Szwecja i inne kraje skandynawskie nie cieszą się wśród turystów zbyt dużą popularnością. Polacy wybierają raczej cieplejsze kierunki na urlop. Jednak Skandynawia ma także swoich zwolenników.
Szwecja – co trzeba wiedzieć przed wyjazdem?
Szwecja to raj dla osób zimnolubnych. Od listopada od kwietnia jest tam mroźnie. Najcieplej – około 20 stopni Celsjusza jest tam w okresie letnim. To właśni wtedy najlepiej udać się do Szwecji.
Aby wjechać do Szwecji, trzeba mieć przy sobie paszport lub dowód osobisty. Przewodnik dla kierowców w Szwecji informuje, że kierowcy wjeżdżający do kraju własnym samochodem, muszą przygotować prawo jazdy, dowód rejestracyjny i polisę OC.
Szwecja – ubezpieczenie turystyczne
Opieka medyczna w Szwecji jest droga. Dotyczy to także posiadaczy EKUZ w Szwecji. Wyjątkiem są osoby do 20. roku życia i tych, którzy w ciągu roku wydali ponad 490 złotych.
Dlatego warto przed wyjazdem wykupić odpowiednie ubezpieczenie turystyczne. Wtedy nie trzeba się martwić nieprzewidzianymi sytuacjami. Osoby, które zamierzają w Szwecji spędzać czas aktywnie, powinny pomyśleć o dodatkowej polisie – NNW i OC w życiu prywatnym. Przydatne bywa także ubezpieczenie bagażu.
Szwecja – co warto zobaczyć?
W Szwecji nie brakuje ciekawych miejsc do zobaczenia:
- Zamek Królewski w Sztokholmie – z przełomu XVII i XVIII wieku. Wbrew pozorom nie jest siedzibą rodziny królewskiej.
- Kościół św. Mikołaja w Sztokholmie – katedra luterańska, w której odbywają się królewskie uroczystości. Budynek liczy około 700 lat.
- Skansen w Sztokholmie – działający około 100 lat. Można tam zobaczyć wiele miejsc użyteczności publicznej. Nieopodal znajduje się ZOO.
- Muzeum Nordyckie – założone zostało w połowie XIX wieku, ale w obecnym miejscu znajduje się od roku 1907. Dokumentuje historię kraju od XVI wieku.
- Ogród botaniczny w Goteborgu – liczy ponad 100 lat. Jest tam kilkanaście tysięcy gatunków roślin.
- Zorza polarna – można podziwiać ją od sierpnia do kwietnia.
- Park Narodowy Abisko – znajduje się w północnej części kraju .Podziwiać tam można m.in. renifery i rośliny z rodziny storczykowatych.
Z czego słynie szwedzka kuchnia?
Oczywiście szwedzka kuchnia kojarzona jest głównie z rybami przygotowywanymi na różne sposoby – także w formie kiszonej. Jednak w Szwecji je się nie tylko ryby. Tradycyjną potrawą są mięsne klopsiki köttbullar. Spożywa się też mięso renifera – po wcześniejszym wysuszeniu i usmażeniu. Popularnymi składnikami deserów są marcepan i cynamon. Szwecja słynie z ciast drożdżowych.
Najważniejsze informacje:
- Szwecja to skandynawskie państwo, które nie należy do najpopularniejszych kierunków wakacyjnych wyjazdów. Od listopada do kwietnia jest tam bardzo zimno Najcieplejszymi miesiącami są czerwiec, lipiec i sierpień z temperaturą dochodzącą do 20 stopni Celsjusza.
- Najważniejsze zabytki Szwecji znajdują się w Sztokholmie. Są to Zamek Królewski i Kościół św. Mikołaja czy Muzeum Nordyckie. Większość turystów marzy jednak o zobaczeniu na własne oczy zorzy polarnej.
- Kuchnia szwedzka oparta jest w dużej mierze na rybach. Popularną potrawą są również mięsne klopsiki köttbullar.
FAQ - Najczęsciej zadawane pytania
- Czy Szwecja jest bogata?
- Szwecja to najbogatszy kraj skandynawski i jeden z najbardziej uprzemysłowionych krajów świata.
- Co warto zobaczyć w Szwecji?
- Większość turystów chce zobaczyć zorzę polarną. Jeśli mowa o zabytkach materialnych to najwięcej do zaoferowania ma stolica - Sztokholm. Mieści się tam luterański kościół świętego Mikołaja liczący około 700 lat czy Zamek Królewski. Warto też odwiedzić Muzeum Nordyckie?
- Z czego słynie szwedzka kuchnia?
- Szwedzi jedzą sporo ryb. W końcu jest to kraj położony nad Morzem Bałtyckim. Popularną potrawą są także mięsne klopsiki.