Roztocze to miejsce wyjątkowe. Nie ma tam zbyt wielu muzeów, ale są za to liczne skanseny. Nie brakuje urokliwych ścieżek spacerowych. Można tam odpocząć od zgiełku dużego miasta. Roztocze jest naprawdę warte odwiedzenia.
Gdzie znajduje się Roztocze?
Wielu turystów stawia na polskie góry lub morze, ewentualnie Mazury. Zapomina się o wschodniej części kraju, a szkoda. Te tereny mają sporo do zaoferowania. Przykładem jest znajdujące się w okolicach Zamościa Roztocze. Rozciąga się ono od Kraśnika i biegnie do ukraińskiego Lwowa.
Dla Roztocza charakterystyczny jest pagórkowaty teren. Najwyższe wzniesienie to Długi Goraj – 391,5 m n.p.m. Spora część Roztocza jest objęta ochroną. Są tam rezerwaty przyrody, parki krajobrazowe i park narodowy. Wśród turystów największą popularnością cieszy się Roztocze Środkowe. Warto jednak odwiedzić też Roztocze Zachodnie i Roztocze Wschodnie. Niezależnie od destynacji, należy wcześniej wykupić kompleksowe ubezpieczenie turystyczne.
Roztocze widziane z góry
Na terenie Roztocza jest kilka wież i platform widokowych. Wymienić warto:
- wieżę widokową w Suścu,
- basztę widokową w Józefowie z widokiem na Puszczę Solską,
- basztę widokową przy kamieniołomie w Nowinach,
- taras widokowy na Białej Górze,
- punkt widokowy Rybakówka nieopodal stawów Echo,
- basztę widokową w Krasnobrodzie.
Roztocze – tereny objęte ochroną
Roztocze jest wyjątkowe pod względem przyrodniczym. Dlatego ten teren w dużej mierze objęto ochroną. W jego środkowej części znajduje się Roztoczański Park Narodowy. W 95% tworzą go lasy – buki, cisy, jodły, jawory, lipy, świerki, dęby, wiązy czy klony. Na terenie parku funkcjonuje Izba Leśna we Floriance i Ośrodek Edukacyjno-Muzealny w Zwierzyńcu.
Inne obszary chronione na terenie Roztocza to:
- Krasnobrodzki Park Krajobrazowy z rzeką Wieprz,
- Park Krajobrazowy Lasy Janowskie z sześcioma rezerwatami,
- Park Krajobrazowy Puszczy Solskiej z rezerwatami Nad Tanwią i Czarcie Pole,
- Szczebrzeszyński Park Krajobrazowy na Roztoczu Zachodnim,
- Południoworoztoczański Park Krajobrazowy z rezerwatami Sołokija, Jelinka i Źródła Tanwi.
Szczebrzeszyn – z czego słynie?
Szczebrzeszyn to miasto, którego nazwa jest doskonale znana z popularnej łamigłówki językowej. Znajduje się ono właśnie na Roztoczu. Są tam dwa pomniki chrząszcza – jeden z roku 2002 na Górze Zamkowej, a drugi z roku 2011 na rynku.
Szczebrzeszyn to jednak również liczne świątynie. Odwiedzić warto nie tylko kościoły katolickie, ale i prawosławne cerkwie czy żydowskie synagogi.
Roztoczański Szlak Winnic
Nie bez powodu Roztocze jest nazywane polską Toskanią. Rozwija się tam bowiem prężnie branża winna i turystyka winna – enoturystyka. Z malowniczo położonych wzgórz podziwiać można pola z winnicami. Część znajduje się na Roztoczu Zachodnim – w Lipowcu i Komodziance Góry. Winnice są też na Roztoczu Środkowym – w okolicach Czarnowody i Grabnika Górnego. Oczywiście wizyta w winnicy często nie kończy się na degustacji i zakupie miejscowych trunków. Często plantacje można zwiedzać. W niektórych miejscach można się nawet zatrzymać na noc.
Roztocze – najważniejsze zabytki drewniane
Roztocze to także liczne obiekty drewniane. Ten region wręcz słynie z tego typu obiektów. Wymienić warto na pewno:
- kapliczkę na wodzie w Krasnobrodzie, której historia ma związek z objawieniami maryjnymi z roku 1640. Pod budynkiem znajduje się źródło z wodą o właściwościami uzdrawiających,
- drewniany młyn na rzece Wieprz z XIX wieku. Znajduje się we wsi Bondyrz i można go zobaczyć jedynie z zewnątrz,
- drewniana kapliczka ku czci świętego Rocha położona na terenie rezerwatu pod Krasnobrodem,
- Willa Plenipotenta – dzisiaj siedziba dyrekcji Roztoczańskiego Parku Narodowego. To budynek utrzymany w stylu szwajcarskim.
Wieś Guciów – co ma do zaoferowania turystom?
W zasadzie jest to etnograficzny skansen w Zwierzyńcu. Pozwala na poznanie kultury i tradycji mieszkańców Roztocza. W Zagrodzie Guciów podziwiać można rękodzieło. Są tam stare chaty i stodoła, w której obecnie organizowane są imprezy okolicznościowe różnego rodzaju. Zobaczyć też można oborę, spichlerz czy lamus z wieku XVIII i XIX. Warto zatrzymać się w gospodzie urządzonej na wzór karczmy. Spróbować można potraw jedzonych na Roztoczu w XIX wieku.
Najważniejsze informacje:
Roztocze to niezwykle malowniczy region położony we wschodniej Polsce. Rozpościera się od Kraśnika aż do Lwowa.
Roztocze słynie przede wszystkim ze swojej wyjątkowej przyrody. Znajduje się tam Roztoczański Park Narodowy, a także liczne rezerwaty i parki krajobrazowe.
Często Roztocze nazywane jest polską Toskanią. Jest tam bowiem sporo winnic. Można napić się tam wina, a niekiedy i przenocować.
FAQ - Najczęsciej zadawane pytania
- Co ciekawego można zobaczyć na Roztoczu?
- Roztocze to przede wszystkim piękna przyroda - Roztoczański Park Narodowy, liczne rezerwaty i parki krajobrazowe. Na pewno warto też odwiedzić Szczebrzeszyn czy Zagrodę Guciów.
- Gdzie znajduje się Roztocze?
- Roztocze znajduje się we wschodniej części kraju, tuż przy granicy z Ukrainą.
- Czy warto wybrać Roztocze jako miejsce na urlop?
- Roztocze to miejsce niedoceniane, a szkoda. Stanowi doskonały cel wakacyjnych wyjazdów, przede wszystkim dla tych osób, które chcą odpocząć od zgiełku dużego miasta.