ośrodek narciarski KiczeraSki Puławy
Ośrodki narciarskie

KiczeraSki (Puławy)

Stolicą sportów zimowych w Polsce jest bez wątpienia województwo małopolskie. To właśnie tam mieści się powiat tatrzański oraz liczne podhalańskie kurorty zimowe. Co więcej, nawet w innych lokalnych miejscowościach można odnaleźć dobre warunki do uprawiania narciarstwa oraz snowboardingu. Jednak nie oznacza to, że poza województwem małopolskim wielbiciele sportów zimowych są skazani na nudę. Wręcz przeciwnie! Na terenie innych polskich województw również można znaleźć mniejsze lub większe ośrodki narciarskie. Jednym z nich jest kompleks KiczeraSki, który znajduje się w Puławach w województwie podkarpackim. Charakterystyka tego ośrodka powoduje, że jest to naprawdę godne polecenia miejsce. Co więc warto wiedzieć o samej stacji oraz jej otoczeniu? Zapraszamy do przeczytania naszego artykułu, w którym przedstawimy wszystkie najważniejsze informacje na temat tego ośrodka.

Gdzie na narty w okolicach Puław?

W samym województwie podkarpackim można odnaleźć kilka różnych ośrodków narciarskich. Bez wątpienia stacja KiczeraSki w Puławach należy do grona tych największych i cieszących się dużą popularnością. Mieści się tutaj nowoczesna kolejka krzesełkowa oraz trzy mniejsze wyciągi orczykowe. Z kolei do dyspozycji narciarzy i snowboardzistów oddano aż sześć tras o różnym poziomie trudności.

Załóżmy jednak, że ktoś chciałby wybrać inną stację narciarską na Podkarpaciu. Jakie są więc inne alternatywy? Nieopodal miejscowości Przysłup mieści się wyciąg narciarski Kalnica. Natomiast w pobliskim Lesku można odnaleźć ośrodek Lesko Summer & Ski. Godne uwagi mogą być także: stacja narciarska Gromadzyń Ski oraz stacja narciarska Bieszczad.

Najciekawsze atrakcje w okolicach Puław

Podkarpackie Puławy stanowią dość niewielką miejscowość i ośrodek narciarski KiczeraSki jest tutaj zdecydowanie największą atrakcją. Zdajemy jednak sobie sprawę z tego, że nie wszyscy turyści chcą spędzać kilka dni pod rząd na stoku narciarskim. Dlatego w tym akapicie podpowiemy, co jeszcze można zrobić oraz zobaczyć w okolicach Puław.

Nieopodal Puław można znaleźć ścieżkę przyrodniczą nad Wisłokiem. Biegnie ona wzdłuż rzeki, przy której znajdują się Puławy. Jest to z pewnością dobre miejsce na dłuższe spacery oraz aktywny wypoczynek już po zakończeniu jazdy na nartach/snowboardzie. Godny zobaczenia jest również pobliski lodospad.

Tym samym w okolicach Puław bez problemu można odnaleźć tereny do długich spacerów. Co jednak z osobami, które nie przepadają za taką formą aktywności? Jedną z alternatyw może być np. wyjazd do pobliskiego Sanoka, gdzie mieści się Galicyjski Rynek. Jest to unikalna forma Muzeum Budownictwa Ludowego. Wizyta w takim miejscu pozwoli na zapoznanie się z dawnymi metodami budownictwa, a w szczególności z metodami tworzenia dawnych domostw. Jest więc to bardzo ciekawe miejsce dla wszystkich miłośników historii i zwiedzania zabytkowych miejsc.

Kamery na stokach narciarskich w Puławach – gdzie sprawdzić online?

Przygotowania do wyjazdu narciarskiego składają się z kilku etapów. Jednym z nich jest wybór celu podróży, czyli wybór ośrodka narciarskiego. Aby jednak ten wybór był w pełni świadomy, narciarze i snowboardziści powinni wiedzieć, jakie warunki panują w danym miejscu. Przez lata nie można było tego ot tak sprawdzić. Jednak teraz jest to już możliwe, a wszystko dzięki sieci kamer online.

Kiedyś kamery online zainstalowane przy trasach narciarskich uchodziły raczej za nowinkę technologiczną. Jednak dzisiaj ich obecność stała się już powszechnym standardem. Toteż obecnie we wszystkich większych ośrodkach można natrafić na takie kamery. Świetnym tego przykładem jest właśnie stacja w Puławach. Działa tutaj kilka różnych kamer, które oferują możliwość sprawdzenia warunków panujących na poszczególnych odcinkach ośrodka. Aby uzyskać do nich dostęp, wystarczy wejść w ten link. Prowadzi on do zakładki z kamerami, która znajduje się na stronie internetowej ośrodka.

Trasy narciarskie w okolicy Puław

Trzeba przyznać, iż podkarpackie ośrodki narciarskie mają dość kameralny charakter. W większości takich kompleksów można odnaleźć kilka łagodnych tras o niskim stopniu trudności. Na szczęście także pod tym względem stacja narciarska KiczeraSki stanowi pozytywny wyjątek od reguły. Jakie trasy narciarskie można znaleźć na terenie tego kompleksu?

Najdłuższa kolejka linowa prowadzi do początku kilku różnych tras. Trasa numer 1 to trasa główna, która liczy około 1000 metrów długości. Jej poziom trudności jest średni. Alternatywą dla osób spragnionych większego wyzwania może być trasa numer 2, która biegnie niemalże bezpośrednio pod wyciągiem. Jest ona nieco krótsza, ale za to trudniejsza. Z kolei trasa numer 3 to najdłuższy stok na terenie kompleksu. Trasa ta liczy około 1200 metrów długości i jako łatwy stok jest polecana wszystkim narciarzom oraz snowboardzistom.

Ciekawostką może być również trasa numer 5 przeznaczona dla skitourowców. Biegnie ona od górnej stacji kolejki, a jej długość wynosi aż cztery kilometry. Dla uzupełnienia mapy ośrodka należałoby wspomnieć także o trasach przy mniejszych orczykach. Są to trzy łatwe stoki, na których swoje umiejętności mogą doskonalić dzieci oraz osoby początkujące.

Co istotne, trasy narciarskie w ośrodku KiczeraSki są w pełni oświetlone. Dzięki temu jest to kompleks działający nawet po zachodzie słońca.

Najlepsze hotele i noclegi w Puławach

Puławy w niczym nie przypominają dużych kurortów zimowych. Jest to naprawdę malutka osada, która nie może poszczycić się wyjątkowo rozbudowaną infrastrukturą turystyczną. Dlatego w tym miejscu warto pochylić się nieco bliżej nad kwestią zakwaterowania. Jakie opcje mają do wyboru turyści, który będą chcieli spędzić tutaj swój zimowy urlop?

Na pewno trzeba tutaj wspomnieć o ośrodku Agroturystyka Salamander. Jest to obiekt, który znajduje się dosłownie tuż obok wyciągów KiczeraSki. Lokalizacja stanowi zatem gigantyczny atut tego miejsca. Poza tym trzeba przyznać, że standard zakwaterowania stoi tutaj na całkiem dobrym poziomie. Oprócz tego kompleks KiczeraSki zachęca turystów do dokonywania rezerwacji w innych polecanych obiektach. Są to: Pokoje Gościnne Puławy 30, Agroturystyka pod Polaną, Dom w Puławach oraz inne obiekty.

Jeśli miejscowe obiekty nie będą odpowiadać danym turystom, takie osoby mogą poszukać innych noclegów w pobliskich miastach. Znacznie większy wybór noclegów o różnych standardach można odnaleźć choćby w Rymanowie lub Sanoku. Z drugiej strony należy pamiętać o tym, że większy wybór ma tutaj swoją cenę. Jest nią konieczność dojazdów do ośrodka KiczeraSki. Jeżeli jednak nie stanowi to dla kogoś problemu, warto wziąć pod uwagę takie rozwiązanie.

KiczeraSki skipass – jakie są ceny karnetów narciarskich? Ile kosztuje?

W dobie inflacji i spowolnienia gospodarczego ceny różnych dóbr i usług stają się szczególnie ważne. Narciarze oraz snowboardziści na pewno będą zwracać dużą uwagę na ceny noclegów, a także samych karnetów narciarskich. Niestety, skipass w wielu przypadkach okazuje się sporym wydatkiem. Czy taka zasada dotyczy także Puław? Ile trzeba będzie zapłacić za karnet w ośrodku narciarskim KiczeraSki?

Zasadniczo narciarze i snowboardziści mają do wyboru trzy opcje przy zakupie karnetów. Pierwszą z nich są karnety godzinowe. Ich ceny wyglądają następująco:

Rodzaj karnetuNormalnyUlgowy
3-godzinny80,00 zł70,00 zł
4-godzinny90,00 zł80,00 zł
6-godzinny98,00 zł88,00 zł
Wieczorna jazda (17:00-21:00)60,00 zł55,00 zł

Drugą alternatywą są karnety na pojedyncze wjazdy. One mogą okazać się idealne dla tych osób, które planują dosłownie kilka zjazdów. Oto cennik takich karnetów:

Rodzaj karnetuNormalnyUlgowy
1 wjazd krzesełkiem15,00 zł10,00 zł
5 wjazdów krzesełkiem lub
10 wjazdów talerzykiem
50,00 zł40,00 zł
10 wjazdów krzesełkiem/
20 wjazdów talerzykiem
96,00 zł76,00 zł

Z kolei ostatnią opcją jest zakup karnetów kilkudniowych. To z kolei będzie optymalny wybór dla osób planujących dłuższy pobyt w ośrodku. Ceny takich karnetów wyglądają następująco:

Rodzaj karnetuNormalnyUlgowy
1-dniowy115,00 zł105,00 zł
2-dniowy210,00 zł190,00 zł
3-dniowy290,00 zł265,00 zł
4-dniowy365,00 zł330,00 zł
5-dniowy435,00 zł395,00 zł
6-dniowy490,00 zł460,00 zł
7-dniowy550,00 zł510,00 zł
5 z 7 dni460,00 zł410,00 zł

Gwoli ścisłości dodamy jeszcze, że wydanie karnetu następuje po pobraniu kaucji w wysokości 10 złotych.

Najważniejsze informacje:

  • KiczeraSki to ośrodek narciarski zlokalizowany w podkarpackich Puławach. Dobry poziom przygotowania tras i rozbudowany charakter ośrodka sprawia, iż jest to najpopularniejszy kompleks narciarski w tej okolicy.
  • Ośrodek KiczeraSki oferuje dostęp do kolejki krzesełkowej i trzech mniejszych orczyków. Te z kolei prowadzą turystów na początek sześciu różnych tras. Wśród nich można znaleźć zarówno trudne oraz łatwe trasy, jak i atrakcje dodatkowe w postaci snowparku, a także trasy dla skitourowców.
  • Tuż przy kompleksie KiczeraSki mieści się ośrodek Agroturystyka Salamander. Jest więc to idealna baza noclegowa dla narciarzy i snowboardzistów. Dodatkowo kompleks KiczeraSki współpracuje z właścicielami innych pobliskich pensjonatów.
  • Za jednodniowy karnet narciarski w tym ośrodku trzeba zapłacić niecałe 100 złotych. Jeśli ktoś planuje dłuższy pobyt, bardziej opłacalny może być zakup karnetów kilkudniowych.

Co ciekawe, podany cennik obowiązuje przez cały rok. Kompleks KiczeraSki nie korzysta więc z podziału na sezon wysoki i niski, który winduje ceny w innych ośrodkach.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Co znajduje się na terenie ośrodka KiczeraSki?
Ośrodek KiczeraSki może wygląda dosyć niepozornie, ale w rzeczywistości jest to naprawdę kompleksowy kurort narciarski. Znajduje się tutaj kilka wyciągów i aż sześć różnych tras narciarskich. Można tutaj znaleźć trasy o niskim lub wysokim poziomie trudności. Kompleks ten zapewnia również gościom dodatkowe atrakcje, takie jak: snowpark, trasa dla skitourowców. Jest więc to naprawdę godne polecenia miejsce.
Czy ośrodek KiczeraSki oferuje infrastrukturę dla rodzin z dziećmi?
Zdecydowanie tak. Dobrą alternatywą dla najmłodszych narciarzy i snowboardzistów będą mniejsze wyciągi orczykowe. Prowadzą one do trzech dość krótkich tras o niskim poziomie trudności. Takie trasy będą więc doskonałym miejscem na rozpoczęcie przygody ze sportami zimowymi. Jednocześnie warto zadbać o to, aby taka przygoda nie skończyła się źle. Dlatego też wszystkim rodzicom rekomendujemy zakup ubezpieczenia na ferie zimowe. Taka polisa zapewni dodatkową ochronę młodym adeptom obydwu dyscyplin. Natomiast sami rodzice i wszyscy dorośli mogą kupić dedykowane ubezpieczenie na narty i snowboard.
Gdzie znaleźć nocleg w pobliżu ośrodka KiczeraSki?
Tuż przy ośrodku znajduje się Agroturystyka Salamander, która oferuje perfekcyjną lokalizację amatorom sportów zimowych. Ponadto w samych Puławach znajdują się również inne obiekty noclegowe. Jeśli taki wybór będzie dla kogoś zbyt ograniczony, warto poszukać noclegów w pobliskich miastach. Rymanów albo Sanok powinny pod tym względem zaoferować szerszy wybór.