Góry Świętokrzyskie są dość niskim łańcuchem górskim położonym w południowo-wschodniej części Polski. Jednak większości osób kojarzą się one nierozerwalnie z Łysogórami (w tym z Łysicą i Łysą Górą). Jednak to nie koniec atrakcji, które mają do zaoferowania Góry Świętokrzyskie. Znajdują się tam również np. Kielce czy Chęciny ze słynnymi ruinami zamku.
Co warto zobaczyć w Górach Świętokrzyskich?
Góry Świętokrzyskie są pod wieloma względami wyjątkowe. Z platformy widokowej na gołoborzu podziwiać można skały liczące ponad pół miliarda lat. Z kolei na kieleckiej Kadzielni zobaczyć można pozostałości rafy koralowej. Bardzo ciekawym miejscem jest Jaskinia Raj. Warto przy okazji odwiedzić również Świętokrzyski Szlak Archeo-Geologiczny. Wizyta w Centrum Geoedukacji może stać się niezwykłą podróżą w czasie.
W Górach Świętokrzyskich nie brakuje też zabytków architektonicznych. Każdy znajdzie z pewnością coś dla siebie. Województwo świętokrzyskie pochwalić się może unikatowym obiektem UNESCO – pradziejowymi kopalniami krzemienia pasiastego w Krzemionkach. Na zboczach Łysogór przed wiekami funkcjonował swego rodzaju kompleks metalurgiczny.
Na początku naszej ery krajobraz dzisiejszych okolic Nowej Słupi pełen był piecowisk. Starożytni hutnicy produkowali w nich żelazo, które trafiało do wielu zakątków Europy. Aby dowiedzieć się więcej na ten temat, warto odwiedzić Osadę Dymarkową.
Atrakcje turystyczne w Górach Świętokrzyskich
Góry Świętokrzyskie to rozległe doliny i liczne, ale łagodne wzniesienia. Jest tam sporo tras pieszych i rowerowych, a także malowniczo położone kościółki. Oto największego atrakcje tego regionu Polski:
- Świętokrzyski Park Narodowy,
- Kielce,
- Jaskinia Raj,
- Klasztor na Świętym Krzyżu,
- Zamek Królewski w Chęcinach,
- Muzeum minerałów i skamieniałości w Świętej Katarzynie,
- Osada Średniowieczna w Hucie Szklanej,
- Starożytna osada w Nowej Słupi.
Góry Świętokrzyskie – szlaki i trasy turystyczne
Góry Świętokrzyskie potrafią zachwycić turystów. Są tam krajobrazy, które na długi czas zapadają w pamięć. Doceniają je przede wszystkim te osoby, które lubią spokojne, kameralne spacery.
Góry Świętokrzyskie są idealne na piesze wyprawy – sportowe maratony, kilkudniowe trekkingi, rajdy itd. Największą popularnością cieszy się licząca 20 km trasa wiodąca przez Świętokrzyski Park Narodowy ze Świętej Katarzyny przez Łysicę aż do Nowej Słupi. Oczywiście zawsze idąc w góry, trzeba wykupić ubezpieczenie turystyczne.
Góry Świętokrzyskie zwiedzać można także na rowerze. Nie brakuje tam oznakowanych szlaków i to nie tylko po Świętokrzyskim Parku Narodowym. Sporo do zaoferowania mają Kielce. Są tam dwa ciekawe wzniesienia – Telegraf i Pierścienica. Zimą działają na nich dodatkowo ośrodki narciarskie. Podobne miejsca znaleźć można w Krajnie, Niestachowie, Bałtowie czy Tumlinie.
Najpopularniejsze szczyty w Górach Świętokrzyskich
Najwyższym szczytem Gór Świętokrzyskich jest Łysica (614 m n.p.m.), ale nie jest ona szczytem najsłynniejszym. Prym wiedzie tutaj Łysa Góra zwana Świętym Krzyżem o wysokości 594 m n.p.m.
Łysica ma dwa wierzchołki – Skałę Agaty i wierzchołek zachodni. Charakterystycznym elementem jest drewniany krzyż, który się tam znajduje. Według legend Łysicę odwiedzać miały czarownice w czasie swoich sabatów.
Łysa Góra zwana Świętym Krzyżem to drugi pod względem wielkości szczyt w Górach Świętokrzyskich. Stare legendy mówią, że to tam wiedźmy spotykały się z czartami. Prawdopodobnie ma to związek z pogańskim kultem. Na szczycie znaleziono bowiem słowiański wał kultowy. Zdaniem naukowców oddawano tam kult trzem bóstwom.
Noclegi w Górach Świętokrzyskich
Jeden z ważniejszych ośrodków turystycznych w Górach Świętokrzyskich to niewielka miejscowość – Święta Katarzyna. Położna jest w okolicach Łysej Góry. Stanowi doskonałą bazę wypadową dla turystów. Nie brakuje tam kwater prywatnych i pensjonatów. Poza tym można rozważyć nocleg w największym mieście regionu – w Kielcach.
Góry Świętokrzyskie – mapa turystyczna
Gdzie leżą Góry Świętokrzyskie? Znajdują się na terenie województwa świętokrzyskiego. Położone są w centralnej części Wyżyny Kieleckiej. Najwyższym szczytem jest Łysica – 614 m n.p.m. Drugim co do wielkości szczytem jest Łysa Góra – 594 m n.p.m.
Co ciekawe, jeszcze na początku XX wieku stosowana była różna terminologia. Góry te nazywano Górami Sandomierskimi, Kieleckimi, Kielecko-Sandomierskimi, Sandomiersko-Kieleckimi czy Środkowopolskimi. Problem miał rozwiązać Zjazd Geografów w roku 1922. Ustalono wówczas, że góry nazywać się będą Średniogórzem Polskim. Jednak z czasem upowszechniła się nazwa Góry Świętokrzyskie.
Najważniejsze informacje:
Góry Świętokrzyskie położone są w województwie świętokrzyskim. Zajmują centralną część Wyżyny Kieleckiej. Ich nazwa upowszechniła się jednak dość późno, bo około połowy XX wieku.
Najwyższym szczytem Gór Świętokrzyskich jest Łysica (614 m n.p.m.), ale to druga co do wielkości Łysa Góra (594 m n.p.m.) cieszy się największą popularnością wśród turystów.
Góry Świętokrzyskie to świetne miejsce na urlop. Nie brakuje tam wielu ciekawych atrakcji - Łysogóry, Jaskinia Raj, ruiny zamku w Chęcinach, Kielce, Klasztor na Świętym Krzyżu to tylko niektóre z nich.
FAQ - Najczęsciej zadawane pytania
- Gdzie warto pojechać w Góry Świętokrzyskie?
- Osoby, którym zależy na pieszych wędrówkach po Łysogórach powinny zdecydować się na nocleg w Świętej Katarzynie. To doskonała baza wypadowa w góry.
- Gdzie na weekend w Góry Świętokrzyskie?
- W zasadzie na weekend można pojechać zarówno do Kielc, jak i Chęcin czy Świętej Katarzyny. Wszystko zależy od tego, co jest celem wyjazdu - zwiedzanie zamków, poznawanie starych kopalń czy spacerowanie po Łysogórach.
- Gdzie są Góry Świętokrzyskie na mapie?
- Góry Świętokrzyskie znajdują się w południowo-wschodniej Polsce w województwie świętokrzyskim. To centralna część Wyżyny Kieleckiej.