Serbia nie ma dostępu do morza i malowniczych plaż, ale i tak stanowi ciekawe miejsce na wakacyjny wyjazd. Serbię wybierają miłośnicy górskich wędrówek i miejskiego zwiedzania. Przy okazji odwiedzić można inne kraje bałkańskie.
Serbia – przygotowanie do wyjazdu
Serbię najlepiej odwiedzić w okresie od maja do września. W najcieplejsze miesiące temperatura sięga 30 stopni Celsjusza.
Przy wjeździe do kraju należy mieć przy sobie dowód osobisty lub paszport. Jeśli w planach jest odwiedzenie np. Kosowa, sam dowód to za mało. Trzeba mieć wtedy paszport. Kierowcy muszą wziąć ze sobą także prawo jazdy, dowód rejestracyjny i ubezpieczenie OC. Zielona Karta nie jest potrzebna. Zapłacić trzeba przy wjeździe do Kosowa za tzw. ubezpieczenie graniczne. Więcej informacji można znaleźć w przewodniku dla kierowców w Serbii.
Serbia – ubezpieczenie turystyczne
Serbia nie należy do UE i Wspólnoty EFTA. Na terenie tego kraju nie obowiązuje EKUZ. Dlatego trzeba wykupić ubezpieczenie turystyczne. Serbia jest sporo oddalona od Polski. Z tego powodu niejednokrotnie przydać się też może dodatkowe ubezpieczenie bagażu.
Serbia – atrakcje turystyczne
Dużą popularnością wśród turystów w Serbii cieszy się Stari Ras. To ruiny średniowiecznego miasteczka wpisane na listę UNESCO. Była to pierwsza stolica kraju. Warto też odwiedzić Nowy Sad z zabytkową starówką i dużym ratuszem.
Monaster Studenica to atrakcja dla osób, które chętnie odwiedzają obiekty sakralne. Mowa tutaj o jednym z najbogatszych klasztorów w kraju. Nad Dunajem położona jest twierdza Gołubac – tam rozegrała się bitwa wojsk króla Zygmunta Luksemburskiego z Imperium Osmańskim. Zginął wtedy sam Zawisza Czarny z Grabowa. Dolina zachwyca też malowniczymi krajobrazami. Znajduje się tam Park Narodowy Derdap.
Serbia zachwyca miłośników przygody. Warto odwiedzić Djavolja Varso – Miasto Diabła. To formacje skalne piaskowca przypominające gniazda termitów. Godny uwagi jest poza tym kanion Uvac o długości 119 km. Jego dnem biegnie rzeka. Całość widać z licznych punktów widokowych. Można też wybrać się na rejs łodzią.
Tajemnice serbskiej kuchni
Kuchnia serbska nie jest lekka i zbyt zdrowa, ale turyści za nią wręcz przepadają. Kraj ten słynie z grillowanego mięsa np. cevapi – niewielkich, podłużnych kotlecików czy pljeskavice – kotletów z siekanej wołowiny lub wieprzowiny. Kolejna popularna potrawa to sarma – odpowiednik polskich gołąbków, ale zawiniętych w liście kiszonej kapusty.
Obowiązkowo trzeba spróbować lokalnych deserów z kory – ciasta przypominającego ciasto francuskie. Podawane są z owocami, miodem i bakaliami. Czasem spotkać się też można z farszem wytrawnym. Znane są jako burek. Kolejnym przysmakiem jest ratluk – owocowe żelki w pudrze. Warto spróbować dodatkowo lokalnej rakiji.
Najważniejsze informacje:
- Serbia to kraj bardzo ciekawy. Nie brakuje tam malowniczych krajobrazów i ciekawych zabytków.
- Serbia nie jest członkiem Unii Europejskiej. Nie obowiązuje tam karta EKUZ. Trzeba więc wykupić osobne ubezpieczenie turystyczne. Do wjazdu potrzebny jest jednak tylko dowód osobisty.
- Serbska kuchnia jest dość ciężka i tłusta. Słynie z grillowanych mięs. Warto spróbować lokalnych deserów i trunków alkoholowych np. rakiji.
FAQ - Najczęsciej zadawane pytania
- Czy Serbia jest w Unii Europejskiej i NATO?
- Serbia nie należy do NATO i Unii Europejskiej.
- Czy Serbowie to Słowianie?
- Serbowie zaliczany są do Słowian Południowych.
- Co warto zobaczyć w Serbii?
- Warto zacząć od średniowiecznego miasta Stari Ras - pierwszej stolicy Serbii. Można też odwiedzić Nowy Sad czy Belgrad - jest tam sporo rozrywek przygotowanych z myślą o turystach.
- Jakie dokumenty są potrzebne, aby wjechać do Serbii?
- Polacy muszą mieć przy sobie jedynie dowód osobisty. Kierowcy muszą też pamiętać o prawie jazdy, dowodzie rejestracyjnym i polisie OC. W Serbii nie obowiązuje karta EKUZ.