Palestyna to miejsce wyjątkowe, w którym łączy się wiele kultur i religii. W Jerozolimie na Stary Mieście funkcjonują obok siebie Dzielnica Chrześcijańska, Dzielnica Żydowska, Dzielnica Muzułmańska i Dzielnica Ormiańska. Do każdego z miejsc wyznań trzeba podchodzić z szacunkiem.
Palestyna – co trzeba wiedzieć przed wyjazdem?
Niestety podróż do Palestyny jest obarczona pewnym ryzykiem. MSZ odradza takie podróże, zwłaszcza do Strefy Gazy. Jest tam spore zagrożenie terrorystyczne. Podobnie jest w przypadku Jerozolimy Wschodniej i Zachodniego Brzegu. Palestyna jest również położona na terenie aktywnym sejsmicznie.
Aby wjechać do Palestyny trzeba mieć przy sobie paszport ważny jeszcze przez 6 miesięcy od planowanej daty wyjazdu. Wyjazd turystyczny nie wymaga posiadania wizy. Mowa tutaj podróżach krótszych niż 90 dni. Przy przekraczaniu granicy trzeba się liczyć ze szczegółowym wywiadem na tema celu podróży.
Turyści zazwyczaj odwiedzają Brzeg Zachodni z Jerozolimą i Betlejem. Wtedy najlepiej udać się samolotem do Tel Awiwu, a potem autobusem do Jerozolimy. Wjazd z Izraela odbywa się przez checkpointy. Alternatywą drogą podróży jest most Allenby z Jordanii. Pobierana jest wtedy odpowiednia opłata. Kierowcy powinni się zapoznać z przewodnikiem dla kierowców w Palestynie.
W Palestynie są w zasadzie dwie pory roku – deszczowa zima (od listopada do maja) i suche lato (od czerwca do października). W zimie nie jest zbyt mroźne – temperatura spada do 15 stopni Celsjusza. Pod uwagę trzeba wziąć zwyczaje lokalne np. szabas. Wtedy zamkniętych jest wiele sklepów i restauracji. Inne zwyczaje panują w czasie Ramadanu. Wówczas należy powstrzymywać się od publicznego spożywania posiłków, palenia papierosów czy picia napojów.
Palestyna – ubezpieczenie turystyczne
Przed wyjazdem do Palestyny warto skontaktować się z lekarzem medycyny tropikalnej, który może zalecić wykonanie dodatkowych szczepień. Palestyna to miejsce, w którym panują wysokie temperatury. Uważać na to muszą osoby z nadciśnieniem tętniczym czy chorobami układu krążenia. Okazuje się, że opieka zdrowotna w Palestynie jest droga. Nie obowiązuje tam oczywiście EKUZ. Obowiązkowo więc trzeba wykupić dobre ubezpieczenie turystyczne. Często przydaje się dodatkowe ubezpieczenie bagażu.
Palestyna – co trzeba zobaczyć?
Nie da się ukryć, że Palestyna przyciąga przede wszystkim te osoby, które chcą zwiedzić miejsca kultu religijnego. Przy okazji zobaczyć można Izrael.
Wielu turystów zaczyna do Betlejem i Bazyliki Narodzenia Pańskiego. W podziemiach znajduje się Grota Narodzenia. W tym miejscu miał się narodzić Jezus Chrystus.
Obowiązkowym punktem zwiedzania jest Jerozolima. Do miasta prowadzi osiem bram. Jedna z nich to Brama Damasceńska będąca wejściem do Dzielnicy Chrześcijańskiej i Dzielnicy Muzułmańskiej. W IV wieku na terenie Dzielnicy Chrześcijańskiej wybudowano Bazylikę Grobu Pańskiego – na rozkaz Konstantyna Wielkiego. Ma ona wyznaczać domniemane miejsce męki i śmierci Jezusa.
Nieopodal znajduje się ważna dla wyznawców judaizmu Ściana Płaczu – pozostałość po Świątyni Jerozolimskiej zburzonej przez Rzymian w roku 70. To miejsce opłakiwania tego wydarzenia. W szczeliny wkłada się karteczki z prośbami do Boga. Na Wzgórzu Świątynnym znajduje się Meczet Al-Aksa. Ma duże znaczenie dla wyznawców judaizmu i muzułmanów. Dodatkowo odwiedzić należy turecką twierdzę z XVI wieku – Cytadelę Dawida. Jej pierwowzorem była fortyfikacja z roku 37 p.n.e. Dzisiaj mieści się tam muzeum miasta.
Na terenie Palestyny znajduje się jedno z najstarszych zamieszkanych miast na świecie – Jerycho. Odkryto tam osiedla, których historia sięga 9000 lat p.n.e. To miejscowość położona bardzo nisko. Niedaleko płynie rzeka Jordan.
Najważniejsze informacje:
- Do wjazdu do Palestyny potrzebny jest ważny paszport. W przypadku podróży turystycznych krótszych niż 90 dni nie jest potrzebna wiza.
- Osoby, które wybierają się do Palestyny powinny wziąć pod uwagę lokalne święta np. szabas czy Ramadan. Może być wtedy problem z dostępem do sklepów czy restauracji.
- Będąc w Palestynie warto odwiedzić przede wszystkim Bazylikę Narodzenia Pańskiego, Bazylikę Grobu Świętego, Bramę Damasceńską, Ścianę Płaczu, Meczet Al-Aksa i Jerycho.
FAQ - Najczęsciej zadawane pytania
- Czy w Palestynie jest bezpiecznie?
- Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza podróże do Palestyny, a przede wszystkim do Strefy Gazy z uwagi na duże ryzyko zamachów terrorystycznych. Trzeba uważać głównie w miejscach popularnych wśród turystów.
- Co jest potrzebne, aby wjechać do Palestyny?
- Przy sobie trzeba mieć ważny paszport. Wiza w przypadku podróży turystycznych krótszych niż 90 dni nie jest wymagana.
- Co warto zobaczyć w Palestynie?
- Palestynę odwiedzają przede wszystkim osoby uprawiające turystykę sakralną. Zobaczyć warto na pewno Bazylikę Narodzenia Pańskiego, Bazylikę Grobu Świętego, Bramę Damasceńską, Ścianę Płaczu, Meczet Al-Aksa i miasto Jerycho.