Przewodnik dla turystów Wenezuela
Kraje

Wenezuela

Wenezuela przed laty była najbogatszym krajem Ameryki Południowej. Dzisiaj państwo to trapi duży kryzys gospodarczy. Wciąż jednak jest to miejsce warte odwiedzenia. Co trzeba wiedzieć przed wyjazdem do Wenezueli?

Wenezuela – ubezpieczenie turystyczne

Do przekroczenia granicy z Wenezuelą potrzebny jest paszport. Pobyt do 90 dni nie wiąże się z obowiązkiem wyrabiania wizy. Kierowcy powinni się zapoznać z przewodnikiem dla kierowców w Wenezueli

Oczywiście w tym kraju nie obowiązuje EKUZ. Dodatkowo lokalna służba zdrowia nie stoi na wysokim poziomie i jest raczej kiepsko wyposażona. Zazwyczaj więc trzeba korzystać z prywatnych ośrodków medycznych. Przydać się więc może dobre ubezpieczenie turystyczne. Rozbudować je warto o ubezpieczenie bagażu, NNW czy polisę OC. 

Wenezuela – społeczeństwo 

Alonso de Ojeda – uczestnik trzeciej podróży Krzysztofa Kolumba w roku 1499 dokonał wstępnego rekonesansu północnego wybrzeża Wenezueli. Nazwał ten rejon Małą Wenecją, co tłumaczyć można jako Wenezuela. Napotkał bowiem tubylcze domy wybudowane na palach nad rzeką Orinoko. 

Populacja Wenezueli to mieszkanka ludności tubylczej, hiszpańskiej i afrykańskiej. Społeczeństwo dzieli się na cztery duże grupy:

  • mestizos (pardos) – ludność pochodzenia hiszpańsko-indiańskiego 67%,
  • ludzi pochodzenia europejskiego np. włoskiego hiszpańskiego i portugalskiego 21%, 
  • ludność czarnoskórą z Afryki i krajów karaibskich 10%,
  • Indian 2%. 

W miastach mieszkają biali i pardos. Indianie zamieszkują raczej wschód kraju przy granicy z Gujaną. Czarnoskórzy zajmują wybrzeże Karaibów. W Wenezueli sporo jest nielegalnych imigrantów.

W 78% Wenezuelczycy są katolikami. W Caracas i Maracaibo są też spore społeczności żydowskie. W Wenezueli żyją również wyznawcy islamu. Większość rdzennych praktyk religijnych została z oczywistych względów utracona. Ocalałe plemiona praktykują swoje tradycje w całkowitej izolacji od kultury narodu.

Warto tutaj wspomnieć  ciekawej praktyce religijnej culto od Maria Lonza. Ma on swoją siedzibę na górze Sorte. Maria Lonza była uzdrowicielką – córką Indianina i Kreolki. Przedstawiana jest z dwoma postaciami – czarnym poplecznikiem el Negro Felipe i indiańskim wodzem Guaicapuro. 

Wenezuela – geografia 

Wenezuela znajduje się na północnym wybrzeżu Ameryki Południowej. Jest to kraj niemal 3 razy większy niż Polska Graniczy z Gujaną, Brazylią, Kolumbią oraz Atlantykiem i Morzem Karaibskim. Dzieli się na strefę przybrzeżną, pasmo Andów równiny i Wyżynę Gujańską. 

Stolica kraju – Caracas i inne duże miasta znajdują się na wybrzeżu. To tam dzisiaj mieszka większość  mieszkańców Wenezueli. Pozostała część kraju to El interior. 

Największą część Wenezueli stanowią równiny Ilanos. Na wschodzie rozpościera się Wyżyna Gujańska z bardzo starymi formacjami skalnymi. To tam znajduje się słynna góra Roraima licząca 2 miliardy lat. To wzniesienie typu stoliwo. Płaski szczyt zajmuje aż 30 kilometrów kwadratowych. Góra dla ludności lokalnej jest święta. Dalej na wschód znajduje się już Gujana i Wielka Sawanna. Na południu Wenezueli jest las tropikalny. To region słabo zamieszkany. Spotkać można tam przede wszystkim Indian. 

Wenezuela leży w strefie tropikalnej. Temperatury w kraju są mało zróżnicowane sezonowo. Średnia roczna temperatura wynosi ponad 24 stopnie Celsjusza.

Oficjalnie w Wenezueli nie ma systemu kastowego, ale społeczeństwo jest mocno podzielone. Osoby o jaśniejszej skórze zazwyczaj zajmują wyższe pozycje słoneczne. Członkowie klasy elitarnej często wywodzą się z bogatych rodzin europejskich. Ludność wiejska ma z kolei pochodzenie rdzenne lub karaibskie. Od jakiegoś czasu powoli się to jednak zmienia. 

Wenezuela – kuchnia 

W Wenezueli je się duże śniadanie, duży obiad i lekką kolację. Najbardziej charakterystyczną potrawą jest arepas. To grube krążki z ugotowanej mąki kukurydzianej – smażone lub pieczone. Duże arepas z nadzieniem z sera i szynki są jadane jako przekąski w ciągu dnia. Mniejsze są dodatkiem do wszystkich posiłków. 

Podobne do arepas są empanadas (głęboko smażone paszteciki) czy cachapas (przypominają naleśniki). Inne danie wenezuelskie to pabellon criollo składający się z czarnej fasoli, białego ryżu, słodkich smażonych platanów, mięsa i jajka sadzonego. 

Wspomnieć należy dodatkowo o pernil (pieczona wieprzowina), asado (pieczona wołowina) czy bistec a caballo (stek z jajkiem sadzonym). Spożywa się sporo soków owocowych i sałatek. Tequenos to małe, długie bułeczki z gorącym serem lub czekoladą. 

Co jeszcze warto wiedzieć o Wenezueli?

Generał Simon Bolivar zwany Wyzwolicielem i El Libertador to symbol kraju i główny bojownik o jego niepodległość. Prowadził walkę przeciwko hiszpańskiej dominacji w Wenezueli, Peru, Boliwii, Kolumbii i Ekwadorze. Dzisiaj jego posągi stoją w niemal każdym mieście. Wenezuela zresztą oficjalnie nosi nazwę Boliwariańskie Republiki Wenezueli.

Bolivar pokonał hiszpańskie imperium kolonialne 24 czerwca 1821 roku w bitwie pod Caraboo i ogłosił Wenezuelę częścią Republiki Wielkiej Kolumbii. Obejmowała ona wtedy Kolumbię i Ekwador. Z czasem 5 lipca 1829 Wenezuela ogłosiła się niepodległą republiką. 

Krajowe ropy naftowej za rządów Chaveza zostały znacjonalizowane. Na skutek tego wydarzenia gospodarka kraju stała się podatna na rosnące i spadające ceny ropy na świecie. Rozpoczął się ogromny kryzys gospodarczy. Doszło do zjawiska hiperinflacji. Niestety wenezuelskie społeczeństwo zubożało i zaczęło na masową skalę emigrować. Według ONZ w roku 2019 niemal 94% Wenezuelczyków żyło poniżej granicy ubóstwa. 

Wenezuela – atrakcje turystyczne

Wenezuela to kraj naprawdę atrakcyjny turystycznie. Co warto zobaczyć?

  1. Canaima – park narodowy na wschodzie kraju przy granicy z Gujaną i Brazylią. Są tam piękne góry stołowe, wodospady, laguny itd. 
  2. Salto Angel – znajduje się na terenie wspomnianego paru. To najwyższy wodospad świata – liczy 800 metrów. 
  3. Los Roques – archipelag wysp koralowych na Morzu Karaibskim 150 km od Caracas. 
  4. Margarita – piękna wyspa zwana przez wielu rajem na ziemi. 
  5. Coro – najstarsze miasto w Wenezueli i pierwsza stolica kraju. Starówka wpisana jest na listę UNESCO. Za miastem znajdują się efektowne wydmy Medanos de Coro.
  6. Los Llanos – duża równina na zachodzie kraj, która zajmuje niemal 30% Wenezueli. Jest tam sporo ciekawych miejsc. 
  7. Park Narodowy Henri Pittier – park nad Morzem Karaibskim, który zachwyca pięknymi plażami. Nieopodal są góry i plantacje kakao.
  8.  Caracas – stolica Wenezueli, która jest niestety miastem niebezpiecznym. Dlatego warto się trzymać miejsc typowo turystycznych. Wspomnieć tutaj trzeba o neogotyckiej bazylice Santa Capilla, Plaza Bolivar,  Mauzoleum Simona Bolivara itd.

Najważniejsze informacje:

  • Wenezuela to kraj położony w północnej części Ameryki Południowej. Większość ludności żyje na wybrzeżu.
  • Do wjazdu do Wenezueli potrzebny jest paszport. Wiza w przypadku pobytów krótszych niż 90 dni nie jest potrzebna.
  • Wenezuela oferuje wiele ciekawych miejsc do zobaczenia. Najważniejsze z nich to Caracas (stolica), Park Narodowy Henri Pittier, wodospad Salto Angel czy archipelag Los Roques.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Czy Wenezuela jest bezpiecznym krajem?
Wenezuela cieszy się wśród turystów coraz większą popularnością. Największą ostrożność trzeba zachować w stolicy - Caracas. Lepiej trzymać się w tym przypadku miejsc turystycznych.
Z czego jest znana Wenezuela?
Wenezuela to kraj w Ameryce Południowej doceniany przez turystów z całego świata. To tam znajduje się najwyższy wodospad świata Salto Angel. Odwiedzić trzeba Caracas, archipelag czy Park Narodowy Henri Pittier.