Puerto Princesa – na wyspie Palawan w roku 1999 utworzony został park narodowy obejmujący podziemną rzekę Cabayugan, które płynie przez część jaskini liczącej 24 km. Rejs łódką jest w tym przypadku naprawdę niezapomniany.
- Wyspa Palawan – wąska na 40 km i długa na 425 km wyspa pełna atrakcji. Są tam rajskie plaże, dziewicza przyroda i park morski wpisany na listę UNESCO – Tubbattaha Reefs. Można tam uprawiać różne sporty wodne.
- Czekoladowe Wzgórza – znajdują się w centrum wyspy Bohol. Ich nazwa to efekt charakterystycznej barwy, które przybiera trawa porastająca wzgórza w okresie od lutego do maja. Na wyspie jest 1268 takich wapiennych wzniesień. Najwyższe mają 100 metrów wysokości.
- Vigan – hiszpańskie miasteczko kolonialne z XVI wieku. Od roku 1999 wpisane jest na listę UNESCO.
- Park Rizel w Manili – największy park miejski w całym kraju. Mieści się tam monument Torre de Manila.
- Fort Santiago – kolejna budowla zbudowana jeszcze przez Hiszpanów, gdy ci rządzili filipinami. Jej budowę zainicjował Miguel Lopez de Legazpi. Znajduje się w stolicy kraju w Manili.
- Kościół św. Augustyna w Manili – jedna ze starszych świątyń w mieście wpisana na listę UNESCO. To trzeci budynek w tym samym miejscu. Pochodzi z roku 1607.
- Wyspa Siargao – raj dla turystów kochających czystą wodę i rajskie plaże.
- Wyspa Bohol – dziesiąta największa wyspa całego archipelagu. Zachwyca malowniczymi polami ryżowymi.
- El Nido – miasteczko na wyspie Palawan. Można się tam dostać samolotem. Wśród turystów miejsce to cieszy się ogromną popularnością.
- Tarasy ryżowe w Banaue – zbocza, na których od 2000 lat uprawia się ryż. Znajdują się na wysokości 1500 m n.p.m. Wpisane są na listę UNESCO.
Filipiny – ubezpieczenie turystyczne
Filipiny trzeba uznać za kraj dość egzotyczny dla turystów z Polski. Nie obowiązuje tam oczywiście karta EKUZ. Należy więc pamiętać o zakupie odpowiedniego ubezpieczenia turystycznego, które powinno opiewać na dość wysoką kwotę. Sam koszt transportu medycznego z tak odległego zakątka jest bowiem bardzo wysoki. Przydatne są też takie dodatki jak assistance, NNW czy ubezpieczenie bagażu.
Filipiny – potrzebne dokumenty
W przypadku wyjazdów krótszych niż 30 dni nie ma obowiązku wyrabiania wizy. Trzeba za to mieć przy sobie paszport oraz bilet powrotny, a także odpowiednie środki pieniężne. Przy pobytach dłuższych niż miesiąc potrzebna jest wiza. Osoby, które o tym zapomniały, mogą skorzystać z przedłużenia pobytu bezwizowego w lokalnym urzędzie imigracyjnym. Dla kierowców przygotowano specjalny przewodnik dla kierowców na Filipinach.
MSZ odradza odwiedzanie Mindanao – to druga największa wyspa Filipin. Niebezpieczne są również okolice archipelagu Sulu. Działają tam islamistyczne siły rebelianckie. Na terenie całego kraju dochodzi często do napadów rabunkowych. Obowiązuje też zagrożenie terrorystyczne. Filipiny dodatkowo leżą w strefie aktywnej sejsmicznie. Normą są też huragany zwane tam tajfunami
Filipiny – co warto wiedzieć przed wyjazdem?
Filipiny to wyspiarski kraj położony w strefie klimatu równikowego. Wahania temperaturowe są tam niewielkie. Przez cały rok jest raczej gorąco – temperatura sięga 30 stopni Celsjusza.
Wyróżnia się dwie pory roku – suchą i deszczową. Pora sucha trwa od listopada do maja, a deszczowa od czerwca do października. Wtedy też jest duże ryzyko występowania tajfunów. Nie należy tego lekceważyć, bo Filipiny położone są tzw. Pacyficznym Pierścieniu Ognia.
Filipińczycy są przede wszystkim katolikami.
Filipiny – krótka historia
Historia Filipin zdaniem wielu osób zaczęła się wraz z przybiciem do brzegów wyspy hiszpańskich okrętów w wieku XVI. Nie jest to jednak prawda. Już w wieku XI na tamtych terenach istniało królestwo Butuanu. Mowa tutaj o wyspie Mindanao. Rządzili tam Hindusi, ale na archipelagu przenikało się wiele kultur.
Kolejnym państwowym ośrodkiem, który pojawił się w okresie przedhipszańskim był radżanat Cenu – także rządzony przez Hindusów. To wojska tego kraju przegrały z Hiszpanami w roku 1565.
Hiszpanie wyspy te znali od roku 1521. Odkrył je sam Ferdynand Magellan. Wysyłali tam zresztą kilka ekspedycji, ale zakończyły się porażką. Wyprawa pod wodza Lopeza de Villalobosa dotarła do brzegów wyspy zwanej wtedy Leyte. Nazwaną ją Filipiną na cześć księcia Filipa – następcy hiszpańskiego tronu. Nazwa ta doskonale się przyjęła i wkrótce zaczęto tak nazywać cały archipelag 7 tysięcy wysp.
Kolonizatorzy zaczęli nawracać miejscową ludność na chrześcijaństwo. Tak rozpoczęli spór z miejscowymi muzułmanami. Trwa on w zasadzie do dzisiaj.
To Hiszpanie w roku 1571 założyli Manilę – dzisiejszą stolicę kraju. Rządzili tym rejonem przez 300 lat. Dopiero w roku 1896 wybuchło antyhiszpańskie powstanie. Włączyły się w nie Stany Zjednoczone. Po dwóch latach Filipińczycy pokonali Hiszpanów, ale kontrolę nad wyspami przejęły USA. Pełną niepodległość Filipiny uzyskały w roku 1946 po II wojnie światowej.
Najważniejsze informacje:
- Filipiny to wyspiarski kraj składający się z siedmiu tysięcy wysp. Leży w strefie klimatu równikowego. Wahania temperatury są tam przez cały rok raczej symboliczne.
- Turyści, którzy przyjeżdżają na Filipiny z Polski muszą mieć przy sobie ważny paszport i bilet powrotny. W przypadku pobytów trwających do 30 dni wiza nie jest potrzebna. Przydaje się za to ubezpieczenie turystyczne.
- Stolica Manila, miasteczko El Nido czy tarasy ryżowe w Banaue to tylko niektóre z ciekawych miejsc wartych zobaczenia na Filipinach.
FAQ - Najczęsciej zadawane pytania
- Czy wyjazd na Filipiny jest bezpieczny?
- Na terenie całego kraju występuje zagrożenie terrorystyczne. Odnotowuje się też sporo napadów rabunkowych. Filipiny dodatkowo leżą w strefie aktywnej sejsmicznie. Pojawiają się tam tajfuny.
- Czy warto lecieć na Filipiny?
- Filipiny to kraj piękny, dla Polaków na pewno dość egzotyczny. Państwo to ma naprawdę długą historię i wiele ciekawych miejsc do zobaczenia. Przykładem są tarasy ryżowe w Banaue, Park Narodowy Rzeki Podziemnej Puerto Princesa czy stolica - Manila.
- Jakie dokumenty są potrzebne podczas przekraczania granicy z Filipinami?
- Polacy muszą mieć przy sobie ważny paszport i bilet powrotny. Wiza przy podróżach krótszych niż 30 dni nie jest wymagana.