Większość turystów odwiedzających Zakopane ma przynajmniej kilka miejsc, w których wizyta jest wręcz obowiązkowa. Do tego grona niemal zawsze należy Gubałówka, czyli jedno z najbardziej charakterystycznych miejsc w całym Zakopanem. Jest to dość niewielka góra położona w pobliżu słynnych Krupówek. Na szczyt można się dostać przy pomocy specjalnej kolejki, która jest zresztą symbolem Gubałówki. Popularność tego miejsca sprawia, że życie tętni tutaj przez cały rok. Jednak zimą Gubałówka może mieć dodatkowy atut, ponieważ na jej stokach działa ośrodek narciarski. W tym tekście pokrótce go opiszemy oraz zamieścimy najważniejsze informacje dla narciarzy i snowboardzistów. Zapraszamy do lektury.
Gubałówka – gdzie sprawdzić kamery na stokach?
Zakopane to bez wątpienia najpopularniejsze miasto turystyczne w południowej części Polski. Z tego względu niemal cała infrastruktura miejska została przystosowana do potrzeb turystów. Jeżeli chodzi o narciarzy i snowboardzistów, takie osoby bardzo mocno doceniają możliwość sprawdzania warunków panujących na stokach przy pomocy kamer online. Dotyczy to zarówno tych bardziej, jak i mniej popularnych tras oraz ośrodków. Powstaje więc pytanie, czy narciarze mogą sprawdzać warunki panujące na Gubałówce?
Taka możliwość faktycznie istnieje, a wszystko dzięki sieci kamer online uruchomionych przez zarząd Polskich Kolei Linowych. Choć miejscowa kolejka ma charakter szynowy, oficjalnie należy do struktur PKL. Toteż na stronie internetowej PKL można znaleźć zakładkę z kamerami online, które znajdują się na Gubałówce. Widok z tych kamer pozwoli snowboardzistom oraz narciarzom na szybką ocenę warunków pogodowych i śnieżnych.
Gubałówka – trasy narciarskie
Gubałówki z pewnością nie należy postrzegać jako typowego ośrodka narciarskiego. Jest to raczej bardzo popularny punkt turystyczny, który został dodatkowo przystosowany do potrzeb amatorów sportów zimowych. Dlaczego warto o tym pamiętać? Ponieważ sama Gubałówka okazuje się dość niewielkim kurortem.
Tak naprawdę działają tutaj tylko dwie trasy narciarskie. Pierwsza z nich to właśnie główna trasa Gubałówki. Biegnie ona praktycznie przez większość zbocza, przez co jej łączna długość wynosi aż 1600 metrów. Jest to świetny wynik, gdy weźmiemy pod uwagę, że różnica wysokości to w przypadku tej trasy tylko 300 metrów. Natomiast pod kątem stopnia trudności jest to raczej trasa przeznaczona dla osób średnio zaawansowanych.
Druga trasa została wytyczona w obrębie Górnej Polany Gubałówki. Jednak jest ona znacznie krótsza, ponieważ jej długość wynosi raptem 300 metrów. Na plus można z kolei zaliczyć naprawdę niski stopień trudności. To sprawia bowiem, że jest to trasa odpowiednia dla osób początkujących oraz najmłodszych adeptów narciarstwa. Tym samym można ją polecić choćby rodzinom z dziećmi, które przyjadą do Zakopanego na ferie zimowe. Co jasne, przy okazji takiego wyjazdu naprawdę warto zadbać o bezpieczeństwo dzieci i kupić ubezpieczenie na ferie zimowe.
Dodatkową atrakcją dla fanów mocniejszych wrażeń będzie snowpark zlokalizowany tuż przy trasie drugiej. Swoje umiejętności mogą na nim sprawdzić snowboardziści oraz wszyscy amatorzy narciarskiego freestyle’u.
Na główną trasę Gubałówki można dostać się przy pomocy słynnej kolei szynowej. Z kolei już po pierwszym zjeździe narciarze mogą wrócić na trasę przy pomocy wyciągu orczykowego. Toteż wyciąg orczykowy obsługuje użytkowników obydwu tras.
Gubałówka – cennik biletów. Ile kosztuje wyciąg narciarski?
Choć Gubałówka nie jest dużym ośrodkiem narciarskim, praktycznie w każdym sezonie przyciąga ona amatorów sportów zimowych. Dlatego przed wybraniem się na zbocza słynnej góry warto sprawdzić, ile będzie kosztować szusowanie w tym miejscu. Jak obecnie wyglądają ceny biletów na wyciągi?
Obecnie liczne podhalańskie ośrodki narciarskie należą do systemu Tatra Super Ski. Jednak istnieje pewien wyjątek, ponieważ nie przystąpiły do niego ośrodki obsługiwane przez PKL. Dlatego na Kasprowym Wierchu oraz Gubałówce obowiązują indywidualne stawki za karnety.
Tutaj warto nadmienić, że ośrodek Gubałówka oferuje atrakcyjniejsze ceny osobom, które zdecydują się na zakup biletów online. Co prawda, taka różnica wynosi raptem kilka złotych, ale przy zakupie karnetów dla kilku osób będzie to wyższa oszczędność. Aktualne stawki w ośrodku narciarskim Gubałówka wyglądają następująco:
Typ biletu | Zakup online | Zakup w kasie | ||
2-godzinny | 64 złote normalny | 49 złotych ulgowy | 69 złotych normalny | 55 złotych ulgowy |
4-godzinny | 74 złote normalny | 59 złotych ulgowy | 79 złotych normalny | 65 złotych ulgowy |
Całodniowy | 89 złotych normalny | 69 złotych ulgowy | 99 złotych normalny | 79 złotych ulgowy |
W tym miejscu należy jednak podkreślić bardzo ważną rzecz. Podane ceny dotyczą karnetów na czasowe korzystanie z wyciągu orczykowego Górna Polana. W cenie każdego karnetu mieści się także jednorazowy przejazd kolejką główną na szczyt Gubałówki. Jeżeli jednak narciarz lub snowboardzista zdecyduje się wcześniej zjechać na sam dół, jego karnet nie będzie uprawniać do kolejnego przejazdu główną kolejką. W takiej sytuacji trzeba będzie po prostu za to dopłacić. Jednorazowy bilet kosztuje około 30-35 złotych.
Najważniejsze informacje:
- Gubałówka to jedno z najbardziej charakterystycznych oraz najpopularniejszych miejsc na mapie Zakopanego. Latem jest to dobra przestrzeń do wypoczynku, a zimą na zboczach tej góry działa ośrodek narciarski.
- Lokalny ośrodek narciarski jest zlokalizowany w rejonie Górnej Polany. Mieści się na nim wyciąg orczykowy, który obsługuje dwie trasy narciarskie. Dłuższa z nich ma długość 1600 metrów i jest przeznaczona dla średnio zaawansowanych narciarzy i snowboardzistów. Jeśli chodzi o krótszą trasę, liczy ona zaledwie 300 metrów i jest wręcz idealna do nauki.
- Plusem Gubałówki jest z pewnością atrakcyjna lokalizacja oraz dobrze przygotowanie tras. Po stronie minusów można natomiast zapisać ograniczony wybór tras, który sprowadza się jedynie do dwóch alternatyw.
- Gubałówka nie należy do systemu Tatra Super Ski, dlatego jej karnet ma charakter lokalny. Taki skipass warto kupić przez internet, ponieważ jego cena będzie wtedy zdecydowanie niższa. Jest to szczególnie ważne przy zakupie karnetów dla kilku osób.
FAQ - Najczęsciej zadawane pytania
- Jak duży jest kompleks narciarski na Gubałówce?
- Gubałówka to popularne miejsce, ale lokalny kompleks narciarzy jest bardzo mały. Tak naprawdę mieści się tutaj dosłownie jeden wyciąg orczykowy, który obsługuje dwie trasy zjazdowe. Jedna z nich ma długość około 1600 metrów i jest przeznaczona raczej dla osób średnio zaawansowanych. Z kolei łatwiejsza trasa ma zaledwie 300 metrów długości, ale za to poradzą sobie na niej nawet początkujący. Wszystkie takie osoby powinny jednak wcześniej zaopatrzyć się w ubezpieczenie na narty i snowboard
- Ile kosztuje skipass na Gubałówce?
- Całodniowy skipass dla dorosłych może kosztować 89 lub 99 złotych. Warto jednak pamiętać o tym, że w jego cenie znajduje się tylko jeden dwukierunkowy przejazd główną kolejką. Jeżeli więc dana osoba wcześniej zjedzie na sam dół Gubałówki, posiadany karnet nie umożliwi już bezpłatnego powrotu na trasę. W takiej sytuacji trzeba będzie po prostu dokupić bilet na przejazd główną kolejką.
- Czy Gubałówka należy do systemu Tatra Super Ski
- Choć Gubałówka cieszy się ogromną popularnością, lokalny ośrodek narciarski nie jest zrzeszony w strukturach Tatra Super Ski. Tym samym zakupiony karnet nie zachowa swojej ważności w innych ośrodkach na Podhalu.