Rudawy Janowickie
Przewodnik dla turystów

Rudawy Janowickie

Rudawy Janowickie są mniej popularne niż położone niedaleko Karkonosze czy Góry Stołowe. Tymczasem są to góry, które naprawdę warto odwiedzić. Sporo jest tam ciekawych szlaków oraz zabytków architektonicznych. 

Rudawy Janowickie – część Sudetów

Rudawski Park Krajobrazowy i Rudawy Janowickie znajdują się niedaleko Jeleniej Góry, w południowo-zachodniej części Polski. To pasmo niewysokie, ale godne uwagi. Jest tam bowiem malowniczo – są naprawdę doskonałe warunki do uprawiania turystyki pieszej i rowerowej. Okolicę tę powinny odwiedzić koniecznie rodziny z dziećmi. 

Rudawy Janowickie stanowią dobry wybór zimą dla amatorów narciarstwa biegowego. Wybierają je ci turyści, którzy lubią trudniejsze warunki. Oczywiście wcześniej dobrze jest zadbać o kompleksowe ubezpieczenie turystyczne

Rudawy Janowickie – jak dojechać?

To miejsce, w którym spędzić można zarówno weekend, jak i kilkanaście dni. Dla osób zmotoryzowanych bazą wypadową mogą być Kowary, Janowice Wielkie czy Czarnów. Samochód zostawić można przy Przełęczy Karpnickiej.  Z Wieściszowic można z kolei zobaczyć słynne Kolorowe Jeziorka. Alternatywą jest podróż pociągiem do Janowic Wielkich z Wrocławia. 

Skorzystać można z miejscowych gospodarstw agroturystycznych. Nocować można też na kempingach czy w hotelach. Wiele osób wybiera w tym przypadku większe miejscowości np. Karpacz czy Szklarską Porębę. 

Aby poczuć prawdziwie górski klimat, warto rozważyć nocleg w Schronisku PTTK “Szwajcarka”. Drewniany budynek utrzymany w stylu tyrolskim znajduje się u podnóża Krzyżnej Góry. Jest bardzo popularny wśród turystów, bo do schroniska można dotrzeć nawet autem. W pobliżu znajduje się kilka ciekawych szlaków. 

Rudawy Janowickie – najciekawsze atrakcje przyrodnicze

Zacząć warto od wspomnianych Kolorowych Jeziorek. Trzeba dojechać do miejscowości Wieściszowice – wejście na teren jeziorek jest bezpłatne. Są to pozostałości po starych niemieckich kopalniach. Wypełniła je woda, która przyjęła niesamowite barwy. Całość znajduje się w środku lasu. 

Zielone, żółte, błękitne i purpurowe jeziorka położone są u podnóża Wielkiej Kopy. Najlepiej wyglądają wiosną, latem i jesienią. Znajduje się tam także ścieżka dydaktyczna. Jej przejście zajmuje 2 godziny. Dodatkowo wypożyczyć można rowery czy sprzęt do nordic walking. 

Niestety niektóre z jeziorek okresowo wysychają. W pochmurne dni nie prezentują się one też zbyt efektownie. Pewnym minusem mogą być też tłumy turystów np. w weekendy. 

Rudawy Janowickie nie są wysokie. Jest tam jednak szczyt zaliczany do  Korony Gór Polskich. Mowa o Skalniku – 945 m n.p.m. Znajduje się w lesie, a na jego niższym wierzchołku Małej Ostrej jest platforma widokowa. Podziwiać z niej można niemal całe Sudety Zachodnie. 

Największą popularnością wśród turystów cieszą się jednak szczyty Sokolik i Krzyżna Góra. Na tej drugiej znajduje się metalowy krzyż. Na wzniesienia prowadzą kamienne lub żeliwne schody. Są także platformy widokowe. Co ciekawe, ze schroniska “Szwajcarska” na Krzyżną Górę i Sokolik dość można w zaledwie 30 i 45 minut. 

Rudawy Janowickie to również ciekawe formacje skalne:

  • Starościńskie Skały na szczycie Lwiej Góry,
  • Skalny Most,
  • Skała Piec z punktem widokowym, 
  • Fajka i Rylec popularne wśród wspinaczy,
  • Konie Apokalipsy przy szlaku na Skalnik,
  • Husyckie Skały u podnóża Krzyżnej Góry. 

Rudawy Janowickie – atrakcje historyczne

Rudawy Janowickie mają sporo do zaoferowania również wszystkich miłośnikom zabytkowej architektury. Podziwiać tam można np. obiekty wchodzące w skład Doliny Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej. Wymienić trzeba tutaj:

  • Pałac w Łomnicy z wieku XVII utrzymany w stylistyce barokowej. Znajduje się na terenie kompleksu parkowego z Folwarkiem i Domem Wdów. Są tam dzisiaj hotel i restauracja, a także muzeum.
  • Pałac Wojanów z wieku XVII utrzymany w stylu renesansowym. Dzisiaj służy za luksusowy hotel – otacza go uroczy park.
  • Zamek w Karpnikach z wieku XIV. W XIX wieku został jednak mocno przebudowany. W parku otaczającym zamek są liczne stawy. Mieści się tam obecnie hotel 
  • Pałac Bobrów z wieku XV, ale obecną formę uzyskał w wieku XIX. Utrzymany jest w stylistyce neorenesansowej. Niestety popadł w ruinę i nie jest dostępny dla turystów.
  • Park i Dwór  w Bukowcu – rezydencja neoklasycystyczna z parkiem. Mieści się tam Herbaciarnia i Wieża Widokowa. Po stawie można pływać łódką. 

Przy okazji warto odwiedzić ruiny zamku Bolczów, które są ukryte na skrzyżowaniu leśnych szlaków. To pozostałości po budowli z XIV wieku. W XVII została zniszczona przez Szwedów i niestety jej nie odbudowano.  Ostało się jednak sporo elementów, które można zobaczyć zupełnie za darmo. 

Miedzianka – co to za miejsce?

W przeszłości Miedzianka była górniczym miasteczkiem. Miała rynek, kościoły, a nawet lokalny browar. Dzisiaj zostało kilka domów i browar, ale zupełnie inny niż wcześniej. 

Historia tego miejsca jest bardzo ciekawa. Można ją poznać za sprawą ścieżki edukacyjnej, która łączy Miedziankę z Mniszkowem. Liczy 6 km i przybliża losu obu miejscowości. Na koniec spróbować warto rzemieślniczego piwa z nowego browaru. 

Najważniejsze informacje:

  • Rudawy Janowickie to malownicze, ale mało popularne pasmo górskie znajdujące się na terenie Rudawskiego Parku Krajobrazowego, nieopodal Karkonoszy. Najwyższym szczytem jest Skalnik - 945 m n.p.m.

  • Rudawy Janowickie mają turystom sporo do zaoferowania. Poza niewielkimi, ale malowniczo położonymi szczytami są to np. słynne Kolorowe Jeziorka.

  • Będąc w okolicy warto odwiedzić na pewno dawne miasteczko górnicze Miedzianka czy obiekty wchodzące w skład Doliny Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Co warto zobaczyć w Rudawach Janowickich?
Rudawy Janowickie to przede wszystkim malownicze, chociaż niewysokie szczyty górskie. Są też atrakcje takie jak Kolorowe Jeziorka czy formacje skalne o ciekawych kształtach. Przy okazji odwiedzić można Miedziankę - dawne miasteczko górnicze oraz liczne zamki i pałace.
Ile kosztuje wstep na kolorowe jeziorka?
Wstęp jest zupełnie darmowy. Jeziorka znajdują się w lesie i można do nich łatwo dojść, ale okresowo wysychają. Sporo więc zależy od szczęścia i aktualnych warunków pogodowych, bo w pochmurne dni bywają nieco mniej efektowne.
Gdzie położone są Rudawy Janowickie?
Rudawy Janowickie od Karpacza i Szklarskiej Poręby dzieli około godzina drogi. Do Wrocławia jest nieco dalej. Niedaleko znajdują się Karkonosze i Góry Stołowe.