ośrodek narciarski Kurza Góra (Kurzętnik)
Ośrodki narciarskie

Kurza Góra (Kurzętnik)

Kiedy ktoś mówi o jeździe na nartach lub desce snowboardowej, na myśl od razu przychodzą znane kurorty narciarskie. W takich ośrodkach można odnaleźć doskonale przygotowane trasy i dogodne warunki do uprawiania sportów zimowych. Co jasne, zdecydowana większość takich kompleksów mieści się w południowej części Polski. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ północna część naszego kraju ma charakter nizinny. Tym większe zainteresowanie może zatem wzbudzać ośrodek, który bywa określany jako „zimowa stolica północnej Polski”. Takie określenie bywa używane do opisania Kurzej Góry, czyli ośrodka narciarskiego mieszczącego się w niewielkim Kurzętniku. Co więc warto wiedzieć o tym miejscu i czy rzeczywiście Kurza Góra zasługuje na tak zaszczytne miano? Zachęcamy do zapoznania się z treścią naszego tekstu.

Gdzie na narty w województwie warmińsko-mazurskim?

Pomysł jazdy na nartach w północnej Polsce może wydawać się dość karkołomny. Jeśli jednak ktoś poszuka informacji na ten temat, szybko dojdzie do zaskakującego wniosku. Okazuje się bowiem, że nawet w północnych województwach można odnaleźć ośrodki narciarskie.

Co jasne, trzeba tutaj zachować pewne proporcje. Ośrodki narciarskie zlokalizowane w północnej części Polski nie są aż tak rozbudowane. Nie można się jednak temu dziwić, gdyż brakuje tutaj tych wysokich gór, które zapewniają dogodne warunki do uprawiania sportów zimowych. Niemniej jednak sama obecność takich ośrodków stanowi dobrą informację dla wszystkich fanów narciarstwa i snowboardingu. Dzięki nim nie trzeba bowiem podróżować przez całą Polskę, aby móc uprawiać swoją ulubioną dyscyplinę.

Zatem jaki wybór mają mieszkańcy województwa warmińsko-mazurskiego? Na pewno najczęściej wybieranym ośrodkiem jest właśnie stacja Kurza Góra. Alternatywą dla niego może być mały wyciąg Zielony Zakątek w Lubstynku. Ponadto w Olszynie sezonowo działa stacja narciarska Kartasiówka. Te trzy stacje powinni więc wziąć pod uwagę wszyscy wielbiciele narciarstwa oraz snowboardingu.

Najciekawsze atrakcje w okolicach Kurzętnika

Paradoksalnie można stwierdzić, że największą atrakcją w okolicach Kurzętnika jest właśnie stacja narciarska. Właściwie każdy obiekt tego typu może budzić zainteresowanie wśród osób mieszkających w północnej części Polski. Co istotne, Kurza Góra to nie tylko trasy narciarskie. Na terenie kompleksu mieści się także szkółka (Kurza Akademia), lodowisko i uwielbiany przez najmłodszych tubing. Dlatego jest to wręcz idealne miejsce na spędzenie zimowej przerwy szkolnej. Rodzicom uczniów przypominamy także o możliwości zakupu ubezpieczenia na ferie zimowe. Taka polisa pomoże w zadbaniu o bezpieczeństwo młodych narciarzy i snowboardzistów.

Jednak teraz skupimy się również na atrakcjach, które nie są związane ze sportami zimowymi. Nieopodal Kurzętnika mieści się Brodnicki Park Krajobrazowy. Jest to obowiązkowy punkt na planie wycieczki dla wszystkich miłośników przyrody. Można tutaj liczyć na otoczenie natury w jej najlepszym wydaniu. Przy okazji zwiedzania warto wejść także na Wieżę Widokową na Kurzej Górze oraz zobaczyć ruiny miejscowego zamku.

Kamery na stokach narciarskich w Kurzętniku – gdzie sprawdzić online?

Warunki pogodowe mają znaczenie dla każdego człowieka. Jednak są one szczególnie istotne dla narciarzy oraz snowboardzistów. Jeżeli bowiem warunki będą niesprzyjające, miłośnicy sportów zimowych mogą zostać zmuszeni do zrezygnowania z planowanego wyjazdu. Tutaj powstaje więc ważne pytanie. W jaki sposób można sprawdzić takie warunki?

Poza standardowymi prognozami pogody oraz dedykowanymi prognozami dla narciarzy naprawdę cennym wsparciem mogą okazać się kamery online. Dzisiaj takie kamery można znaleźć niemal w każdym ośrodku narciarskim. Ich zadaniem jest rejestrowanie oraz transmitowanie obrazu ze stoku. Dzięki temu narciarze i snowboardziści zyskują możliwość sprawdzenia, czy w wybranym ośrodku panują odpowiednie warunki.

Aby skorzystać z kamer należących do ośrodka Kurza Góra, wystarczy wejść na jego stronę internetową. Znajduje się tam specjalna zakładka z transmisjami na żywo. Jest ona dostępna pod tym linkiem.

Kurza Góra skipass – jakie są ceny karnetów narciarskich? Ile kosztuje?

Poza opisywanymi warunkami bardzo duże znaczenie dla narciarzy i snowboardzistów mają także ceny karnetów. Tatrzańskie kurorty zimowe zaczynają już przyzwyczajać ludzi do stosunkowo wysokich cen. Zatem jak na ich tle wypada ośrodek narciarski Kurza Góra? Czy oferta cenowa będzie jego atutem?

Niestety, nie ma tutaj mowy o niższych cenach. Karnet w ośrodku narciarskim Kurza Góra to koszt porównywalny z zakupem karnetu w Tatrach. Tutaj także całodniowy skipass kosztuje ponad 100 złotych.

Oto krótki wyciąg z aktualnego cennika ośrodka, który może zobrazować średni koszt zakupu karnetów:

CENNIK KARNETÓW GODZINOWE WIELODNIOWEDo 4 latDo 8 latJunior do 16 latSenior od 60/ student/ uczeń do 26 r.ż.Normalny
2-godzinny1,00 zł48 zł67 zł86 zł95 zł
3-godzinny1 zł50 zł70 zł90 zł100 zł
4-godzinny1 zł55 zł77 zł99 zł110 zł
Całodniowy1 zł75 zł105 zł135 zł150 zł
2 kolejne dni1 zł99 zł139 zł178 zł198 zł
3 kolejne dni1 zł145 zł203 zł261 zł290 zł

Jednocześnie musimy zaznaczyć, że goście tego ośrodka mogą zakupić karnet w bardzo wielu różnych wariantach. Mnogość dostępnych opcji jest zbyt duża, aby przedstawić ją w ramach jednego artykułu. Dlatego wszystkich zainteresowanych zachęcamy do sprawdzenia pełnego cennika ośrodka Kurza Góra. Jest on dostępny na stronie internetowej pod tym linkiem.

Najważniejsze informacje:

  • Kurza Góra to wyjątkowe miejsce nie tylko w Kurzętniku, ale w całym województwie warmińsko-mazurskim. Jest to bowiem naprawdę duża stacja narciarska, która uchodzi za „zimową stolicę północnej Polski”.
  • W ośrodku Kurza Góra można znaleźć trzy trasy narciarskie o średniej długości kilkuset metrów. Są to raczej łatwe trasy, przez co ośrodek staje się atrakcyjną alternatywą dla rodzin z dziećmi. Aby taki wyjazd był bezpieczny, warto kupić dedykowane ubezpieczenie na narty i snowboard.
  • Kompleks Kurza Góra to nie tylko trasy zjazdowe. Mieści się tutaj także lodowisko i tubing, czyli świetna atrakcja dla najmłodszych. Z kolei na szczycie góry można znaleźć wieżę widokową.
  • Ceny karnetów w tym ośrodku nie odbiegają od poziomu wyznaczonego przez kurorty w Tatrach. Tutaj również za całodniowy skipass trzeba zapłacić ponad 100 złotych. Dlatego jeszcze przed wyjazdem warto zapoznać się z pełnym cennikiem ośrodka.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Czy Kurza Góra to jedyny ośrodek narciarski w północnej Polsce?
W żadnym wypadku. Nawet w województwie warmińsko-mazurskim można znaleźć inne wyciągi narciarskie. Jednak różnicą jest ich wielkość. Pod tym względem Kurza Góra wypada najlepiej i zasługuje na miano największego ośrodka w tym regionie.
Jakie są największe atuty Kurzej Góry?
Kurza Góra to ośrodek znakomicie przygotowany do przyjęcia tych najmłodszych narciarzy i snowboardzistów. Poza łagodnymi trasami, które są dobre do nauki, ośrodek ten posiada również własną szkółkę oraz inne atrakcje dla najmłodszych. Poza jazdą na nartach i snowboardzie można tutaj także pojeździć na łyżwach oraz zabawić się w tubing.
Ile kosztuje karnet w ośrodku Kurza Góra?
Choć ośrodek narciarski Kurza Góra mieści się na drugim końcu Polski, ceny są tutaj bardzo podobne. Za całodniowy skipass trzeba bowiem zapłacić, podobnie jak w Tatrach, ponad 100 złotych. Warto jednak zapoznać się z całą ofertą ośrodka, ponieważ zakup niektórych karnetów może być zdecydowanie bardziej opłacalny. Taka oszczędność jest szczególnie ważna dla rodzin z dziećmi.