Rudawy Janowickie są mniej popularne niż położone niedaleko Karkonosze czy Góry Stołowe. Tymczasem są to góry, które naprawdę warto odwiedzić. Sporo jest tam ciekawych szlaków oraz zabytków architektonicznych.
Rudawy Janowickie – część Sudetów
Rudawski Park Krajobrazowy i Rudawy Janowickie znajdują się niedaleko Jeleniej Góry, w południowo-zachodniej części Polski. To pasmo niewysokie, ale godne uwagi. Jest tam bowiem malowniczo – są naprawdę doskonałe warunki do uprawiania turystyki pieszej i rowerowej. Okolicę tę powinny odwiedzić koniecznie rodziny z dziećmi.
Rudawy Janowickie stanowią dobry wybór zimą dla amatorów narciarstwa biegowego. Wybierają je ci turyści, którzy lubią trudniejsze warunki. Oczywiście wcześniej dobrze jest zadbać o kompleksowe ubezpieczenie turystyczne.
Rudawy Janowickie – jak dojechać?
To miejsce, w którym spędzić można zarówno weekend, jak i kilkanaście dni. Dla osób zmotoryzowanych bazą wypadową mogą być Kowary, Janowice Wielkie czy Czarnów. Samochód zostawić można przy Przełęczy Karpnickiej. Z Wieściszowic można z kolei zobaczyć słynne Kolorowe Jeziorka. Alternatywą jest podróż pociągiem do Janowic Wielkich z Wrocławia.
Skorzystać można z miejscowych gospodarstw agroturystycznych. Nocować można też na kempingach czy w hotelach. Wiele osób wybiera w tym przypadku większe miejscowości np. Karpacz czy Szklarską Porębę.
Aby poczuć prawdziwie górski klimat, warto rozważyć nocleg w Schronisku PTTK “Szwajcarka”. Drewniany budynek utrzymany w stylu tyrolskim znajduje się u podnóża Krzyżnej Góry. Jest bardzo popularny wśród turystów, bo do schroniska można dotrzeć nawet autem. W pobliżu znajduje się kilka ciekawych szlaków.
Rudawy Janowickie – najciekawsze atrakcje przyrodnicze
Zacząć warto od wspomnianych Kolorowych Jeziorek. Trzeba dojechać do miejscowości Wieściszowice – wejście na teren jeziorek jest bezpłatne. Są to pozostałości po starych niemieckich kopalniach. Wypełniła je woda, która przyjęła niesamowite barwy. Całość znajduje się w środku lasu.
Zielone, żółte, błękitne i purpurowe jeziorka położone są u podnóża Wielkiej Kopy. Najlepiej wyglądają wiosną, latem i jesienią. Znajduje się tam także ścieżka dydaktyczna. Jej przejście zajmuje 2 godziny. Dodatkowo wypożyczyć można rowery czy sprzęt do nordic walking.
Niestety niektóre z jeziorek okresowo wysychają. W pochmurne dni nie prezentują się one też zbyt efektownie. Pewnym minusem mogą być też tłumy turystów np. w weekendy.
Rudawy Janowickie nie są wysokie. Jest tam jednak szczyt zaliczany do Korony Gór Polskich. Mowa o Skalniku – 945 m n.p.m. Znajduje się w lesie, a na jego niższym wierzchołku Małej Ostrej jest platforma widokowa. Podziwiać z niej można niemal całe Sudety Zachodnie.
Największą popularnością wśród turystów cieszą się jednak szczyty Sokolik i Krzyżna Góra. Na tej drugiej znajduje się metalowy krzyż. Na wzniesienia prowadzą kamienne lub żeliwne schody. Są także platformy widokowe. Co ciekawe, ze schroniska “Szwajcarska” na Krzyżną Górę i Sokolik dość można w zaledwie 30 i 45 minut.
Rudawy Janowickie to również ciekawe formacje skalne:
- Starościńskie Skały na szczycie Lwiej Góry,
- Skalny Most,
- Skała Piec z punktem widokowym,
- Fajka i Rylec popularne wśród wspinaczy,
- Konie Apokalipsy przy szlaku na Skalnik,
- Husyckie Skały u podnóża Krzyżnej Góry.
Rudawy Janowickie – atrakcje historyczne
Rudawy Janowickie mają sporo do zaoferowania również wszystkich miłośnikom zabytkowej architektury. Podziwiać tam można np. obiekty wchodzące w skład Doliny Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej. Wymienić trzeba tutaj:
- Pałac w Łomnicy z wieku XVII utrzymany w stylistyce barokowej. Znajduje się na terenie kompleksu parkowego z Folwarkiem i Domem Wdów. Są tam dzisiaj hotel i restauracja, a także muzeum.
- Pałac Wojanów z wieku XVII utrzymany w stylu renesansowym. Dzisiaj służy za luksusowy hotel – otacza go uroczy park.
- Zamek w Karpnikach z wieku XIV. W XIX wieku został jednak mocno przebudowany. W parku otaczającym zamek są liczne stawy. Mieści się tam obecnie hotel
- Pałac Bobrów z wieku XV, ale obecną formę uzyskał w wieku XIX. Utrzymany jest w stylistyce neorenesansowej. Niestety popadł w ruinę i nie jest dostępny dla turystów.
- Park i Dwór w Bukowcu – rezydencja neoklasycystyczna z parkiem. Mieści się tam Herbaciarnia i Wieża Widokowa. Po stawie można pływać łódką.
Przy okazji warto odwiedzić ruiny zamku Bolczów, które są ukryte na skrzyżowaniu leśnych szlaków. To pozostałości po budowli z XIV wieku. W XVII została zniszczona przez Szwedów i niestety jej nie odbudowano. Ostało się jednak sporo elementów, które można zobaczyć zupełnie za darmo.
Miedzianka – co to za miejsce?
W przeszłości Miedzianka była górniczym miasteczkiem. Miała rynek, kościoły, a nawet lokalny browar. Dzisiaj zostało kilka domów i browar, ale zupełnie inny niż wcześniej.
Historia tego miejsca jest bardzo ciekawa. Można ją poznać za sprawą ścieżki edukacyjnej, która łączy Miedziankę z Mniszkowem. Liczy 6 km i przybliża losu obu miejscowości. Na koniec spróbować warto rzemieślniczego piwa z nowego browaru.
Najważniejsze informacje:
Rudawy Janowickie to malownicze, ale mało popularne pasmo górskie znajdujące się na terenie Rudawskiego Parku Krajobrazowego, nieopodal Karkonoszy. Najwyższym szczytem jest Skalnik - 945 m n.p.m.
Rudawy Janowickie mają turystom sporo do zaoferowania. Poza niewielkimi, ale malowniczo położonymi szczytami są to np. słynne Kolorowe Jeziorka.
Będąc w okolicy warto odwiedzić na pewno dawne miasteczko górnicze Miedzianka czy obiekty wchodzące w skład Doliny Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej.
FAQ - Najczęsciej zadawane pytania
- Co warto zobaczyć w Rudawach Janowickich?
- Rudawy Janowickie to przede wszystkim malownicze, chociaż niewysokie szczyty górskie. Są też atrakcje takie jak Kolorowe Jeziorka czy formacje skalne o ciekawych kształtach. Przy okazji odwiedzić można Miedziankę - dawne miasteczko górnicze oraz liczne zamki i pałace.
- Ile kosztuje wstep na kolorowe jeziorka?
- Wstęp jest zupełnie darmowy. Jeziorka znajdują się w lesie i można do nich łatwo dojść, ale okresowo wysychają. Sporo więc zależy od szczęścia i aktualnych warunków pogodowych, bo w pochmurne dni bywają nieco mniej efektowne.
- Gdzie położone są Rudawy Janowickie?
- Rudawy Janowickie od Karpacza i Szklarskiej Poręby dzieli około godzina drogi. Do Wrocławia jest nieco dalej. Niedaleko znajdują się Karkonosze i Góry Stołowe.