ośrodek narciarski Czantoria (Ustroń)
Ośrodki narciarskie

Czantoria (Ustroń)

Województwo śląskie kojarzy się przede wszystkim z wysokim poziomem urbanizacji oraz bardzo licznymi aglomeracjami miejskimi. Nie oznacza to jednak, że w tym województwie można znaleźć tylko nieliczne lasy i parki. Wręcz przeciwnie! To właśnie tutaj mieści się wyjątkowo urokliwe pasmo górskie, czyli Beskid Śląski. Latem jest to znakomite miejsce do długich wędrówek oraz odpoczynku w cieniu natury. Z kolei zimą Beskid Śląski przyciąga narciarzy i snowboardzistów spragnionych zimowej adrenaliny. Jednym z najważniejszych punktów na mapie Beskidu Śląskiego jest Ustroń oraz znajdująca się w nim Czantoria. W tym tekście pokrótce opiszemy ten szczyt ze szczególnym naciskiem na funkcjonujący tutaj ośrodek narciarski. Gorąco zachęcamy do lektury naszego tekstu.

Gdzie na narty w okolicach Ustronia?

Jeżeli ktoś wybierze się na narty lub snowboard do Ustronia, najbardziej oczywistym wyborem jest Czantoria, a dokładniej Czantoria Wielka. Wierzchołek tego szczytu znajduje się na wysokości 995 metrów nad poziomem morza. Nie jest więc to szczególnie wysoka góra, ale mimo tego jej zbocza zapewniają dogodne warunki do uprawiania sportów zimowych.

Turyści i narciarze mogą dostać się na szczyt Czantorii przy pomocy kolejki krzesełkowej. Jest to centralny punkt ośrodka w sezonie zimowym, gdyż ta kolejka prowadzi na początek najdłuższej trasy. Jest nią trasa niebieska biegnąca przez większość zbocza (aż do wyciągu Faturka).

Czy Czantoria jest jedyną alternatywą dla narciarzy i snowboardzistów? W żadnym wypadku! W Ustroniu działa również wyciąg Palenica, choć w jego przypadku terminy otwarcia mogą nie być stałe. Dodatkowo w pobliskich miejscowościach można znaleźć inne atrakcyjne wyciągi. Co jasne, sercem całego pasma jest Szczyrk i znajdujące się w nim Skrzyczne, czyli najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego. Więcej informacji na temat miejscowego ośrodka można znaleźć w naszym artykule.

Najciekawsze atrakcje w okolicach Ustronia

Ustroń to nie tylko miasto o dużym potencjale narciarskim. To także znane uzdrowisko, do którego przyjeżdżają osoby z całego województwa śląskiego. Dlatego można tutaj odnaleźć atrakcje typowe dla rekreacyjnych pobytów turystycznych. Można wspomnieć choćby o Pijalni Wód Mineralnych. Z kolei dla dzieci rewelacyjną atrakcją może być Leśny Park Niespodzianek. Łączy on w sobie ideę edukacji oraz rozrywki.

Oprócz tego Ustroń oferuje wiele atrakcyjnych szlaków trekkingowych oraz spacerowych. Z tej przyczyny warto zostawić sobie trochę sił i nie wyczerpać całej energii na stoku. Jeśli jednak ktoś będzie odczuwać zmęczenie, może udać się do pobliskiej Wisły i odwiedzić Aquapark Tropicana. Relaks w ciepłym basenie lub jacuzzi na pewno pomoże w szybszym odzyskaniu sił utraconych na stoku.

Kamery na stokach narciarskich w Ustroniu – gdzie sprawdzić online?

Ocena warunków panujących na stokach narciarskich od zawsze była istotna dla wielbicieli sportów zimowych. Jednak dzisiaj takie osoby nie muszą już polegać na zwykłych prognozach pogody. W internecie można bowiem znaleźć specjalne prognozy dla narciarzy. Takie prognozy zawierają między innymi informacje o grubości pokrywy śnieżnej oraz przewidywanych opadach śniegu.

Jednak nawet prognozy tego typu mogą mówić mniej niż widok z kamer online. Kiedyś takie kamery instalowano jedynie w wybranych ośrodkach. Natomiast dzisiaj ich obecność stała się standardem, gdyż właściwie wszystkie ośrodki posiadają własny system kamer. Ośrodek Czantoria również należy do tego grona. Na stronie internetowej ośrodka można znaleźć widok z trzech różnych kamer. Mieszczą się one przy wszystkich trzech wyciągach orczykowych. Jest więc to bardzo korzystne ustawienie, które pozwala na ocenę warunków w skali całego ośrodka.

Trasy narciarskie w okolicy Ustronia

Zasadniczo kompleks narciarski na Czantorii prezentuje się bardzo dobrze pod kątem dostępnych tras. Narciarze i snowboardziści mają do dyspozycji dwie długie trasy zjazdowe. Pierwsza z nich jest oznaczona kolorem czerwonym jako trasa dla osób średnio zaawansowanych. Ma ona około 1900 metrów długości oraz średnie nachylenie rzędu 24%. Z kolei drugą i najdłuższą trasą jest ta niebieska. Ma ona nieco niższy poziom trudności, ale za to liczy aż 2600 metrów długości.

Niestety, obydwie te trasy są dostępne jedynie pod warunkiem dobrych warunków śnieżnych. Dlatego zawsze warto przed planowanym wyjazdem sprawdzić na stronie ośrodka, czy trasy te są otwarte. Stosowna adnotacja powinna widnieć na stronie głównej.

Jeśli chodzi o te stale otwarte wyciągi, prowadzą do nich krótsze orczyki. Najdłuższa trasa tego typu to Faturka. Ma ona niespełna 700 metrów długości i prowadzi do niej 2-osobowy orczyk. Pozostałe dwa orczyki są jeszcze krótsze, dzięki czemu dobrze sprawdzą się w przypadku dzieci.

Przy okazji zachęcamy wszystkich narciarzy i snowboardzistów do dbania o swoje bezpieczeństwo na stoku. Podczas jazdy zawsze należy zachowywać czujność oraz zwracać uwagę na innych użytkowników stoku. Ponadto przed rozpoczęciem zaplanowanego urlopu zimowego warto kupić dedykowane ubezpieczenie na narty i snowboard. Taka polisa zapewni cenne wsparcie w razie wszelkich nieprzewidzianych problemów.

Najlepsze hotele i noclegi w Ustroniu

Zdecydowanie najpopularniejszym obiektem noclegowym w Ustroniu jest hotel Diament SPA & Wellness. Jego charakterystyczny wygląd odpowiada tendencji architektonicznej, która do dzisiaj stanowi swoisty znak rozpoznawczy kurortów w Ustroniu. W podobnym stylu utrzymany jest także hotel Wilga oraz inne obiekty.

Jednak w kontekście noclegów dla narciarzy i snowboardzistów warto zwrócić uwagę również na inne miejsca. Jednym z nich jest Willa pod Czantorią. W jej przypadku kluczowym atutem będzie lokalizacja, ponieważ obiekt ten mieści się tuż obok stacji narciarskiej. Alternatywami dla Willi pod Czantorią mogą być również: Rezydencja Czantoria, Ośrodek Wypoczynkowy U Krzysia oraz Pokoje Gościnne Dastin. Każdy z tych obiektów mieści się maksymalnie w odległości kilkuset metrów od stacji narciarskiej.

Tym samym wszyscy turyści mogą sami określić, jaki aspekt związany z zakwaterowaniem jest dla nich kluczowy. Jeśli będzie to wysoki standard obiektu, rozwiązaniem mogą być lokalne hotele. Jeżeli zaś kluczowe znaczenie ma lokalizacja, można wybrać jedną ze wspomnianych kwater prywatnych.

Czantoria skipass – jakie są ceny karnetów narciarskich? Ile kosztuje?

Po zarezerwowaniu noclegu turystom pozostaje już tylko wyruszyć na stok. W tym miejscu warto zatem odpowiedzieć na inne ważne pytanie. Jak w aktualnym sezonie wygląda cennik na Czantorii? Ile trzeba będzie zapłacić za skipass?

Podstawową formą karnetów w tym ośrodku są karty czasowe. Ich aktualny cennik wygląda następująco:

KARNETY CZASOWE
NormalnyUlgowy
2-godzinny95 zł85 zł
3-godzinny110 zł100 zł
4-godzinny120 zł110 zł
Całodniowy 08:00 – 15:00 (herbata gratis)140 zł130 zł
3-godzinny wieczorny
17:30 – 20:30
100 zł90 zł

W tym miejscu trzeba jednak przytoczyć kilka dodatkowych informacji. Przede wszystkim podane ceny dotyczą karnetów kupowanych w kasach. Na dodatkową zniżkę mogą z kolei liczyć te osoby, które skipass kupią przez internet.

Dodatkowo w ofercie tego ośrodka znajdują się także karnety długoterminowe. Przykładowo, skipass ważny przez cały sezon kosztuje tutaj 1400 złotych. Natomiast karnet ważny przez 6 dni to wydatek rzędu 600 złotych. Pełen wykaz cen poszczególnych karnetów można znaleźć na stronie internetowej ośrodka.

Najważniejsze informacje:

  • Ustroń to popularny kurort w województwie śląskim, który jest położony w dobrze znanym paśmie Beskidu Śląskiego. W Ustroniu mieści się Czantoria, czyli szczyt będący sercem lokalnego ośrodka dla narciarzy i snowboardzistów.
  • Ośrodek narciarski Czantoria oferuje swoim gościom dostęp do dwóch naprawdę długich tras zjazdowych. Niestety, są one otwarte tylko przy odpowiednio dobrych warunkach śnieżnych. Dlatego niekiedy w ośrodku mogą być otwarte jedynie trzy krótsze trasy. One z kolei będą dobrą alternatywą dla dzieci oraz osób początkujących.
  • Nieopodal stacji Czantoria mieszczą się głównie kwatery prywatne. Jeśli jednak standard takich miejsc nie odpowiada turystom, lepszą alternatywą będą dla nich lokalne hotele. W Ustroniu można bowiem znaleźć obiekty o bardzo wysokim standardzie, choć znajdują się one nieco dalej od stoków.
  • Ceny karnetów w ośrodku Czantoria są zróżnicowane, ponieważ turyści mogą kupić jeden z kilku różnych skipassów. Toteż najlepszym wyjściem będzie po prostu sprawdzenie całego cennika i wybór najkorzystniejszej cenowo alternatywy.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Czy Czantoria to jedyny ośrodek narciarski w Ustroniu?
Czantoria jest zdecydowanie największym, ale nie jedynym ośrodkiem narciarskim w Ustroniu. Mieszczą się tutaj również mniejsze stacje, które mogą zaoferować turystom dostęp do kilku wyciągów. Z drugiej strony warto pamiętać o tym, że Ustroń graniczy z innymi popularnymi kurortami, czyli z Wisłą oraz ze Szczyrkiem. W tym miastach także można odnaleźć atrakcyjne ośrodki narciarskie.
Jakie trasy zjazdowe znajdują się na terenie Czantorii?
Zdecydowanie najbardziej atrakcyjną alternatywą dla narciarzy i snowboardzistów będą dwie długie trasy zjazdowe. Trasa czerwona liczy niespełna 2 kilometry, a jej stosunkowo duże nachylenie sprawia, że można ją polecić osobom średnio zaawansowanym. Z kolei druga trasa niebieska jest jeszcze dłuższa, ale za to łatwiejsza. Dzięki temu odnajdą się na niej nawet osoby z nieco mniejszymi umiejętnościami.
Czy w ośrodku Czantoria znajdują się trasy dla dzieci?
Obydwie wspomniane wyżej trasy są obsługiwane przez najdłuższą kolej linową. Jednak na terenie ośrodka mieszczą się także 3 mniejsze wyciągi orczykowe. Prowadzą one do kilku łatwiejszych tras, które doskonale sprawdzą się na początkowym etapie nauki. Tym samym można je polecić wszystkim młodym adeptom narciarstwa i snowboardingu. Jednocześnie warto pamiętać o tym, aby zadbać o bezpieczeństwo swoich pociech poprzez zakup ubezpieczenia na ferie zimowe.