Indonezja to raj dla podróżników. Ten kraj zamieszkuje wiele narodów i plemion. Miesza się tam ze sobą wiele religii. Dlatego warto go odwiedzić więcej niż jeden raz. Jak przygotować się do takiej podróży?
Indonezja – atrakcje turystyczne
Indonezję tworzy aż 17 tysięcy wysp. Każda z nich jest inna, jedyna w swoim rodzaju i warta odwiedzenia.
- Bali – tej wyspy nikomu nie trzeba przedstawiać. Cieszy się od lat ogromną popularnością wśród turystów. Popularnym miejscem jest Plaża Kuta słynąca z idealnych warunków do surfowania. Zawsze można też udać się nieco bardziej w głąb – do dżungli, wodospadów, pól ryżowych. Wśród ciekawych miejsc na Bali wymienić trzeba świątynię Uluwatu, Besakih czy Tanah Lot.
- Wyspy Gili – Meno, Air i Trawangan. To idealne miejsce dla nurków i nie tylko.
- Park Narodowy Komodo – zobaczyć tam można słynne warany z Komodo. Są tam także piękne plaże.
- Celebes – wyspa zwana także Sulawesi z bujną dżunglą, górami i lokalną kulturą.
- Sumatra – mieszka tam wiele dzikich gatunków zwierząt np. tygrysy czy słonie oraz orangutany sumatrzańskie. Zobaczyć trzeba jezioro Toba – duże jezioro wulkaniczne czy wyspę Samosir zamieszkiwaną dawniej przez kanibali.
- Jawa – najmocniej zaludniona wyspa Indonezji składająca się w dużej mierze z wulkanów – jest ich tam 100, z tego aż 30 aktywnych. Najważniejszy z nich to Bromo. Jawa to także liczne świątynie np. buddyjska Borobudur z wieku IX czy hinduska Prambanan.
- Dżakarta – położona na Jawie stolica Indonezji, ogromne miasto. Odwiedzić trzeba stare miasto Kota Tua, plac Merdeka czy port Sunda Kelapa. Ciekawie prezentuje się okazały park kulturalny Taman Mini Indonesia Indah.
- Lombok – mniej znana wyspa sąsiadująca z Bali, również bardzo piękna. Znajduje się tam wulkan Rinjani – 3726 m n.p.m.
- Wyspy Raja Ampat – archipelag malowniczych wysp we wschodniej części Indonezji, niedaleko Papui-Nowej Gwinei. Wpisany jest na listę UNESCO. To idealne miejsce do uprawiania sportów wodnych.
Indonezja – ubezpieczenie turystyczne
Indonezja to kraj azjatycki, w którym karta EKUZ nie jest do niczego potrzebna. Dlatego jeszcze przed wyjazdem należy zadbać o dobre ubezpieczenie turystyczne. Musi obejmować na pewno ubezpieczenie kosztów leczenia czy transport medyczny. Przy tak dalekiej podróży przydatne może być dodatkowo ubezpieczenie bagażu.
Indonezja – najważniejsze informacje
Turyści z Polski do przekroczenia granicy potrzebują paszportu oraz wizy, którą obecnie wyrobić można w kwadrans na lotnisku. Dla osób, które mają zamiar na miejscu poruszać się samochodem przygotowano przewodnik dla kierowców w Indonezji.
Indonezja jest państwem wyspiarski położonym u wybrzeży Azji Południowo-Wschodniej na Pacyfiku i Oceanie Indyjskim. Wyspy archipelagu podzielić można na Wielkie Wyspy Sundajskie (Sumatra, Jawa, południowa część Borneo, Celebes), Małe Wyspy Sundajskie (Bali i łańcuch wysp biegnących przez Timor, Moluki, między Celebesem i Nową Gwineą) oraz zachodnią część Nowej Gwinei (Papua).
Kraj zamieszkuje aż 258 mln osób. To czwarte najludniejsze państwo na świecie. Indonezyjczycy należą aż do 300 grup etnolingwistycznych. Najliczniejszą grupą są Jawajczycy – 42% ludności i Sundańczycy – około 15% mieszkańców. Inne duże grupy to Chińczycy, Malajowie, Madurowie, Batakowie czy Betawi.
Językiem urzędowym jest język indonezyjski, ale na całym archipelagu w użyciu jest ponad 700 różnych języków. Najpopularniejszy jest język jawajski, który zna 84 mln osób. Potem są języki sundyjski i madurski.
Indonezja to również największy na świecie kraj muzułmański. Islam wyznaje aż 86% mieszkańców państwa. 9% to chrześcijanie, 2 % hinduiści, a 3% to buddyści lub animiści. Hinduiści zamieszkują głównie Bali. Buddystami są zazwyczaj Chińczycy.
Indonezja jest krajem rozległym, który rozciąga się od Azji Południowo-Wschodniej aż do Australii. W jego skład wchodzi ponad 17 tysięcy wysp. Około 150 to aktywne wulkany. W przeszłości dochodziło tam do potężnych erupcji. W roku 1815 miał miejsce ogromny wybuch wulkanu, który słyszano na odległość 2000 km. Spowodował wyginięcie ludu Tambora. W wielu miejscach na świecie, również w Polsce nie było wtedy lata.
Indonezja graniczy z Malezją, Papuą Nową Gwineą i Timorem Wschodnim. Panuje tam klimat tropikalny. Temperatura przez cały rok jest niemal taka sama. Niewielkie są też zmiany długości dnia i nocy. Wilgotność powietrza wynosi nawet 90%. W Indonezji wyróżnia się tylko dwie pory roku – suchą i deszczową. Pora sucha trwa do kwietnia do października, a deszczowa od listopada do marca.
Indonezyjczycy są muzułmanami. Nie są tak radykalni, jak niektórzy Arabowie, ale warto stosować się do pewnych zasad. Kobiety nie powinny nosić w dużych miastach skąpych ubrań. Wyjątkiem są tutaj kurorty turystyczne.
Indonezja – sekrety lokalnej kuchni
Każda grupa etniczna zamieszkująca Indonezję ma swoje własne przepisy. Mieszkańcy gór używają dużo przypraw rozgrzewających i chili. Poza tym Indonezyjczycy kochają ryż. To dla nich podstawa wielu dań. Na Jawie i Bali czczona jest zresztą bogini ryżu Dewi Sri. Ryż jest wykorzystywany nawet podczas przygotowywania deserów.
Indonezja jest dużym producentem przypraw. To stamtąd pochodzą liście pandamu, goździki czy gałka muszkatołowa.
Jakich potraw trzeba spróbować?
- satay – mięsne szaszłyki podawane z ciastkami ryżowymi ketupat i sosem orzechowym, to potrawa narodowa,
- beef randang – danie pochodzące z Pandang na Sumatrze, bogate w przyprawy, słynące z ostrości,
- gado-gado – sałatka warzywna z sosem orzechowym, której podstawą jest gotowana długa fasola, ziemniaki, kukurydza, szpinak, jajko, kiełki fasoli, a także tofu, ogórek i tempeh.
Najważniejsze informacje:
- Indonezja to duży kraj wyspiarski, na który składa się ponad 17 tysięcy wysp. Mieszka tam ponad 284 mln osób, co czyni Indonezję czwartym najludniejszym krajem na świecie.
- Indonezja to w dużej mierze teren wulkaniczny. Występują tam tylko dwie pory roku - deszczowa i sucha.
- Indonezja to raj dla miłośników plażowania i amatorów sportów wodnych różnego rodzaju. Najważniejsze wyspy to Bali, Sumatra i Jawa.
FAQ - Najczęsciej zadawane pytania
- Jaka jest wiara w Indonezji?
- Indonezyjczycy są w zdecydowanej większości muzułmanami, ale mniej radykalnymi niż np. mieszkańcy Bliskiego Wschodu. Jednak i tak warto stosować się do lokalnych zasad. Kobiety poza kurortami turystycznymi nie powinny odkrywać zbyt wiele ciała.
- Gdzie warto się udać w Indonezji?
- Bali, Lumpak, Gili czy archipelag Raja Ampat to jedne z najpopularniejszych miejsc wśród turystów odwiedzających Indonezję. Są tam piękne plaże i idealne warunki do uprawiania sportów wodnych.