Przewodnik dla turystów Holandia
Kraje

Holandia

Holandia to kraj pełen ciekawych zabytków, muzeów i galerii sztuki. Mowa w tym przypadku przede wszystkim o Amsterdamie. To miasto warto odwiedzić i to nie tylko z powodu popularnych coffee shopów.

Holandia – atrakcje turystyczne

Holandia jest krajem naprawdę ciekawym. Nie brakuje tam interesujących miejsc do zobaczenia.

  1. Amsterdam – miasto, które zna chyba każdy. Często Holandia jest utożsamiana z Amsterdamem, który słynie z tolerancji i dużej liczby kanałów. Pływających domów jest tam aż 2500, a mostów 1200. Nie brakuje poza tym licznych ścieżek rowerowych, bo Holendrzy to urodzeni rowerzyści. Miasto swoją historię zaczęło w XII wieku jako mała wioska rybacka. W Amsterdamie jest 75 muzeów, w tym Dom Rembrandta, Dom Van Gogha, Muzeum Figur Woskowych Madame Tussauds, Muzeum Haszyszu, Marihuany i Konopi czy Muzeum Erotyczne. Poza tym warto odwiedzić tzw. coffee shop. To miejsce, w którym legalnie można palić marihuanę. Co ciekawe, nie jest prawdą to, że w Holandii jest ona w 100% legalna. Można posiadać do 5 g, ale policja nawet i taką ilość może zarekwirować. 
  2. Muzeum Van Gogha w Amsterdamie – bardzo ważne muzeum sztuki z dużą kolekcją dzieł Vincenta Van Gogha z różnych okresów jego twórczości.
  3. Rijksmuseum w Amsterdamie – Muzeum Narodowe z kolekcją sztuki holenderskiej np. dziełami Rembrandta i Vermeera. 
  4. Amsterdamskie kanały – system kanałów z XVII wieku. Oplatają one starą część miasta.
  5. Keukenhof – ogród kwiatowy w Lisse nieopodal Amsterdamu. Jest tam ponad 7 milionów kolorowych kwiatów. 
  6. Zamek Het Loo – dawny pałac królewski XVII wieku położony w mieście Apeldoorn, godzinę drogi od stolicy. Słynie z barokowego ogrodu na wzór wersalski. 
  7. Park Narodowy De Hoge Veluwe – duży park pomiędzy Arnhem i Apeldoorn. Są tam wrzosowiska, rzeki, lasy i jeziora. 
  8. Morskie centrum w Scheveningen – duże centrum rozrywkowe w Hadze. 
  9. Muzeum Anne Frank w Amsterdamie – znajduje się w kamienicy, w której ukrywała się przed nazistami  żydowska dziewczynka i pisała swój dziennik. 
  10. Rotterdam – drugie największe miasto Holandii. Słynie z dużego portu – największego w Europie oraz nowoczesnej architektury.
  11. Haga – to tam mieszczą się wszystkie ważne urzędy publiczne, rząd, przedstawicielstwa dyplomatyczne itd. Znajduje się tam siedziba Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości, Międzynarodowego Instytutu Statystycznego, Europejskiego Urzędu Policji, Międzynarodowego Trybunału Karnego itd. Z miejsc przeznaczonych dla turystów wymienić trzeba Pałac Binnenhof – gotycki kompleks pałacowy z XII wieku czy Muzeum Mauritshuis.

Holandia – przygotowanie do podróży

Do Holandii udać się można samolotem. Lot zajmuje około 2 godziny. Alternatywą jest podróż koleją, ale ta trwa około 20 godzin. Widoki po drodze nie zapierają też widoku w piersiach. Trzeba się poza tym liczyć z kilkoma przesiadkami. Nieco krótsza, bo około 17 godzin trwa podróż z Warszawy do Amsterdamu autobusem. 

Świetnym rozwiązaniem może być w tym przypadku podróż samochodem. Z Warszawy do stolicy Holandii jedzie się 10-11 godzin. Warto też zajrzeć do przewodnika dla kierowców w Holandii. Okazuje się, że lokalne prawa są w tym zakresie dość liberalne. Obowiązkowo w aucie trzeba mieć jedynie trójkąt ostrzegawczy. Poza tym trzeba pamiętać o zabraniu prawa jazdy, dowodu osobistego i ubezpieczenia OC. Drogi w Holandii są bezpłatne, ale są dwa wyjątki – tunele Dordse Kil oraz Westerschelde. 

Klimat w Holandii jest dość łagodny. Najzimniej jest tam w styczniu, ale i tak średnia temperatur wynosi około 5 stopni Celsjusza. Od maja do września pogoda jest idealna do zwiedzania. Tak jest na terenie całego kraju. Warto na pewno rozważyć wyjazd w maju, bo wtedy kwitną tulipany – symbol Holandii.

Holandia – ubezpieczenie turystyczne

Holandia należy do Unii Europejskiej, a więc na terenie tego kraju można skorzystać z opieki medycznej na takiej samej zasadzie jak obywatele – wystarczy mieć kartę EKUZ do Holandii. Jednak i tak warto zadbać o ubezpieczenie turystyczne obejmujące np. NNW, OC prywatne czy ubezpieczenie bagażu.

Holandia – co warto zjeść?

Jeśli mowa o holenderskiej kuchni to spróbować trzeba:

  • stamppot – popularne danie jednogarnkowe idealne na zimę. Składa się z warzyw tłuczonych ziemniaków i kiełbasy rookworst. Można się też spotkać z wersją z kiszoną kapustą i smażonym boczkiem.
  • hachee – danie jednogarnkowe z cebulą, duszoną wołowiną, ziemniaczanym puree, ewentualnie frytkami. 
  • erwtensoep  – zupa nieco przypominająca grochówkę. Zawiera zielony groch kiełbasę i ziemniaki. 
  • haringsalade met bietjes – połączenie śledzi, cebuli, korniszonów ziemniaków i buraków. 

Najważniejsze informacje:

  • Do Holandii udać się można samolotem (lot trwa 2 godziny), autobusem, pociągiem lub samochodem. W tym osattim przypadku trzeba mieć przy sobie prawo jazdy, dowód osobisty i polisę OC.
  • Stolicą Holandii jest Amsterdam. To miasto słynie z licznych kanałów, mostów i ścieżek rowerowych. Jest tam ponad 70 muzeów.
  • Holenderski klimat jest dość łagodny. Najcieplej jest w lipcu i sierpniu, ale warto rozważyć podróż w maju, gdy w Holandii kwitną tulipany.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Co trzeba wiedzieć przed wyjazdem do Holandii?
Do przekroczenia granicy potrzebny jest dowód osobisty. Kierowcy muszą mieć przy sobie także prawo jazdy i polisę OC. Warto wyrobić kartkę EKUZ i zadbać o odpowiednie ubezpieczenie turystyczne.
W jakim języku mówi się w Holandii?
Holendrzy głównie porozumiewają się językiem niderlandzkim.
Który miesiąc jest najcieplejszy w Holandii?:
Najcieplejszym miesiącem jest sierpień. Średnia temperatura sięga wtedy 20 stopni Celsjusza.
Co zobaczyć w Holandii?
Zwiedzanie trzeba zacząć od Amsterdamu - pełnego kanałów, mostów i ścieżek rowerowych. Inne godne odwiedzenia miasta Holandii to Haga i Rotterdam - największy port w Europie.