Przewodnik dla turystów Libia
Kraje

Libia

Libia to kraj, który wiele osób kojarzy z długotrwałymi konfliktami zbrojnymi, niestabilną sytuacją polityczną czy klęską głodu. Nie jest to na pewno wymarzony kierunek na wakacyjny wyjazd, ale czy na pewno? Są też osoby które wprost marzę o podróży do Libii. 

Libia – co należy wiedzieć przed wyjazdem?

Libia to kraj, w którym wciąż trwają walki. Wszystko zaczęło się od Arabskiej Wiosny w roku 2011. Odsunięto wówczas od władzy dyktatora Muammara al Kaddafiego. W kraju walczyły ze sobą różne frakcje, plemiona, grupy społeczne. Rząd narodowy jest wspierany przez ONZ. 

Turyści z zagranicy w Libii nie są w pełni bezpieczni. Czyhają tam na nich zamachy terrorystyczne, porwania itd. Dlatego polskie MSZ odradza wizyty w tym kraju. Polacy, którzy mimo to chcą wyjechać do Libii, muszą uzyskać wizę. Mogą się o to starać za pośrednictwem ambasady w Warszawie. Potrzebny jest także ważny paszport. Kierowców zachęcamy do zapoznania się z przewodnikiem dla kierowców w Libii.

Libia – ubezpieczenie turystyczne

Oczywiście Libia to kraj, w którym nie obowiązuje EKUZ. Czy zatem rozwiązaniem jest ubezpieczenie turystyczne? Przed wykupieniem polisy trzeba się zapoznać z OWU, aby dowiedzieć się szczegółów. Wiele firm ubezpieczeniowych wyklucza możliwość wypłacenia odszkodowania gdy w grę wchodzą działania wojenne czy zamachy terrorystyczne. Trudno jest więc tutaj mówić o dodatkach np. ubezpieczeniu bagażu

Libia – krótka historia

Libia to kraj znajdujący się w północno-zachodniej części Afryki. Jego historia sięga czasów starożytnych. Wtedy mieszkali tam Berberowie, a potem tereny te weszły w skład Cesarstwa Rzymskiego. 

W wieku XI na skutek podboju przez Arabów do Libii dotarła religia muzułmańska i szybko objęła cały kraj. Potem Libia stała się częścią Imperium Osmańskiego. W wieku XIX stanowiła arenę walki między Włochami a plemionami berberyjskimi. 

W roku 1911 Włochom udało się podbić Libię, która stała się ich kolonią. W czasie II wojny światowej walczyły tam wojska włoskie i niemieckie z wojskami brytyjskimi. Potem Libia wróciła pod kontrolę Włochów, ale tylko do roku 1951. Wtedy uzyskała niepodległość i stała się Królestwem Libii. 

W roku 1969 miał miejsce zamach stanu i do władzy doszedł Muammar Kaddafi. Ten dyktator rządził krajem do roku 2011. Powstanie obaliło jego reżim i doprowadziło do śmierci Kaddafiego. Niestety wybuchła wojna domowa, a Libia wciąż znajduje się na skraju kryzysu humanitarnego. 

Libia znajduje się nad Morzem Śródziemnym. Jej sąsiedzi to Algieria, Tunezja, Niger, Czad, Sudan oraz Egipt. Mieszka tam około 7 milionów osób.

Libia – podstawowe informacje

Stolicą i największym miastem Libii jest Tripolis. Język arabski jest językiem urzędowym tego kraju. Główne religie to islam i w mniejszości chrześcijaństwo. 

Zdecydowana większość Libijczyków zamieszkuje tereny nad Morzem Śródziemnym. Tymczasem wewnątrz kraju znajduje się m.in. piękne miasto Ghadames, które słynie z tradycyjnych białych domów ghurfas. Mieszkają tam głównie Berberowie. Każda dzielnica jest zajmowana przez inny klan.

W Libii znajdują się poza tym liczne starożytne ruiny. Najważniejsze z nich to Leptis Magna. To duże miasto rzymskie, które powstało jeszcze w IV wieku p.n.e. Do dzisiaj zachowało się sporo ruin np. teatr czy łuk triumfalny. Libia ma także swoje parki narodowe np. Ghat, Awbari czy Tadrart Akakus. Mieszka tam sporo dzikich zwierząt. 

W Libii są ogromne złoża ropy naftowej i gazu ziemnego. Aż 80% eksportu kraju to właśnie produkcja ropy naftowej. 

Libijczycy to grupa etnicznie dość zróżnicowana. Większość z nich to Arabowie – 90% populacji. Mieszkają tam także Tubu, Berberowie Tuaregowie czy Czarni Afrykanie. Religią dominującą jest sunnicki islam – bardzo konserwatywny. Nieodłącznym elementem życia kobiet są pełne burki zwane burkami afgańskimi. Tym samym odsłonięte są jedynie kobiece oczy. W Libii obowiązuje całkowita prohibicja. Nielegalny jest homoseksualizm.

Sekrety libijskiej kuchni

Kuchnia libijska łączy w sobie elementy arabskie, tureckie, włoskie i berberyjskie. Wykorzystuje się w niej sporo ziół – kuminu, kolendry, kardamonu czy mięty oraz oliwę z oliwek. Jada się dużo owoców morza i warzyw. Oto najpopularniejsze potrawy:

  • szakszuka – smażone jaja z cebulą, pomidorami, papryką i przyprawami,
  • kuskus – małe kulki z mąki pszennej z mięsem lub warzywami, aromatyzowane oliwą z oliwek,
  • baba ghanoush – pasta z bakłażana z tahini (pastą sezamową), czosnkiem, cytryną i oliwą z oliwek, to popularna przekąska,
  • harira – gęsta zupa z ciecierzycą, cebulą, pomidorami mięsem – podawana często w czasie ramadanu,
  • ghraiba – kruche ciastka z mąki, masła, cukru oraz zmielonych orzechów, czasem przyprawione kardamonem i cynamonem,
  • makroud – ciasto z mąki semolinowej z daktylami i skropione miodem. 

Libia – atrakcje turystyczne

Libia to obecnie kiepski kierunek na wycieczki turystyczne. Niestety sporo atrakcji i zabytków zostało w ostatnich latach zniszczone lub uszkodzone. 

  1. Leptis Magna – starożytne miasto rzymskie położone około 130 km od Trypolisu. Założone zostało przez Fenicjan około 1000 lat p.n.e. Nosiło początkowo nazwę Lpqy. Potem stało się częścią Kartaginy, a następnie weszło w skład  Imperium Rzymskiego. Za czasów cesarza Augusta przeżywało swój złoty wiek. Produkowano tam oliwę z oliwek. Mocno ucierpiało w III wieku na skutek najazdu Wandalów. Miasto to składa się z Forum, Portu i Miejskiego Wzgórza. Do dzisiaj zachowało się sporo budynków. To zasługa tego, że na setki lat zostało zapomniane i przysypane przez piasek. Dzisiaj jest to najważniejszy zabytek całej Afryki.
  2. Trypolis – stolica i największe miasto kraju położone nad Morzem Śródziemnym. Ma historię, która sięga czasów rzymskich. Było wtedy istotnym portem i centrum handlowym. Zachowały się do dzisiaj pozostałości po Cesarstwie Rzymskim.  W Trypolisie znajduje się też sporo meczetów. 

Najważniejsze informacje:

  • Libia od roku 2011 jest miejscem, w którym nie jest za spokojnie. Turystom odradza się wjazd do tego kraju.
  • Najważniejszym zabytkiem Libii i całej Afryki jest starożytne miasto Leptis Magna założone przez Fenicjan 1000 lat p.n.e. Przez setki lat przykrywały je piaski pustyni, dlatego do dzisiaj zachowało się całkiem sporo budynków.
  • Libijska kuchnia to połączenie elementów włoskich, arabskich i tunezyjskich. Najpopularniejsze potrawy to szakszuka, kuskus i harira.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Jaka religia jest w Libii?
Libia jest w większości państwem zamieszkiwanym przez muzułmanów. Jest to islam sunnicki - bardzo konserwatywny. Drugą największą religią jest chrześcijaństwo.
Z czego słynie Libia?
Dzisiaj Libia jest krajem niespokojnym, w którym nieustannie trwają walki. Szkoda, bo jest to piękny kraj. Największym zabytkiem Libii i Afryki jest starożytne miasto Leptis Magna.
Jaka kolonią była Libia?
Libia była przez lata kolonią włoską.