Przewodnik dla turystów Litwa
Kraje

Litwa

Litwa to kraj, z którym Polska ma naprawdę sporo wspólnego. Dlatego dziwić może fakt, że Polacy odwiedzają go rzadziej niż Niemcy czy Białorusini. Tymczasem podróż na na Litwę nie jest trudna, a Wilno wprost zachwyca. 

Przewodnik dla kierowców na Litwie 

Na Litwę dostać się można samolotem, ale wiele osób wybiera podróż samochodem. Trzeba wtedy mieć przy sobie prawo jazdy i ubezpieczenie OC. W przypadku samochodów osobowych sprawa jest prosta.  Jednak kierowcy busów czy autobusów przed wyruszeniem w drogę muszą wykupić odpowiednią winietę. 

Na Litwie obowiązuje jazda na włączonych światłach przez cały rok. Wszyscy pasażerowie muszą mieć zapięte pasy. W aucie trzeba mieć gaśnicę, apteczkę i trójkąt. W przeciwnym wypadku dostać można mandat, a litewska policja jest dość drobiazgowa. Surowa karana jest też jazda pod wpływem alkoholu.  

Litwa a ubezpieczenie turystyczne

Polacy, którzy mają aktualną kartę EKUZ w Litwie mogą korzystać bezpłatnie z opieki medycznej. Jednak i tak przydać się może ubezpieczenie turystyczne. Ubezpieczyciele pokrywają wtedy koszty leczenia, których nie obejmuje EKUZ. Dodatkowo warto pomyśleć o ubezpieczeniu bagażu czy OC w życiu prywatnym, mimo że Litwa uznawana jest za kraj bardzo bezpieczny.

Litwa – co trzeba zwiedzić?

  1. Wilno – każdy musi odwiedzić Ostrą Bramę kojarzącą się z Adamem Mickiewiczem. To ostatni zachowany do dzisiaj element wileńskich fortyfikacji ze słynną kaplicą z obrazem Matki Boskiej Ostrobramskiej. Warto zobaczyć kościół św. Piotra i Pawła z XVII wieku wybudowany w stylu barokowym. Wilno słynie poza tym z wielu imprez kulturowych i festiwali. W sierpniu organizowany jest Jarmark św. Bartłomieja, który pozwala przenieść się do przeszłości.
  2. Wileńszczyzna – zamieszkiwana jest w dużej mierze przez ludność polskiego pochodzenia. 
  3. Kowno – międzywojenna stolica kraju. Słynie ze budowli utrzymanych w stylistyce gotyckiej. Jest tam najstarszy obiekt sakralny na Litwie – kościół Wniebowzięcia NMP. Warto odwiedzić też Dom Perkuna, w którym mieści się Muzeum Adama Mickiewicza.
  4. Góra Krzyży w Szawlach – góra z kilkudziesięcioma tysiącami krzyży. W roku 1430 stanęła tam tabliczka upamiętniająca chrzest Żmudzi. W roku 1831 po upadku powstania listopadowego miejscowi mieszkańcy postanowili upamiętnić poległych i przynosili na wzgórze krzyże. Dzisiaj robią one ogromne wrażenie. 

Popularne litewskie przysmaki

Litewska kuchnia jest wbrew pozorom bardzo ciekawa. Czego warto spróbować?

  1. Sakotis – ciasto z jajem. Na kilogram mąki przypada aż 50 jaj. Deser wygląda jak bożonarodzeniowa choinka.
  2. Kibiny – pierogi z mięsem wieprzowym lub baranim. Mają podłużny kształt. 
  3. Kindziuk – sucha, twarda wędlina długo dojrzewająca – dość ostra w smaku. Litwa wielu osobom kojarzy się właśnie z kindziukiem.

Co koniecznie trzeba przywieźć ze sobą do Polski? Dużą popularnością cieszy się litewski miód pitny. „Stakliškių midus” wpisany został do rejestru Chronionych Nazw Pochodzenia i Chronionych Oznaczeń Geograficznych. 

Na Litwie pije się sporo kwasu chlebowego. Trzeba też koniecznie spróbować ciemnego chleba żytniego. Jest tam aż 200 jego rodzajów.

Najważniejsze informacje:

  • Litwa to kraj sąsiadujący z Polską, który warto odwiedzić w czasie wakacyjnych podróży. Wystarczy mieć przy sobie dowód osobisty lub paszport.
  • Zwiedzić trzeba przede wszystkim stolicę kraju - Wilno ze słynną Ostrą Bramą i kaplicą z Matką Boską Ostrobramską. Inną miejscowością warto odwiedzenia jest Kowno - dawna stolica Litwy.
  • Kuchnia litewska jest wbrew pozorom bardzo ciekawa. Pije się tam sporo kwasu chlebowego. Popularny jest żytni ciemny chleb. W niczym nie przypomina on polskiego pieczywa.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Co zwiedzić na Litwie?
Większość osób wymienia oczywiście Wilno z Ostrą Bramą. Zobaczyć trzeba kaplicę z wizerunkiem Matki Boskiej Ostrobramskiej. Turyści, którzy mają nieco więcej czasu, mogą odwiedzić Kowno, które w okresie międzywojennym było stolicą kraju.
Co jest potrzebne, aby wjechać na Litwę?
Litwa należy do UE, a więc Polacy potrzebują w tym przypadku jedynie ważnego dowodu osobistego lub paszportu. Przydać się też może karta EKUZ i wykupione ubezpieczenie turystyczne.
Czy warto udać się na Litwę samochodem?
Dla wielu osób podróż samochodem jest w tym przypadku najwygodniejszym rozwiązaniem. Litewskie drogi są darmowe dla kierowców aut osobowych i nie trzeba mieć Zielonej Karty. Warto się jednak stosować do lokalnych przepisów drogowych.