Beskid Niski
Przewodnik dla turystów

Beskid Niski – co warto zobaczyć? Przewodnik dla turystów

Beskid Niski, a nie Bieszczady należy uznać za najdziksze pasmo górskie w Polsce. Co można tam zobaczyć? Dlatego ten region cieszy się wśród turystów wciąż tak małą popularnością? Czym może zachwycić Beskid Niski?

Co warto zobaczyć w Beskidzie Niskim?

Beskid Niski jest w zasadzie na wyciągnięcie ręki. Znajduje się zaledwie dwie godziny drogi od Krakowa. To część Karpat, ale raczej niska. Nie ma tutaj bardzo wysokich szczytów. Po polskiej stronie najwyższa jest Lackowa – 997  n.p.m., ale i tak jest tam sporo ciekawych miejsc do zobaczenia. 

Beskid Niski nie jest zbyt popularny wśród turystów. Dlatego niezależnie od aktualnej pory roku, nie ma tam tłoku. Prędzej niż człowieka, spotkać można sarnę czy jelenia. Są jednak i zabytki – kościoły, cmentarze, stare wsie. Beskid Niski to miejsce, w którym można odetchnąć pełną piersią i odpocząć od zgiełku dużego miasta. 

Atrakcje turystyczne w Beskidzie Niskim

Beskid Niski nierozerwalnie związany jest z kulturą łemkowską. Ta grupa etniczna zamieszkiwała te tereny do roku 1947. Potem została przesiedlona w ramach akcji “Wisła”. Pozostawiła jednak po sobie sporo śladów. Są to głównie szczątki chyży (łemkowskich chat), cerkwi, kapliczki i kościoły.

Niektóre tereny łemkowskie nigdy nie zostały ponownie zaludnione. Pochłonęła je więc dzika przyroda. Opuszczone wsie np. Nieznajowa czy Czarne można napotkać podczas górskich wędrówek. Z drugiej strony są Łemkowie, którzy wrócili na swoje miejsce. Pielęgnują oni pamięć o swojej historii i tradycji. Co roku odbywa się w miejscowości Zdyna festiwal Łemkowska Watra. Warto też wybrać się do Muzeum Kultury Łemkowskiej w Zyndranowej.

Beskid Niski to także liczne cerkwie. Oczywiście po niektórych pozostały jedynie ruiny, ale zachowało się też około 70 budynków w całości. To cerkwie murowane i drewniane. Dzisiaj służą jako kościoły rzymskokatolickie, ale korzystają z nich też grekokatolicy czy wyznawcy prawosławia. Prezentują się niezwykle efektownie, a w ich wnętrzach podziwiać można ikonostasy. Zwiedzając Beskid Niski, warto odwiedzić następujące cerkwie:

  • Cerkiew Opieki Matki Bożej w Owczarach wpisana na listę UNESCO,
  • Cerkiew św. Paraskewy w Kwiatoniu wpisana na listę UNESCO,
  • Cerkiew św. Michała Archanioła  w Brunarach wpisana na listę UNESCO, 
  • Cerkiew św. Paraskewy w Uściu Gorlickim,
  • Cerkiew Opieki Matki Bożej w Hańczowej,
  • Cerkwie św. Kosmy i Damiana w Kotani.

Przemierzając Beskid Niski, zobaczyć trzeba również wpisany na listę UNESCO kościół św. Filipa i Jakuba z Sękowej. To jeden z najważniejszych obiektów tego typu w Polsce.

Dodatkowo Beskid Niski to liczne cmentarze, kapliczki i przydrożne krzyże. Zachowały się nekropolie z czasów I wojny światowej i bitwy pod Gorlicami z roku 1915. Co roku w Sękowej odbywa się jej efektowna rekonstrukcja. Po niej w regionie zostały liczne mogiły żołnierskie. Wiele z nich to projekty uznanych artystów np. Dusana Jurkovica czy Hansa Mayra.

Beskid Niski – szlaki i trasy turystyczne

Beskid Niski jest idealnym miejscem na wakacje dla osób, które lubią aktywnie wypoczywać. Jest tam sporo szlaków turystycznych, które nie są mocno oblegane. Nie należą także do najtrudniejszych. Zawsze można też skorzystać ze szlaków tematycznych np. Architektury Drewnianej. 

Oczywiście Beskid Niski zwiedzać można nie tylko pieszo, ale i rowerem. Jest tam sporo szlaków rowerowych – są one zresztą dobrze oznaczone i zróżnicowane pod względem trudności. Do wyboru są trasy asfaltowe i drogi utwardzone. Można też podążać leśnymi ścieżkami. Wcześniej należy jednak pomyśleć o wykupieniu ubezpieczenia turystycznego. 

Ciekawą informacja jest to, że Beskid Niski zwiedzać można również konno. Osoby początkujące mają do wyboru kilka stadnin. W Regietowie znajduje się np. największa  w Polsce hodowla koni huculskich. Osoby zaawansowane mogą wybrać się w podróż Transbeskidzkim Szlakiem Konnym. Jak widać, Beskid Niski pod względem szlaków turystycznych jest mocno zróżnicowany.

Najpopularniejsze szczyty w Beskidzie Niskim

Najbardziej górski teren Beskidu Niskiego to Góry Hańczowskie. To właśnie tam znajdują się najwyższe szczyty regionu. Wymienić trzeba tutaj Lackową i Ostry Wierch – odpowiednio 997 i 930 m n.p.m. Najwyższy szczyt całego Beskidu Niskiego jest po stronie słowackiej – Busov (1002 m wysokości).

Noclegi w Beskidzie Niskim

W Beskidzie Niskim nie ma jednego, dużego centrum turystycznego. Jeśli mowa o noclegach, to skorzystać można z oferty licznych gospodarstw agroturystycznych. Są też miejscowości zdrojowe z kwaterami prywatnymi. Dobrym miejscem na rozpoczęcie wędrówki jest Krempna z siedzibą Magurskiego Parku Narodowego. Samochodem bez problemu można dotrzeć w wiele ciekawych miejsc, ale drogi są często kiepskiej jakości. Przy okazji odwiedzić można Biecz, Krynicę-Zdrój czy słowacki Bardejów. 

Beskid Niski – mapa turystyczna

Będąc w Beskidzie Niskim, warto odwiedzić jedną z czterech miejscowości uzdrowiskowych:

  1. Wysowa-Zdrój położona jest w zachodniej części regionu. To dobry punkt wypadowy na szlaki, a przy tym świetne miejsce do odpoczynku. Znajduje się tam Park Zdrojowy z Pijalnią Wód Leczniczych. Na terenie miejscowości wznosi się góra Jawor – święte miejsce wyznawców prawosławia. We wrześniu odbywa się tam Święto Rydza, które przyciąga grzybiarzy z całej Polski. 
  2. Iwonicz-Zdrój to jedno z najstarszych uzdrowisk w kraju. Znajduje się tam sporo zabytkowych budynków z przełomu XIX i XX wieku.
  3. Rymanów-Zdrój przypomina pod wieloma względami Iwonicz-Zdrój. 
  4. Wapienne to bardzo mała miejscowość uzdrowiskowa. 

Między miejscowościami Łosie, Klimkówka i Uście Gorlickie znajduje się poza tym sztuczny zbiornik wodny – Jezioro Klimkowskie. Przyjeżdża tam sporo turystów. Jest bowiem przystań, kąpielisko czy wypożyczalnia sprzętu wodnego.

Najważniejsze informacje:

  • Beskid Niski to niewielkie pasmo górskie położone na granicy Polski ze Słowacją. Po polskiej stronie jego najwyższym wzniesieniem jest Lackowa - 997 m n.p.m.
  • W przypadku Beskidu Niskiego nie można wyróżnić głównego centrum turystycznego. Znajduje się tam jednak np. Magurski Park Narodowy.
  • Przed rokiem 1947 na tych terenach zamieszkiwali w dużej mierze Łemkowie. Dzisiaj co roku w Zdyni odbywa się łemkowski festiwal - Łemkowska Watra.
  • Wysowa-Zdrój, Iwonicz-Zdrój, Rymanów-Zdrój oraz Wapienne to cztery miejscowości turystyczne położone w Beskidzie Niskim.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Gdzie znajduje się Beskid Niski?
Beskid Niski znajduje się na granicy Polski i Słowacji - biegnie przez grzbiet Karpat. Geografowie Beskid Niski uważają za część Beskidów Zachodnich.
Co warto zobaczyć w Beskidzie Niskim?
Beskid Niski to wiele ciekawych szlaków turystycznych - pieszych, rowerowych, a nawet konnych. Zachowało się tam do dzisiaj sporo drewnianych i murowanych cerkwi. Warto też odwiedzić miejscowości uzdrowiskowe np. Iwonicz-Zdrój czy Wysową-Zdrój.
W jakim województwie leży Beskid Niski?
Zdecydowana większość Beskidu Niskiego leży na terenie województw podkarpackiego i małopolskiego.
Z czego słynie Beskid Niski?
Okazuje się, że to Beskid Niski jest najdzikszym pasmem górskim w Polsce. Jest tam sporo malowniczych terenów, idealnych na piesze czy rowerowe wycieczki. Po wysiedlonych po roku 1947 Łemkach zostały opuszczone wsie, do których trafić można często zupełnie przypadkiem.