Pojezierze Mrągowskie
Przewodnik dla turystów

Pojezierze Mrągowskie – co zobaczyć? Jakie atrakcje turystyczne są w okolicy?

Pojezierze Mrągowskie to malownicze tereny i szansa na relaks na łonie natury. Jednak to świetne miejsce na urlop także dla miłośników różnego rodzaju imprez. Co ma do zaoferowania ten region Polski?

Co zobaczyć na Pojezierzu Mrągowskim?

Pojezierze Mrągowskie kojarzy się głównie z Mrągowem. Rzeczywiście jest to centrum turystyczne regionu. Największymi atrakcjami w okolicy są jeziora. Mrągowo ma je aż cztery – Czos, Sutapie Małe, Sołtyskie i Magistrackie. Jeziora są też w okolicach miasta. Otaczają je ze wszystkich stron. W samym Mrągowie jest sporo ścieżek spacerowych, w  tym popularna promenada biegnąca wzdłuż jeziora Czos. Są liczne kąpieliska, molo, smażalnie i restauracje. 

Trzeba wspomnieć o Górze Czterech Wiatrów z punktem widokowym na miasto i ośrodkiem narciarskim. Jest tam kilka tras zjazdowych. Na obrzeżach miasta znajduje się westernowe miasteczko Mrongoville. To atrakcja lubiana przede wszystkim przez dzieci. 

Mrągowo wielu osobom kojarzy się przede wszystkim z amfiteatrem, w którym organizowane są różnego rodzaju imprezy:

  • Piknik Country – to w zasadzie odbywający się od prawie 40 lat Międzynarodowy Festiwal Muzyki Country i Folk. Jest największą imprezą tego typu w kraju i wizytówką miasta. Odbywa się na przełomie lipca i sierpnia. 
  • Mazurska Noc Kabaretowa organizowana od roku 1999 w pierwszej połowie lipca. 
  • Festiwal Kultury Kresowej popularyzujący kulturę i tradcyję Polaków zamieszkujących tereny byłych Kresów Wschodnich. Odbywa się w sierpniu.

Pojezierze Mrągowskie – atrakcje i trasy turystyczne

Pojezierze Mrągowskie to dobre miejsca na wyjazd dla wszystkich miłośników sportów wodnych. Jest tam sporo jezior, rzek i strumyków. Z tej informacji ucieszą się oczywiście żeglarze, kajakarze czy wędkarze. Będa mogli się bowiem oddawać w spokoju swoim pasjom. Wcześniej warto jednak pomyśleć o zakupie dedykowanego ubezpieczenia turystycznego

Pojezierze Mrągowskie to także liczne szlaki rowerowe i piesze. Nie brakuje tam rezerwatów przyrody. Warto też zahaczyć  o słynne Mrągowo. Odbywają się tam popularne imprezy kulturalne. 

Pojezierze Mrągowskie jest bardzo popularne wśród kajakarzy. Wspomnieć tutaj trzeba o szlaku rzeki Krutyni, który liczy ponad 100 km. Prowadzi przez obszar Puszczy Piskiej i Mazurskiego Parku Krajobrazowego. Jest to jeden z najpiękniejszych szlaków kajakowych w Europie. Co ciekawe, szlak ten wcale nie jest zarezerwowany jedynie dla doświadczonych kajakarzy. Z drugiej strony nie należy od razu porywać się na całą trasę, której pokonanie zajmuje kilka dni. Na początek wystarczą jednodniowe spływy. 

Sporo wypożyczalni sprzętu mieści się w miejscowości Krutyń. Tam też startują krótkie spływy. Szlaki są zróżnicowane i wiodą przez bardzo malownicze tereny. NBa wodzie znajdują się stanice wodne – miejsca odpoczynku.  

Jakie jeziora wchodzą w skład Pojezierza Mrągowskiego?

Pojezierze Mrągowskie nie może pochwalić się dużymi jeziorami, ale jest ich bardzo dużo. Około 5% terenu stanowią jeziora – wymienić warto m.in. Łęsk, Sasek Wielki, Stromek, Lampasz, Dłużec czy Jezioro Białe. Nie cieszą się tak dużą popularnością, jak jeziora mazurskie, ale są nie mniej urokliwe.

Pojezierze Mrągowskie – noclegi, domki i pola namiotowe

Turystyka to niewątpliwie bardzo ważna gałąź przemysłu w całym regionie. Nie brakuje więc tam różnego rodzaju obiektów noclegowych. Skorzystać można z kempingów, domków letniskowych i pensjonatów. Coś dla siebie znajdą także miłośnicy hoteli. Najlepiej pod tym względem wypada samo Mrągowo. 

Nocować można też w Mikołajkach czy Giżycku. Osoby, które w planach mają głównie obcowanie z naturą, postawić mogą na okolice Krutynia. 

Pojezierze Mrągowskie – mapa turystyczna

Co jeszcze warto zobaczyć na Pojezierzu Mrągowskim?

  1. Wilczy Szaniec – leśną kwaterę Hitlera. To tajne miasteczko ukryte w mazurskim lesie na terenie Gierłoży miało liczyć ponad 200 budynków. Hitler spędził tam niemal 800 dni. W roku 1944 mieszkało tam około 2000 osób. Dzisiaj są to ruiny, bo wycofujące się wojska  niemieckie wszystko wysadziły w powietrze. Całość robi jednak wrażenie. Wilczy Szaniec otaczają jeziora, bagna i lasy. Zobaczyć tam można barak, w którym Claus von Stauffenberg próbował dokonać zamachu na Hitlera. 
  2. Reszel to niewielkie miasteczko położone 20 km od Kętrzyna. Ten gród powstał w roku 1241, ale prawa miejskie uzyskał niemal 100 lat później. Z tego czasu pochodzi układ urbanistyczny miasta. Zwiedzić tam warto zamek biskupów warmińskich z XIV wieku,  kościół św. Piotra i Pawła z wieku XIV oraz gotyckie mosty i fragmenty murów obronnych. 
  3. Sanktuarium Maryjne w Lipce – prowadzi do niego trakt pielgrzymkowy z Reszla. Miejsce to przyciąga pielgrzymów od czasów średniowiecza. Zobaczyć tam można barokową Bazylikę Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, a w niej XVIII-wieczne organy i obraz Matki Boskiej Świętolipskiej.

Najważniejsze informacje:

  • Największym i najważniejszym miastem w regionie jest Mrągowo, w którym regularnie odbywają się popularne imprezy np. Piknik Country czy Mazurska Noc Kabaretowa.

  • Dla kajakarzy prawdziwą gratką jest w tym przypadku szlak rzeki Krutyni – jeden z najpiękniejszych szlaków kajakowych w Europie. Cieszy się dużą popularnością także i wśród osób mniej zaawansowanych.

  • Wilczy Szaniec, Reszel czy sanktuarium maryjne w Świętej Lipce to najważniejsze miejsca, które warto odwiedzić na Pojezierzu Mrągowskim.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Ile jest jezior w Mragowie?
W samym Mrągowie znajdują się cztery jeziora - Czos, Sutapie Małe, Sołtyskie i Magistrackie. Jednak w okolicy jest ich jeszcze więcej.
Jakie są najważniejsze zabytki Pojezierza Mrągowskiego?
Zacząć trzeba od Wilczego Szańca - tajnej kwatery nazistów, w której Hitler ukrywał się około 800 dni. Warto odwiedzić także średniowieczne miasteczko Reszel czy sanktuarium maryjne w Świętej Lipce.
Co Pojezierze Mrągowskie ma do zaoferowania kajakarzom?
Przez Pojezierze Mrągowskie prowadzi jeden z najpiękniejszych szlaków kajakowych w Europie. Mowa o liczącym około 100 km szlaku rzeki Krutyni. Pokonanie go w całości zajmuje 8-9 dni.