Bieszczady
Przewodnik dla turystów

Bieszczady – co warto zobaczyć? Przewodnik dla turystów

Bieszczady to kraina wolności, spokoju i wyciszenia. Pozwala odetchnąć pełną piersią i odpocząć od zgiełku dużego miasta. Położona jest na południowo-wschodnim krańcu Polski. Turystom ma całkiem sporo do zaoferowania. 

Co warto zobaczyć w Bieszczadach?

Bieszczady to także wyjątkowe zabytki. Przykładem jest cerkiew pw. Michała Archanioła z roku 1791. Znajduje się w Smolniku. To czwarta cerkiew w tym miejscu. Wykonana jest z drewna. W roku 2013 razem z innymi drewnianymi cerkwiami w Polsce i na Ukrainie wpisano ją na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Przy okazji warto też odwiedzić cerkiew pw. Michała Archanioła w Bystrem. Zbudowana została w roku 1902.

Atrakcje turystyczne w Bieszczadach

Jak Bieszczady, to i Jezioro Solińskie. Ten zbiornik wodny powstał w latach 60. XX wieku dzięki zaporze. To najwyższa konstrukcja tego typu w Polsce. Powstała na rzekach San i Solinka. Swoją nazwę zawdzięcza wsi Solina, która po uruchomieniu zapory została zatopiona. Jezioro Solińskie przyciąga przede wszystkim miłośników żeglarstwa i kajakarstwa. Niedaleko znajduje się miejscowość uzdrowiskowa Polańczyk.

Bieszczady – szlaki i trasy turystyczne

W Bieszczadach każdy znajdzie coś dla siebie. Są tam malownicze szlaki górskie, schroniska z miejscami noclegowymi czy cerkwie wpisane na listę UNESCO. Fani sportów wodnych mogą z kolei skorzystać z atrakcji, które oferuje  Jezioro Solińskie. Niezależnie od sytuacji, warto wcześniej wykupić ubezpieczenie turystyczne

Jeden z najpiękniejszych szlaków turystycznych w Bieszczadach to Bukowe Berdo. Prowadzi do Tarnicy – najwyższego szczytu pasma górskiego, który mierzy 1346 m n.p.m. Znajduje się tam stalowy krzyż upamiętniający wizytę Karola Wojtyły w roku 1953. Bukowe Berdo ma ponad 15 km długości – przejście szlaku zajmuje 6 godzin. Zobaczyć można połoniny i szczyty takie jak Halicz, Kopę Bukową czy Krzemień. 

Wielu osobom Bieszczady słusznie kojarzą się z połoninami. Są to górskie łąki porastające najwyższe partie gór. Najważniejsze z nich to Połonina Caryńska i Połonina Wetlińska.

Warto też zahaczyć o Rezerwat Przyrody Sine Wiry, który zajmuje powierzchnię 450 ha. Głównie tworzy go las bukowo-jodłowy. Płynie tamtędy także rzeka Wetlina. 

Najwyżej położone schronisko w Bieszczadach to Chatka Puchatka na Połoninie Wetlińskiej. Jest miejscem kultowym, chociaż nie można skorzystać w nim z noclegu. 

Najpopularniejsze szczyty w Bieszczadach

Najwyższym szczytem Bieszczad jest Tarnica – 1346 m n.p.m. W roku 2000 stanął na niej metalowy krzyż upamiętniający wejście Karola Wojtyły w roku 1953.

1315 metrów wysokości mierzy Szeroki Wierch położony w masywie połonin. W zasadzie składa się z czterech wierzchołków, z których najwyższy to Turniczka.

Drugi najwyższy szczyt Bieszczad to Krzemień – 1335 m n.p.m. Rozciąga się na północ od Tarnicy. Nie można jednak wejść na sam jego wierzchołek. Jest bowiem objęty programem regeneracji otoczenia przyrodniczego oraz ochroną cennych muraw i rumowisk.

Noclegi w Bieszczadach

Droga z Warszawy w Bieszczady zajmuje około 6 godzin. Podobnie jest w przypadku Wrocławia czy Łodzi. W Bieszczadach o miejsca noclegowe nie jest trudno. Do dyspozycji są liczne kwatery prywatne, hotele, pensjonaty, schroniska i pola kempingowe. W Wetlinie – Stare Sioło znajduje się np. malownicze schronisko “Pod Wysoką Połoniną”. Jest też schronisko dla młodzieży “Pod Jelonkiem” w Jabłonkach. Rozważyć też można skorzystanie z oferty licznych gospodarstw agroturystycznych.

Bieszczady – mapa turystyczna

Oczywiście Bieszczady mają do zaoferowania jeszcze więcej atrakcji. Jedną z nich są specjalne drezyny rowerowe. Aby z nich skorzystać trzeba udać się do Ustrzyk Dolnych lub miejscowości Uherce Mineralne. 

Inne miejsca warte odwiedzenia to:

  • kultowy bar Siekierezada w Cisnej,
  • Park Gwiezdnego Nieba,
  • Myczkowce z Parkiem Miniatur (makiety cerkwi i kościołów).

Najważniejsze informacje:

  • Bieszczady to malownicze pasmo górskie położone w południowo-wschodniej Polsce. Najwyższym szczytem jest Tarnica o wysokości 1346 metrów.
  • Charakterystycznym elementem przyrody Bieszczad są połoniny, a więc górskie łąki. Wspomnieć tutaj trzeba o Połoninie Caryńskiej i Połoninie Wetlińskiej.
  • Bieszczady to jednak nie tylko góry, ale i zabytkowe cerkwie czy Jezioro Solińskie. Każdy znajdzie tam coś dla siebie.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Gdzie warto pojechać w Bieszczady?
W zasadzie całe Bieszczady są warte odwiedzenia. Większość osób decyduje się jednak na zdobycie najwyższego szczytu - Tarnicy. Sporą popularnością cieszą się także Połoniny Caryńska i Wetlińska. Dla miłośników sportów wodnych świetnym rozwiązaniem jest odwiedzenie Jeziora Solińskiego.
Gdzie w Bieszczady na pierwszy raz?
Wydaje się, że najlepiej zacząć właśnie od Tarnicy. To najwyższy szczyt Bieszczad, który wchodzi w skład Korony Gór Polskich. Jednocześnie nie jest zbyt wysoki, a więc znajduje się w zasięgu możliwości przeciętnego turysty.
Gdzie w Bieszczady na 3 dni?
W zasadzie w każdej miejscowości w Bieszczadach warto spędzić kilka dni. Nie brakuje tam bowiem ciekawych szlaków turystycznych. Miłośnicy górskich wycieczek zdecydować się mogą na Ustrzyki Górne. Z kolei dla fanów sportów wodnych lepszym wyborem będzie Polańczyk.