ośrodki narciarskie Jaworzyna Krynicka
Ośrodki narciarskie

Jaworzyna Krynicka (Krynica-Zdrój)

Województwo małopolskie bez wątpienia jest sercem sportów zimowych w Polsce. To właśnie w tym województwie mieści się powiat tatrzański oraz wszystkie podhalańskie ośrodki narciarskie. Jednak wcale nie są one jedyną alternatywą dla turystów. Wystarczy tylko udać się nieco dalej na wschód, aby trafić do powiatu nowosądeckiego. Tutaj także można znaleźć liczne wzniesienia, które zapewniają narciarzom i snowboardzistom dobre warunki do jazdy. Jeśli chodzi o najbardziej znane szczyty w tych okolicach, na pierwszy plan wysuwa się Jaworzyna Krynicka. Na zboczach tego wzniesienia powstał zresztą ośrodek narciarski, który w sezonie zimowym przyciąga turystów do Krynicy-Zdrój. Jak duży jest kompleks zbudowany na Jaworzynie Krynickiej i na jakie atrakcje mogą tutaj liczyć turyści? Zapraszamy do przeczytania naszego artykułu, w którym dokładnie opiszemy ten małopolski ośrodek.

Gdzie na narty w okolicach Krynicy-Zdrój?

Idea stworzenia ośrodka narciarskiego na zboczach Jaworzyny Krynickiej była poparta jednym prostym argumentem. Mianowicie Jaworzyna Krynicka to najwyższy szczyt górski zlokalizowany w całym Paśmie Jaworzyny. Jego wierzchołek znajduje się dokładnie na wysokości 1114 metrów nad poziomem morza. Jest więc to jedyny miejscowy szczyt, który może równać się np. z górami w Beskidzie Śląskim.

Oprócz tego warto wspomnieć także o samej infrastrukturze narciarskiej. Ośrodek na Jaworzynie Krynickiej jest po prostu naprawdę dobrze przygotowany do obsługi ruchu turystycznego. Narciarze i snowboardziści mogą tutaj skorzystać aż z trzech kolejek linowych. Główna kolejka oznaczona symbolem A biegnie od podnóża góry aż do samego wierzchołka. Z kolei dwie pozostałe działają na konkretnych odcinkach. Dodatkowo na terenie ośrodka można znaleźć cztery tradycyjne wyciągi orczykowe oraz dwa małe orczyki dla dzieci.

Trasy na Jaworzynie Krynickiej mają dwie istotne zalety. Po pierwsze, ich łączna długość wynosi ponad 8 kilometrów. Po drugie, większość tras jest oświetlona, dzięki czemu zabawa na stoku nie kończy się wraz z zachodem słońca. Więcej informacji na temat tras można znaleźć w dalszej części tego tekstu.

Obok Jaworzyny Krynickiej mieszczą się także inne ośrodki narciarskie. Przykładowo, nieopodal Krynicy-Zdrój znajduje się Tylicz i miejscowa stacja Tylicz Ski. Aby dowiedzieć się o niej więcej, zapraszamy do lektury tekstu na temat tego ośrodka.

Najciekawsze atrakcje w okolicach Krynicy-Zdrój

Jeżeli ktoś przyjeżdża do Krynicy-Zdrój z myślą o sportach zimowych, zapewne zainteresują go również inne atrakcje tej okolicy. W końcu po całodniowym szaleństwie na stokach warto nieco odpocząć, aby zregenerować swoje siły. Taki odpoczynek może być jednocześnie okazją do sprawdzenia innych atrakcji.

Przede wszystkim warto pamiętać o tym, że Jaworzyna Krynicka to atrakcyjny cel nie tylko dla narciarzy, ale także dla turystów. Na jej szczycie znajduje się specjalna platforma widokowa, która pozwala na obserwowanie całej okolicy z perspektywy wierzchołka. Dla wielu osób jest więc to stały punkt w harmonogramie wycieczki.

Jeśli chodzi o wspomnianą już regenerację, warto spojrzeć na nią przez nieco szerszy pryzmat. Koniec końców Krynica-Zdrój to przede wszystkim uzdrowisko. Dlatego mieści się tutaj pijalnia wody mineralnej. Można w niej zamówić wody, które cechują się wyjątkowo wysoką zawartością składników mineralnych. Dzięki temu mają one właściwości lecznicze, a ich spożywanie jest bardzo korzystne dla zdrowia.

W Krynicy-Zdrój działa również znane Muzeum Zabawek oraz Muzeum Nikifora. Wizyta w tych miejscach będzie obowiązkowa dla wszystkich wielbicieli zwiedzania. Jeżeli ktoś woli jednak regenerować się na sportowo, istnieje również taka możliwość. Krynica-Zdrój posiada bowiem całoroczne lodowisko, a w pobliskiej Muszynie działa Aquapark.

Kamery na stokach narciarskich w Krynicy-Zdrój – gdzie sprawdzić online?

Dawniej narciarze i snowboardziści musieli planować swoje wyjazdy na postawie standardowych prognoz pogody. Niektórzy dodatkowo posiłkowali się relacjami znajomych, którzy akurat byli na miejscu lub w okolicy. Na szczęście dzisiaj jest już zupełnie inaczej. Liczne portale internetowe regularnie publikują specjalne prognozy dla narciarzy, które dotyczą warunków panujących w najpopularniejszych ośrodkach. Ponadto fani sportów zimowych mogą samodzielnie sprawdzać warunki przy pomocy sieci kamer online.

Nowoczesne kamery online znajdują się obecnie w każdym większym ośrodku narciarskim. Ich zadanie polega na rejestrowaniu obrazu i transmitowaniu go w internecie. Dzięki temu turyści są w stanie szybko uzyskać dostęp do takiego obrazu. Jeśli chodzi o Jaworzynę Krynicką, narciarze mają do dyspozycji widok z aż czterech różnych kamer. Znajdują się one w różnych miejscach stoku, dzięki czemu zapewniają bardziej rzetelny obraz panujących warunków.

Co jasne, kamery online są dostępne bezpośrednio na stronie internetowej ośrodka. Wystarczy tylko wejść na taką stronę i wybrać zakładkę z kamerami online. Następnie można wybrać jedną z nich, aby uruchomić transmisję rejestrowanego obrazu.

Trasy narciarskie w okolicy Krynicy-Zdrój

Po opisaniu innych istotnych zagadnień można przejść do kwestii absolutnie kluczowej, czyli tras narciarskich. Jaworzyna Krynicka oferuje dostęp do sześciu dłuższych tras oraz dwóch łączek dla dzieci. Przyjrzyjmy się im nieco bliżej.

Trasy oznaczone cyframi 1, 2, 2A oraz 6 mają średni poziom trudności. Ich średnie nachylenie wynosi od 18% (trasa 1) do nawet 27% (trasa 2). Z tego względu są one odpowiednie dla tych narciarzy i snowboardzistów, którzy mają już pewne umiejętności oraz doświadczenie. Osoby mniej przygotowane mogą wybrać trasę 3 lub trasę 4. Są to trasy oznaczone jako niebieskie, czyli dość łatwe.

Natomiast prawdziwą gratką dla amatorów mocnych wrażeń jest trasa 5 FIS. Jak sama nazwa wskazuje, jest to jedna z niewielu tras w Polsce, która posiada homologację FIS. Oznacza to, że jej nachylenie oraz stopień trudności spełnia normy narciarskiego Pucharu Świata. Trzeba zatem mieć duży respekt do tej trasy, ponieważ jest ona naprawdę bardzo trudna. Dlatego powinni się tutaj pojawiać tylko doświadczeni narciarze oraz snowboardziści, którzy mają już na koncie przejazdy podobnych tras.

Całość uzupełniają także dwa niewielkie wyciągi dla dzieci. Jeden z nich znajduje się przy górnej, a drugi przy dolnej stacji kolejki. Dlatego rodzice mogą sami zadecydować o tym, gdzie ich dziecko będzie doskonalić swoje umiejętności. Aby dodatkowo zapewnić szerszą ochronę dziecku, warto kupić specjalne ubezpieczenie na ferie zimowe.

Najlepsze hotele i noclegi w Krynicy-Zdrój

Podjęcie decyzji o spędzeniu zimowego urlopu na zboczach Jaworzyny Krynickiej oznacza także konieczność znalezienia zakwaterowania. Toteż w tym akapicie opiszemy, jakie alternatywy mają pod tym względem turyści.

Osobom ceniącym wysoki standard oraz dogodną lokalizację można polecić wysokiej klasy hotele położone tuż obok Jaworzyny. Tutaj warto wspomnieć o hotelach: Jaworzyna Krynicka, Pegaz oraz SPA Dr Irena Eris. Każdy z tych obiektów mieści się z bezpośrednim sąsiedztwie ośrodka narciarskiego, a przy oferuje naprawdę wysoki standard. Z drugiej strony to wiąże się również z wyższymi cenami za nocleg.

Co jasne, wspomniane wysokie ceny mogą zniechęcić wielu turystów. Takie osoby powinny więc poszukać zakwaterowania w centralnej części Krynicy-Zdrój. Większa odległość od stoku będzie w tym przypadku rekompensowana za sprawą szerszego wyboru. Godnymi polecenia alternatywami mogą być np.: Noclegi Skarpa, Hotel Orlik oraz Willa Mak. Ceny za noc w tych obiektach są zdecydowanie niższe, co może być koronnym argumentem dla wielu osób.

Jaworzyna Krynicka skipass – jakie są ceny karnetów narciarskich? Ile kosztuje?

Pozostając jeszcze w temacie cenowym, trzeba przejść do ostatniego, ale równie ważnego aspektu. Mowa o cenach karnetów narciarskich w ośrodku Jaworzyna Krynicka. Jakie karnety są obecnie do dyspozycji narciarzy i ile kosztuje przykładowy skipass?

Przed opisaniem cen warto zaznaczyć jedną rzecz. Jaworzyna Krynicka to jeden z ośrodków zachęcających klientów do zakupu biletów online. Jeśli ktoś kupi takie bilety przez internet, będzie mógł liczyć na atrakcyjniejsze ceny. Zakupu takich wejściówek można dokonać na stronie internetowej PKL. Warto zatem mieć to na uwadze.

Stawki wybranych karnetów w ośrodku narciarskim Jaworzyna Krynicka wyglądają następująco:

Rodzaj skipassuNormalnyUlgowy
Sposób zakupuKasa/BiletomatyOnlineKasa/biletomatyOnline
Skipass 4-godzinny108 zł97 zł88 zł80 zł
1 dzień (w godz. otwarcia stacji)129 zł116 zł 105 zł95 zł
2 dni (w godz. otwarcia stacji)234 zł (117 zł za dzień)210 zł (105 zł za dzień)192 zł117 zł
3 dni (w godz. otwarcia stacji)335 zł (111 zł za dzień)302 zł (100 zł za dzień)273 zł246 zł

Pełen cennik karnetów wraz z ich dokładnym opisem można znaleźć bezpośrednio na stronie ośrodka w sekcji „Cennik”.

Najważniejsze informacje:

  • Jaworzyna Krynicka to najwyższy szczyt Pasma Jaworzyny w powiecie nowosądeckim. To tutaj mieści się także największy ośrodek narciarski w tej części województwa.
  • Ośrodek Jaworzyna Krynicka oferuje turystom dostęp do ośmiu tras narciarskich o różnych poziomie trudności. Początkujący narciarze oraz snowboardziści mogą wybrać się na jedną z dwóch niebieskich tras. Z kolei amatorzy mocniejszych wrażeń z pewnością zainteresują się czarną trasą, która ma oficjalną homologację FIS.
  • Ważnym atutem Jaworzyny Krynickiej jest bardzo dobre przygotowanie stoku do obsługi ruchu turystycznego. Na większości tras działa sztuczne oświetlenie, a liczne wyciągi pomagają w sprawnym docieraniu na nartostrad.
  • W bezpośrednim sąsiedztwie ośrodka można znaleźć wysokiej klasy hotele. Natomiast osoby stawiające na noclegi w przystępnych cenach powinny poszukać zakwaterowania w centralnej części Krynicy-Zdrój.
  • Przy zakupie karnetów narciarskich warto skorzystać z oficjalnego sklepu internetowego PKL. Dzięki temu będzie można uzyskać dodatkowy rabat na zakupione skipassy.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Jakie trasy narciarskie można znaleźć na Jaworzynie Krynickiej?
Jaworzyna Krynicka składa się z sześciu tras narciarskich i dwóch krótkich wyciągów dla dzieci. Na sześć wspomnianych tras składają się dwie niebieskie (łatwe) oraz trzy czerwone (średnie). Prawdziwą atrakcją dla fanów mocnych wrażeń jest trasa numer 5, która jako jedyna ma homologację FIS. Jest to stromy i bardzo trudny stok, a więc adrenalina podczas przejazdu jest gwarantowana. Przy okazji warto przypomnieć o tym, żeby przed wyjazdem zimowym wykupić ubezpieczenie na narty i snowboard.
Jakie atrakcje można znaleźć w pobliżu ośrodka?
Krynica-Zdrój to znane uzdrowisko, w którym mieści się pijalnia wód mineralnych i znane muzea. Jeśli ktoś preferuje bardziej aktywny wypoczynek, alternatywą może być trekking po szlakach biegnących w pobliżu Jaworzyny. Innym rozwiązaniem będzie wizyta na miejscowym lodowisku lub wybranie się do Aquaparku w pobliskiej Muszynie.
Czy w pobliżu Jaworzyny Krynickiej można znaleźć noclegi?
Niektóre hotele są położone dosłownie przy samym ośrodku narciarskim. Co więcej, są to obiekty o dość wysokim standardzie. To jednak nie musi odpowiadać wszystkim turystom, gdyż standard idzie w parze z wyższą ceną. Dlatego rozwiązaniem dla bardziej oszczędnych osób mogą być noclegi w pobliżu centralnej części Krynicy-Zdrój. Bliżej centrum można znaleźć dużo więcej obiektów w bardziej zróżnicowanych cenach.