ośrodek narciarski Bukowina Tatrzańska
Ośrodki narciarskie

Bukowina Tatrzańska

Bukowina Tatrzańska to obok Zakopanego oraz Białki Tatrzańskiej najpopularniejsze turystycznie miasto na Podhalu. Przyczyn takiego stanu rzeczy można doszukiwać się w kilku czynnikach. Po pierwsze, Bukowina jest położona tuż przy wejściu na popularne tatrzańskie szlaki. Po drugie, na miejscu można odnaleźć liczne atrakcje turystyczne. Dzięki temu turyści mogą sami wybrać jeden ze sposobów na spędzenie wolnego czasu. Po trzecie, baza noclegowa w Bukowinie Tatrzańskiej jest niezwykle rozbudowana i nawet w szczycie sezonu można tutaj znaleźć nocleg. Co jasne, hasło „szczyt sezonu” może odnosić się zarówno do okresu letniego, jak i zimowego. Zimą do Bukowiny Tatrzańskiej przyjeżdżają bowiem tysiące narciarzy oraz snowboardzistów. Gdzie mogą udać się takie osoby? Jakie ośrodki narciarskie działają w Bukowinie? Na te oraz inne pytania odpowiemy w niniejszym tekście. Zapraszamy do lektury.

Gdzie na narty w okolicach Bukowiny Tatrzańskiej?

Sama Bukowina Tatrzańska zazwyczaj jest dla narciarzy i snowboardzistów bazą wypadową na pobliskie stoki. Podobnie robią też skiturowcy, który spędzają zimę na tatrzańskich szlakach. Czy to jednak oznacza, że w samej Bukowinie Tatrzańskiej nie ma stoków narciarskich? W żadnym razie! Na terenie miasta działa kilka ośrodków narciarskich. Ich jedynym minusem jest to, że nie są one szczególnie rozbudowane.

Zdecydowanie największymi ośrodkami w Bukowinie Tatrzańskiej są Wierch Rusiński oraz Wierch Olczański. Zacznijmy teraz od tego pierwszego. Na Wierchu Rusińskim działa z pewnością najpopularniejsza stacja w Bukowinie Tatrzańskiej, czyli ośrodek Rusiń-Ski. Jest to jedyna stacja należąca do systemu Tatra Super Ski. W ostatnich latach ośrodek przeszedł gruntowne zmiany. Powstały bowiem tutaj aż dwie kolejki krzesełkowe, co mocno wpłynęło na wzrost zainteresowania tym kompleksem.

Jeżeli zaś chodzi o Wierch Olczański, sytuacja przez lata była tutaj skomplikowana. Co prawda, działały tu liczne wyciągi, ale praktycznie każdy z nich należał do innego właściciela. W efekcie na każdym takim wyciągu obowiązywały inne karnety i cennik. Teraz jest już nieco inaczej, gdyż na terenie Wierchu Olczańskiego powstał kompleks narciarski Olczań-Ski. Finalnie kompleks objął lokalną kolejkę krzesełkową oraz trzy wyciągi orczykowe. Tym samym turyści mają tutaj dostęp do 4 tras o różnym poziomie trudności.

Co jasne, jeśli kogoś nie przekonuje oferta Bukowiny Tatrzańskiej, zawsze może wybrać się do pobliskiej Białki lub Zakopanego. Obydwa te miasta opisaliśmy już w naszych poradnikach dla narciarzy i snowboardzistów.

Atrakcje w okolicach Bukowiny Tatrzańskiej

Początek sezonu zimowego oznacza, że w Bukowinie Tatrzańskiej najprawdopodobniej leży już spora warstwa śniegu. Jeśli jednak ktoś jest dobrze przygotowany do zimowych spacerów (buty plus raczki/raki), może wybrać się na trekking. Dobrym celem będzie choćby słynne Sanktuarium Maryjne na Wiktorówkach lub Morskie Oko. Warto jednak pamiętać, że przy każdym górskim wyjściu zimowym należy sprawdzić aktualny komunikat lawinowy.

Z drugiej strony niektóre osoby mogą mieć dosyć aktywności fizycznej po wyczerpującym dniu na stoku narciarskim. Co więc można polecić takim turystom? Na pewno dużą atrakcją Bukowiny Tatrzańskiej jest kompleks basenów termalnych Bukovina. Gorąca woda pozwoli na odprężenie spiętych mięśni i zregenerowanie sił utraconych na stoku. Co ważne, na terenie obiektu mieszczą się także punkty gastronomiczne.

Ponadto z Bukowiny Tatrzańskiej w zaledwie kilka minut można dojechać na Słowację. Toteż jest to ciekawa możliwość dla narciarzy i snowboardzistów, którzy nigdy nie byli po słowackiej stronie Tatr.

Kamery na stokach narciarskich w Bukowinie Tatrzańskiej – gdzie sprawdzić online?

Śnieg w Tatrach wydaje się czymś całkowicie pewnym. Zresztą nie sposób zaprzeczyć temu, że podhalańskie ośrodki narciarskie praktycznie przez cały sezon zimowy oferują narciarzom oraz snowboardzistom naprawdę dobre warunki. Być może jednak turyści chcieliby sami sprawdzić, jak wygląda sytuacja pogodowa na miejscu. Takim osobom warto więc polecić pomysł sprawdzenia warunków pogodowych przy pomocy kamer online.

W Bukowinie Tatrzańskiej takie kamery ma ośrodek Rusiń-Ski. Kamery te mieszczą się w kilku różnych miejscach, co pozwala na dokładniejszą ocenę panujących warunków. Transmisję obrazu z tych kamer można znaleźć bezpośrednio na stronie internetowej ośrodka.

Swoje własne kamery online ma również drugi z opisanych wyżej ośrodków, czyli Olczań-Ski. W jego przypadku narciarze muszą jedynie wejść na stronę główną kompleksu. Tam w bocznym panelu (po prawej stronie) znajdują się linki do transmisji z kamer zamontowanych przy wyciągach.

Trasy narciarskie w okolicy Bukowiny Tatrzańskiej

Podhale to region oferujący narciarzom i snowboardzistom dostęp do różnorodnych tras. Znajdują się tutaj zarówno bardzo łatwe nartostrady dla dzieci oraz początkujących, jak i wymagające strome stoki. Czy to samo można powiedzieć także o Bukowinie Tatrzańskiej? Jakie trasy znajdują się w lokalnych ośrodkach?

Zaczniemy od stacji Rusiń-Ski. Znajduje się tutaj aż 5 tras narciarskich o długości od 120 do 1200 metrów. Dwie te trasy są obsługiwane przez kolejki krzesełkowe, a do reszty prowadzą tradycyjne orczyki. Jeżeli jednak chodzi o poziom ich trudności, nie można tutaj mówić o zróżnicowaniu. Wszystkie trasy w ośrodku Rusiń-Ski mają bowiem kolor niebieski, co oznacza, że są one łatwe.

Jak pod tym względem wypada ośrodek Olczań-Ski? Tak naprawdę to bardzo podobnie. Co prawda, zarząd ośrodka twierdzi, że lokalne trasy są doskonałe dla osób początkujących oraz średnio zaawansowanych. Jednak znowu nie ma tutaj mowy o poziomie trudności, który mógłby być czymś interesującym dla bardziej doświadczonych osób.

Dlatego ośrodki w Bukowinie Tatrzańskiej na pewno spełnią oczekiwania osób szukających relaksu na stoku. Ponadto będą one dobrym wyborem dla osób początkujących oraz młodych adeptów narciarstwa/snowboardingu. Takie osoby powinny również pamiętać o tym, aby przed wyjazdem kupić ubezpieczenie na narty i snowboard.

Najlepsze hotele i noclegi w Bukowinie Tatrzańskiej

We wcześniejszych akapitach znalazła się informacja o tym, że Bukowina Tatrzańska oferuje turystom naprawdę bogatą bazę noclegową. Rzeczywiście w mieście można znaleźć rozmaite hotele oraz kwatery prywatne. Powstaje więc pytanie, jakie obiekty mogą zasługiwać na szczególną uwagę turystów?

Na pewno turyści powinni sprawdzić wszystkie obiekty zlokalizowane na ulicy Wierch Rusiński. Gwoli ścisłości – w Bukowinie Tatrzańskiej niektóre ulice położone tuż przy takich wzniesieniach noszą po prostu ich nazwę. Co prawda, znajdują się tutaj głównie kwatery prywatne, a ich standard jest niższy w porównaniu do hoteli. Jeśli jednak priorytetem jest dla kogoś lokalizacja, takie noclegi z pewnością będą dobrą alternatywą.

Nieco inaczej jest w przypadku Wierchu Olczańskiego. W jego sąsiedztwie znajdują się bowiem nie tylko kwatery prywatne, ale również hotele. Przykładem mogą być dwa obiekty tego typu, czyli Hotel Harnaś oraz Hotel NAT Bukowita Tatrzańska. Są to noclegi o zdecydowanie wyższym standardzie, ale i trzeba za nie więcej zapłacić. Dlatego też turyści muszą sami podjąć decyzję o wyborze miejsca zakwaterowania.

Jakie są ceny karnetów narciarskich w Bukowinie Tatrzańskiej? Ile kosztują?

Planowanie budżetu w przypadku nadchodzącego wyjazdu na narty nie jest łatwe. Już same ceny noclegów oraz innych podstawowych wydatków potrafią być naprawdę wysokie. Do tego narciarze i snowboardziści muszą doliczyć jeszcze jeden istotny wydatek, czyli zakup karnetów. Ile kosztują skipassy w Bukowinie Tatrzańskiej?

Ośrodek Rusiń-Ski należy do systemu Tatra Super Ski. Jest to bardzo ważna informacja dla turystów, ponieważ cechą charakterystyczną tego systemu są ujednolicone ceny karnetów. Z tego względu w każdym ośrodku Tatra Super Ski turyści mogą kupić karnety za te same pieniądze. Jak więc wygląda jego cennik? Oto wykaz kilku przykładowych pozycji:

  • Karnet 4-godzinny – od 100 do 150 złotych za bilet normalny, od 90 do 140 złotych za bilet ulgowy.
  • Karnet jednodniowy – od 100 do 165 złotych za bilet normalny, od 90 do 155 złotych za bilet ulgowy.
  • Karnet trzydniowy – od 425 do 455 złotych za bilet normalny, od 385 do 425 złotych za bilet ulgowy.

Powyższe ceny dotyczą karnetów Tatra Super Ski. Jednak poza nimi ośrodek Rusiń-Ski umożliwia również zakup tzw. karnetów lokalnych. W ich przypadku ceny wyglądają następująco:

Sezon wysoki (08.01.2024 – 11.03.2024)

Rodzaj karnetuDorośliMłodzież do lat 15
3 godziny130,00 zł120,00 zł
Ostatnie 3 godziny działalności stacji100,00 zł100,00 zł
Baby lift – 1 godzina60,00 zł60,00 zł

Sezon niski (12.03.2024 – 24.12.2024)

Rodzaj karnetuDorośliMłodzież do lat 15
3 godziny105,00 zł95,00 zł
Ostatnie 3 godziny działalności stacji85,00 zł85,00 zł
Baby lift – 1 godzina60,00 zł60,00 zł

Pełen cennik stacji Rusiń-Ski jest dostępny na stronie internetowej ośrodka.

Jeżeli zaś chodzi o kompleks Olczań-Ski, on nie należy już do struktur Tatra Super Ski. Dlatego tutaj ceny karnetów są ustalane indywidualnie. Oto ceny kilku podstawowych karnetów:

od 25.12.23 do 05.03.24do 24.12.23, od 06.03.24
dorośli 15-60junior do 15 lat, senior 60+dorośli 15-60junior do 15 lat, senior 60+
1 godz.85,00 zł75,00 zł70,00 zł60,00 zł
3 godz.95,00 zł85,00 zł80,00 zł70,00 zł
1 dzień145,00 zł135,00 zł115,00 zł105,00 zł
2 dni265,00 zł245,00 zł220,00 zł200,00 zł

Również w tym przypadku cennik zawierający wszystkie dostępne rodzaje karnetów widnieje na stronie internetowej Olczań-Ski.

Najważniejsze informacje:

  • Bukowina Tatrzańska to bardzo popularny kurort na Podhalu. Latem przyciąga on tysiące turystów, a zimą staje się domem dla narciarzy i snowboardzistów.
  • W samej Bukowinie Tatrzańskiej działają dwa główne ośrodki narciarskie, czyli Rusiń-Ski oraz Olczań-Ski. Obydwa oferują turystom dostęp do kolejki krzesełkowej i orczyków, a także kilku tras narciarskich.
  • Same trasy w Bukowinie Tatrzańskiej mają niski poziom trudności. Warto więc je polecić osobom początkującym oraz rodzicom, którzy udają się na ferie wraz ze swoimi dziećmi. Przy okazji rodzicom przypominamy również o tym, że mogą kupić specjalne ubezpieczenie na ferie zimowe. Taka polisa zapewni ich pociechom dodatkową ochronę na stokach.
  • Stacja Rusiń-Ski należy do systemu Tatra Super Ski, dlatego poza lokalnymi karnetami można tutaj kupić kompleksowy skipass. Inaczej jest w przypadku stacji Olczań-Ski, która nie należy do tego systemu. Tam obowiązują tylko lokalne karnety.
  • Poza stokami narciarskimi w Bukowinie Tatrzańskiej można odnaleźć znakomite miejsca do spacerów lub trekkingu. Natomiast w celu zregenerowania sił warto odwiedzić choćby lokalne termy Bukovina.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Czy w Bukowinie Tatrzańskiej można znaleźć ośrodki narciarskie?
Choć w samej Bukowinie Tatrzańskiej nie ma szczególnie wysokich gór, działają tutaj dwa znane ośrodki narciarskie. Są to stacje Rusiń-Ski oraz Olczań-Ski. Oferują one dostęp do kilku łagodnych tras narciarskich, które pozwolą na spokojną jazdę i doskonalenie posiadanych umiejętności. Z tego względu Bukowina Tatrzańska staje się idealną alternatywą dla rodzin z dziećmi.
Jakie są najlepsze noclegi w Bukowinie Tatrzańskiej?
Jeżeli spojrzymy na dostępne noclegi przez pryzmat sportów zimowych, na uwagę zasługują dwa miejsca. Są nimi Hotel Harnaś oraz Hotel NAT Bukowina Tatrzańska. Obydwa te obiekty mieszczą się tuż przy stacji Olczań-Ski. Natomiast w Bukowinie można odnaleźć również mnóstwo tańszych noclegów w postaci kwater prywatnych. Dlatego każdy turysta znajdzie tutaj nocleg odpowiadający jego preferencjom.
Ile kosztują karnety narciarskie w Bukowinie Tatrzańskiej?
Biorąc pod uwagę obecne ceny, średni koszt zakupu jednodniowego karnetu wyniesie około 110-150 złotych. Na nieco korzystniejsze ceny mogą liczyć osoby, które kupują skipass na kilka dni. Tutaj warto zwrócić uwagę na ośrodek Rusiń-Ski, gdyż należy on do systemu Tatra Super Ski. Toteż karnet zakupiony w tym miejscu będzie ważny także na innych stacjach zrzeszonych w strukturach tego systemu.