ośrodek narciarski Szrenica (Szklarska Poręba)
Ośrodki narciarskie

Szrenica (Szklarska Poręba)

Karkonosze są drugim pod względem wielkości pasmem górskim w Polsce. Przez to stanowią one naturalną „konkurencję” dla Zakopanego i położonych tam Tatr. Na pewno plusem Karkonoszy jest ich mniejsza popularność w porównaniu do powiatu tatrzańskiego. Dlatego na miejscowych stokach panuje nieco większa swoboda, a i znalezienie noclegu okazuje się łatwiejsze. Jeśli chodzi o lokalne ośrodki narciarskie, wzrok narciarzy oraz snowboardzistów kieruje się przede wszystkim na jeden kompleks. Jest nim Szrenica, czyli duży ośrodek narciarski zlokalizowany w Szklarskiej Porębie. Jednocześnie dzierży on tytuł największego kompleksu zimowego w Karkonoszach, co jest jego dużym atutem. Co więc warto wiedzieć o Szrenicy i samej Szklarskiej Porębie? Zapraszamy do przeczytania naszego artykułu, który z powodzeniem może pełnić funkcję informatora dla amatorów sportów zimowych.

Gdzie na narty w okolicach Szklarskiej Poręby?

Wszystkie duże pasma górskie zapewniają dogodne warunki do uprawiania sportów zimowych. Nie inaczej jest w przypadku Karkonoszy. W samej Szklarskiej Porębie można znaleźć kilka ośrodków narciarskich. Jednak żaden z nich nie może równać się ze wspomnianą już Szrenicą. Jest to szczyt położony na wysokości 1362 metrów nad poziomem morza. Na jego zboczach mieści się ośrodek narciarski.

Szrenica jest największym ośrodkiem narciarskim w Karkonoszach, który oferuje dostęp do około 12 kilometrów tras narciarskich. Jest to bardzo dobry wynik, gdyż jedynie kilka ośrodków w Polsce może poszczycić się większą powierzchnią użytkową. Oprócz tego Szrenicę należy zaliczyć do grona tych bardziej zaawansowanych technologicznie ośrodków. Wystarczy choćby wspomnieć o tym, że wszystkie lokalne trasy narciarskie są objęte systemem sztucznego naśnieżania. Dzięki temu fani sportów zimowych mogą liczyć na rozrywkę nawet przy dosyć niekorzystnych warunkach pogodowych.

Dodatkowo na terenie ośrodka działają trzy duże koleje linowe oraz pięć mniejszych wyciągów narciarskich. To wszystko sprawia, że trudno wyobrazić sobie lepszą alternatywę dla narciarzy i snowboardzistów. Z drugiej strony w samej Szklarskiej Porębie oraz okolicznych miejscowościach działają inne stoki. Konkurencją może być choćby pobliski Karpacz. Więcej informacji na jego temat można znaleźć w innym artykule na naszym blogu.

Najciekawsze atrakcje w okolicach Szklarskiej Poręby

Jeżeli ktoś przyjeżdża w okresie zimowym do Szklarskiej Poręby, zazwyczaj robi to z myślą o uprawianiu sportów zimowych. Jednak nawet najwięksi miłośnicy narciarstwa oraz snowboardingu nie są w stanie spędzać całych dni na stokach. Toteż warto zastanowić się nad tym, co można robić po zakończeniu dnia spędzonego na zimowej zabawie. Jakie atrakcje oferuje turystom Szklarska Poręba?

Praktycznie każda miejscowość położona w tak malowniczym miejscu może poszczycić się atrakcyjnymi walorami przyrodniczymi. Przykładowo, na terenie Szklarskiej Poręby mieszczą się dwa urokliwe wodospady – Kamieńczyk oraz Szklarki. Większość osób podziwia ich urok w sezonie letnim. Niemniej zimowa sceneria może zapewnić równie atrakcyjne dla oka widoki.

Szklarska Poręba oferuje także inne atrakcje turystyczne. Amatorzy zwiedzania mogą np. wybrać się do miejscowego Muzeum Motoryzacji. Oprócz tego w Szklarskiej Porębie mieszczą się kluby muzyczne oraz inne atrakcje dla młodszej części turystów. Nie trzeba więc martwić się o to, że po zakończeniu szusowania nie będzie można znaleźć sposobu na spędzenie wolnego czasu.

Kamery na stokach narciarskich w Szklarskiej Porębie – gdzie sprawdzić online?

Dzisiaj sprawdzanie warunków narciarskich panujących w kurortach jest niezwykle łatwe. Wynika to ze wzrostu dostępności kamer online. Przedstawiciele największych ośrodków narciarskich zdali sobie sprawę z faktu, że takie kamery stanowią ważne udogodnienie dla turystów. Z tego względu obecnie na niemal każdym stoku można znaleźć zainstalowane kamery, które na żywo transmitują rejestrowany obraz. Ich obecność pozwala turystom na szybkie sprawdzenie tego, jakie warunki panują w danym momencie na stokach.

W Szklarskiej Porębie takie kamery są zainstalowane przy dolnej stacji kolejki linowej. Dostęp do nich jest możliwy między innymi za pomocą strony internetowej ośrodka. Wystarczy tylko wejść w zakładkę „Kamery” i uruchomić wybraną transmisję.

Jeżeli to nie wystarczy, serwis z kamerami online prowadzi również zarząd miejscowego Schroniska na Szrenicy. Schronisko także ma swoją własną stronę internetową oraz zakładkę z kamerami online. Toteż narciarze i snowboardziści mogą skorzystać z tej alternatywy.

Trasy narciarskie w okolicy Szklarskiej Poręby

Wszystkie wymienione do tej pory aspekty mają mniejsze lub większe znaczenie dla amatorów sportów zimowych. Nie można jednak zapominać o kwestii najważniejszej z punktu widzenia takich osób. Mowa o dostępnych trasach narciarskich oraz stopniu ich trudności. Jak pod tym kątem prezentuje się Szrenica?

Na pewno trzeba przyznać, że dużym atutem tego ośrodka jest różnorodność tras. Szklarska Poręba to jeden z nielicznych kurortów, które mogą pochwalić się posiadaniem czarnej trasy z homologacją FIS. Taka homologacja oznacza, że dana trasa spełnia kryteria do organizacji na niej zawodów w narciarskim Pucharze Świata. Trasy FIS-owskie są więc powszechnie uznawane za bardzo trudne i wymagające naprawdę dużych umiejętności. Jeśli ktoś się na nie wybiera, powinien wcześniej kupić ubezpieczenie na narty i snowboard. Taka polisa zapewni mu pomoc w razie niespodziewanego wypadku na stoku.

Oprócz trasy FIS-owskiej na terenie obiektu mieszczą się dwie długie trasy oznaczone kolorem czerwonym. Ten kolor oznacza średni poziom trudności trasy. Nie są więc to trasy odpowiednie dla osób początkujących, ale z drugiej strony nie wymagają przesadnie dużych umiejętności. Jeśli chodzi o trasy dla początkujących i dzieci, tutaj również pojawiają się dwie propozycje. Niebieskie trasy łatwe to nartostrada Puchatek (z oświetleniem na całej długości) oraz Hala Szrenicka. Co jasne, każda z nich jest obsługiwana przez osobny wyciąg.

Najlepsze hotele i noclegi w Szklarskiej Porębie

W naszych tekstach co do zasady staramy się wyróżniać ośrodki zlokalizowane w sąsiedztwie lub bardzo blisko stoków narciarskich. Nie inaczej będzie w przypadku Szklarskiej Poręby. Zatem jakie obiekty mają do wyboru turyści?

Jeżeli chodzi o noclegi przy stokach, nieopodal Szrenicy mieści się Willa Odkrywców, Pensjonat Jural oraz Apartamenty Lola. Jak same nazwy wskazują, wszystkie wymienione obiekty to kwatery prywatne. Dzięki temu turyści mogą liczyć na dogodną lokalizację przy jednoczesnym zachowaniu stosunkowo przystępnych cen za nocleg. Minusem tych miejsc jest jednak standard, który z pewnością stoi poniżej poziomu hotelowego.

Na szczęście stali bywalcy hoteli mogą w Szklarskiej Porębie łatwo znaleźć noclegi przystosowane do określonych wymagań. Wystarczy tylko zapoznać się z ofertą miejscowych placówek tego typu. Turyści mają do wyboru między innymi: Hotel Villa Romantica, Hotel Jakuszyce i Platinum Mountain Hotel. Każdy z wymienionych obiektów zapewni odpowiednio wysokie standardy podczas pobytu w Szklarskiej Porębie.

Szrenica skipass – jakie są ceny karnetów narciarskich? Ile kosztuje?

Obok opłaty za wynajęcie noclegu narciarze i snowboardziści muszą wziąć pod uwagę również wydatki dotyczące zakupu karnetu. Te z kolei są ściśle powiązane z aktualnym cennikiem wybranej stacji narciarskiej. Zatem ile trzeba będzie zapłacić za skipass na Szrenicy?

Od razu trzeba przyznać, że cennik tego ośrodka jest mocno rozbudowany. Turyści mają więc do wyboru wiele różnych karnetów, które są dostępne w odmiennych wariantach. Oto kilka wybranych propozycji z aktualnego cennika:

1. Karnety jednodniowe:

DOROŚLI139,00 zł
DZIECI81,00 zł
SENIORZY/MŁODZIEŻ113,00 zł

2. Karnety 4-godzinne:

DOROŚLI113,00 zł
DZIECI65,00 zł
SENIORZY/MŁODZIEŻ87,00 zł

3. Karnety wielodniowe:

Liczba dni:DOROŚLIDZIECI
2-DNIOWE247,00 zł147,00 zł
3-DNIOWE355,00 zł217,00 zł
4-DNIOWE463,00 zł280,00 zł
5-DNIOWE562,00 zł345,00 zł
6-DNIOWE666,00 zł410,00 zł
7-DNIOWE761,00 zł470,00 zł
3 DNI Z 5 DNI408,00 zł247,00 zł

Aby zapoznać się z pełnym cennikiem ośrodka Szrenica, wystarczy tylko wejść w ten link.

Najważniejsze informacje:

  • Kompleks narciarski Szrenica jest największym ośrodkiem sportów zimowych w całej Szklarskiej Porębie. Dlatego cieszy się on sporą popularnością w tym regionie.
  • Bardzo istotny atut Szrenicy stanowi duże zróżnicowanie tras. Można tutaj znaleźć zarówno łagodne stoki oraz ośle łączki, jak i strome trasy, a nawet oficjalną trasę FIS. Dzięki temu jest to idealny przykład ośrodka, w którym wszyscy będą mogli liczyć na mnóstwo frajdy.
  • W Szklarskiej Porębie znajdują się liczne kwatery prywatne oraz bardziej luksusowe hotele. Toteż wszystkie narciarze i snowboardziści będą mogli znaleźć nocleg odpowiadający ich potrzebom.
  • Za całodniowy karnet narciarski na Szrenicy trzeba zapłacić 139 złotych. Jedynie dla dzieci, młodzieży i seniorów przewidziano karnety ulgowe. Poza nimi turyści mogą również kupić skipass kilkugodzinny lub kilkudniowy. Ich ceny widnieją na stronie ośrodka.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Jakie trasy narciarskie można znaleźć na Szrenicy?
Szrenica to jeden z tych obiektów, który doskonale wpisuje się w oczekiwania niemal wszystkich amatorów sportów zimowych. Można bowiem znaleźć tutaj zarówno łagodne łączki oraz trasy, jak i naprawdę strome stoki. Dodatkową wisienką na torcie jest trasa z homologacją FIS, która będzie wyzwaniem dla każdego narciarza i snowboardzisty.
Czy w Szklarskiej Porębie działają również inne ośrodki narciarskie?
Jak najbardziej. Szklarska Poręba jest typową miejscowością turystyczną, dlatego można tutaj znaleźć liczne wyciągi. Przykładem będzie choćby Stacja Narciarska Pietkiewiczówka lub Stok Nartolandia. Trzeba jednak przyznać, że tego typu stacje wypadają dość blado na tle Szrenicy. Koniec końców Szrenica jest naprawdę rozbudowanym kompleksem i dlatego to na niej skupia się wzrok większości turystów.
Jak wygląda oferta ośrodka dla najmłodszych narciarzy i snowboardzistów?
Rzeczywiście Szrenica to naprawdę dobry kompleks z punktu widzenia młodych adeptów sportów zimowych. Po pierwsze, dzieci i młodzież mogą tutaj liczyć na znacznie tańsze karnety ulgowe. Po drugie, sam ośrodek oraz trasy są przystosowane do ich potrzeb. Po trzecie, przy samym kompleksie działają liczne szkółki narciarsko-snowboardowe. Tym samym rodzice mogą śmiało postawić na ten ośrodek. Przed wyjazdem warto jednak zaopatrzyć swoją pociechę w dedykowane ubezpieczenie na ferie zimowe.