góry stołowe
Przewodnik dla turystów

Góry Stołowe – co warto zobaczyć? Przewodnik dla turystów

Góry Stołowe to jedno z popularniejszych pasm górskich w Sudetach. Turystów w ten region przyciągają ciekawe zabytki i niespotykane twory skalne.  W Polsce nigdzie indziej nie ma takich gór o budowie płytowej. Co roku Park Narodowy Gór Stołowych odwiedza ponad 220 tysięcy osób.

Co warto zobaczyć w Górach Stołowych?

Do najpopularniejszych miejsc w Górach Stołowych zalicza się:

  • Błędne Skały – druga pod względem popularności atrakcja po Szczelińcu Wielkim w całych Górach Stołowych. Jest to zespół bloków skalnych tworzących labirynt. Prowadzą do niego dwa szlaki – żółty z Dusznika-Zdroju do Karłowa i zielony z Polanicy-Zdrój do Karłowa. Znajduje się tam trasa turystyczna o długości kilkuset metrów.
  • Skalne Grzyby – skupisko skał w południowo-wschodniej części Gór Stołowych. Formacja ciągnie się na długości około 2 km. Można tam dojść żółtym szlakiem z Batorowa i niebieskim szlakiem z Wambierzyc. 
  • Skały Puchacza – urwisko skalne w piaskowcu, które znajduje się na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych. W praktyce jest to wyrobisko po starym kamieniołomie piaskowca. Z góry jest doskonały widok na okolicę. Trafić tam można niebieskim szlakiem z Karłowa lub zielonym szlakiem z Polanicy Zdroju. 
  • Szosa Stu Zakrętów – droga wojewódzka licząca 36 km łącząca DW385 w Ścinawce Górnej z DK8 w Kudowie-Zdroju. Prowadzi przez szczytowe partie Gór Stołowych.

Atrakcje turystyczne w Górach Stołowych

W okolicy Gór Stołowych nie brakuje atrakcyjnych miejsc, które warto odwiedzić:

  • pozostałości Fortu Karola na górze Ptak niedaleko Karłowa. Fort wybudowany został w roku 1790 z rozkazu króla Prus Fryderyka Wilhelma II i był niewielką strażnicą na granicy Prus z Austrią.
  • Kaplicę Czaszek w Kudowie Zdroju. To zabytek sakralny znajdujący się w dzielnicy Czermna. Barokowa, niewielka kaplica pochodzi z lat 1776-1804. Jej ściany i sklepienie są pokryte ciasno ułożonymi czaszkami ludzkimi – należą one do ofiar wojny i epidemii. 
  • Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju. To placówka muzealna z roku 1968. Znajduje się w starym młynie papierniczym nad Bystrzycą Dusznicką. Jest to jedyny w Polsce obiekt tego typu, który działa do dzisiaj. 
  • Wambierzyce – ośrodek pielgrzymkowy zwany śląskim Jeruzalem. Znajduje się tam słynny kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, zespół kalwarii i liczne kaplice.

Góry Stołowe – szlaki i trasy turystyczne

Góry Stołowe to prawdziwa gratka dla miłośników górskich wędrówek, wspinaczki czy turystyki rowerowej. Znajdują się tam międzynarodowe trasy rowerowe – Góry Stołowe o długości 125 km  i Ściany. Zimą trenować tam można narciarstwo biegowe. W polskiej części Gór Stołowych wytycza się trzy główne pętle tras biegowych. Zawsze jednak, wybierając się w góry, trzeba pamiętać o zakupie ubezpieczenia turystycznego.

Najpopularniejsze szczyty w Górach Stołowych

Najwyższe szczyty Gór Stołowych znajdują się na terenie Polski. Są to:

  • Szczeliniec Wielki – 919 m n.p.m. Ma formę płaskowyżu i zaliczany jest do Korony Gór Polski. Na szczycie znajduje się rezerwat krajobrazowy z tarasami widokowymi. Najwyższym punktem jest Fotel Pradziada – skała piaskowcowa wysoka na 12 metrów. 
  • Szczeliniec Mały – 895 m n.p.m. Tworzy ze Szczelińcem Wielkim jednolity masyw. Nigdy nie był udostępniany masowo dla turystów. Dzisiaj jest zamknięty turystycznie  – znajduje się tam rezerwat przyrody.
  • Narożnik – 851 m n.p.m. Zbudowany jest z piaskowców ciosowych górnych. Porasta go las świerkowy regla dolnego. Przez jego szczyt prowadzi szlak turystyczny z Dusznika-Zdroju do Karłowa.

Noclegi w Górach Stołowych

Ze znalezieniem miejsca noclegowego w Górach Stołowych nie powinno być większego problemu. Wśród turystów największą popularnością cieszą się Polanica-Zdrój, Kudowa-Zdrój i Duszniki-Zdrój. Przenocować też można w Karłowie. Do wyboru są domki i pokoje  w pensjonatach. 

Góry Stołowe – mapa turystyczna

Góry Stołowe zaliczane są do Sudetów Środkowych. Rozciągają się od Chemłska Śląskiego na północny zachodzie po dolinę Bystrzycy Dusznickiej na południowym wschodzie. To góry transgraniczne, które przecinają granicę Polski. Najwyższy szczyt tego pasma (Szczeliniec Wielki) znajduje się na terenie Polski, ale najbardziej spektakularne formacje skalne są w Czechach. Góry Stołowe to jedyne w kraju pasma o budowie płytowej.

Najważniejsze informacje:

  • Góry Stołowe to jedyne w Polsce pasmo górskie o charakterystycznej budowie stołowej. Pasmo to znajduje się na granicy Polski i Czech.

  • W Polsce znajduje się najwyższy szczyt Gór Stołowych - Szczeliniec Wielki o wysokości 919 m n.pm. Jednak to na terenie Republiki Czeskiej podziwiać można najpiękniejsze miasta skalne.

  • Góry Stołowe większości osób kojarzą się ze Szczelińcem Wielkim i Błędnymi Skałami. Warto jednak odwiedzić także m.in. Skalne Grzyby, Wambierzyce, ruiny fortu Karola czy Kaplicę Czaszek w Kudowie-Zdroju.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Gdzie najlepiej pojechać w Góry Stołowe?
Możliwości jest całkiem sporo. Najpopularniejsze miejscowości turystyczne w Górach Stołowych to Kudowa-Zdrój, Polanica-Zdrój i Duszniki-Zdrój.
Co warto zobaczyć w Górach Stołowych?
Warto zdobyć najwyższy szczyt Gór Stołowych - Szczeliniec Wielki zaliczany do Korony Gór Polskich. Wejście na jego szczyt nie jest zbyt czasochłonne. Godne odwiedzenia są na pewno Błędne Skały czy Skalne Grzyby.
Ile czasu na zwiedzanie Gór Stołowych?
W Góry Stołowej zdecydowanie warto się wybrać co najmniej na weekend. Jednak jest to dobre miejsce również na nieco dłuższy urlop.