Malezja to dość egzotyczny kierunek na wakacyjny wyjazd. Jednak warto go obrać. Jak przygotować się do takiej podróży? Jakie dokumenty należy mieć przy sobie? Jakie ubezpieczenie turystyczne wybrać?
Malezja – co trzeba zobaczyć?
Malezja to miejsce, w którym spotykają się różne religie, kultury i narody. To kraj niezwykle różnorodny i bardzo ciekawy.
- Kuala Lumpur – stolica kraju słynąca z ulicznego jedzenia. Mieściły się tam przez jakiś czas najwyższe budynki świata – bliźniacze wieże Petronas. W mieście pełno jest zabytków pochodzących z różnych epok i stylów architektonicznych. Niektóre obiekty pamiętają czasy kolonialne.
- Langkawi – archipelag wysp na Morzu Andamańskim. Są tam piaszczyste plaże i czysta woda. Perła jest Pualu Langkawi – jedna ze 104 wysepek chętnie odwiedzana przez turystów. Są tam efektowne wodospady, park narodowy, lasy namorzynowej i Sky Bridge – kładka o długości 125 m zawieszona na wysokości 660 metrów n.p.m. Znajduje się na szczycie Gunung Mat Chinchang. To teren Parku Narodowego gununug Mulu.
- Georgetown na wyspie Penang – drugie największe miasto Malezji. Od lądu dzieli go most liczący 13 km. Mieszka tam sporo Chińczyków. Drewniany port Jetty jest wpisany na listę UNESCO.
- Malakka – miasto założone w roku 1396 nad cieśniną o tej samej nazwie. Wpisane jest od roku 2008 na listę UNESCO.
- Park Narodowy Taman Negara – w centrum półwyspu. To raj dla miłośników dzikich zwierząt i dziewiczej przyrody. Można tam wędrować po zawieszonych wysoko chodnikach.
- Sepilok sanktuarium orangutanów – Malezja produkuje bardzo dużo oleju palmowego, co jest kiepską informacją dla orangutanów. Wycinane są lasy deszczowe i małpy nie mają, gdzie żyć. W roku 1964 w Sepilok utworzono specjalne centrum rehabilitacyjne dla osieroconych orangutanów.
- Wyspa Sipadan – niewielka wysepka będąca miejscem godowym żółwi zielonych. Raj dla nurków.
- Cameron Highlands – plantacje herbaty w północnej części kraju.
Malezja – ubezpieczenie turystyczne
Malezja to kraj azjatycki, a więc karta EKUZ tam nie obowiązuje. Rozejrzeć się trzeba zatem za dobrym ubezpieczeniem turystycznym. Idealnie, gdy obejmuje nie tylko ubezpieczenie kosztów leczenia czy transport medyczny, ale i NNW czy ubezpieczenie bagażu.
Malezja – przygotowanie do podróży
W przypadku podróży krótszych niż 90 dni nie jest potrzebna wiza. Oczywiście mowa tutaj o wyjazdach turystycznych. Trzeba mieć dodatkowo paszport i to ważny przez minimum 6 miesięcy. Posiadanie biletu powrotnego nie jest obowiązkowe, ale czasem prosi się o okazanie środków finansowych potrzebnych na przeżycie. Dla kierowców przygotowano przewodnik dla kierowców w Malezji.
Malezja znajduje się w sąsiedztwie obszaru aktywnego sejsmicznie. W roku 2004 spore spustoszenie poczyniły tam fale tsunami. Możliwe jest też powstanie cyklonu tropikalnego.
Od października do marca trzeba liczyć się z intensywnymi opadami monsunowymi. W tym zakresie zamyka się część infrastruktury hotelowej na wschodnim wybrzeżu. Malezja leży w strefie klimatu równikowego, a więc temperatury przekraczające 30 stopni Celsjusza nie są tam wyjątkiem.
Co ciekawe, Malezja dzieli się na Malezję Zachodnią położoną na Półwyspie Malajskim i Malezję Wschodnią, która zajmuje część wyspy Borneo. Dzieli je Morze Południowochińskie. Podróżowanie po tych dwóch częściach kraju oznacza konieczność korzystania z samolotów lub łodzi.
MSZ odradza odwiedzanie niektórych regionów kraju, bo jest tam duże zagrożenie terrorystyczne. Mowa tutaj m.in. stanie Sabah w Malezji Wschodniej. Niebezpiecznie jest też na wodach terytorialnych graniczących z filipińskim archipelagiem Sulu. Sporym problemem w Malezji są napady rabunkowe z udziałem skuterów i motocykli. Niestety powietrze w tym kraju jest naprawdę kiepskiej jakości. Zaleca się więc stosowanie masek na twarz z wkładem węglowym.
Oficjalną religią państwową w Malezji jest islam. Musi ją wyznawać każdy Malaj. Mieszkańcy Malezji dobrze znają język angielski, co ma związek z przeszłością kolonialną tego kraju. Popularny od jakiegoś czasu jest też manglish – połączenie języka malajskiego i angielskiego.
Malezja – krótka historia
Malezja swoją islamską spuściznę zawdzięcza sułtanatowi Malakki. Powstał on na tym terenie około roku 1400. Jego rozwój ukrócili Portugalczycy w roku 1511. Jednak i tak nie udało im się zatrzymać islamizacji kraju.
W okresie XVIII i XIX wieku Malezja znalazła się w obszarze wpływów Wielkiej Brytanii. Była niezależna, ale faktyczną władzę sprawowali brytyjscy rezydenci. Dzisiejsza Malezja Wschodnia wchodziła w skład Brytyjskiego Bornego Północnego.
W czasie II wojny światowej na tym terenie rozgrywały się walki między Wielką Brytanią i Japonią. Stoczono Bitwę o Malaje, którą wygrały wojska japońskie. Po zakończeniu wojny Brytyjczycy utworzyli w Malezji administrację wojskową. W roku 1948 zastąpiła ją Federacja Malajska. Sytuacja ekonomiczna była trudna i wybuchały liczne strajki. Brytyjczycy tłumili je siłą. W latach 1948-60 trwało Powstanie Malajskie. Już w roku 1957 ogłoszono niepodległość kraju.
W roku 1963 do Federacji Malajskiej przyłączono Północne Borneo. Wtedy powstała nazwa Malezja. W roku 1969 wybuchło kolejne powstanie, którego celem było utworzenie państwa komunistycznego, ale wygasło w roku 1989.
Najważniejsze informacje:
- Malezja do kraj azjatycki. Turyści z Polski do przekroczenia granicy potrzebują ważnego paszportu. W przypadku wyjazdów turystycznych na okres do 90 dni wiza nie jest potrzebna.
- W Malezji obowiązkowo zobaczyć trzeba stolicę Kuala Lumpur i archipelag wysp Langkawi. Są tam piękne parki narodowe i sanktuarium orangutanów w Sepilok.
- W Malezji trzeba uważać na napady rabunkowe. We wschodniej części kraju istnieje zagrożenie terrorystyczne. Problemem są poza tym pojawiające się cyklony tropikalne czy opady monsunowe z podtopieniami.
FAQ - Najczęsciej zadawane pytania
- Co produkuje się w Malezji?
- Malezja to jeden z największych na świecie producentów oleju palmowego. Oznacza to jednak wycinanie lasów deszczowych zamieszkiwanych przez wiele gatunków zwierząt.
- Jaka jest wiara w Malezji?
- Malezja to kraj islamski. Malajowie są wręcz zobligowani to wyznawania tej religii.
- Co warto zobaczyć w Malezji?
- Zacząć trzeba oczywiście od stolicy - pełnej wieżowców Kuala Lumpur. W Malezji są liczne parki narodowe, które warto odwiedzić. Większość turystów udaje się do Sepilok - sanktuarium orangutanów.