ośrodek narciarski Harenda

Zakopiańska Harenda to popularny ośrodek narciarski, który znajduje się bardzo blisko jeszcze popularniejszej Gubałówki. W tym miejscu należy jednak przyznać, iż Harenda jest ośrodkiem częściej wybieranym przez bardziej doświadczonych narciarzy oraz snowboardzistów. Z czego to wynika? Odpowiedź zapewne kryje się w samej budowie kompleksu, gdyż Harenda oferuje kilka różnych tras i jedną trasę FIS-owską. To wszystko sprawia, że swoje narciarskie ambicje zaspokoją tutaj zarówno początkujące, jak i zaawansowane osoby. Co jeszcze warto wiedzieć o tym obiekcie? Zapraszamy do przeczytania naszego artykułu, w którym przedstawimy najważniejsze informacje na temat Harendy.

Harenda – gdzie sprawdzić kamery na stokach?

Przez całe dekady zimowy wyjazd w Tatry był gwarancją udanego i pełnego śniegu wypoczynku. Jednak w ostatnim czasie nadwiślańska pogoda potrafi płatać spore figle. Już od kilku sezonów zima w Polsce jest stosunkowo ciepła, przez co narciarze i snowboardziści są skazani na trudniejsze warunki. Z tego względu bardzo cenną możliwością dla takich osób jest sprawdzanie warunków na stokach przy pomocy kamer online.

Na szczęście potrzeby turystów zostały szybko zauważone przez zarządy poszczególnych ośrodków narciarskich. Toteż obecnie przy niemal każdym popularniejszym stoku znajduje się przynajmniej jedna kamera online, która transmituje rejestrowany obraz. Jeśli chodzi o Harendę, wybór jest dość duży, ponieważ przy stokach działają trzy kamery. Każda z nich rejestruje obraz z innego ujęcia, co pozwala na dokładniejszą ocenę panujących warunków.

Kamery online z Harendy są dostępne bezpośrednio na stronie internetowej tego kompleksu. Dodatkowo informacje o warunkach pogodowych i śnieżnych często pojawiają się w systemie Tatra Super Ski. Jednak więcej informacji o nim będzie można znaleźć w ostatniej części tego tekstu.

Harenda – trasy narciarskie

Atutem Harendy jest nie tylko dobra lokalizacja oraz świetne przygotowanie tras. Dużo ważniejsze znaczenie dla wielu narciarzy ma bowiem sama dostępność takich tras. Niestety, sporo ośrodków na Podhalu oferuje turystom dostęp do raptem 2-3 tras. Co jasne, dwie dobrze przygotowane trasy również pozwolą na dobrą zabawę. Jednak szerszy wybór co do zasady jest korzystny dla turystów.

Dlatego ośrodek Harenda wyróżnia się na tle innych kompleksów za sprawą większej liczby tras. Na górnej stacji głównej kolejki swój początek mają aż 3 trasy narciarskie. Z kolei w dolnej części stoku mieszczą się 3 mniejsze trasy dla osób początkujących oraz dzieci.

Na specjalną uwagę zasługuje czarna trasa oznaczona cyferką 1. To właśnie jest słynna trasa FIS-owska na Harendzie. Trasa ta ma specjalną homologację FIS, co oznacza, że mogą się na niej odbywać zawody narciarskiego Pucharu Świata. Nie trzeba więc chyba wspominać o stopniu jej trudności. Czarna trasa jest przeznaczona jedynie dla tych najbardziej zaawansowanych osób, które są pewne swoich umiejętności. Pozostali narciarze mogą wybrać pobliską trasę czerwoną lub okrężną trasę niebieską. Wszystkim takim osobom zalecamy również zakup ubezpieczenia na narty i snowboard, które zapewni dodatkową ochronę.

Poza główną kolejką na terenie Harendy mieszczą się także trzy krótsze orczyki. Prowadzą one na dość krótkie i łagodne trasy, które są idealne do nauki. Z tego powodu przy Harendzie działają także ośrodki szkoleniowe dla dorosłych oraz dzieci. Wsparcie doświadczonych instruktorów na pewno ułatwi stawianie pierwszych kroków w świecie sportów zimowych.

Harenda – cennik biletów. Ile kosztuje wyciąg narciarski?

Cenniki obowiązujące na Podhalańskich stokach były kiedyś mocno zróżnicowane. Jednak obecnie taka sytuacja nie ma już miejsca. Wszystko ze względu na powstanie nowej inicjatywy, czyli Tatra Super Ski. Jest to duży system zrzeszający w swoich strukturach najpopularniejsze ośrodki narciarskie w Polsce i na Słowacji.

System Tatra Super Ski jest bardzo ciekawą inicjatywą. Jej głównym celem jest ujednolicenie zasad oraz cen panujących na poszczególnych stokach. Teraz turyści nie kupują już karnetów, które obowiązują tylko w wybranym ośrodku. Karnety Tatra Super Ski zachowują bowiem ważność we wszystkich ośrodkach zrzeszonych w strukturach tego programu. Jeżeli więc ktoś postanowi kupić karnet kilkudniowy, może wtedy przetestować kilka różnych ośrodków. Posiadany skipass będzie ważny w każdym z nich.

Jak wyglądają ceny takich karnetów? Przedstawimy teraz trzy alternatywy z obecnego cennika systemu Tatra Super Ski:

  • Karnet 4-godzinny – od 100 do 150 złotych za bilet normalny, od 90 do 140 złotych za bilet ulgowy.
  • Karnet jednodniowy – od 100 do 165 złotych za bilet normalny, od 90 do 155 złotych za bilet ulgowy.
  • Karnet trzydniowy – od 425 do 455 złotych za bilet normalny, od 385 do 425 złotych za bilet ulgowy.

UWAGA!

W tym sezonie Harenda jest jednym z nielicznych ośrodków, który oferuje dodatkową opcję dla turystów. Są nią karnety terminowe obowiązujące wyłącznie na terenie ośrodka Harenda. Są to skipassy 3-godzinne oraz Wieczorne. Ich ceny w zależności od okresu sezonu wynoszą od kilkudziesięciu do ponad stu złotych. Pełen cennik można znaleźć pod tym linkiem.

Najważniejsze informacje:

  • Harenda to znany ośrodek narciarski w Zakopanem, który mieści się nieopodal Gubałówki. Jednak z powodu swojej charakterystyki jest on częściej wybierany przez wymagających narciarzy oraz snowboardzistów.
  • Zakopiańska Harenda jest jednym z nielicznych ośrodków, w których znajduje się tzw. trasa FIS-owska. Posiada ona homologację wydaną przez FIS, co oznacza, że mogą się na niej odbywać zawody narciarskiego Pucharu Świata. Jest więc to gratka dla tych najbardziej zaawansowanych narciarzy i snowboardzistów, którzy chcą dokładnie przetestować swoje umiejętności.
  • Poza wspomnianą trasą Harenda oferuje również dwie łagodniejsze trasy oraz trzy krótkie orczyki. Tym samym jest to ośrodek godny polecenia bez względu na stopień czyjegoś zaawansowania.
  • Harenda należy do systemu Tatra Super Ski, dlatego obowiązują tutaj ujednolicone stawki karnetów. Jednak ośrodek ten prowadzi także swój własny program cenowy, który pozwala na zakup terminowych karnetów w specjalnych cenach.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Jakie trasy narciarskie są ciekawym wyborem dla osób odwiedzających Harendę?

Na to pytanie odpowiedź może być jedna, ponieważ Harenda dysponuje zupełnie unikalną czarną trasą, która ma homologację FIS. Jest to niezwykle trudna i wymagająca trasa, na której rywalizują zawodnicy w narciarskim Pucharze Świata. Trudno więc wyobrazić sobie lepsze wyzwanie dla tych najbardziej wymagających i odważnych osób. Co istotne, tuż obok czarnej trasy znajduje się trasa czerwona o nieco mniejszym poziomie trudności.

Czy Harenda to dobry ośrodek dla rodzin z dziećmi?
FIS-owska trasa może budzić respekt, ale nie oznacza to, że Harenda to ośrodek tylko dla zaawansowanych. Wręcz przeciwnie! Malownicza trasa oznaczona kolorem niebieskim, a także krótsze orczyki zapewniają dogodne warunki dla mniej doświadczonych osób. Co więcej, na terenie ośrodka działają również szkoły i przedszkola dla młodych adeptów sportów zimowych. Jeżeli więc ktoś będzie chciał popracować nad swoimi umiejętnościami, Harenda zapewnia taką możliwość. W przypadku dzieci warto jednak pamiętać o tym, aby kupić specjalne ubezpieczenie na ferie zimowe.
Jakie udogodnienia dla turystów pojawiają się w tym ośrodku?

Harenda jest bez wątpienia ośrodkiem dobrze przygotowanym do kompleksowej obsługi ruchu turystycznego. Poza świetnie przygotowanymi trasami narciarskimi mieści się tutaj również lodowisko oraz restauracje. Tym samym każdy turysta będzie mógł swobodnie decydować o sposobie spędzania wolnego czasu.