Przewodnik dla turystów Malezja
Kraje

Malezja

Malezja to dość egzotyczny kierunek na wakacyjny wyjazd. Jednak warto go obrać. Jak przygotować się do takiej podróży? Jakie dokumenty należy mieć przy sobie? Jakie ubezpieczenie turystyczne wybrać?

Malezja – co trzeba zobaczyć?

Malezja to miejsce, w którym spotykają się różne religie, kultury i narody. To kraj niezwykle różnorodny i bardzo ciekawy. 

 1. Kuala Lumpur – stolica kraju słynąca z ulicznego jedzenia. Mieściły się tam przez jakiś czas najwyższe budynki świata – bliźniacze wieże Petronas. W mieście pełno jest zabytków pochodzących z różnych epok i stylów architektonicznych. Niektóre obiekty pamiętają czasy kolonialne.
 2. Langkawi – archipelag wysp na Morzu Andamańskim. Są tam piaszczyste plaże  i czysta woda. Perła jest Pualu Langkawi – jedna ze 104 wysepek chętnie odwiedzana przez turystów. Są tam efektowne wodospady, park narodowy, lasy namorzynowej i Sky Bridge – kładka o długości 125 m zawieszona na wysokości 660 metrów n.p.m. Znajduje się na szczycie Gunung Mat Chinchang. To teren Parku Narodowego gununug Mulu. 
 3. Georgetown na wyspie Penang – drugie największe miasto Malezji. Od lądu dzieli go most liczący 13 km. Mieszka tam sporo Chińczyków. Drewniany port Jetty jest wpisany na listę UNESCO. 
 4. Malakka – miasto założone w roku 1396 nad cieśniną o tej samej nazwie. Wpisane jest od roku 2008 na listę UNESCO.
 5. Park Narodowy Taman Negara – w centrum półwyspu. To raj dla miłośników dzikich zwierząt i dziewiczej przyrody. Można tam wędrować po zawieszonych wysoko chodnikach.
 6. Sepilok sanktuarium orangutanów – Malezja produkuje bardzo dużo oleju palmowego, co jest kiepską informacją dla orangutanów. Wycinane są lasy deszczowe i małpy nie mają, gdzie żyć. W roku 1964 w Sepilok utworzono specjalne centrum rehabilitacyjne dla osieroconych orangutanów. 
 7. Wyspa Sipadan – niewielka wysepka będąca miejscem godowym żółwi zielonych. Raj dla nurków. 
 8. Cameron Highlands – plantacje herbaty w północnej części kraju.

Malezja – ubezpieczenie turystyczne

Malezja to kraj azjatycki, a więc karta EKUZ tam nie obowiązuje. Rozejrzeć się trzeba zatem za dobrym ubezpieczeniem turystycznym. Idealnie, gdy obejmuje nie tylko ubezpieczenie kosztów leczenia czy transport medyczny, ale i NNW czy ubezpieczenie bagażu.

Malezja – przygotowanie do podróży

W przypadku podróży krótszych niż 90 dni nie jest potrzebna wiza. Oczywiście mowa tutaj o wyjazdach turystycznych. Trzeba mieć dodatkowo paszport i to ważny przez minimum 6 miesięcy. Posiadanie biletu powrotnego nie jest obowiązkowe, ale czasem prosi się o okazanie środków finansowych potrzebnych na przeżycie. Dla kierowców przygotowano przewodnik dla kierowców w Malezji

Malezja znajduje się w sąsiedztwie obszaru aktywnego sejsmicznie. W roku 2004 spore spustoszenie poczyniły tam fale tsunami. Możliwe jest też powstanie cyklonu tropikalnego. 

Od października do marca trzeba liczyć się z intensywnymi opadami monsunowymi. W tym zakresie zamyka się część infrastruktury hotelowej na wschodnim wybrzeżu. Malezja leży w strefie klimatu równikowego, a więc temperatury przekraczające 30 stopni Celsjusza nie są tam wyjątkiem. 

Co ciekawe, Malezja dzieli się na Malezję Zachodnią położoną na Półwyspie Malajskim i Malezję Wschodnią, która zajmuje część wyspy Borneo. Dzieli je Morze Południowochińskie. Podróżowanie po tych dwóch częściach kraju oznacza konieczność korzystania z samolotów lub łodzi. 

MSZ odradza odwiedzanie niektórych regionów kraju, bo jest tam duże zagrożenie terrorystyczne. Mowa tutaj m.in. stanie Sabah w Malezji Wschodniej. Niebezpiecznie jest też na wodach terytorialnych graniczących z filipińskim archipelagiem Sulu.  Sporym problemem w Malezji są napady rabunkowe z udziałem skuterów i motocykli. Niestety powietrze w tym kraju jest naprawdę kiepskiej jakości. Zaleca się więc stosowanie masek na twarz  z wkładem węglowym. 

Oficjalną religią państwową w Malezji jest islam. Musi ją wyznawać każdy Malaj. Mieszkańcy Malezji dobrze znają język angielski, co ma związek z przeszłością kolonialną tego kraju. Popularny od jakiegoś czasu jest też manglish – połączenie języka malajskiego i angielskiego.

Malezja – krótka historia

Malezja swoją islamską spuściznę zawdzięcza sułtanatowi Malakki. Powstał on na tym terenie około roku 1400. Jego rozwój ukrócili Portugalczycy w roku 1511. Jednak i tak nie udało im się zatrzymać islamizacji kraju. 

W okresie XVIII i XIX wieku Malezja znalazła się w obszarze wpływów Wielkiej Brytanii. Była niezależna, ale faktyczną władzę sprawowali brytyjscy rezydenci. Dzisiejsza Malezja Wschodnia wchodziła w skład Brytyjskiego Bornego Północnego. 

W czasie II wojny światowej na tym terenie rozgrywały się walki między Wielką Brytanią i Japonią. Stoczono Bitwę o Malaje, którą wygrały wojska japońskie. Po zakończeniu wojny Brytyjczycy utworzyli w Malezji administrację wojskową. W roku 1948 zastąpiła ją Federacja Malajska. Sytuacja ekonomiczna była trudna i wybuchały liczne strajki. Brytyjczycy tłumili je siłą. W latach 1948-60 trwało Powstanie Malajskie. Już w roku 1957 ogłoszono niepodległość kraju. 

W roku 1963 do Federacji Malajskiej przyłączono Północne Borneo. Wtedy powstała nazwa Malezja. W roku 1969 wybuchło kolejne powstanie, którego celem było utworzenie państwa komunistycznego, ale wygasło w roku 1989.

Najważniejsze informacje:

 • Malezja do kraj azjatycki. Turyści z Polski do przekroczenia granicy potrzebują ważnego paszportu. W przypadku wyjazdów turystycznych na okres do 90 dni wiza nie jest potrzebna.
 • W Malezji obowiązkowo zobaczyć trzeba stolicę Kuala Lumpur i archipelag wysp Langkawi. Są tam piękne parki narodowe i sanktuarium orangutanów w Sepilok.
 • W Malezji trzeba uważać na napady rabunkowe. We wschodniej części kraju istnieje zagrożenie terrorystyczne. Problemem są poza tym pojawiające się cyklony tropikalne czy opady monsunowe z podtopieniami.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Co produkuje się w Malezji?
Malezja to jeden z największych na świecie producentów oleju palmowego. Oznacza to jednak wycinanie lasów deszczowych zamieszkiwanych przez wiele gatunków zwierząt.
Jaka jest wiara w Malezji?
Malezja to kraj islamski. Malajowie są wręcz zobligowani to wyznawania tej religii.
Co warto zobaczyć w Malezji?
Zacząć trzeba oczywiście od stolicy - pełnej wieżowców Kuala Lumpur. W Malezji są liczne parki narodowe, które warto odwiedzić. Większość turystów udaje się do Sepilok - sanktuarium orangutanów.