Przewodnik dla turystów Meksyk
Kraje

Meksyk

Meksyk to kraj, który przyciąga coraz większą liczbę turystów. Nie brakuje tam bowiem wyjątkowych atrakcji. Meksyk wyróżnia się barwną kulturą. To kraj o ogromnym dorobku cywilizacyjnym. Jak się przygotować do takiej podróży?

Meksyk – najciekawsze atrakcje turystyczne

Jakie są najciekawsze miejsca do zobaczenia w Meksyku?

  1. Chichen Itza – stanowisko archeologiczne na Półwyspie Jukatan zwane nowym siódmym cudem świata. Miasto zostało założone w V wieku i było centrum pielgrzymkowym dla Majów, bo znajdowała się tam Piramida Kukulcan. 
  2. Teotihuacan – duży park archeologiczny niedaleko Mexico City. Jest tam wiele świątyń i piramid, w tym Piramida Słońca i Piramida Księżyca. 
  3. Mexico City – stolica kraju zamieszkana przez 9 milionów osób. Zwiedzić trzeba centrum z placem Zocalo i Katedrą Metropolitalną, promenadę Paseo de la Reforma czy Bazylikę Guadelupe. Nie brakuje tam również licznych muzeów.
  4. Merida – stolica Jukatanu zwana Białym Miastem. To zasługa charakterystycznej architektury kolonialnej. 
  5. Puebla – meksykański stan i stolica na wschód od Mexico City. To centrum turystyki religijnej. Zabytkowe centrum wpisane jest na listę UNESCO.
  6. Uxmal – dawne miasto Majów z doskonale zachowanymi ruinami – Piramidą Czarownika o wysokości 40 metrów.
  7. Guadalajara – drugie największe miasto Meksyku i stolica kulturalna kraju. 
  8. Cancun – znany meksykański kurort z 11 plażami.
  9. Tulum – popularna miejscowość turystyczna z przepięknymi ruinami miasta Majów tuż nad morzem. 
  10. Acapulco – portowe miasto i znany kurort.
  11. Laguna Bacalar – nieduże miasteczko słynące ze słodkowodnej laguny. 
  12. Cozumel – wyspa u brzegów Jukatanu słynąca z rajskich plaż i drugiej największej na świecie rafy koralowej. 
  13. Palenque – stanowisko archeologiczne, w którym od roku 1746 odkrywane są ruiny miasta Majów. Od roku 1981 mieści się tam park narodowy. 
  14. San Miguel de Allende – miasto wpisane od roku 2008 na listę UNESCO. Jego architektura miesza wiele stylów. 
  15. Playa del Carmen – duże miasto nad brzegiem Morza Karaibskiego.
  16. Los Cabos – z miastami San Jose del Cabo, Las Veredas czy Las Palmas. 
  17. Miedziany Kanion – wąwóz o długości 50 km o ścianach w kolorze miedzi. Jego ściany są miejscami wysokie na 1400 m. 

Meksyk – ubezpieczenie turystyczne

EKUZ w Meksyku nie obowiązuje. Dlatego jest tak ważne, aby przed wyjazdem wykupić odpowiednie ubezpieczenie turystyczne. W Meksyku bywa zresztą dość niebezpiecznie. Polisa musi więc opiewać na wysoką kwotę i obejmować np. NNW, assistance czy ubezpieczenie bagażu.

Meksyk – przygotowanie do wyjazdu

Polacy nie muszą mieć wizy, aby dostać się do Meksyku na okres nawet do 180 dni. Trzeba mieć natomiast paszport. Nie jest to jednak jednoznaczne z zezwoleniem na wjazd do kraju. Ostateczna decyzja należy do lokalnych służb celnych. Mogą one z każdym obcokrajowcem przeprowadzić wywiad na temat celu jego wizyty i czasu pobytu w Meksyku. Poprosić mogą np. o okazanie biletu powrotnego czy dokumentu potwierdzającego zakwaterowanie. W praktyce taka odmowa zdarza się rzadko i nie dotyczy turystów. Osoby, które na miejscu mają zamiar wynająć auto powinno zapoznać się z przewodnikiem dla kierowców w Meksyku

Meksyk to kraj, w którym wciąż funkcjonują duże kartele narkotykowe. Zdarzają się tam porwania, rozboje i wymuszenia. MSZ odradza podróżowanie m.in. do regionu Sinaloa, Chihuahua, Sonora, Durango czy Colima. Za najbezpieczniejszy uchodzi Półwysep Jukatan. Jednak i tam zdarzają się oszustwa i kradzieże kieszonkowe. Plagą są porwania ekspresowe. Czasem spotkać się można ze skorumpowanymi stróżami prawa. 

Meksyk znajduje się w kilku strefach klimatycznych. Północ jest gorąca, sucha pustynna. Południe jest bardziej wilgotne, ale wciąż ciepłe. Od maja do października trwa tam pora deszczowa. Od marca do czerwca temperatura sięga 30 stopni Celsjusza. Jeszcze cieplej jest od lipca do września. Wtedy 40 stopni Celsjusza to norma. 

Meksyk – krótka historia

Zanim na terenie obecnego Meksyku pojawili się Hiszpanie, rozwinęło się tam wiele cywilizacji prekolumbijskich – w tym  Majowie i Aztekowie. Ci drudzy stworzyli ogromne imperium, które trwało od XIII wieku do roku 1521. Kres położył mu konkwistador Hernan Cortes. Hiszpanie dokonali tego w zaledwie 600 osób.

Cortes wykorzystał fakt, że Aztekowie mieli wielu wrogów wśród Indian. Zawarł sojusz z plemieniem Tlaxcala. Stolica Azteków została zrównana z ziemią, a w jej miejsce powstało miasto Meksyk. W roku 1535 zostało stolicą Wicekrólestwa Nowej Hiszpanii. Państwo to obejmowało tereny dzisiejszej Kalifornii, Kolorado, Nevady, Utah, Arizony, Teksasu i Nowego Meksyku. 

W roku 1821 po 10 latach trwania powstania antyhiszpańskiego Meksyk uzyskał niepodległość. Stało się to w dużej mierze za sprawą Agustina de Iturbide. Przez 3 lata Meksyk był monarchią, a potem powołano republikę. 

W roku 1836 miała miejsce secesja niezadowolonych z rządu mieszkańców stanu Teksas. Utworzyli oni własną Republikę Teksasu. W roku 1845 włączono ją do państwa amerykańskiego. Stany Zjednoczone chciały te tereny wykupić od Meksyku. Skończyło się jednak wojną. Wybuchła ona w roku 1846 i skończyła się klęską Meksyku. Amerykanie zajęli miasto Meksyk i przejęli sporo ziem. 

W roku 1848 podpisano traktat pokojowy – bardzo upokarzający dla Meksyku. Amerykanie przejęli Kalifornię, Nowy Meksyk, Teksas, Utah, Nevadę, Arizonę, Wyoming i Kolorado. Kilka lat później Meksykanie sprzedali jeszcze część południowej Arizony. Do dzisiaj utrzymały się granice ustalone w roku 1853 na rzece Rio Grande. 

W roku 1864 powstało II Cesarstwo Meksyku, ale przetrwało zaledwie trzy lata. Potem kraj znalazł się pod rządami dyktatora Porfirio Diaza. W roku 1923 władzę przejęła Partido Revolucionario Institucional. Dopiero w roku 2000 oddała stery w inne ręce.

Najważniejsze informacje:

  • Turyści z Polski wybierający się do Meksyku muszą mieć przy sobie ważny paszport. Wiza przy pobycie do 180 dni nie jest wymagana.
  • Meksyk warto odwiedzić w okresie od marca do czerwca, gdy temperatura wynosi tam około 30 stopni Celsjusza. Latem bywa bardzo upalnie.
  • Meksyk to kraj pełen niesamowitych zabytków. Są to przede wszystkim pozostałości po cywilizacjach Azteków i Majów.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Na co trzeba uważać w Meksyku?
Meksyk niestety nie jest krajem zbyt bezpiecznym. Działa tam wiele karteli. Problemem są także skorumpowani policjanci. Zdarzają się kradzieże, napady, rozboje czy tzw. porwania ekspresowe. Najlepiej więc nie opuszczać kurortów turystycznych.
Co warto zobaczyć w Meksyku?
Turystów zazwyczaj przyciągają pozostałości po cywilizacjach Azteków i Majów. Wymienić tutaj trzeba Chichén Itzá, Teotihuacan, Uxmal czy Palenque. Największe kurorty to Tulum i Cancun.