Gniezno doskonale jest wszystkim znane jako pierwsza stolica Polski. Jednak to miasto, a właściwie cały region, powinny zainteresować nie tylko miłośników historii. Jest tam wiele jezior, które tworzą Pojezierze Gnieźnieńskie. To idealne miejsce na wakacyjny wyjazd.
Co zobaczyć na Pojezierzu Gnieźnieńskim?
Zwiedzanie Pojezierza Gnieźnieńskiego trzeba zacząć od Gniezna. W jego centrum znajduje się specjalna trasa spacerowa – Trakt Królewski. Umieszczane są tam rzeźby królów, makiety miasta itd. Największą uwagę przykuwają jednak rzeźby królików, które nawiązują do ciekawych historii z Gnieznem w roli głównej.
Obowiązkowo trzeba odwiedzić Katedrę Gnieźnieńską. To imponująca budowla gotycka położona na Wzgórzu Lecha. To tam koronowano pierwszych pięciu królów Polski. Pochowany jest tam święty Wojciech. Katedrę można zobaczyć za darmo. Płatny jest jedynie dostęp do niektórych eksponatów np. Drzwi Gnieźnieńskich, na których odlano sceny z życia św. Wojciecha. Ten wyjątkowy zabytek pochodzi z wieku XII i jest absolutnym unikatem. Dodatkowo zapłacić trzeba za wejście do podziemi, na taras widokowy czy Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej.
W Gnieźnie warto także odwiedzić:
- Muzeum Początków Państwa Polskiego,
- Parowozownię Gniezno,
- gnieźnieński rynek,
- miejskie jezioro Jelonek z Parkiem Piastowskim.
Pojezierze Gnieźnieńskie – atrakcje i trasy turystyczne
Przez kilka miejscowości położonych na Pojezierzu Gnieźnieńskim prowadzi Szlak Piastowski. Jak sama nazwa wskazuje, przebiega przez miejsca związane z początkiem polskiej państwowości.
- Pobiedziska – znajduje się tam wyjątkowy Skansen Miniatur. Dzięki temu można zobaczyć liczne zabytki w wersji mini. Zrekonstruowano także gród piastowski.
- Ostrów Lednicki – niedaleko Pobiedzisk jest Jezioro Lednica oraz Muzeum Pierwszych Piastów. Za pomocą promu udać się można na wyspę Ostrów, na której według historyków miał miejsce chrzest Polski. Zachowały się tam zabudowania z czasóœ Mieszka I.
- Żnin, Wenecja i Biskupin – te miejscowości zalicza się do regionu etnograficznego zwanego Pałukami. Zwiedzić je można kolejką wąskotorową, która kursuje na 12-kilometrowym odcinku. W Biskupinie znajduje się słynne Muzeum Archeologiczne na terenie zrekonstruowanej prehistorycznej osady kultury łużyckiej z epoki żelaza. Wenecja to miejsce, w którym podziwiać można ruiny XIV-wiecznego zamku obronnego między jeziorami Skrzynka, Weneckim i Biskupińskim. W Żninie jest z kolei murowana wieża ratuszowa z wieku XVI.
- Kruszwica położona nad jeziorem Gopło. Związana jest z nią legenda, którą doskonale zna każdy Polak. Mowa oczywiście o Mysiej Wieży, w której miał się ukrywać król Popiel. Sama wieża pochodzi z wieku XIV i jest pozostałością zamku Kazimierza Wielkiego. Z jej szczytu podziwiać można piękny widok na jezioro i okolice. Warto też zajrzeć do Kolegiaty św. Piotra i Pawła z XII wieku. To jeden z lepiej zachowanych zabytków architektury romańskiej w Polsce.
Jakie jeziora wchodzą w skład Pojezierza Gnieźnieńskiego?
Na Pojezierzu Gnieźnieńskim jest ponad 100 jezior. Większość z nich to niewielkie zbiorniki, ale pod względem atrakcyjności wcale nie ustępują one jeziorom mazurskim. Można tam naprawdę wypocząć – z dala od zgiełku wielkich miast. To świetny teren dla miłośników kajakarstwa i żeglarstwa. Tutaj trzeba jednak pamiętać o zakupie odpowiedniego ubezpieczenia turystycznego.
Oto największe jeziora Pojezierza Gnieźnieńskiego:
- Gopło o długości 25 km i powierzchni ponad 2500 ha. Na północnym brzegu jeziora znajduje się słynna Kruszwica. Utworzono tam rezerwat przyrody zwany Ostoją Nadgoplańską. To siedlisko różnych gatunków ptaków. Warto wybrać się tam na rejs statkiem.
- Jezioro Powidzkie, którego głębokość to aż 46 m. Jest czyste i przejrzyste, popularne wśród nurków.
- Jezioro Popielewskie, przy którym nie ma wyznaczonych miejsc do plażowania, ale cieszy się dużą popularnością wśród żeglarzy, kajakarzy czy wędkarzy. Dopuszczalny jest tam ruch łodzi motorowych czy skuterów wodnych.
- Jezioro Lednica z Ostrowem Lednickim – wyspą o znaczeniu historycznym i archeologicznym.
- Jezioro Niedzięgiel – o szerokości do 2,7 km. Znajduje się tam popularna miejscowość wypoczynkowa Skorzęcin.
Pojezierze Gnieźnieńskie – noclegi, domki i pola namiotowe
Najbliższe duże miasto położone niedaleko Gniezna to Poznań. Dzieli je zaledwie około 45 minut drogi. Z Wrocławia do Gniezna są około 2 godziny drogi samochodem. Nieco dłużej trzeba jechać z Warszawy.
Gniezno to świetna baza wypadowa do zwiedzania okolicy. Nie brakuje tam ciekawych miejsc noclegowych w pensjonatach i hotelach. Nocleg znaleźć można też z miejscowościach wypoczynkowych położonych nad jeziorami – Ślesin, Przybrodzin czy Skorzęcin to tylko niektóre z nich. Pojezierze Gnieźnieńskie to także gospodarstwa agroturystyczne.
Pojezierze Gnieźnieńskie – mapa turystyczna
Pojezierze Gnieźnieńskie znajduje się we wschodniej części Pojezierza Wielkopolskiego. Zajmuje trójkąt wyznaczony przez Poznań, Inowrocław i Konin. Charakteryzuje się młodoglacjalną rzeźbą terenu. Są tam rynny polodowcowe, moreny denne, moreny czołowe czy równiny sandrowe.
Najważniejsze informacje:
Gniezno nie jest zaliczane do największych miast Polski, ale jest wszystkim doskonale znane. To pierwsza stolica kraju.
Pojezierze Gnieźnieńskie tworzy ponad 100 jezior. Najbardziej znane z nich jest Gopło, ale to Jezioro Powidzkie jest najgłębsze.
Najwięcej zabytków w regionie jest oczywiście w Gnieźnie. Odwiedzić tam trzeba Katedrę Gnieźnieńską, Muzeum Początków Państwa Polskiego czy starą parowozownię.
FAQ - Najczęsciej zadawane pytania
- Gdzie znajduje się Pojezierze Gnieźnieńskie?
- Pojezierze Gnieźnieńskie zajmuje wschodnią część Pojezierza Wielkopolskiego. Wyznacza je trójkąt Poznań, Inowrocław, Konin.
- Jakie jezioro znajduje się koło Gniezna?
- Będąc na urlopie na Pojezierzu Gnieźnieńskim trzeba odwiedzić jezioro Gopło. Inne popularne jeziora w tej okolicy to jezioro Powidzkie, Popielewskie, jezioro Lednica i jezioro Niedzięgiel.