Przewodnik dla turystów Korsyka
Kraje

Korsyka

Korsyka jest największą wyspą Francji. To miejsce narodzin Napoleona Bonaparte. Co ciekawe, mieszkańcy Korsyki wcale nie czują się Francuzami. Co warto wiedzieć o tej wyspie? Jak przygotować się do wyjazdu?

Korsyka – co trzeba zwiedzić?

Oto największe atrakcje Korsyki:

  1. Bonifacio –  średniowieczne miasteczko nad klifami – są tam prowadzące do morza schody aragońskie i urocza starówka.
  2. Calvi – miasteczko w północnej części wyspy z cytadelą z XIII wieku. Mieszczą się tam koszary Legii Cudzoziemskiej. 
  3. Plaża Palombaggia – nad brzegiem Morza Tyrreńskiego. Ma 2 km długości.
  4. Les Calanques de Piana – ciekawa formacja geologiczna niedaleko miasta Piana. Są to pomarańczowe skały.
  5. Dom Napoleona Bonaparte – w stolicy Ajaccio. Mieści się tam muzeum.
  6. L’lle Rousse – ciekawa miejscowość w północnej części wyspy.
  7. Masyw Bavella – pasmo górskie na południu wyspy.
  8. Bastia – przemysłowe miasto na północy Korsyki z portem, twierdzą i katedrą. 

Korsyka – co warto zjeść?

Korsyka to malownicze plaże i czyste morze. Czasem coś jednak trzeba zjeść:

  • prisuttu – surowa szynka z wieprzowiny,
  • brocciu – ser serwatkowy podawany z cukrem lub alkoholem,
  • kasztany – popularne w każdej formie,
  • stufatu – kluski na parze serwowane z sosem mięsnym,
  • klementynki – hit z Korsyki.

Korsyka – krótka historia

Historia Korsyki zaczęła się jeszcze w czasach antycznych. W roku 565 p.n.e. wschodnie wybrzeże wyspy skolonizowali Grecy z Focji. Założyli oni Alalię – pierwsze miasto na Korsyce. 

Około roku 546 p.n.e. pojawiło się zagrożenie ze strony Persów. Większość mieszkańców Focji postanowiła uciec do Alalii. Jednak już 10 lat później wyspę zdobyli Etruskowie. 

Przez kolejne 2500 lat Korsyka przechodziła z rąk do rąk. Po Etruskach pojawili się Kartagińczycy, a potem Rzymianie. Władali oni wyspą od III wieku p.n.e. aż do V wieku n.e. Wtedy Alalia przekształciła się w duże rzymskie miasto. Od roku 60 na wyspie rozpoczął się proces chrystianizacji. 

Potem Korsyką panowali Wandalowie, Bizantyjczycy, Frankowie, Arabowie, a na końcu arcybiskupi Pizy. Od wieku XIII do polowy wieku XVIII wyspa należała do Republiki Genui. Ta w roku 1768 zrzekła się Korsyki na rzecz Franci w zamian za anulowanie długów. Miało to miejsce rok przed narodzinami Napoleona. 

Co ciekawe, mieszkańcy wyspy sami siebie nazywają Korsykanami i na przestrzeni lat wzniecali przeciwko władzy wiele powstań. Zjawisko to nasiliło się od lat 60. XX wieku. Francja uważana jest za kolonizatora. 

Największym aktem terroryzmu na wyspie była detonacja 20 bomb w roku 1975. Odpowiadał za to Front Wyzwolenia Narodowego Korsyki. Dzisiaj sytuacja już się uspokoiła. Mieszkańcy wysp nie chcą całkowitego uniezależnienia od Francji m.in. ze względów finansowych.  

Korsyka – przygotowanie do wyjazdu

Na Korsykę najlepiej dostać się samolotem, ale nie można liczyć na bezpośrednie loty z Polski. Potrzebna jest przesiadka np. w Paryżu. Można też wybrać się tam autem – konieczna jest wtedy przeprawa promowa (przewodnik dla kierowców na Korsyce). 

Korsyka należy do Francji, a więc turyści z Polski muszą mieć przy sobie jedynie dowód osobisty. Kierowcy muszą zabrać prawo jazdy, dowód rejestracyjny i polisę OC. 

Korsyka to wyspa górzysta, a więc klimat jest tam dość specyficzny. Przez większość roku jest jednak ciepło. W okresie letnim temperatury przekraczają 25 stopni Celsjusza. 

Lokalny język jest podobny do języka włoskiego. W końcu nad wyspą przez lata dominowała Republika Genui. Lingua corsa dzieli się na dwa dialekty. Na północny dominuje dialekt zbliżony do toskańskiego, a na południu dialekt sardyński. Mieszkańcy wyspy mówią też po francusku. 

Korsyka – ubezpieczenie turystyczne

Na Korsyce obowiązuje karta EKUZ, ale nawet ona nie pokrywa wszystkich kosztów związanych z ewentualnym leczeniem. Dlatego przed wyjazdem koniecznie trzeba zadbać o dobre ubezpieczenie turystyczne. Dodatkowo można, a nawet trzeba, je rozszerzyć o NNW, assistance czy ubezpieczenie bagażu.

Najważniejsze informacje:

  • Korsyka to wyspa należąca do Francji. Znajduje się na Morzu Śródziemnym. To tam narodził się słynny Napoleon Bonaparte.
  • Polacy, którzy chcą dostać się na Korsykę muszą mieć przy sobie jedynie dowód osobisty. Kierowcy powinni też pamiętać o polisie OC, prawie jazdy i dowodzie rejestracyjnym.
  • Korsyka to idealne miejsce zarówno do plażowania, jak i trekkingu. Ajaccio, Bonifacio i Calvi to miejsca najpopularniejsze wśród turystów.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Co warto zobaczyć na Korsyce?
Korsyka to raj dla miłośników plażowania i górskich wędrówek. Zwiedzić można Ajaccio, Calvi czy Bonifacio. Obowiązkowym miejscem do odwiedzenia jest oczywiście dom Napoleona Bonaparte.
Jakie miasto jest stolicą Korsyki?
Stolica i zarazem największe miasto Korsyki to Ajaccio. Znajduje się tam lotnisko i duży port promowy.
Kiedy najlepiej jechać na Korsykę?
Najcieplej jest latem. Średnia temperatura przekracza wtedy 25 stopni Celsjusza. Wiosną i jesienią jest nieco chłodnie,j, a przy tym dość deszczowo.