ośrodki narciarskie w Zakopanym

Zaszczytne miano „zimowej stolicy Polski” najlepiej oddaje wyjątkowy charakter Zakopanego. Dla wielu Polaków to właśnie stolica powiatu tatrzańskiego jest więc jedynym słusznym wyborem pod kątem zimowego wypoczynku. Trudno jednak uznać, że wynika to tylko z mody. Zakopane może bowiem pochwalić się rewelacyjną infrastrukturą turystyczną i szerokim wyborem atrakcji zarówno dla miłośników sportów zimowych, jak i pozostałych turystów. Dlatego w tym artykule pokrótce przedstawimy najważniejsze informacje dotyczące Zakopanego. Skupimy się na atutach tego miasta i jednocześnie położymy nacisk na informacje dla narciarzy oraz snowboardzistów. Zapraszamy do lektury.

Gdzie na narty w okolicach Zakopanego?

Nie bez powodu Zakopane jednoznacznie kojarzy się z jazdą na nartach i snowboardzie. W stolicy powiatu tatrzańskiego mieszczą się bowiem liczne ośrodki przeznaczone dla amatorów sportów zimowych. Dzięki temu każdy będzie mógł wybrać kurort o odpowiedniej lokalizacji oraz specyfice tras.

Zacznijmy od klasyki, czyli ośrodka Gubałówka. Jest to jeden z najbardziej charakterystycznych punktów na mapie Zakopanego, który zimą zamienia się w ośrodek narciarski. Świetna lokalizacja i duża popularność na pewno przyciągnie wielu amatorów sportów zimowych.

Amatorzy mocniejszych wrażeń także będą mogli wybrać coś dla siebie. Takim osobom po prostu trzeba polecić ośrodek narciarski zlokalizowany na słynnym Kasprowym Wierchu. To tutaj mieszczą się jedne z najtrudniejszych tras narciarskich na całym Podhalu. Z drugiej strony niektóre trasy na Kasprowym Wierchu są znacznie łatwiejsze. Dzięki temu na słynny szczyt mogą wybrać się nawet rodzice z dziećmi. Wymagającym narciarzom oraz snowboardzistom można polecić także ośrodek narciarski Harenda z czarną trasą FIS-owską. Co istotne, przy tak ambitnych planach zimowych warto zapewnić sobie ochronę i kupić ubezpieczenie na narty oraz snowboard.

Najciekawsze atrakcje w okolicach Zakopanego

Zimowe szaleństwo narciarskie lub snowboardowe może trwać całymi godzinami. Jednak w końcu trzeba znaleźć czas na odrobinę odpoczynku. Jak więc można spożytkować wolne godziny podczas pobytu w Zakopanem? Możliwości jest naprawdę sporo.

Aby nie odchodzić zupełnie od tematyki sportów zimowych, na początku trzeba wspomnieć o Wielkiej Krokwi. Do dzisiaj jest to największa i najbardziej rozpoznawalna skocznia narciarska w Polsce. To właśnie na niej pierwsze sukcesy odnosił Adam Małysz oraz inni polscy zawodnicy. Co więcej, przy wyborze odpowiedniej daty wyjazdu turyści mogą oglądać zmagania Pucharu Świata. W pozostałych terminach skocznia jest otwarta dla zwiedzających.

Co jasne, przy opisywaniu Zakopanego nie można pominąć Tatrzańskiego Parku Narodowego. W zimę tym mniej doświadczonym turystom odradzamy poruszanie się po terenie wysokogórskim. Jednocześnie zimowy spacer po urokliwych tatrzańskich dolinach może być świetnym przeżyciem dla wszystkich miłośników przyrody. Co istotne, przy okazji takiego wyjścia należy dokładnie zapoznać się z aktualnym komunikatem lawinowym TOPR.

Jeżeli chodzi o odpoczynek po dniu spędzonym na stoku, warto zwrócić uwagę na Aqua Park w Zakopanem. Jest to nowoczesny kompleks basenowy, który może zapewnić potrzebne wytchnienie po dniu pełnym sportowych emocji. Natomiast fanom zwiedzania warto polecić słynne Muzeum Tatrzańskie oraz Muzeum Stylu Zakopiańskiego im. Stanisława Witkiewicza.

Kamery na stokach narciarskich w Zakopanem – gdzie sprawdzić online?

Zakopane to najpopularniejszy kurort zimowy w Polsce. Dlatego lokalne władze oraz organizacje dbają o to, aby informować turystów o panujących warunkach. Jednak dla wielu osób większe znaczenie niż zwykłe komunikaty ma realny widok na zakopiańskie stoki narciarskie. Możliwość uzyskania takiego widoku zapewniają kamery online, które rejestrują obraz i wyświetlają go na stronach internetowych. Gdzie można sprawdzić widok z takich kamer?

Bardzo dobrze rozwiniętą sieć monitoringu warunków pogodowych prowadzi TOPR. Jednak tutaj trzeba przyznać, że TOPR monitoruje głównie rejony atrakcyjne dla turystów górskich (np. Morskie Oko, Dolinę Pięciu Stawów Polskich). Tym samym widok z takich kamer może oddać tylko ogólne warunki pogodowe panujące w rejonie Zakopanego.

Na szczęście nie jest to jedyna alternatywa dla turystów. Swój własny serwis z kamerami online prowadzi również spółka PKL, czyli Polskie Koleje Linowe. Za jej pomocą można łatwo sprawdzić warunki panujące na Kasprowym Wierchu, który jest przecież popularnym ośrodkiem narciarskim w Zakopanem.

Trasy narciarskie w okolicy Zakopanego

Mnogość tras narciarskich w Zakopanem powoduje, że trudno jest wybrać te najciekawsze. Mimo to podejmiemy się tego wyzwania. W pierwszej kolejności wyróżnimy dwie trasy zlokalizowane na Polanie Szymoszkowej. Najdłuższa trasa (górny wyciąg) jest godna polecenia ze względu na jej ponadprzeciętne walory widokowe. Podczas szusowania narciarze i snowboardziści mogą bowiem podziwiać Tatry w całej swojej okazałości. Z kolei krótsza trasa (dolny wyciąg) nada się doskonale do nauki podstaw obydwu wspomnianych dyscyplin. Toteż jest ona częstym celem dla młodych adeptów sportów zimowych. Rodzicom tych dzieci przy okazji przypominamy o możliwości zakupu ubezpieczenia na ferie zimowe.

Jeżeli chodzi o wyzwanie dla najbardziej wymagających narciarzy, nasza sugestia może być tylko jedna. Jest nią zjazd nartostradą ze szczytu Kasprowego Wierchu. Od razu zaznaczamy, że nie jest to propozycja dla każdego. Nartostrada biegnąca od szczytu Kasprowego Wierchu aż do Kuźnic liczy około 5 kilometrów długości. Nie jest ona jednak oświetlona i sztucznie naśnieżana. Toteż wszystkie osoby na tej nartostradzie muszą być pewne swoich umiejętności.

Innym sporym wyzwaniem dla amatorów mocnych wrażeńbędzie czarna trasa narciarska w ośrodku Harenda. Jest to oznaczona trasa FIS, na której odbywają się oficjalne zawody. Toteż nikt nie powinien wątpić w skalę trudności tego stoku.

Najlepsze hotele i noclegi w Zakopanem

Noclegi w Zakopanem są tematem na bardzo obszerny artykuł. W tym tekście postaramy się jednak nieco streścić to zagadnienie. Od razu warto podkreślić dwie istotne kwestie. Po pierwsze, noclegi w Zakopanem nie są tanie i należy mieć to na uwadze. Po drugie, lokalna baza noclegowa jest bardzo bogata, dzięki czemu każdy znajdzie coś dla siebie.

Zasadniczo całą bazę noclegową można podzielić na dwie kategorie, czyli hotele oraz kwatery prywatne. Zacznijmy od hoteli. W Zakopanem można znaleźć kilka ośrodków oferujących bardzo wysoki standard. Wystarczy choćby wspomnieć o hotelach: Nosalowy Dwór Resort & SPA, Aries Resort & SPA oraz kultowym Radisson Blu Zakopane. Hotele tego typu oferują bardzo wysoki standard zakwaterowania, znakomite wyżywienie oraz liczne udogodnienia. Jednak wszystko to ma swoją cenę, gdyż w takich hotelach cena za jedną dobę wyniesie grubo ponad 500 złotych.

Na szczęście turystom nie zabraknie również nieco tańszych alternatyw. Może to być np.: Hotel Skalny, Hotel Dwór Karolówka lub Hotel Tatra. Wszystkie opisane miejsca oferują naprawdę dobre standardy zakwaterowania. Natomiast mniejszy wybór spośród dostępnych udogodnień zostanie zrekompensowany za sprawą niższej ceny. Tutaj będzie to około 300-450 złotych za noc.

Najtańszą alternatywą dla turystów są naturalnie pensjonaty oraz kwatery prywatne. Trudno tutaj przytaczać konkretne miejsca, ponieważ ich wybór jest ogromny. Przy wyborze pensjonatów trzeba jednak zwracać znacznie większą uwagę na ich standard oraz opinie innych gości. Rzecz jasna takie noclegi powinny być przede wszystkim atrakcyjną cenowo alternatywą. Jednak szczególnie ważny będzie w ich przypadku odpowiedni stosunek ceny do standardu danego miejsca.

Jakie są ceny karnetów narciarskich w Zakopanem? Ile kosztują?

Już od pewnego czasu w Zakopanem działa wyjątkowy system Tatra Super Ski. Jest to program kierowany do pasjonatów sportów zimowych, którzy planują spędzenie urlopu w tatrzańskim kurorcie. Karnet Tatra Super Ski pozwala na korzystanie ze wszystkich wyciągów na stacjach zrzeszonych w strukturach tego programu. Są to ośrodki, takie jak:

  • Polana Szymoszkowa (Zakopane);
  • Harenda (Zakopane);
  • Rusiń-Ski (Bukowina Tatrzańska);
  • Kotelnica (Białka Tatrzańska);
  • Jurgów Ski (Jurgów) i wiele innych!

Karnet Tatra Super Ski będzie więc idealnym wyborem dla osób odwiedzających Zakopane oraz okoliczne miejscowości. Taki karnet zapewni dostęp do wielu najpopularniejszych tras narciarskich na Podhalu.

Pozostaje więc jeszcze jedna kwestia, czyli opisanie cen takich karnetów. Tatra Super Ski to karnet dostępny w kilku wariantach. Oto przykładowe stawki:

  • Karnety godzinowe (4 godziny) – 100 złotych normalny, 90 złotych ulgowy (sezon niski);
  • Karnety godzinowe – 135 złotych normalny, 125 złotych ulgowy (sezon wysoki);
  • Karnet dzienny (1 dzień) – 125 złotych normalny, 115 złotych ulgowy (sezon niski);
  • Karnet dzienny – 155 złotych normalny, 145 złotych ulgowy (sezon wysoki);
  • Karnet do wykorzystania przez 14 dowolnych dni w sezonie – 1699 złotych normalny, 1500 złotych ulgowy.

Pełen wykaz cen karnetów Tatra Super Ski można znaleźć w tym miejscu.

Warto pamiętać o tym, że nie wszystkie zakopiańskie ośrodki narciarskie należą do opisanego systemu. Przykładowo, ośrodek na Kasprowym Wierchu działa jako odrębna stacja. Na jego przykładzie ceny karnetów wynoszą np. 139/115 złotych za bilet 4-godzinny.

Każdy musi więc sprawdzić, czy wybrany ośrodek należy do systemu Tatra Super Ski.

Najważniejsze informacje:

  • W Zakopanem można znaleźć liczne atrakcyjne ośrodki narciarskie, takie jak: Harenda, Polana Szymoszkowa, Nosal oraz Kasprowy Wierch.
  • Poza zakończeniu narciarskiego lub snowboardowego szaleństwa turyści mogą odwiedzić liczne zakopiańskie atrakcje (np. Wielką Krokiew, Muzeum Tatrzańskie) lub wybrać się na spacer po Tatrzańskim Parku Narodowym.
  • Jeśli chodzi o trasy narciarskie w Zakopanem, mają one duże zróżnicowanie trudności, co ułatwia wybór odpowiedniej alternatywy.
  • Zakopane ma bardzo bazę noclegową, która składa się zarówno z ekskluzywnych hoteli, jak i tańszych pensjonatów.
  • Najbardziej kompleksową alternatywą dla narciarzy oraz snowboardzistów będzie karnet Tatra Super Ski, który obejmuje wiele tatrzańskich stacji.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Jakie trasy narciarskie w Zakopanem są najlepsze?
Przy odpowiedzi na to pytanie należy wziąć pod uwagę preferencje pytającego. Dla rodzin z dziećmi dobrą alternatywą może być np. ośrodek narciarski Nosal Ski. Z kolei bardziej doświadczeni narciarze mogą sprawdzić swoje umiejętności na bardziej wymagających trasach. Im warto polecić choćby nartostradę z Kasprowego do Kuźnic i FIS-owską czarną trasę na Harendzie.
Jakie są najlepsze hotele w Zakopanem?
W zimowej stolicy Polski mieści się wiele hoteli klasy premium. Wystarczy choćby wspomnieć o hotelach: Nosalowy Dwór, Aries oraz Radisson Blue. Przy ich wyborze można liczyć na bardzo wysoki standard, ale i równie wysokie ceny. Dlatego warto wziąć pod uwagę także hotele o mniejszej renomie, gdzie można znaleźć noclegi w przystępniejszej cenie. W Zakopanem takimi alternatywami mogą być: Hotel Tatra, Hotel Skalny lub Dwór Karolówka.
Czy Tatra Super Ski to najlepsza alternatywa dla narciarzy i snowboardzistów?
System Tatra Super Ski powstał w celu zjednoczenia wielu tatrzańskich ośrodków narciarskich i stworzenia jednego uniwersalnego karnetu dla turystów. Dzięki karnetowi Tatra Super Ski turyści mogą rzeczywiście uzyskać dostęp do wielu atrakcyjnych tras. Jest więc to bardzo ciekawa alternatywa. Z drugiej strony należy pamiętać o tym, że niektóre stacje (np. Kasprowy Wierch) nie należą do tego systemu. Warto więc dopasować zakup określonego karnetu do swojego planu podróży.