Przewodnik dla turystów Singapur
Kraje

Singapur

Singapur to swego rodzaju miasto-państwo położone w południowo-wschodniej Azji. Zachwyca ciekawą kulturą, wysokimi budynkami i bardzo czystymi ulicami. Jak przygotować się do podróży do Singapuru? Co warto wiedzieć o tym kraju?

Singapur – najważniejsze informacje

Nazwa Singapur pochodzi od określenia Singa-pura (Miasto Lwa) używanego od wiek XIV. Obecne są tam tradycje indyjskie malajskie, chińskie i częściowo brytyjskie. Według legendy miasto założył książę Srīvijayan Sri Tri Buan. Pomylił on tygrysa z lwem i dlatego nazwał osadę Singapura. 

Singapur znajduje się na południowym krańcu Półwyspu Malajskiego. Składa się z wyspy Singapur i 60 mniejszych wysepek. Główną wyspę od wspomnianego półwyspu oddziela Cieśnina Johor. Południowa granica przebiega przez Cieśninę Singapurską. Dalej rozciągają się wyspy należące do Indonezji. 

Przez około 150 lat Singapur był kolonią brytyjską. Gospodarczo był ściśle związany z całym Półwyspem Malajskim. Samo miasto powstało w roku 1819 jako brytyjski port handlowy. Wkrótce pojawili się tam Malajowie, hinduscy robotnicy skazańcy i imigranci z Chin. Brytyjczycy pozostawili wszystkich samym sobie. Singapur niepodległość uzyskał w roku 1959. Przystąpił cztery lata później do Związku Malajskiego, ale tylko na rok. 

Dzisiaj Singapur to bogate, uprzemysłowione miasto-państwo. To jeden z największych portów tego regionu Azji i jeden z najbardziej ruchliwych na całym świecie. To w dużej mierze zasługa jego idealnej lokalizacji. Singapur to niezwykle czysty kraj. W zasadzie nie można tam na ulicy znaleźć żadnych śmieci. Zabronione jest nawet żucie gumy. 

Singapur pod względem ustroju jest unitarną demokracją parlamentarną opartą na modelu westminsterskim. Rządzi tam prezydent. Wskaźnik przestępczości w Singapurze jest niski. System karny jest jednocześnie dość surowy. Za przemyt narkotyków grozi kara śmierci. Czasem orzekana jest za niektóre przewinienia kara chłosty. 

Singapur – co trzeba wiedzieć przed wyjazdem?

W Singapurze panuje klimat tropikalny. Temperatury są tam wysokie, dość jednolite. Często pada deszcz. Najcieplej jest w okresie od marca do czerwca. Przez większośc część roku temperatura w ciągu dnia przekracza 33 stopnie Celsjusza. Wilgotność względna nie spada poniżej 70%. 

Większość powierzchni wyspy znajduje się poniżej 15 metrów nad poziomem morza. Najwyższym punktem kraju jest wzgórza Timah o wysokości 162 m. Z pierwotnej flory i fauny w Singapurze zostało niestety bardzo niewiele. Wyjątkiem jest kilka tysięcy akrów  wiecznie zielonego lasu deszczowego wokół zlewni. Jest też nieco roślinności namorzynowej. 

Największe zwierzęta żyjące w Singapurze to makak długoogonowy, loris powolny czy mrówkojad łuskowaty. Są tam również ptaki np. kania brahminy czy jaskółka domowa. Pojawiają się gady. Na niektórych odcinkach wybrzeża obecne są rafy koralowe.

Singapur – ubezpieczenie turystyczne 

Klimat panujący w Singapurze bywa naprawdę trudny do wytrzymania. Dotyczy to przede wszystkim tych osób, które nie są do tego przyzwyczajone. Na szczęście opieka zdrowotna w Singapurze stoi na wysokim poziomie. Niestety nie jest tania. 

W Singapurze nie obowiązuje EKUZ. Jedynym rozwiązaniem wydaje się więc dobre ubezpieczenie turystyczne. Można, a nawet należy go rozszerzyć o NNW czy ubezpieczenie bagażu. Do wjazdu do Singapuru na okres do 90 dni nie jest potrzebna wiza. Wystarczy paszport ważny przez minimum 6 miesięcy. Kierowcy powinni się zapoznać z przewodnikiem dla kierowców w Singapurze.

Singapur – społeczeństwo i religia 

Singapur w dużej mierze, bo w aż 75% zamieszkują Chińczycy. Kolejne duże grupy etniczne do Malajowie i Hindusi. Jednak żadna z tych grup nie jest jednorodna. Część Chińczyków pochodzi z prowincji Fujian i porozumiewa się dialektem Amoy, a inna wywodzi się z prowincji Guangdong. Wśród Malajów są Indonezyjczycy mówiący np. w dialekcie jawajskim i bojarskim. Jeszcze bardziej zróżnicowani są Hindusi – Tamilowie, Malajowie i Sikhowie. 

W Singapurze mieszkańcy używają kilku języków. Są to przede wszystkim język angielski, malajski, tamilski i mandaryński chiński. 

Większość Chińczyków praktykuje konfucjanizm, buddyzm czy daoizm. Malajowie i niektórzy hindusi wyznają z kolei islam. Na wyspie mieszkają też chrześcijanie. Są oni w większości Chińczykami. Niektórzy mieszkańcy kraju nie mają żadnych powiązań religijnych. 

W czasie swoich rządów Brytyjczycy utrzymywali i podkreślali podziały rasowe między Malajami, Chińczykami i Hindusami. Dzisiaj władza stara się te różnice zniwelować, co nie jest łatwe. 

Singapur –  atrakcje turystyczne

Singapur  niekiedy nazywany jest Małą Azją. To miejsce bardzo różnorodne, w którym stykają się różne wpływy azjatyckie. Oto największe atrakcje tego niewielkiego kraju:

  1. Marina Bay – finansowe centrum miasta ze szklanymi wieżowcami. Najbardziej okazały z nich to hotel Marina Bay Sands. Ma on charakterystyczny kształt przypominający łódź na trzech drapaczach chmur. Znajduje się tam też posąg Merliona. To pół ryba, pół lew i symbol kraj. 
  2. Gardens by the Bay – ogrody zajmujące ponad 100 hektarów położone za wspomnianym hotelem. Ich największą atrakcją są Supertree – drewnopodobne konstrukcje oplecione żywą roślinnością. Jest też ścieżka spacerowa.
  3. Zoo – najbardziej imponujące zoo na świecie. Jest tam 300 gatunków zwierząt i przestrzeń, która nie przypomina standardowych wybiegów. 
  4. Chinatown – chińska dzielnica o charakterystycznej zabudowie. Warto zajrzeć do świątyń – hinduskiej Mariamman, buddyjskiej Buddha Tooth Relic Temple i muzułmańskiego meczetu Masjid Jamae. 
  5. Little India – stragany z hinduskimi przyprawami i nie tylko. 
  6. Wyspa Sentosa – sztuczna wyspa, która stanowi centrum rozrywki. Są tam bary, kasyna, pola golfowe, akwaria itd.

Najważniejsze informacje:

  • Singapur to państwo-miasto położone na skraju Półwyspu Malajskiego. Zamieszkują go Malaje, Chińczycy oraz Hindusi. To jeden z największych portów świata.
  • Angielski, mandaryński, malajski i tamilski to cztery główne języki, którymi posługują się mieszkańcy Singapuru.
  • Najpopularniejszym obiektem Singapuru jest finansowe centrum miasta Marina Bay ze słynnym hotelem Marina Bay Sands będącym prawdziwą perełką architektoniczną.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

W jakim języku mówi się w Singapurze?
Ludność Singapuru jest mocno zróżnicowana etnicznie. Mówi się tam w aż czterech głównych językach: angielskim, tamilskim, mandaryńskim chińskim i malajskim.
Czy do Singapuru trzeba mieć wizę?
Podstawowym dokumentem wjazdowym jest w tym przypadku paszport. Przy pobytach krótszych niż 90 dni wiza nie jest potrzebna.
Z czego znany jest Singapur?
Singapur to jeden z największych portów świata i kraj słynący z czystości. Nie można tam nawet żuć gumy. Znajduje się tam najbardziej okazałe zoo świata czy słynna dzielnica finansowa Marina Bay.