Przewodnik dla turystów Norwegia
Kraje

Norwegia

Norwegia to kraj pięknych fiordów, skalistych wybrzeży, lodowców lasów, uroczych miasteczek i wodospadów. Stolicą kraju jest Oslo. Norwegia stanowi dla wielu osób spełnienie turystycznych marzeń.

Norwegia – krótka charakterystyka

W wielu zakątkach Norwegii przyroda jest wciąż dzika i nieokiełznana. To idealne miejsce na wyjazd dla osób, które nie lubią tłumów i cenią sobie ciszę. Co warto wiedzieć na temat Norwegii?

Oslo to dość specyficzna stolica. Nie jest bowiem głośna i tłoczna. Mieszka tam około 700 tysięcy osób. Miasto można zwiedzić w dwa dni. Odwiedzić koniecznie trzeba budynek opery, który do użytku został oddany w roku 2008. To największy obiekt kulturalny w Norwegii od 700 lat. Uhonorowano go nagrodą Miesa van der Rohe – dla najciekawszych rozwiązań architektonicznych. 

Symbolem i największą wizytówką Norwegii są fiordy – wodospady, formacje skalne między którymi płynie woda. To widok, który naprawdę zachwyca. Podziwiać go można w czasie pieszych wędrówek czy rejsu statkiem. Norweskie fiordy wpisane zostały na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jest ich ponad 1000, a najważniejsze znajdują się w Krainie Fiordów Norwegii. Ukształtowane zostały w czasie wycofywania się lodowców. Co ciekawe, klimat w okolicy fiordów jest dość łagodny. Najważniejsze fiordy w Norwegii to Geirangerfjord i Nærøyfjord. 

Norwegia – jakie dokumenty trzeba przygotować?

Norwegia jest członkiem Europejskiego Obszaru Gospodarczego i strefy Schengen. Dlatego wyjechać tam można z Polski na podstawie ważnego dowodu osobistego. Taki bezwizowy ruch turystyczny jest możliwy do 3 miesięcy. 

Przewodnik dla kierowców w Norwegii informuje, że obowiązuje tam polskie prawo jazdy. Zima jest tam długa i śnieżna, a więc warto pamiętać o dobrych oponach zimowych. Często przydają się także łańcuchy na koła. Nieprzestrzeganie tamtejszych przepisów ruchu drogowego jest surowo karane.

Norwegia to kraj bardzo bezpieczny, ale oczywiście zdarzają się niekiedy drobne kradzieże uliczne. Warto wspomnieć, że jest to państwo bardzo bezpieczne pod względem ruchu ulicznego. W wypadkach samochodowych giną tam jedynie 2 osoby na 100 tysięcy mieszkańców. Norwegia wypada pod tym względem o wiele lepiej od Polski.

Norwegia – jakie ubezpieczenie turystyczne wybrać?

Norweska opieka zdrowotna jest na bardzo wysokim poziomie, ale usługi medyczne są drogie. Turyści z Polski w razie problemów ze zdrowiem wykorzystać mogą kartę EKUZ w Norwegii

W Norwegii funkcjonuje pojęcie “egenandel”. Oznacza ono wkład własny pacjenta w świadczenia medyczne. Do większości wizyt i usług lekarskich obywatele dopłacają z własnej kieszeni. Dotyczy to oczywiście także turystów. Warto więc zadbać o osobne ubezpieczenie turystyczne. Wtedy można liczyć na bezpłatną pomoc medyczną w Norwegii. 

Zdecydowana większość ubezpieczeń turystycznych obejmuje też ubezpieczenie bagażu czy NNW. W rozbudowanych wariantach dostępne są np. OC, assistance czy transport sanitarny do kraju.

Najważniejsze informacje:

  • Norwegia to skandynawski kraj kojarzący się nierozerwalnie z przepięknymi fiordami. Jest ich sumarycznie ponad 1000. Wpisane zostały na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
  • Warto odwiedzić stolicę kraju - Oslo. To miasto zdecydowanie wyróżnia się na tle innych stolic europejskich. Życie płynie tam dość powoli. Obowiązkowym punktem wycieczki jest nowoczesny budynek opery z roku 2008.
  • W Norwegii obowiązuje EKUZ, ale i tak w przypadku większości usług medycznych trzeba się liczyć z wysoką  dopłatą. Warto więc zadbać o rozbudowane ubezpieczenie turystyczne.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Co zobaczyć w Norwegii?
Norwegia słynie przede wszystkim z dzikiej, fascynującej przyrody. To raj dla miłośników natury. Obowiązkowo trzeba zobaczyć fiordy, których jest tam ponad 1000. Większość osób zwiedza także Oslo, które wzdłuż i wszerz przejść można w zaledwie dwa dni.
Jakie dokumenty są potrzebne do przekroczenia granicy z Norwegią?
Norwegia należy do strefy Schengen. Dlatego Polacy muszą mieć przy sobie jedynie ważny dowód osobisty lub paszport, aby móc przekroczyć granicę. Pobytu do 3 miesięcy nie trzeba nigdzie zgłaszać.