ośrodek narciarski Wisła

W ostatnich latach Wisła stała się miejscem, które poznali mieszkańcy całej Polski. Promocja tego miasta wynikała przede wszystkim z wydarzeń w świecie skoków narciarskich. Najpierw ogromną karierę sportową zrobił Adam Małysz, który pochodził właśnie z Wisły. Później w tym mieście wybudowano skocznię jego imienia, dzięki czemu do Wisły zawitały zawody Pucharu Świata. To z kolei sprawiło, że Wisła stała się nieformalną stolicą sportów zimowych w województwie śląskim. Wspomniany wzrost popularności nie był jednak tak odczuwalny wśród mieszkańców Śląska, gdyż dla nich Wisła od lat stanowi atrakcyjny cel wyjazdów wypoczynkowych. Zimą jest to również miejsce przyciągające narciarzy oraz snowboardzistów. To na tym aspekcie skupimy się zresztą w ramach niniejszego tekstu. Jakie ośrodki narciarskie oferuje Wisła i co warto wiedzieć o tym mieście? Zapraszamy do lektury.

Gdzie na narty w okolicach Wisły?

Miano zimowej stolicy Śląska do czegoś zobowiązuje. Na szczęście Wisła po prostu zasługuje na to miano. W mieście tym działają bowiem liczne ośrodki narciarskie, które gwarantują dobre warunki do uprawiania sportów zimowych. Dlatego w tym akapicie pokrótce przedstawimy najważniejsze punkty na zimowej mapie Wisły.

Na pewno jednym z symboli tego miasta jest ośrodek narciarski Cieńków w Malince. Cieńków to bardzo znany kompleks, który oferuje narciarzom i snowboardzistom dostęp do 5 tras o różnym poziomie trudności. Istotnym atutem tego ośrodka jest oświetlenie, a także znakomity poziom przygotowania miejscowych tras.

Inną chętnie wybieraną przez narciarzy alternatywą jest stacja Nowa Osada. Mieszczą się tutaj liczne trasy o łagodnym nachyleniu, które będą idealnym wyborem w czasie nauki. Z kolei bardziej wymagający narciarze mogą wybrać trasę czerwoną o nieco wyższym poziomie trudności. Na terenie Nowej Osady działa duża kolej krzesełkowa oraz dwa mniejsze orczyki.

W samym centrum miasta mieści się stacja Skolnity. Nie jest ona szczególnie rozbudowana pod kątem tras, bo do dyspozycji turystów zostały oddane tylko dwie trasy. Jednak stacja Skolnity nadrabia to lokalizacją oraz dobrym przygotowaniem ośrodka do obsługi ruchu turystycznego. Z tego względu nigdy nie brakuje tutaj narciarzy i snowboardzistów!

Jeśli chodzi o pozostałe ośrodki w Wiśle, warto także wspomnieć o stacji Soszów, Stożek i Siglany. Toteż wybór jest naprawdę bogaty, dzięki czemu żaden turysta nie powinien tutaj narzekać na brak różnorodności.

Atrakcje w okolicach Wisły

Jak przystało na zimową stolicę Śląska, Wisła oferuje naprawdę duży wybór atrakcji również poza stokami narciarskimi. Jednym z absolutnie kultowych punktów tego miasta jest Cukiernia u Janeczki. Serwowane tutaj ciasta i desery są znane niemal wszystkim turystom, którzy chociaż raz odwiedzili Wisłę. Dlatego wszystkich fanów łakoci warto zachęcić do odwiedzenia tego miejsca.

Co więcej, nadrobione w ten sposób kalorie można spalić nie tylko na stoku. W Wiśle działa także Aquapark Tropicana, który mieści się w znanym Hotelu Gołębiewski. Na szczęście Aquapark nie jest dostępny tylko dla gości hotelowych. Mogą tutaj wejść także osoby z zewnątrz.

Od kilku lat obowiązkowym punktem wszystkich wycieczek do Wisły stała się także wspomniana wcześniej skocznia narciarska imienia Adama Małysza. Znajduje się ona w Malince, czyli dosyć blisko centrum miasta. Nowoczesny kompleks może zrobić wrażenie na turystach, którzy nigdy wcześniej nie widzieli podobnego obiektu.

Kamery na stokach narciarskich w Wiśle – gdzie sprawdzić online?

Sprawdzenie warunków panujących w Wiśle nie jest problemem. Nawet w samym centrum miasta znajdują się liczne kamery, które rejestrują natężenie ruchu turystycznego i jednocześnie obrazują warunki pogodowe. Widok z takich kamer można znaleźć bezpośrednio na stronie internetowej miasta.

Jednak dla narciarzy i snowboardzistów jeszcze lepszym rozwiązaniem mogą być kamery online znajdujące się przy ośrodkach narciarskich. Dobra wiadomość jest taka, że właściwie każdy ośrodek ma obecnie własny system kamer. Dlatego teraz pokrótce opiszemy, gdzie można znaleźć kamery w poszczególnych kompleksach:

  • Ośrodek Nowa Osada – transmisję z kamer można znaleźć na stronie internetowej ośrodka w zakładce „Kamery”.
  • Stacja narciarska Cieńków – tutaj również kamery są dostępne na stronie internetowej na dedykowanej podstronie.
  • Ośrodek Skolnity – widok z kamer jest dostępny po wejściu w zakładkę, do której prowadzi specjalny przycisk w bocznym panelu strony.

Trasy narciarskie w okolicy Wisły

Jeden artykuł to zdecydowanie zbyt mało, aby opisać wszystkie trasy narciarskie dostępne w Wiśle oraz jej okolicach. Dlatego w tym akapicie skupimy się na nieco innym aspekcie. Tutaj po prostu przedstawimy kilka najciekawszych alternatyw dla narciarzy oraz snowboardzistów w zależności od ich stopnia zaawansowania. Zatem jakie trasy zasługują na wyróżnienie?

Zaczniemy z wysokiego C, ponieważ w pierwszej kolejności skupimy się na trudnych trasach dla najbardziej zaawansowanych osób. Tutaj na pierwszy plan wysuwa się czarna trasa w ośrodku narciarskim Wisła Stożek. Biegnie ona niemal bezpośrednio pod kolejką i jest znana z naprawdę wysokiego poziomu nachylenia. Przy tak stromym stoku nawet doświadczone osoby muszą wspiąć się na wyżyny swoich umiejętności.

Jeśli chodzi o stoki dla średnio zaawansowanych osób, tutaj warto wspomnieć o czerwonej trasie w ośrodku Skolnity. Ma ona niespełna kilometr długości, a przy tym jest stale oświetlona. To w połączeniu z jej sporym nachyleniem tworzy dobre warunki dla osób mających już pewne doświadczenie.

Co jednak z początkującymi adeptami sportów zimowych? Pod tym kątem trudno jest wskazać tylko jedną alternatywę, gdyż niemal wszystkie ośrodki narciarskie w Wiśle dysponują dobrą infrastrukturą dla początkujących.

Wisła oferuje więc wiele różnych sposobów na spędzenie zimowego urlopu. Trzeba jednak zadbać o to, aby taki urlop był przede wszystkim bezpieczny. W tym z kolei na pewno pomoże specjalne ubezpieczenie na narty i snowboard.

Najlepsze hotele i noclegi w Wiśle

Hotele należące do marki Gołębiewski mogą budzić u ludzi zgoła odmienne emocje. Jednak przy opisywaniu noclegów dostępnych w Wiśle po prostu nie można pominąć tego charakterystycznego obiektu. Co jasne, Hotel Gołębiewski to nie jedyny obiekt klasy premium. Na uwagę zasługuje także Hotel Crystal Mountain, Hotel Stok oraz Aries Hotel & Spa.

Jeżeli chodzi o obiekty mające nieco niższy standard, wybór jest równie bogaty. Mogą to być na przykład: Centrum Green Hill, Hotel pod Jedlami oraz Hotel Vestina. W przypadku tych obiektów także można liczyć na wysokie standardy zakwaterowania. Jednocześnie ceny za nocleg w tych hotelach nie będą aż tak wysokie.

Natomiast zdecydowanie najkorzystniejszą alternatywą pod kątem cenowym będą pensjonaty oraz kwatery prywatne. W ich przypadku zakres cen oraz lokalnych standardów jest wyjątkowo szeroki. Z tego względu na takie obiekty warto patrzeć w sposób indywidualny. Być może dzięki temu uda się znaleźć przysłowiową perełkę pod kątem zakwaterowania.

Jakie są ceny karnetów narciarskich w Wiśle? Ile kosztują?

Kolejnym ważnym zagadnieniem dla wszystkich turystów będą ceny karnetów narciarskich. Przy tak wielu ośrodkach można od razu stwierdzić, że będą one mocno zróżnicowane. Dlatego w tej części tekstu po prostu przytoczymy wyciągi z aktualnych cenników.

Zacznijmy od stacji Skolnity. Pełen cennik jest dostępny na stronie internetowej ośrodka, czyli pod tym linkiem. Natomiast ceny poszczególnych karnetów czasowych wynoszą odpowiednio:

KARNETY CZASOWEMaluch do 4 lat**Dziecko do 8 latJunior do 16 latUczeń/student do 26 lat/ Senior od 60 latNormalny
2-godzinny1,00 zł53,00 zł74,00 zł95,00 zł105,00 zł
3-godzinny1,00 zł55,00 zł77,00 zł99,00 zł110,00 zł
4-godzinny1,00 zł60,00 zł84,00 zł108,00 zł120,00 zł
4-godzinny
Wieczorny
(17:00-21:00)
1,00 zł55,00 zł79,00 zł98,00 zł110,00 zł
Dzienny (8:00-15:00)1,00 zł70,00 zł98,00 zł126,00 zł140,00 zł
Dzienny + Wieczorny (1 dzień)1,00 zł80,00 zł112,00 zł144,00 zł160,00 zł

Kolejną popularną stacją narciarską w Wiśle jest Nowa Osada. Jej pełen cennik można znaleźć w tym miejscu. Poniżej znajduje się z kolei tabelka zawierająca ceny wybranych karnetów:

Rodzaj karnetu:NormalnyUlgowy
Skipass 2-godzinny od pierwszego użycia80,00 zł75,00 zł
Skipass 4-godzinny od pierwszego użycia105,00 zł90,00 zł
Skipass 6-godzinny od pierwszego użycia120,00 zł100,00 zł
Skipass całodzienny od godz. 8.00-22.00145,00 zł120,00 zł
Skipass wieczorny od godz. 17.00-22.00100,00 zł85,00 zł

Cennik stacji narciarskiej Cieńków jest natomiast dostępny pod tym linkiem.

Najważniejsze informacje:

  • Wisła to niezwykle popularny kurort narciarski, który bywa nawet określany jako zimowa stolica województwa śląskiego.
  • W Wiśle mieści się kilka znanych ośrodków dla narciarzy i snowboardzistów. Każdy z nich ma swoje zalety, dlatego turyści mogą po prostu odwiedzić kilka takich ośrodków. W ten sposób będzie można łatwo sprawdzić ich jakość oraz atrakcyjność.
  • Sama Wisła to także bardzo atrakcyjne miasto pod kątem turystycznym. Można tutaj znaleźć liczne tereny spacerowe oraz kultowe atrakcje. Do grona takich atrakcji można zaliczyć np. skocznię narciarską i słynną Cukiernię u Janeczki.
  • Turystyczny charakter Wisły sprawia, że w mieście tym można odnaleźć całe mnóstwo różnych obiektów noclegowych. Znajdują się tutaj zarówno hotele klasy premium, jak i liczne kwatery prywatne.
  • Średnie ceny dziennych karnetów narciarskich w miejscowych kurortach wynoszą od 100 do 150 złotych. Warto więc po prostu sprawdzić cennik wybranego ośrodka narciarskiego, aby upewnić się, ile kosztuje karnet.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Jaki jest najlepszy ośrodek narciarski w Wiśle?
W przypadku wielu miejscowości można dość łatwo odpowiedzieć na takie pytanie. Jednak tutaj sprawa wygląda inaczej. Wisła jest bowiem niezwykle rozbudowanym kurortem, w którym mieści się dużo świetnych ośrodków. Zamiast wskazywać jeden ośrodek, warto po prostu wyróżnić kilka z nich. Będą to przede wszystkim: Nowa Osada, Cieńków, Skolnity oraz Stożek.
Co warto zobaczyć w Wiśle?
Wisła to miasto wręcz przesiąknięte sportami zimowymi. Z tego względu dla wielu osób obowiązkowym punkcie na liście zwiedzania będzie skocznia narciarska imienia Adama Małysza. Jeśli ktoś będzie mieć już dosyć klimatów zimowych, dobrą alternatywą będzie Aquapark Tropicana, który działa w Hotelu Gołębiewskim. Można tutaj szybko i przyjemnie zregenerować utracone siły.
Czy stoki narciarskie w Wiśle są przygotowane na przyjęcie dzieci?
Jak najbardziej! Każdy z wymienionych ośrodków dysponuje wyciągami oraz trasami odpowiednimi dla młodych adeptów narciarstwa lub snowboardingu. Dlatego ferie zimowe w Wiśle stają się doskonałym pomysłem. Aby dodatkowo były one bezpieczne, rodzice powinni dobrze przemyśleć zakup specjalnego ubezpieczenia na ferie zimowe.