Irak jest krajem znajdującym się na terenie starożytnej Mezopotamii. To właśnie tam narodziło się wiele imperiów. Ciekawa jest historia tego regionu, który dzisiaj nie należy do najbezpieczniejszych miejsc na świecie. Jednak i tak przyciąga wielu turystów.
Z artykułu dowiesz się:
Irak – atrakcje turystyczne
Irak jest krajem, w którym nie brakuje ciekawych miejsc wartych zobaczenia.
- Ziggurat w Ur – budowla ta została wzniesiona około 2100 roku p.n.e. Powstała z suszonej i wypalanej cegły – poświęcono ją sumeryjskiemu bogowi księżyca Nannie. Ziggurat miał 21 metrów wysokości, ale dzisiaj jest to jedynie 13 metrów. Jednak i tak jest to najlepiej zachowany ziggurat na całym świecie. Odnawiano go już w starożytności.
- Hatra – starożytne miasto leżące na szlaku wiodącym z Zatoki Perskiej do Syrii. Dawniej Hatrę otaczały podwójne mury obronne i miasto dwa razy oparł się atakom rzymskich legionów dowodzonych przez Trajana. Ruiny dzisiaj są wpisane na listę UNESCO.
- Babilon – miasto i zrekonstruowana słynna brama Isztar – ogromne wejście z palonej cegły. Zbudowano ją około 575 roku p.n.e. i była to ósma ufortyfikowana brama w mieście. Miała 12 metrów wysokości i zdobiły ją reliefy z glazurowanej cegły. Przez bramę biegła Droga Procesyjna. Ogromne wrażenie robi nawet jej współczesna rekonstrukcja. Prawdziwy obiekt znajduje się w Berlinie.
- Spiralny Minaret – w mieście Samarra w centrum kraju. Budynek jest wzniesiony z wypalanej gliny i ma 55 metrów wysokości. Czasem nazywany jest Al-Malawija. Konstrukcja powstała w wieku IX.
- Bagdadzkie Muzeum Narodowe – to ważne miejsce dla miłośników archeologii. W końcu obecne tereny Iraku to kolebka Akadyjczyków, Asyryjczyków i Sumerów. W zbiorach muzeum znajdują się np. tablice z pismem klinowym z Uruk czy figurki i złota biżuteria z IX wieku p.n.e.
- Meczet Al-Kazimijja – zlokalizowany w Bagdadzie. To sanktuarium i mauzoleum jednocześnie, bo są tam pochowani przodkowie Mahometa. W pobliżu dochodzi jednak do wielu zamachów terrorystycznych.
- Cytadela w Irbilu – obiekt wpisany na listę UNESCO. Duże stanowisko archeologiczne powstało poprzez budowę kolejnych osiedli na tym samym miejscu. W starożytności znajdowało się tam asyryjskie miasto Arbela.
- Ruiny starożytnego miasta Aszur – była to pierwsza stolica Asyrii. Dzisiaj jest to stanowisko archeologiczne Kalat asz-Szarkat wpisane na listę UNESCO.
Irak – ubezpieczenie turystyczne
Niestety sytuacja polityczna na całym Bliskim Wschodzie jest dość napięta i zmienia się dynamicznie. W Iraku dochodzi do zamachów terrorystycznych. Dlatego należy unikać miejsc, które są często miejscem ataków. Są to np. bazy wojskowe. Bardzo niebezpiecznie jest na terenie Irackiego Kurdystanu, gdzie działa Państwo Islamskie.
EKUZ w Iraku nie obowiązuje. Dlatego należy wykupić przed wylotem odpowiednie ubezpieczenie turystyczne. Koszty polisy nie są wysokie, ale musi ona pokrywać także incydenty związane z działalnością militarną i terrorystyczną. Dobrze, gdy obejmuje ubezpieczenie bagażu, NNW, prywatne OC i pakiet assistance.
Irak – przygotowanie do podróży
Polacy, którzy chcą odwiedzić Irak muszą mieć odpowiednią wizę turystyczną. Można ją wyrobić w ambasadzie Iraku w Warszawie czy na irackich lotniskach lub przejściach granicznych. Na podstawie takiego dokumentu można przebywać na terenie Iraku przez miesiąc. Wiza jest ważna przez trzy miesiące. Mowa tutaj o wizy wydawanej w placówce dyplomatycznej. Wizy nabywane na lotniskach i przejściach granicznych są ważne przez dwa miesiące.
Warto zajrzeć także do przewodnika dla kierowców w Iraku.
Latem w Iraku jest niezwykle upalnie. Od czerwca do sierpnia temperatury przekraczają 40 stopni Celsjusza. Dlatego lepszym rozwiązaniem jest podróż o innej porze roku. Najchłodniej jest w styczniu.
Z Polski nie ma bezpośrednich lotów do Iraku, a więc potrzebne są przesiadki.
Najważniejsze informacje:
- Polacy, którzy chcą odwiedzić Iran muszą mieć przy sobie nie tylko paszport, ale i wizę. Tę wyrobić można przed wyjazdem lub na lotnisku czy lądowym przejściu granicznym.
- Tereny dzisiejszego Iraku to region, w którym narodziło się wiele starożytnych cywilizacji. Do dzisiaj podziwiać można ich pozostałości - Hatrę, Babilon, ziggurat w Ur czy ruiny starożytnego miasta Aszur.
- W Iraku latem jest bardzo upalnie, co jest złą informacją dla osób starszych i przewlekle chorych. Warto więc rozważyć podróż np. w styczniu, gdy temperatura spada do 15 stopni Celsjusza.
FAQ - Najczęsciej zadawane pytania
- Czy w Iraku jest teraz bezpiecznie?
- Niestety Irak wciąż jest miejscem niebezpiecznym. Dochodzi tam często do zamachów terrorystycznych. Niestabilna jest cała sytuacja społeczno-polityczna w tym kraju.
- Z czego słynie Irak?
- Irak to kolebka wielu starożytnych cywilizacji np. asyryjskiej u sumeryjskiej. Do dzisiaj ostało się sporo zabytków liczących setki lat - Babilon, Hatra, ruiny miasta Aszur czy ziggurat w Ur.
- Jakie dokumenty są potrzebne do przekroczenia granicy z Irakiem?
- Oprócz paszportu trzeba mieć przy sobie wizę. Wyrobić ją można w ambasadzie Iraku w Warszawie lub już na miejscu - na przejściu granicznym lądowym lub międzynarodowym lotnisku.