Przewodnik dla turystów Turcja
Kraje

Turcja

Turcja to kraj, który wśród turystów z Polski z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Do takiego wyjazdu warto się jednak wcześniej odpowiednio przygotować, bo Turcja jest zupełnie inna od Polski. Co trzeba wiedzieć o tym kraju?

Turcja – największe atrakcje turystyczne

Turcja to spory kraj, który pełen jest efektownych miejsc wartych zobaczenia.

  1. Hagia Sofia – chrześcijańska świątynia, meczet, a dzisiaj muzeum w Stambule. Reprezentuje styl bizantyjski. 
  2. Błękitny Meczet – powstał na początku XVII wieku. Prezentuje klasyczny styl sztuki islamu. 
  3. Świątynia Artemidy w Efezie – w zasadzie mowa o jej ruinach. Pozostałe elementy budynku zobaczyć można w Londynie w Muzeum Brytyjskim.
  4. Pamukkale – miejscowość ta słynie z wapiennych osadów, które tworzą białe tarasy wypełnione wodą. Dzisiaj do wody nie można jednak wchodzić.
  5. Kapadocja i Park Narodowy Goreme – historyczna kraina w centrum Anatolii. Charakterystyczne są dla niej formy tufowe. W skałach znajdują się domy i kościoły. Na części terytorium znajduje się  Park Narodowy Göreme. O poranku elementem charakterystycznym są unoszące się tam balony.
  6. Topkapi Palace –  zlokalizowany w Stambule. Pochodzi z XV wieku. Przez lata zamieszkiwali go sułtanowie. 
  7. Antalya i Stare Miasto – miasto portowe ze starymi uliczkami prowadzącymi w stronę portu  Kaleiçi. Sporo zabudowań pamięta czasy osmańskie.
  8. Pergamon – starożytne miasto hellenistyczne obejmujące teatr, świątynię Dionizosa, świątynię Ateny Polias czy Bibliotekę Pergamońską.
  9. Monaster Sumela – wbudowany w skałę góry Mela nad przepaścią. To klasztor prawosławny położony na wysokości 1200 metrów n.p.m. Stanowi najważniejszą atrakcję Parku Narodowego Altındere. Według legendy mnisi mieli w pobliskiej jaskini znaleźć ikon Matki Boskiej i dlatego postanowili wybudować klasztor.  Opuścili go na początku XX wieku i nie mogli nic ze sobą zabrać. 
  10. Ararat – najwyższy szczyt w kraju. Ma charakter wulkaniczny. Znajduje się niestety w strefie zdemilitaryzowanej. 
  11. Jezioro Wan – największe jezioro w Turcji. Woda jeziora wydaje się być śliska. Nieopodal znajduje się wysokie pasmo górskie. 
  12. Muzeum Sztuki Tureckiej i Islamskiej – mieści się w Stambule w budynku, który dawniej należał do sułtana Sulejmana. 
  13. Muzeum Mozaik – mieści się w Wielkim Pałacu. 

Sekrety tureckiej kuchni

Turecka kuchnia to połączenie wielu różnych smaków. Turcy nie jadają wieprzowiny, ale spożywają generalnie sporo mięsa. Jest to przede wszystkim baranina i jagnięcina. Popularne są też warzywa, ryby i owoce morza. W Turcji podaje się długo parzoną, mocno słodką herbatę oraz kawę. Najpopularniejszym trunkiem alkoholowym jest wódka anyżowa Raki.

Turcja – co trzeba wiedzieć przed wyjazdem?

Turcja to kraj odmienny kulturowo od Polski. W lecie temperatury przekraczają tam często 30 stopni Celsjusza, co dla wielu osób bywa bardzo uciążliwe. Dlatego można rozważyć wyjazd w kwietniu, maju czy listopadzie. Jest tam nadal ładna pogoda, ale nie ma aż takich upałów. Do przekroczenia granicy potrzebny jest ważny paszport. Przy podróżach krótszych niż 90 dni wiza nie jest konieczna. Według przewodnika dla kierowców w Turcji osoby zmotoryzowane muszą mieć przy sobie także prawo jazdy, dowód rejestracyjny i Zieloną Kartę.

Turcja – ubezpieczenie turystyczne

Przed wylotem do Turcji nie trzeba się na nic szczepić. Są jednak osoby, które i tak szczepią się na żółtaczkę. Zalecane jest też szczepienie przeciwko tężcowi. 

Usługi medyczne w Turcji są zazwyczaj odpłatne. EKUZ tutaj na niewiele się zdaje. Najważniejsze jest dobre ubezpieczenie turystyczne. Powinno ono obejmować m.in. ubezpieczenie kosztów leczenia, NNW, podróżne OC, transport medyczny czy ubezpieczenie bagażu. Turcja nie jest tutaj wyjątkiem.

Najważniejsze informacje:

  • Polacy, którzy chcą udać się do Turcji muszą mieć przy sobie ważny paszport. Przy wizytach krótszych niż 90 dni wiza nie jest wymagana. Kierowcy muszą ze sobą zabrać dowód rejestracyjny, prawo jazdy i Zieloną Kartę.
  • W okresie letnim w Turcji jest niezwykle upalnie. Podróż lepiej jest więc zaplanować na wiosnę lub jesień.
  • Hagia Sofia, Błękitny Meczet, Kapadocja, czy Jezioro Wan to jedne z najciekawszych miejsc do zobaczenia w Turcji.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Co jest potrzebne na wyjazd do Turcji?
Trzeba przygotować ważny paszport. Wiza przy wyjazdach krótszych niż 90 dni nie jest potrzebna. Dla kierowców obowiązkowymi dokumentami są także prawo jazdy, Zielona Karta i dowód rejestracyjny pojazdu.
Jakie są największe atrakcje Turcji?
Turcja to kraj, który przyciąga rzesze turystów i trudno się temu dziwić. Są tam okazałe zabytki np. Hagia Sofia i Błękitny Meczet oraz zachwycająca przyroda - Jezioro Wan czy cała Kapadocja.
Kiedy najlepiej udać się do Turcji?
Lata są w Turcji niezwykle upalne. Dlatego najlepiej udać się tam późną wiosną lub wczesną jesienią.