Pieniny kojarzą się większości osób z Trzema Koronami, słynną sosną na Sokolicy i spływem Dunajcem. To pasmo górskie znajdujące się w południowej Polsce i stanowiące część Karpat. Jest doskonałą alternatywą dla zatłoczonych Tatr.
Co warto zobaczyć w Pieninach?
Pieniny to nie tylko góry. Warto też wspomnieć o lokalnych zabytkach. Największą popularnością wśród turystów cieszą się dwa zamki położone nad Jeziorem Czorsztyńskim. Są to zamek w Niedzicy i ruiny zamku w Czorsztynie. Znajdują się po przeciwległych stronach jeziora.
Pienińskie kościoły są drewniane. Przykładem jest kościół św. Katarzyny w Sromowcach Niżnych z XVI-wiecznymi naczyniami liturgicznymi. Zobaczyć też można wspomniany kościół w Dębnie wpisany na listę UNESCO. To tam nagrywano sporo scen z popularnego serialu “Janosik”. Odwiedzić można też słowacką część Pienin.
Warto odwiedzić też niektóre skanseny czy muzea. Zacząć trzeba od Muzeum Pienińskiego. W środku zgromadzono tradycyjne wyposażenie lokalnych gospodarstw. W Szczawnicy znajduje się także pijalnia wód mineralnych.
W Pieninach obowiązkowo należy się wybrać na spływ Przełomem Dunajca. To ewenement na skalę europejską. Z rzeki góry prezentują się zresztą zupełnie inaczej. Spływ flisacką łodzią to aż 18 kmg wyjątkowej przygody.
Atrakcje turystyczne w Pieninach
Pieniny to góry niezbyt wysokie, a więc wręcz zachęcają do wycieczek rowerowych. Wzdłuż Dunajca biegnie popularna trasa rowerowa Velo Dunajec. Zaczyna się w Zakopanem i prowadzi do Tarnowa. Po drodze podziwiać można Trzy Korony, Jezioro Czorsztyńskie, Zamek w Niedzicy czy kościół św. Michała Archanioła w Dębnie. Można też wyruszyć szlakiem zielonym Drogą do Krasu.
Pieniny – szlaki i trasy turystyczne
W Pieninach wytyczono szlaki turystyczne oznaczone czterema kolorami – czerwonym, niebieskim, zielonym i żółtym. Różnią się one trudnością i długością. Zawsze przed wyruszeniem w góry, trzeba wykupić odpowiednie ubezpieczenie turystyczne.
Oto kilka ciekawych szlaków pienińskich:
- trasa ze Szczawnicy przez Palenicę do Szafranówki o długości 2 km – szlak żółty,
- trasa ze Sromowców na Przełęcz pod Ostrym Wierchem o długości 15 km – szlak zielony,
- trasa od Trzech Koron przez Sokolicę i na Wysokie Skałki o długości 6 km – szlak niebieski,
- trasa z Niedzicy przez Sromowce Wyżne do Macelaka o długości 8 km – szlak czerwony.
Najpopularniejsze szczyty w Pieninach
Pieniny nie są tak wysokie jak Tatry czy Sudety. Są jednak bardzo malownicze. Oto ich najciekawsze szczyty:
- Wysoka – 1050 m n.p.m. zwana Wysokimi Skałkami. To najwyższy szczyt Pienin. Można tam dojść zielonym szlakiem z Jaworek (przez Wąwóz Homole) lub niebieskim szlakiem ze Szczawnicy.
- Smerekowa – 1015 m n.p.m. położona na terenie Słowacji. To drugi najwyższy szczyt pasma. Można go zdobyć, idąc szlakiem niebieskim od Drogi Pienińskiej.
- Okrąglica – 982 m n.p.m., która jest jednym ze szczytów turni Trzech Koron. To z niej rozciąga się niezwykle malowniczy widok na okolicę. Znajduje się tam punkt widokowy.
- Wierchliczka – 964 m n.p.m. będąca najbardziej wysuniętym na wschód szczytem Małych Pienin. Można tam dojść szlakiem niebieskim od Drogi Pienińskiej. Przebiega tam granica polsko-słowacka.
- Watrisko – 960 m n.p.m. w Małych Pieninach. Prowadzi tam szlak niebieski od Drogi Pienińskiej na Wielki Rogacz.
- Borsuczyny – 939 m n.p.m., który zdobyć można szlakiem niebieskim od Drogi Pańskiej.
- Durbaszka – 934 m n.p.m. z granicą polsko-słowacką. Na polskiej części znajduje się schronisko i punkt GOPR. Dojść można tam niebieskim szlakiem na Wielki Rogacz.
- Wysoki Wierch – 899 m n.p.m. pokryty w całości przez łąki. Można tam dojść od Drogi Pańskiej lub ze Szlachtowej szlakiem żółtym.
- Żar – 883 m n.p.m. będący najwyższym szczytem Pienin Spiskich. Prowadzi na niego szlak czerwony z Łapsz Wyżnych.
- Sokolica – 747 m n.p.m., która zasłynęła za sprawą rosnącej tam 500-letniej sosny. Prowadzą tam dwa szlaki.
Noclegi w Pieninach
Na szlakach w Pieninach nie ma niestety wielu miejsc, w których można się zatrzymać. Warto jednak wspomnieć o trzech schroniskach:
- Schronisko Trzy Korony u podnóża masywu Trzech Koron. Podziwiać z niego można dodatkowo Przełom Dunajca, Czerwony Klasztor i Łysinę.
- Schronisko Orlica znajdujące się na terenie Szczawnicy przy Drodze Pienińskiej. To doskonała baza wypadowa.
- Schronisko pod Durbaszką, które można odwiedzić, zmierzając do Wąwozu Homole.
Pieniny – mapa turystyczna
Pieniny dzielą się na trzy części:
- Pieniny Właściwe (Środkowe) – najpopularniejsze wśród turystów. Jest tam szczyt Trzy Korony.
- Pieniny Spiskie ze szczytem Żar.
- Małe Pieniny z najwyższym szczytem całego pasma – Wysoką.
Pieniny na wschodzie graniczą z Przełomem Białki. Na południu znajduje się pasmo Magura Spiska, a na zachodzie Kotlina Orawsko-Nowotarska. Na północny ogranicza je Beskid Sądecki razem z Gorcami. W dużej części Pienin utworzono w latach 30. XX wieku Pieniński Park Narodowy. To pierwszy park narodowy w Polsce.
Najważniejsze informacje:
Pieniny to malownicze pasmo górskie, które jest częścią Karpat. Dzieli się na Pieniny Właściwe, Pieniny Spiskie i Małe Pieniny.
Najpopularniejszy szczyt Pienin to Trzy Korony, ale najwyższa jest Wysoka - 1050 m n.p.m.
Pieniny to liczne szlaki turystyczne i drogi rowerowe. Prowadzi tamtędy Velo Dunajec.
Na miejscu warto też zahaczyć o Jezioro Czorsztyńskie z zamkiem w Niedzicy i ruinami zamku w Czorsztynie.
FAQ - Najczęsciej zadawane pytania
- Gdzie najlepiej pojechać w Pieniny?
- Największą popularnością wśród turystów cieszy się Szczawnica. To doskonała baza wypadowa dla górskich turystów.
- Jakie miasta leżą w Pieninach?
- W Pieninach znajdują się m.in. Szczawnica, Niedzica, Jaworki, Krościenko nad Dunajcem czy Czorsztyn.
- Co warto zobaczyć w Pieninach i okolicach?
- Zacząć trzeba od malowniczych szlaków górskich. Dużą popularnością wśród turystów cieszą się Trzy Korony i Sokolica. Można też zahaczyć o muzea, skanseny i zamki np. w Niedzicy.
- Gdzie znajdują się Pieniny?
- Pieniny znajdują się w południowej Polsce - na granicy ze Słowacją.