Pojezierze Drawskie
Przewodnik dla turystów

Pojezierze Drawskie – co zobaczyć? Jakie atrakcje turystyczne są w okolicy?

Wprawdzie to Mazury są uważane za raj dla żeglarzy i miłośników pływania, ale są jeszcze inne regiony w Polsce warte uwagi. Poza Pojezierzem Kaszubskim warto wspomnieć tutaj o Pojezierzu Drawskim. To część Pojezierza Zachodniopomorskiego. Granice tego regionu wyznaczają Wysoczyzna Łobeska i Pojezierze Ińskie na zachodzie, Pojezierze Bytowskie i Dolina Gwdy na wschodzie, Wysoczyzna Polanowska i Równina Białogardzka na północy oraz Równina Wałecka i Pojezierze Szczecińskie na południu. 

Co zobaczyć na Pojezierzu Drawskim?

Pojezierze Drawskie to liczne lasy. W roku 1990 utworzony został Drawieński Park Narodowy, który kryje 900 gatunków roślin i 484 gatunki zwierząt. Większość to oczywiście ptactwo np. puchacz czy bocian czarny. Park ten zwiedzać można drogą wodną – szlakiem kajakowym przez rzekę Drawę. Oczywiście na jego terenie nie można biwakować. Pływanie kajakiem jest zabronione wiosną. Na terenie Drawskiego Parku Narodowego jest aż 6 ścieżek edukacyjnych o łącznej długości 29 km. To m.in. Jezioro Ostrowieckie i Drawnik. 

40 lat liczy z kolei Drawski Parki Krajobrazowy. Na jego terenie  mieści się popularna Szwajcaria Połczyńska – jeziora Komorze, Drawsko i Siecino oraz malownicze wzgórza. Wytyczono również ścieżki edukacyjne np. Przełom Rzeki Dębnicy, Kukówka, Wyspa Bielawa Czy Jezioro Czarnówek. 

Na terenie Pojezierza Drawskiego jest kilka rezerwatów. Wymienić trzeba:

  • Dolinę Pięciu Jezior z jeziorami Krzywe, Małe, Długie, Głębokie i Krąg,
  • Jezioro Prosino z licznym ptactwem wodnym,
  • Brzozowe Bagno koło Czaplinka utworzone w celu ochrony roślinności torfowiskowej. 

Oczywiście Pojezierze Drawskie kryje także sporo zabytków. Oto najciekawsze z nich:

  • Pałac w Karwicach z wieku XIX – to obiekt neogotycki z trzema kondygnacjami, bogato zdobiony. W przeszłości wielokrotnie go przebudowywano. Dzisiaj jest tam Wojskowy Ośrodek Szkoleniowo-Wypoczynkowy. 
  • Kościół w Mielenku Drawskim z wieku XVII. To jeden z najcenniejszych zabytków na całym Pomorzu Zachodnim. 
  • Kościół w Zarańsku z drugiej połowy XIX wieku. Wybudowano go przy użyciu ciosanych kamieni.
  • Pałac w Dalewie – dwór utrzymany w stylistyce neobarokowej z roku 1920. 

Pojezierze Drawskie – atrakcje i trasy turystyczne

Pojezierze Drawskie pełne jest malowniczych szlaków. Pokonać je można pieszo, rowerem, kajakiem lub konno. Trudno o lepszy sposób na wyciszenie się i ucieczkę od trudów dnia codziennego. W tym regionie Polski są nawet niewielkie szczyty np. Wola Góra o wysokości 219 m n.p.m. Można też zahaczyć o Spyczną, Wiatraczną Górę czy Polską Górę. 

Jeziora dają sporo możliwości osobom uprawiającym sporty wodne. Okolicę zwiedzić można kajakiem. Na Pojezierzu Drawskim są bowiem nie tylko jeziora, ale i rzeki czy pływy idealne na takie wyprawy. Warto jednak wcześniej wykupić ubezpieczenie turystyczne. Ciekawie prezentuje się na pewno szlak kajakowy Drawy im. ks. kard. Karola Wojtyły. Podróż zacząć można w Czaplinku, a skończyć w miejscowości Krzyż. 

Jakie jeziora wchodzą w skład Pojezierza Drawskiego?

Pojezierze Drawskie przecinają głębokie rynny polodowcowe, które przecinają wody licznych jezior. Jest ich łącznie ponad 250. Największe jeziora Pojezierza Drawskiego to Drawsko, Ciemino, Komorze, Jezioro Dołgie, Lubie, Lubicko Wielkie, Trzesiecko, Siecino, Pile, Wierzchowo, Wąsosze, Żerdno, Wilczkowo czy Wielimie.

Pojezierze Drawskie – noclegi, domki i pola namiotowe

Na Pojezierzu Drawskim nie brakuje oczywiście miejsc noclegowych. Są to zarówno kwatery prywatne, jak i kempingi, domki i pola namiotowe. Dużą popularnością cieszą się również gospodarstwa agroturystyczne, w których rzeczywiście można odpocząć od trudów dnia codziennego.

Pojezierze Drawskie – mapa turystyczna

Pojezierze Drawskie znajduje się w północnej Polsce. Rozciąga się od miejscowości Drawsko Pomorskie aż do jeziora Lubnie. To teren nizinny – największe wzniesienia mają około 200 metrów wysokości. Na rzeźbę terenu w dużej mierze miały wpływ lodowce. Są tam liczne formy polodowcowe np. głębokie rynny wypełnione jeziorami i moreny.

Najważniejsze informacje:

  • Pojezierze Drawskie to część Pojezierza Zachodniopomorskiego. W dużej mierze jest to teren nizinny. Najwyższe wzniesienie to Wola Góra - 219 m n.p.m.

  • Drawieński Park Narodowy i Drawski Park Krajobrazowy to obszary chronionego krajobrazu znajdujące się na terenie Pojezierza Drawskiego. Nie brakuje tam również rezerwatów i ścieżek edukacyjnych.

  • Pojezierze Drawskie to również zabytki architektoniczne np. pałace w Karwicach i w Dalewie oraz kościoły w Mielenku Drawskim czy w Zarańsku.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Co można zobaczyć na Pojezierzu Drawskim?
Pojezierze Drawskie to przede wszystkim niezwykle malownicze tereny. Utworzono tam m.in. Drawieński Park Narodowy i Drawski Park Krajobrazowy. Zahaczyć też można o zabytki architektoniczne - kościoły i pałace.
Ile jest jezior na Pojezierzu Drawskim?
Na Pojezierzu Drawskim jest ponad 250 jezior o powierzchni powyżej 1 ha. Największe z nich to Drawsko, Jez. Dołgie, Ciemino, Komorze, Lubicko Wielkie, Lubie, Pile, Siecino, Trzesiecko, Wąsosze, Wielimie, Wierzchowo, Wilczkowo oraz Żerdno.
Gdzie jest Pojezierze Drawskie?
Pojezierze Drawskie znajduje się w północnej części kraju. Zajmuje część Pojezierza Zachodniopomorskiego. Granice regionu wyznaczają Wysoczyzna Łobeska i Pojezierze Ińskie na zachodzie, Pojezierze Bytowskie i Dolina Gwdy na wschodzie, Wysoczyzna Polanowska i Równina Białogardzka na północy oraz Równina Wałecka i Pojezierze Szczecińskie na południu.