Węgry kojarzą się Polakom z tokajem, leczo i łaźniami. Z tym krajem Polskę łączy też historia i duża sympatia. Warto odwiedzić przede wszystkim Budapeszt, ale wiele do zaoferowania ma także okolica Balatonu.
Z artykułu dowiesz się:
Jak przygotować się do podróży na Węgry?
Węgry to kraj cieplejszy od Polski. Średnia roczna temperatura to aż 16 stopni Celsjusza. Zimą jednak i tak jest dość zimno. Z drugiej strony Węgry warto odwiedzić o każdej porze roku. Większość osób wybiera podróże wiosną i latem. Temperatura jest wtedy doskonała.
Największe lotnisko znajduje się w stolicy – Budapeszcie. Lot z Warszawy trwa nieco ponad godzinę. Podróż pociągiem zajmuje kilkanaście godzin – mija się po drodze Brno i Bratysławę. Sporo osób stawia jednak na samochód. Liczyć się jednak trzeba z tym, że jazda po drogach węgierskich i słowackich nie jest darmowa. Więcej informacji na ten temat znajduje się w przewodniku dla kierowców na Węgrzech.
Węgry są członkiem UE. Polacy, aby wjechać do tego kraju potrzebują jedynie dowodu osobistego lub paszportu. Kierowcy muszą mieć przy sobie także prawo jazdy, ubezpieczenie OC i dowód rejestracyjny. Warto też pamiętać o karcie EKUZ Węgry. Dzięki niej można uzyskać na miejscu pomoc lekarską. Prywatna opieka medyczna jest droga. Dlatego dobrze jest też zadbać o dodatkowe ubezpieczenie turystyczne. Nieocenione przy tak dalekiej podróży bywa ubezpieczenie bagażu.
Węgry – atrakcje turystyczne
Zwiedzanie trzeba zacząć od Budapesztu. Co ciekawe jeszcze 150 lat temu takiego miasta nie było. Dopiero w latach 1872-1873 połączono ze sobą Budę, Obudę i Peszt. Co warto tam zobaczyć?
- znajduje się tam drugie najstarsze po londyńskim metro na świecie – pierwsza linia pochodzi z roku 1894,
- w roku 1849 wybudowano most łączący Budę i Peszt, jest to Most Łańcuchowy,
- w Budapeszcie jest najwyższa synagoga w Europie i trzecia najwyższa na świecie,
- obowiązkowym punktem wycieczki jest piękny budynek parlamentu.
Węgry mają także i inne ciekawe miejsca do zobaczenia:
- Wyszehrad – późnośredniowieczna stolica kraju słynąca z cytadeli. Dzisiaj mieszka tam zaledwie 2 tysiące osób.
- Esztergom – miasto święte dla Węgrów z bazyliką św. Wojciecha. Mieści się 40 km od stolicy.
- Heviz – miejscowość z największym naturalnym jeziorem termalnym w Europie. Zimą temperatura nie spada w nim poniżej 2 stopni Celsjusza. Latem dochodzi z kolei do 36 stopni Celsjusza. Nieopodal znajduje się kompleks leczniczy z XIX wieku.
- Puszta w Hortobagy – węgierski park narodowy z roku 1973. Wpisany jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Zamieszkują go liczne gatunki ptaków.
- Park Narodowy Aggtelek – przy granicy ze Słowacją. Jest tam jaskinia Baradla. Cały system wpisany jest na listę UNESCO.
- Balaton – największe jezioro w Europie Środkowej, które Węgrzy nazywają swoim morzem. Otaczają go liczne ośrodki turystyczne.
- Hungaroring – tor, na którym odbywają się wyścigi Formuły 1.
- Łaźnie i termy – sporo źródeł geotermalnych jest w samym Budapeszcie. W niektórych temperatura wody sięga 75 stopni Celsjusza. Najstarsza łaźnia pochodzi z roku 1566.
Węgry – zwyczaje i kuchnia
Węgry znane są z zamiłowania do papryki. Uprawia się tam niemal 1000 odmian tego warzywa. Warto spróbować zupy gulaszowej i gulaszu węgierskiego. To zupełnie inne potrawy. Popularny węgierski placek to langosz. Zasmakować trzeba też leczo.Węgry słyną z doskonałych w smaku win. Podstawą jest tokaj – wino białe, deserowe.
Najważniejsze informacje:
- Węgry to popularny kierunek turystyczny dla Polaków. Dużą popularnością cieszy się Budapeszt, a w okresie letnim okolice jeziora Balaton.
- Budapeszt to stolica Węgier, która powstała w latach 1872-1873 z połączenia trzech mniejszych miejscowości - Budy, Pesztu i Obudy. Najbardziej okazałym obiektem architektonicznym w Budapeszcie jest budynek parlamentu położony nad Dunajem.
- Węgierska kuchnia nierozerwalnie związana jest z papryką. Uprawia się tam około tysiąca odmian tego warzywa. Spróbować trzeba langosza, leczo, gulaszu i zupy gulaszowej. Z napojów na uwagę zasługuje tokaj - białe wino deserowe.
FAQ - Najczęsciej zadawane pytania
- Czy na Węgrzech jest drogo?
- Ceny na Węgrzech są nieco wyższe niż w Polsce. Nie jest to jednak różnica zauważalna.
- Jak dostać się na Węgry?
- Sporo osób decyduje się na podróż samochodem. Dotyczy to m.in. osób wybierających się nad Balaton. Trzeba mieć przy sobie prawo jazdy, polisę OC i dowód rejestracyjny. Jazda po węgierskich drogach jest płatna. Alternatywnym rozwiązaniem jest podróż samolotem lub pociągiem.
- Co zobaczyć na Węgrzech?
- Na pewno warto zwiedzić stolicę kraju - Budapeszt. Jest tam sporo ciekawych obiektów architektonicznych oraz liczne łaźnie i termy. Latem można rozważyć podróż nad Balaton, który Węgrzy nazywają swoim morzem.