Tajlandia to kierunek wakacyjny, który z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Jak się przygotować do takiego wyjazdu? Co koniecznie trzeba zwiedzić w Tajlandii?
Tajlandia – co warto zobaczyć?
Tajlandia to nie tylko malownicze plaże, ale i wiele ciekawych miejsc do zwiedzenia.
- Bangkok z Wielkim Placem i Świątynią Wat Pho – miasto zamieszkuje niemal 6 milionów osób, jest to stolica Tajlandii. To najgorętsza stolica świata. Średnia roczna temperatura wynosi tam 28 stopni Celsjusza. Największe zabytki miasta to Wielki Pałac Królewski z pomnikiem Szmaragdowego Buddy, świątynia Wat Pho czy świątynia Wat Arun.
- Ruiny Ayutthaya – dawna stolica kraju zniszczona w wieku XVIII na skutek najazdu wojsk birmańskich. Wcześniej mieszkało tam milion osób. Dzisiaj ostały się ruiny pałaców, świątyń i fortyfikacji – wszystko to otoczone przez dżunglę.
- Park Narodowy Khao Sok – najstarszy las świata. Rośnie od ponad 160 mln lat. Znajdują się tam również liczne rzeki.
- Chiang Mai Świątynia Doi Suthep – pełna nazwa świątyni to Wat Phra That Doi Suthep Ratchaworawihan. Doi Suthep odnosi się do góry, na której jest zlokalizowana. To przykład budownictwa buddyjskiego. Można tam wejść schodami lub wjechać windą. Budynek nie jest duży, ale za to bogato zdobiony. W środku znajdują się relikwie Buddy.
- Wyspy Koh Phi Phi – grupa wysp między Phuket a stałym lądem. Ko Phi Phi Don to jedyna wyspa zamieszkała na stałe – największa.
- Wyspa Koh Samui – wyspa kokosowa i jedna z większych wysp Tajlandii.
- Park historyczny Sukhothai – stolica królestwa o tej samej nazwie. Było to pierwsze historyczne państwo tajskie – założone w wieku XIII. Od Bangkoku dzieli to 500 km. Kompleks jest wpisany na listę UNESCO.
- Pływające targi Floating Markets – w Saduak, Amphawa i Damnoen.
- Wyspa Phuket – największa wyspa w kraju. Ma górzysty charakter i wiele wspaniałych plaż. Cieszy się ogromną popularnością wśród Europejczyków.
- Chiang Rai Biała Świątynia – buddyjska świątynia i wystawa sztuki współczesnej jednocześnie. Budowana jest od roku 1997. Zakończenie prac planowane jest dopiero na rok 2070.
- Krabi plaża Railay – na wyspę dostać się można łodzią. Sam tam efektowne wysokie klify.
Tajlandia – ubezpieczenie medyczne
Polacy jako obywatele UE na terenie Tajlandii nie mogą korzystać z karty EKUZ. Na miejscu mogą liczyć na niezłą opiekę medyczną, ale nie jest ona tania. Sama konsultacja lekarska kosztuje około 200 złotych. Dlatego należy wcześniej zadbać o dobre ubezpieczenie turystyczne. Polisa musi obejmować m.in. ubezpieczenie kosztów leczenia, NNW, assistance i ubezpieczenie bagażu.
Tajlandia – co trzeba wiedzieć przed wyjazdem?
Osoby, które Tajlandię mają zamiar odwiedzić w celach turystycznych na okres krótszy niż 30 dni nie muszą wyrabiać wizy. W ciągu roku można odbyć dwie bezwizowe wycieczki na Tajlandię.
Obowiązkowy jest natomiast paszport i to ważny przez minimum 6 miesięcy od pierwszego dnia pobytu. Trzeba też okazać bilet powrotny i odpowiednie środki finansowe – 10000 bahtów tajlandzkich na osobę. Służby graniczne mogą odmówić wjazdu do kraju osobom o niechlujnym wyglądzie. Dla kierowców przygotowano specjalny poradnik dla kierowców w Tajlandii.
W Tajlandii jest poza tym obowiązek meldunkowy – spoczywa na właścicielach obiektów noclegowych. Warto się o to upomnieć, bo niektóre osoby o tym zapominają. Tymczasem oznaczać to może pewne kłopoty.
Tajlandia – krótka historia
Słowo Thai, od którego pochodzi nazwa kraju, oznacza wolność. Tajowie są narodem dość jednorodnym etnicznie i lingwistycznie.
Na tereny obecnej Tajlandii Tajowie trafili w okresie od X do XII wieku. Przywędrowali z Chin, opanowując dorzecze Menamu. Szybko zasymilowali mieszających tam Khmerów. Przejęli od nich buddyzm, który w Tajlandii jest główną religią.
Z czasem Tajom udało się podbić niemal cały Półwysep Indochiński. W XV wieku byli prawdziwą potęgą. Potem nastąpiła zapaść, czemu sprzyjało pojawienie się w Azji Europejczyków. Z drugiej strony Tajlandia w przeciwieństwie do okolicznych państw nigdy formalnie nie utraciła niepodległości.
W czasie II wojny światowej Tajowie byli sojusznikami Japonii, ale raczej teoretycznie. Nie współpracowali z Japończykami pod względem strategicznym. Wyjątkiem była ofensywa prowadzona w latach 1940-41 przeciwko Indochinom Francuskim. Tajlandia chciała odzyskać utracone wcześniej tereny – Wietnam, Laos i Kambodżę. Udało im się to jedynie częściowo. W roku 1944 obalono projapoński rząd.
W czasie słynnej wojny w Wietnamie Tajlandia poparła USA. Spowodowało to wybuch powstania zorganizowanego przez Zjednoczony Front Patriotyczny Tajów. Trwało ono do roku 1983.
W wieku XXI miało miejsce wiele zamachów stanu. Do władzy kilka razy dochodziła junta wojskowa, ale dzisiaj kraj idzie w stronę demokracji.
Najważniejsze informacje:
- Do przekroczenia granicy Tajlandii Polacy potrzebują ważnego paszportu, biletu powrotnego i odpowiednich środków finansowych. Wyjazdy turystyczne krótsze niż 30 dni nie wymagają wyrabiania wizy.
- Tajlandia to prawdziwy raj dla miłośników zwiedzania. Warto odwiedzić m.in. Bangkok, a także Ayutthayę czy Park historyczny Sukhothai.
- W Tajlandii opieka medyczna stoi na dość wysokim poziomie, ale nie jest tania. Warto zatem zadbać o odpowiednie ubezpieczenie turystyczne.
FAQ - Najczęsciej zadawane pytania
- Jak długo trwa lot do Tajlandii?
- Zazwyczaj trzeba się przygotować na kilkanaście godzin lotu. Dobra informacja jest taka, że często nie są potrzebne przesiadki. Do Tajlandii można bezpośrednio polecieć z Polski.
- Kiedy najlepiej jechać do Tajlandii?
- Najlepszym okresem na podróż do Tajlandii jest pora sucha. Trwa ona od listopada do lutego. Można wtedy liczyć tam na piękną pogodę i naprawdę wysokie temperatury.
- Z czego słynie Tajlandia?
- Tajlandia to raj dla miłośników kąpieli w oceanie i plażowania. Jednak jest tam również wiele ciekawych miejsc do zobaczenia. Bangkok, Park Narodowy Khao Sok, Park historyczny Sukhothai czy Biała Świątynia to tylko niektóre z nich.