Mazury
Przewodnik dla turystów

Malownicze Mazury i ich atrakcje

Mazury to region, którego chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Słynie z ponad 2500 jezior. Śniardwy, Mamry czy Jeziorak to tylko niektóre z nich. Są też inne ciekawe miejsca – Grunwald, Kanał Elbląski czy piramida  w Rapie. Co warto odwiedzić, będąc na Mazurach? 

Jak przygotować się do wypadu na Mazury?

Wszystko zależy od sposobu spędzania wolnego czasu. Na pewno więcej sprzętu muszą przygotować osoby, które mają zamiar nocować na jachcie. 

Na Mazury najlepiej pojechać latem – w czerwcu, lipcu lub sierpniu. Woda w jeziorach jest wtedy naprawdę ciepła. Mazurska pogoda jest jednak dość kapryśna. Dobrze jest więc śledzić prognozę pogody. W razie burzy trzeba założyć obowiązkowo kamizelkę ratunkową, zabezpieczyć jacht i zwinąć żagle. Trzeba starać się dopłynąć do brzegu. Nie należy schodzić pod pokład. Jednocześnie warto wcześniej zadbać o odpowiednie ubezpieczenie turystyczne

Żeglowanie na Mazurach – co jest potrzebne?

Wiele osób jedzie na Mazury z myślą o żeglowaniu. Trzeba się jednak do niego przygotować. Podstawą jest odzież:

  • sztormiak – długa, wodoszczelna kurtka z kapturem chroniąca też przed wiatrem. Spore znaczenie ma materiał jej wykonania. Warto postawić na tkaninę oddychającą.
  • spodnie – oczywiście nieprzemakalne.
  • buty – mogą to być kalosze, ale na pokładzie dobrze jest mieć na zmianę wygodne obuwie z miękką podeszwą. 

Dodatkowo trzeba pamiętać o dobrze wyposażonej apteczce, okularach przeciwsłonecznych, naładowanym telefonie komórkowym, czapce z daszkiem, latarce, preparacie na komary i scyzoryku.

Czy do żeglowania na Mazurach potrzebny jest patent żeglarski? W przypadku mniejszych jednostek nie ma takiej potrzeby. Mowa tutaj jedynie o jachtach, których kadłub ma mniej niż 7,5 m długości. Przy motorówkach znaczenie ma moc silnika. Do pływania dużymi jednostkami potrzebny jest już patent żeglarza jachtowego, a do pływania jachtami motorowymi patent sternika motorowodnego. 

Mazury – jak zadbać o bezpieczeństwo?

Jeziora mazurskie w niektórych miejscach są bardzo płytkie. Aby uniknąć wpłynięcia na taką mieliznę Mazurskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe i RZGW Giżycko każdego roku oznaczają niebezpieczne miejsca specjalnymi znakami. Trzeba je omijać, aby uniknąć niebezpieczeństwa. 

Mazury – przede wszystkim jeziora

Na Mazurach nie brakuje kameralnych jezior. Stworzono na nich malownicze szlaki żeglowne:

  1. Giżycko  – Mikołajki – ten szlak ma ponad 37 km długości. Trasa wiedzie przez duże jezioro Niegocin. Przepływa się przez wiele kanałów i mniejszych jezior np. Szymon, Tarłowisko i Tajły.
  2. Giżycko – Węgorzewo – mierzy ponad 25 km. Z jeziora Niegocin przepływa się kanałem Giżyckim przez miasto. Potem jest jezioro Mamry z największą wyspą Mazur – Upałty. Znajduje się tam rezerwat przyrody. W części północnej zobaczyć można niedokończony Kanał Mazurski. Miał on łączyć Mazury z Bałtykiem przez rzekę Pregoły. Budowano go w latach 1911-1942. W Polsce znajduje się jedynie połowa kanału – reszta jest w Obwodzie Kaliningradzkim. 
  3. Mikołajki – Pisz – liczy 25 km i wiedzie przez największe jezioro w Polsce – Śniardwy. Płynie się przez długi kanał Jegliński. Trasa kończy się nad jeziorem Roś  w Piszu. 

To jedynie główne szlaki żeglarskie. Spokojnym jeziorem, które warto odwiedzić jest na pewno Jezioro Nidzkie o długości 23 km. Na dużej jego części nie można używać silników spalinowych, bo jest to rezerwat Puszcza Piska. 

Mazury – nie tylko żeglarstwo

Oczywiście Mazury to świetne miejsce na wakacje nie tylko dla miłośników żeglarstwa. W północnej części regionu znajduje się Green Velo – najdłuższy szlak rowerowy w kraju. 

Warto wybrać się też na spływ kajakowy po rzece Krutyni, która uznawana jest za jedną najpiękniejszych w Europie. Znajduje się tam m.in. rezerwat leśno-torfowy. Trasy spływu mierzą od 3 do 30 km. Zdecydować się też można na lot widokowy balonem. 

Mazury – zabytki architektoniczne

Na Mazurach nie brakuje także ciekawych obiektów architektonicznych. Wspomnieć trzeba o długim na 84km Kanale Elbląskim. Różnica poziomów lustra między jego początkiem a niektórymi jeziorami wynosi 100 metrów. Największą atrakcją rejsu po kanale są suche pochylnie. Jest ich 5 – Kąty, Buczyniec, Oleśnica, Całuny i Jelenie. Na najdłuższej statek wciągany jest w górę ponad 20 metrów. Kanał składa się z wielu śluz. Rejs po nim zajmuje około 5 godzin.

Ciekawie prezentują się mosty w Stańczykach, które przypominają  rzymskie akwedukty. Znajdują się na nieczynnej linii kolejowej Gołdap – Żytkiejmy. Mają po 20  metrów długości i 36 metrów wysokości. Organizowane są z nich skoki na bungee. 

W lesie nieopodal granicy z Obwodem Kaliningradzkim znajduje się słynna piramida w Rapie. W zasadzie jest to grobowiec pruskiej rodziny von Fahrenheid z roku 1811. Baron Friedrich Fahrenheid jeździł po świecie. Zafascynował się m.in. starożytnym Egiptem i przywiózł stamtąd posążek Anubisa. Nie wierzył w to, że jego dotykanie przynosi nieszczęście. Jednak tak się stało – ciężko zachorowała jego trzyletnia córka Ninette i wkrótce zmarła. Ojciec postanowił pochować ją w wyjątkowym grobowcu. Stoi on do dzisiaj w Rapie. 

Mazury – wyjątkowa historia

Oczywiście na Mazurach trzeba odwiedzić dwa miejsca o znaczeniu historycznym. Pierwszym jest położony niedaleko Ostródy Grunwald, gdzie w roku 1410 odbyła się słynna bitwa. Dzisiaj znajduje się tam Pomnik Zwycięstwa Grunwaldzkiego.

Drugie miejsce związane jest z wiekiem XX. To Wilczy Szaniec – wojenna kwatera nazistów. Kompleks obejmuje 200 budynków i 50 bunkrów – znajduje się około 8 km od Kętrzyna. To tam przebywał Adolf Hitler od 1941 do 1944 roku. W Wilczym Szańcu miał miejsce słynny zamach na jego życie. 

Najważniejsze informacje:

  • Mazury to niezwykle malownicza kraina słynąca z jezior. Jest ich tam ponad 2500. Największe jest Śniardwy.

  • Mazury każdego roku odwiedza wielu turystów. Wielu z nich to zapaleni żeglarze. Trzeba jednak pamiętać o bezpieczeństwie i zaopatrzyć się wcześniej w odpowiedni sprzęt. Należy także śledzić na bieżąco prognozy pogody.

  • Mazury to nie tylko jeziora, ale i inne ciekawe miejsca. Odwiedzić trzeba obowiązkowo Grunwald i Wilczy Szaniec. Zahaczyć warto o Kanał Elbląski czy piramidę w Rapie.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Gdzie warto pojechać na Mazury?
Całe Mazury są warte uwagi. Miłośnicy żeglarstwa wybierają oczywiście okolice największych jezior i szlaków żeglownych.
Jakie miasta są w Mazurach?
Wymienić trzeba Ełk, Ostródę, Giżycko, Kętrzyn, Szczytno, Mrągowo, Działdowo, Pisz, Olecko, Nidzica, Gołdap czy Węgorzewo.
Jakie zabytki warto zobaczyć na Mazurach?
Mazury to przede wszystkim jeziora. Są jednak i obiekty architektoniczne warte uwagi np. piramida w Rapie czy słynny Kanał Elbląski. Warto zahaczyć poza tym o słynny Grunwald, w którym w roku 1410 odbyła się słynna bitwa czy Wilczy Szaniec - kwaterę Hitlera.