Pojezierze Suwalskie to piękne widoki, liczne jeziora i lasy oraz zapierające dech w piersiach atrakcje turystyczne. Stanowi polską część Pojezierza Litewskiego. To kraina położona na wschód od Mazur. Zachwyca ciekawym krajobrazem, jeziorami. czystym powietrze itd. Trudno o lepsze miejsce na urlop.
Co zobaczyć na Pojezierzu Suwalskim?
Odwiedzając Suwałki, koniecznie trzeba zobaczyć Baśniowy Szlak biegnący doliną Czarnej Hańczy Rospudy i Szeszupy. Związany jest z utworami Marii Konopnickiej. Składa się z 7 wiosek tematycznych, w tym z Zaułka Krasnoludków przy Muzeum Marii Konopnickiej w Suwałkach.
Warto zahaczyć również o Wiadukty w Stańczykach. To niedziałająca już trasa linii kolejowej Gołdap -Żytkiejmy. Zbudowana została z żelbetu i jest to najwyższy most kolejowy w kraju. Wiadukty często wykorzystują miłośnicy skoków na bungee.
Kolejnym ciekawym miejscem jest Osada Jaćwiesko-Pruska w Oszkiniach. Ukazuje ona dawny gród Jaćwingów-Bałtów. To tam Prusowie i Jaćwingowie odbywali swoje obrzędy.
Odwiedzić można też położony na półwyspie i otoczony przez jezioro Wigry pokamedulski Klasztor w Wigrach.
Pojezierze Suwalskie – atrakcje i trasy turystyczne
Jedną z największych atrakcji turystycznych regionu jest liczący 100 km Kanał Augustowski. Znajduje się na terenie Polski i Białorusi. Łączy dopływ Narwi i Biebrzę z Niemnem. W skali całego kontynentu jest to obiekt unikatowy – pochodzący jeszcze z wieku XIX. Kanał składa się z 18 śluz, 44 km sztucznych przekopów, 21 km2 jezior i 35 km uregulowanych koryt rzek. Obecnie jest to malowniczy szlak wodny. Warto wybrać się na wycieczkę, ale pamiętając o zakupie odpowiedniego ubezpieczenia turystycznego.
Sercem Suwalszczyzny jest Augustów otoczony dziewięcioma jeziorami i Puszczą Augustowską. Znajduje się tam Rynek wytyczony w roku 1550 z zabytkowymi kamieniczkami. Warto odwiedzić Kościół Matki Boskiej Częstochowskiej, który początkowo był rosyjską cerkwią.
Pojezierze Suwalskie to również wspomniana Puszcza Augustowska. To olbrzymi kompleks leśny z drzewostanem liczącym 120 lat. Spotkać tam można wiele zwierząt.
Drugim co do wielkości miastem są Suwałki. Zobaczyć tam można klasycystyczną zabudowę ulicy Kościuszki czy Konkatedrę św. Aleksandra. Istnieje również zespół cmentarzy rzymskokatolickiego, żydowskiego, prawosławnego, ewangelickiego i mahometańskiego.
Kolejnym ciekawym miastem są Sejny z renesansowym klasztorem dominikanów z XVII wieku czy świątynią Najświętszej Maryi Panny z cudowną figurką Matki Bożej Sejneńskiej. W Sejnach są też dwie synagogi – Stara i Biała. Pospacerować warto tam brzegami rzeki Marychy.
Jakie jeziora wchodzą w skład Pojezierza Suwalskiego?
Pojezierze Suwalskie to jeden z najciemniejszych zakątków kraju. To tam – w miejscowości Wiżajny znajduje się polski biegun zimna. Suwalszczyzna posiada ponad 250 jezior – większość z nich to jeziora rynnowe.
Największe jeziora Pojezierza Suwalskiego to Wigry i Szelment Wielki. To tam znajdują się najgłębsze jeziora w kraju – Hańcza (108 m głębokości) oraz Wigry (73 m głębokości). Warto też wspomnieć o najpiękniejszych jeziorach tego regionu – Rospuda Filipowska i Sejny.
Pojezierze Suwalskie – noclegi, domki i pola namiotowe
Pojezierze Suwalskie cieszy się coraz większą popularnością wśród turystów. Rozwija się więc i baza turystyczna. Augustów, Suwałki, Sejny czy Wigry to doskonała baza wypadowa. Skorzystać można z ofert wielu schronisk młodzieżowych czy kwater prywatnych w dość atrakcyjnych cenach. W Augustowie do dyspozycji są także liczne pensjonaty i hotele.
Pojezierze Suwalskie – mapa turystyczna
Pojezierze Suwalskie to także wspaniałe parki narodowe. Zacząć trzeba od Wigierskiego Parku Narodowego z najgłębszym jeziorem w Polsce – Wigry i najdłuższa rzeką – Czarną Hańczą. Jest tam sporo lasów świerkowych i sosnowych. Wybrać się też można na spływ kajakowy.
Warto odwiedzić także Suwalski Park Krajobrazowy, który jest najstarszym parkiem krajobrazowym w kraju. Obejmuje 4 rezerwaty. W jego centralnej części jest aż 25 jezior.
Najważniejsze informacje:
Pojezierze Suwalskie znajduje się w północno-wschodniej Polsce. To polska część Pojezierza Litewskiego. Jest tam łącznie ponad 25 jezior, w tym najgłębsze w Polsce jezioro Wigry.
Największe miasta regionu to Augustów otoczony przez piękną Puszczę Augustowską, Sejny i Suwałki.
Na terenie Pojezierza Suwalskiego utworzony został Wigierski Park Narodowy. Obejmuje on między innymi jezioro Wigry i rzekę Czarna Hańcza, która jest najdłuższą rzeką w Polsce.
FAQ - Najczęsciej zadawane pytania
- Gdzie znajduje się Pojezierze Suwalskie?
- Pojezierze Suwalskie znajduje się w północno-wschodniej części kraju. Jest częścią Pojezierza Litewskiego. To tam znajduje się polski biegun zimna.
- Ile dni trwa okres wegetacyjny na Pojezierzu Suwalskim?
- Na Pojezierzu Suwalskim występuje klimat o cechach kontynentalnych. Zima jest długa i mroźna. Występuje tam najkrótszy, poza górami, okres wegetacyjny. Wynosi on jedynie około 180 dni.
- Co warto zwiedzić na Pojezierzu Suwalskim?
- Zacząć trzeba od jezior, których jest tam około 250. Najbardziej malownicze są Wigry, Hańcza i Sejny. Największym miastem regionu jest Augustów z rynkiem z roku 1550. Odwiedzić też trzeba Puszcze Augustowską czy Wigierski Park Narodowy.