Przewodnik dla turystów Macedonia
Kraje

Macedonia

Macedonia Północna to kraj, o którym wiele osób ma niewielkie pojęcie. Czy ma jakiś związek z Aleksandrem Macedońskim? Mieszkają tam Grecy? Jaka jest historia tego niewielkiego kraju?

Macedonia Północna – jakie są największe atrakcje tego kraju?

Macedonia Północna to państwo małe, ale obfite w ciekawe miejsca.

  1. Jezioro Ochrydzkie – na granicy z Albanią. To najstarsze jezioro w Europie. Są tam dobre warunki do plażowania i zwiedzania. 
  2. Starożytny Teatr w Ochrydzie – ruiny teatru z II wieku p.n.e. Zachowała się do dzisiaj ich dolna część.
  3. Stara Carsija w Skopje – dzielnica bazarowa pełna wąskich uliczek. 
  4. Most Kamienny w Skopje – łączy on dzielnicę bazarową z nową częścią miasta. Pochodzi z czasów osmańskich i jest symbolem Skopje. Mierzy 21 metrów i jest bogato zdobiony. 
  5. Muzeum Archeologiczne w Skopje – niedaleko Kamiennego Mostu.
  6. Park Narodowy Mavrovo – znajduje się przy zachodniej granicy. Obejmuje pasmo gór Korab z najwyższym szczytem kraju, sztuczne jezioro Mavrovo czy miejscowość Galicnik. 
  7. Monastyr św. Jana Teologa Kaneo w Ochrydzie – malownicza cerkiew z XIII wieku położona na skalistym cyplu.
  8. Twierdza Kale w Skopje – częściowo zrekonstruowana twierdza z wieku VI. 
  9. Heraklea – ruiny starożytnego greckiego miasta w południowej części Macedonii.

Macedonia Północna – przygotowanie do podróży

Macedonia Północna nie należy do UE, ale od roku 2005 ma status państwa kandydującego. Nie należy do strefy Schengen, ale Polacy mogą wjechać do kraju na podstawie dowodu osobistego. Służby graniczne mogą w tym przypadku wręczyć specjalny blankiet z pieczątkami, który trzeba okazać podczas wyjazdu.

W Macedonii przestrzega się obowiązku meldunkowego. To obowiązek gospodarza, ale za jego niedopilnowanie płaci gość. Kara pieniężna jest dość wysoka. W skrajnych wypadkach można liczyć na dwuletni zakaz wjazdu do kraju. 

Według przewodnika dla kierowców w Macedonii obowiązuje tam polskie prawo jazdy. Jednak przy pobytach dłuższych niż 3 miesiące trzeba uzyskać międzynarodowe prawo jazdy. Przy podróżach dłuższych niż 6 miesięcy konieczny jest już lokalny dokument. Potrzebna jest także zielona karta. 

Macedonia Północna – ubezpieczenie turystyczne

Macedonia Północna  nie jest krajem UE i nie obowiązuje tam karta EKUZ. Ważne jest więc to, aby przed wyjazdem wykupić odpowiednie ubezpieczenie turystyczne. Dodatkowo warto go rozbudować o ubezpieczenie kosztów leczenia, transport medyczny, NNW, assistance czy ubezpieczenie bagażu.

Macedonia Północna – społeczeństwo

Ludność Macedonii Północnej jest mocno zróżnicowana. Na początku XXI wieku około ⅔ mieszkańców tego kraju nazywała siebie Macedończykami. Wywodzą się oni z plemion słowiańskich, które trafiły na te tereny między wiekiem VI a VIII. 

¼ ludności Macedonii to Albańczycy. Mieszają głównie przy granicy z Albanią i Kosowem. Inne mniejszości to Turcy, Romowie, Bośniacy, Serbowie i Wołosi. Mniejszość turecka to pozostałość po Imperium Osmańskim. 

Język macedoński ma sporo wspólnego z językiem bułgarskim czy serbsko-chorwackim. Oficjalnie uznawany jest dopiero od roku 1945. Większość mieszkańców kraju wyz

Macedonia Północna – krótka historia

Obecna Macedonia zajmuje niewielką część ziem historycznej Macedonii. Ta została podzielona również pomiędzy Grecję, Bułgarię, Albanię oraz Serbię. O obszarze zajmowanym przez Macedonię Północną mówi się Macedonia Wardarska. Poza tym wyróżnia się jeszcze Macedonię Egejską czy Macedonię Piryńską.

Pierwsze królestwo na terenie Macedonii Egejskiej założone zostało około roku 700 p.n.e. przez Perdikkasa I. Była to monarchia, a nie klasyczne greckie państwo-miasto. Mieszkańcy mówili jednak po grecku. 

Setki lat później za sprawą Filipa II i Aleksandra III Macedonia podbiła całą Grecję i imperium Persów. Wszystko zakończyła śmierć Aleksandra. Nastąpił wtedy podział państwa między jego dowódców. 

W II wieku p.n.e. Macedonia padła łupem Imperium Rzymskiego. Duże znaczenie zyskały m.in. Saloniki. W 395 roku stały się one po Konstantynopolu drugim najważniejszym państwem cesarstwa wschodniego. 

Od wieku III na Bałkanach zaczęli pojawiać się Goci, Hunowie, Awarowie i Bułgarzy. W okresie panowania bizantyjskiego Macedonia trafiła do Tracji. Od połowy wieku VI na tym terenie zaczęły osiedlać się plemiona słowiańskie. W wieku IX umocniła się tradycja chrześcijańska. Większość obecnych mieszkańców kraju to potomkowie tych plemion słowiańskich. 

Za czasów Symeona I Wielkiego na krótko potęgą stała się Bułgaria. To imperium szybko się jednak rozpadło. Częściowo odbudował je Samuel w latach 976-1014. Założył stolicę w Ochrydzie. 

W wieku XII na Bałkanach pojawiła się serbska dynastia Nemanjić. Stefan Nemanja i jego następcy stowrzyli państwo, które obejmowało Tesalię, Epir, Macedonią Albanię i Czarnogórę, a także część Bośni i Serbię. Stefan Dušan na cesarza koronowany został w roku 1346 w Skopje. Po jego śmieci na pierwszy plan wyszło Imperium Osmańskie. 

Turcy nad Półwyspem Bałkańskim panowali do wieku XIX. Wtedy to niepodległość uzyskały Bułgaria, Serbia i Grecja. Kraje te chciały skorzystać na podziale Macedonii. W roku 1893 powstał ruch Wewnętrzna Macedońska Organizacja Rewolucyjna IMRO. Chciała ona Macedonii dla Macedończyków. W roku 1903 ogłosiła ona nawet niepodległość kraju, ale to powstanie zostało szybko zneutralizowane. Gotsé Delchev – jeden z przywódców IMRO jest w Macedonii uważany za bohatera narodowego. 

Na skutek wojen bałkańskich 1912-13 Macedonia została podzielona między Serbię, Grecję i Bułgarię. W czasie II wojny światowej teren ten okupowały państwa Osi. Potem Macedonia Północna weszła  w skład Jugosławii, która rozpada się w latach 90. XX wieku. 

Obecna Macedonia jest niepodległym krajem od roku 1991. Oficjalna nazwa to Republika Macedonii. To jest powodem konfliktu z Grecją, która uważa, że nazwa Macedonia ma jedynie znaczenie historyczne. Grecja w związku z  tym bojkotowała Macedonię na  arenie międzynarodowej. Porozumienie podpisano dopiero w roku 2019. Dzisiaj kraj ten nosi nazwę Republika Macedonii Północnej, co ma sugerować, że mowa jedynie o północnej części tego historycznego regionu.

je prawosławie. Wyjątkiem są Bośniacy. Macedończycy, Bułgarzy i Serbowie mają swoje własne autokefaliczne kościoły prawosławne. Grecy należą do Greckiego Kościoła Prawosławnego. Turcy, Romowie i Albańczycy to na ogół muzułmanie. 

Najważniejsze informacje:

  • Macedonia Północna to niewielki kraj bałkański. Jego największe zabytki podziwiać można w Ochrydzie i Skopje.
  • Polacy do przekroczenia granicy z Macedonią Północną potrzebują jedynie ważnego paszportu.
  • Sałatka szopska, burek, pljeskavica, tavče gravče czy topeno sirenje to najpopularniejsze potrawy serwowane w Macedonii.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Czy Macedonia to drogi kraj?
Ceny w Macedonii są podobne lub nawet nieco niższe niż w Polsce. Najdrożej jest oczywiście w stolicy - Skopje oraz regionach turystycznych np. w okolicach Jeziora Ochrydzkiego.
Czy do Macedonii można jechać bez paszportu?
Polacy do przekroczenia granicy z Macedonią potrzebują jedynie ważnego dowodu osobistego. Przydać się może ubezpieczenie turystyczne.
Co warto zobaczyć w Macedonii?
Macedonia Północna to kraj niewielki i niedoceniany wśród turystów. Największą atrakcją jest okazałe Jezioro Ochrydzkie - najstarsze jezioro w całej Europie. Warto też zahaczyć np. o stolicę Skopje.