Gorce
Przewodnik dla turystów

Gorce – co warto zobaczyć? Przewodnik dla turystów

Gorce to góry dość niskie, ale bardzo malownicze. Jednocześnie nie ma w nich zatrzęsienia turystów, którzy częściej wybierają Tatry. Co warto zobaczyć, będąc w Gorcach?

Kilka słów o Gorcach

Większości osobom polskie góry kojarzą się z Tatrami, ewentualnie Pieninami. Jednak są jeszcze Gorce – warto o nich pamiętać.

To właśnie Gorce są pasmem górskim położonym najbliżej Krakowa. Stanowią więc dla mieszkańców Małopolski doskonały cel weekendowych wycieczek. Są tam naprawdę piękne widoki, hale do wypasu owiec, piękne polany krokusów. Poza tym ze szczytów podziwiać można panoramę Tatr i Pienin.

Gorce – noclegi

W Gorcach warto zostać na kilka dni, bo jest tam całkiem sporo ciekawych szlaków. Dobrze jest więc wybrać odpowiedni punkt wypadowy. Nie jest to proste, bo w okolicy nie ma dużych miejscowości. To nieco komplikuje sprawę. 

Miłośnicy górskich wycieczek powinny sprawdzić oferty noclegowe w Porębie Wielkiej, Ochotnicy Górnej czy Lubomierzu. Nie ma tam dużych hoteli, ale są gospodarstwa agroturystyczne i kwatery prywatne. Można się w nich zatrzymać na kilka dni.

Więcej możliwości oferują Rabka-Zdrój i Nowy Targ. Jednak są to już miejscowości położone nieco dalej od Gorców. 

Gorce – schroniska górskie

Rozważyć też można nocleg w schronisku górskim. W Gorcach jest taka możliwość, bo funkcjonują aż cztery spore schroniska:

  1. Schronisko PTTK na Turbaczu – cieszące się największą popularnością schronisko w całych Gorcach. Położone jest nieco poniżej szczytu Turbacza. Prowadzi do niego sporo szlaków. Ma aż 110 miejsc noclegowych w pokojach wieloosobowych.
  2. Schronisko PTTK na Starych Wierchach – dysponuje 35 miejscami noclegowymi. Położone jest w zachodniej części Gorców.
  3. Bacówka PTTK na Maciejowej – znajduje się na polanie Przysłop pod Maciejową. Oferuje 30 miejsc noclegowych.
  4. Gorczańska Chata – chata studencka położona na terenie Ochotnicy Górnej. Ma 43 miejsca noclegowe. Nie ma oferty gastronomicznej, ale skorzystać można we własnym zakresie z kuchni. 

Oczywiście trzeba wcześniej upewnić się, że w danym schronisku są wolne miejsca noclegowe.

Gorce – najwyższy szczyt

Podbijanie Gorców trzeba zacząć od Turbacza. To najwyższy szczyt tego pasma górskiego – ma wysokość 1310 m n.p.m. Zaliczany jest do Korony Gór Polskich. 

Na szczyt prowadzi sporo szlaków. Największą popularnością cieszy się szlak z Nowego Targu (2,5 h na szczyt), ale do wyboru są też szlaki z Koninek (najszybszy), Obidowej, Łopusznej, Rabki-Zdrój czy Niedźwiedzia. W okresie weekendowym i latem w schronisku na Turbaczu bywa dość tłoczno. Trzeba sobie z tego zdawać sprawę. 

Popularne szlaki w Gorcach

Gorce to jednak nie tylko Turbacz. Trzeba też pamiętać o Gorcu, Lubaniu czy Magurce. Są tam zresztą drewniane wieże widokowe. 

Drugim najwyższym szczytem tego pasma jest Jaworzyna Kamienicka – 1288 m n.p.m. Można tam zobaczyć Kapliczkę Bulandy z XX wieku. Był to legendarny baca. Niedaleko znajduje się także Zbójnicka Jama – spora jaskinia. 

Na tym nie koniec atrakcji. Natknąć się można na zabytkową drewnianą chatę, która w czasie II wojny światowej była bazą partyzantów. Mowa tutaj o Kurnytowej Kolibie. Na przełęczy Pańska Przechybka w roku 1944 rozbił się amerykański bombowiec Liberator. Warto też wspomnieć o Obserwatorium Astronomicznym na Suhorze położonym na wysokości 1000 m n.p.m. 

Szlaki wytyczone w Gorcach nie są trudne. Jednak bywają czasem kiepsko oznaczone. Dlatego wybierając się w góry, podstawą jest wykupienie ubezpieczenia turystycznego

Na rower i na narty w Gorce

Gorce to świetne miejsce dla miłośników kolarstwa górskiego. Jest tam sporo tras o zróżnicowanym poziomie trudności. Poleca się je raczej osobom zaawansowanym. 

Gorce oferują też sporo narciarzom. Stacje narciarskie działają np. w Koninkach, Maciejowej i Lubomierzu. Uprawiać tam też można narciarstwo biegowe. Najpopularniejsza jest trasa “Śladami Olimpijczyków”. Liczy 11 km i prowadzi z Obidowej na Turbacz. 

Atrakcje turystyczne w Gorcach

Z Gorcami związany był Władysław Orkan – pochodzący z Poręby Wielkiej poeta tworzący w okresie Młodej Polski. W jego dawnym domu znajduje się muzeum – Orkanówka. Zachował się tam oryginalny układ pomieszczeń. Część z nich służy dodatkowo jako muzeum etnograficzne. 

Z Gorcami związana była także rodzina Tetmajerów. Należał do nich np. szlachecki dwór w Łopusznej. Dzisiaj jest to filia Muzeum Tatrzańskiego. 

Warto odwiedzić także Rabkę-Zdrój. Jest to popularna miejscowość turystyczna, którą kochają przede wszystkim dzieci. Nie bez powodu nazywana jest “Miastem Dzieci Świata”. Znajduje się tam np. Rabkoland – rodzinny park rozrywki. Ciekawie prezentuje się także skansen taboru kolejowego  w Chabówce. W starej parowozowni zobaczyć można największą  w Polsce kolekcję eksponatów kolejowych. Są to parowozy, wagony, lokomotywy elektryczne i spalinowe. W lecie kursują też retro pociągi do Mszany Dolnej. 

Najważniejsze informacje:

  • Gorce to malownicze pasmo górskie położone około 70 km na południe od Krakowa. Stanowi alternatywę dla Pienin i Tatr, gdy mowa o weekendowych wycieczkach górskich.

  • Najwyższym szczytem pasma jest Turbacz o wysokości 1310 m n.p.m. zaliczany do Korony Gór Polskich. To właśnie tam spotkać można największą liczbę turystów.

  • W Gorcach funkcjonują 4 schroniska górskie, w których można się przespać dość niewielkim kosztem. Alternatywą są kwatery prywatne i gospodarstwa agroturystyczne.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Co warto zobaczyć w Gorcach?
Gorce mają sporo do zaoferowania. Najwyższym szczytem jest Turbacz, ale do dyspozycji jest o wiele więcej ciekawych szlaków. Warto też zajrzeć do okolicznych miejscowości np. Rabki-Zdrój.
Gdzie leżą górce?
Gorce położone są około 70 km od Krakowa. Stanowią część Beskidów Zachodnich.
Jak długo idzie się na Turbacz?
Wszystko zależy od wybranego szlaku. Najkrótszy wiedzie z Koninek - na szczyt wejść można w ciągu godziny. Popularny jest także szlak z Obidowej, którego przejście zajmuje około 2 godziny.
Ile się idzie na Gorc?
Sporo zależy oczywiście od szlaku. Zazwyczaj na zdobycie tego szczytu trzeba 3-4 godziny. Popularne szlaki wiodą z Zasadnego i Ochotnicy Górnej.