Kaszuby to region zajmujący część Pogórza Gdańskiego. Na tle reszty kraju wyróżnia go odrębna kultura i charakterystyczny język. W 2005 roku język kaszubski zyskał miano języka regionalnego. Kaszuby to miejsce słynące z wyjątkowej architektury i nie tylko.
Kaszuby – położenie
Kaszuby to miejsce specyficzne, bo wciąż dba się tam o kulturę i język. Region ten zajmuje część Pomorza Gdańskiego. Ciągnie się od Brus i Konarzyn aż po Trójmiasto i Hel. Mieszka tam około 500 tysięcy osób. Kaszubi są potomkami rdzennych Słowian.
Kaszubski Park Etnograficzny
Będąc na Kaszubach, warto odwiedzić muzeum etnograficzne założone ponad 100 lat temu przez Teodora i Izydora Gulgowskich we Wdzydzach Kiszewskich. Funkcjonuje ono do dzisiaj, udostępniając do zwiedzania wiele obiektów zbudowanych zgodnie ze stylem kaszubskim. Niektóre pochodzą jeszcze z XVII wieku.
Na terenie Kaszubskiego Parku Etnograficznego zobaczyć można kościoły, chaty, karczmy, stajnie, szkoły czy wiatraki. Wstęp kosztuje zaledwie kilkanaście złotych. Regularnie na terenie muzeum organizowane są różnego rodzaju warsztaty, które pozwalają turystom poznać nieco bliżej kulturę i zwyczaje Kaszub. Można np. przyjrzeć się bliżej pracy kowala czy drwala. Ciekawe są warsztaty garncarstwa czy malowania na szkle.
Szwajcaria Kaszubska
Szwajcaria Kaszubska to środkowa część regionu – bardzo urozmaicona pod względem ukształtowania terenu. Sporo jest tam niewysokich pagórków o łagodnych stokach. Najwyższy z nich to Wieżyca – 329 m n.p.m. Są też jeziora i mniejsze akweny wodne.
Kaszuby dużą popularnością wśród turystów cieszą się niezależnie od aktualnej pory roku. Zimą można pojeździć na nartach, z czego niewiele osób zdaje sobie sprawę. Oczywiście wcześniej warto zadbać o odpowiednie ubezpieczenie turystyczne.
Bory Tucholskie
Kaszuby to jednak nie tylko Szwajcaria Kaszubska, ale i Bory Tucholskie. To obszar, który znajduje się pod ścisłą ochroną. Znajduje się tam park narodowy. Bory Tucholskie mają turystom sporo do zaoferowania – m.in. liczne szlaki spacerowe i ścieżki rowerowe o łącznej długości ponad 76 km.
Stolica Kaszub – Kartuzy
W zasadzie trudno stwierdzić, która miejscowość jest nieformalną stolicą Kaszub. Zazwyczaj wymienia się tutaj Kartuzy położone w sercu regionu. Mieści się tam zresztą Muzeum Kaszubskie. Zobaczyć w nim można dawne instrumenty muzyczne typowe dla Kaszub.
W okresie wakacyjnym w Kartuzach organizowany jest Kartuski Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej. Zobaczyć też warto Sanktuarium Matki Boskiej Sianowskiej.
Ciekawe miejsca na Kaszubach – zamki
- Zamek krzyżacki w Bytowie – z przełomu XIV i XV wieku. Początkowo warownia służyła Krzyżakom jako siedziba prokuratora, a potem należała do Książąt Pomorskich. Dzisiaj znajduje się tam Muzeum Zachodniokaszubskie.
- Zamek w Kiszewie – a właściwie dwór powstały na miejscu drewnianego zamku. Zwraca na siebie uwagę ciekawą formą. Dzisiaj znajduje się w rękach prywatnych.
- Zamek w Łapalicach – jego historia sięga jedynie lat 80. XX wieku. Wówczas właściciel działki wybudował zamiast domu mieszkalnego mury o charakterze zamkowym. Budowla nigdy nie została ukończona, ale i tak cieszy się wśród turystów dużą popularnością.
Z czego słyną Kaszuby?
Kaszuby słyną także z wielu osobliwości. Wymienić warto np.:
- most kolejowy z XIX wieku, przez który nigdy nie przejechał żaden pociąg, bo zmieniono trasę linii kolejowej,
- kamienne kręgi w Węsiorach o wysokości do 70 metrów, które prawdopodobnie są pozostałością po cmentarzysku Gotów,
- Dom do Góry Nogami z Szymbarku będący połączeniem skansenu, parku rozrywki i muzeum,
- kolegiata w Kartuzach z dachem, który przypomina wieko trumny.
Najważniejsze informacje:
Kaszuby są regionem położonym na północy Polski. Zajmują część Pomorza Gdańskiego.
Mieszkańcy Kaszub dbają o tradycję i kulturę. Wciąż używają języka kaszubskiego, który w roku 2005 zyskał status języka regionalnego.
Kaszuby mają turystom wiele do zaoferowania. Warto odwiedzić m.in. malownicze Bory Tucholskie. Za nieformalną stolicę regionu uznaje się Kartuzy.
FAQ - Najczęsciej zadawane pytania
- Gdzie jest najpiękniej na Kaszubach?
- Kaszuby to bardzo malowniczy region Polski, który warto odwiedzić podczas wakacyjnych wyjazdów. Szczególną uwagę należy zwrócić na pełne szlaków pieszych i rowerowych Bory Tucholskie.
- Co obejmują Kaszuby?
- Nieformalnie za stolicę Kaszub uznaje się Kartuzy. To największe miasto położone w samym sercu regionu.
- Jakie miasta należą do Kaszub?
- Główne ośrodki miejskie na Kaszubach to Kartuzy, Bytów i Lębork.