Półwysep Helski
Przewodnik dla turystów

Półwysep Helski i jego największe atrakcje

Chyba nikt nie ma problemu ze wskazaniem na mapie Polski Półwyspu Helskiego. To długi na 35 km pas lądu, który oddziela Bałtyk od Zatoki Puckiej. Co ma do zaoferowania turystom? 

Jak się dostać na Półwysep Helski?

Teoretycznie przez Półwysep Helski prowadzi jedna droga. Popularna trasa łączy Hel z Trójmiastem. Jednak w praktyce jest często zakorkowana. Są na szczęście pewne alternatywy.

Zdecydować się można oczywiście na podróż pociągiem. Z Gdyni na Hel dotrzeć można w półtorej godziny. W sezonie takich połączeń jest kilkanaście w ciągu doby. Warto przy okazji zabrać ze sobą rower, bo to najlepszy środek transportu na Półwyspie Helskim. Na rowerze pokonać można wiele miejscowości, podziwiając przy okazji piękne widoki i rozkoszując się morzem. 

Co ciekawe, do wyboru jest też droga morska. W obrębie Trójmiasta i Zatoki Puckiej kursują tramwaje wodne.

Gdzie można nocować na Półwyspie Helskim? Największą popularnością cieszą się w tym przypadku Kuźnica, Chałupy, Jurata, Jastarnia i Hel. Do wyboru jest wiele kempingów, pól namiotowych, pokoi gościnnych czy hoteli. Każdy na pewno znajdzie coś dla siebie. 

Jakie atrakcje oferuje Półwysep Helski?

Na półwyspie zawsze jest blisko na plażę. W najwęższym miejscu otwarte morze od zatoki dzieli tylko 150 metrów. W okolicy Helu półwysep jest najszerszy i osiąga 3 km szerokości. Znalezienie pustego kawałka plaży nie jest więc zbyt dużym wyzwaniem. 

Największą popularnością cieszą się dwie plaże helskie. Jedna znajduje się na Cyplu Helskim nad otwartym morzem. Mniejsza jest w zasadzie niemal w centrum miasta. Wielu turystów wybiera także plażę we Władysławowie. 

Oczywiście w mniejszych miejscowościach ludzi jest mniej. Między Juratą i Jastarnią znajduje się np. plaża dla czworonogów. Z kolei w Chałupach jest słynna plaża nudystów znana doskonale za sprawą piosenki Zbigniewa Wodeckiego. Wiele osób kojarzy Półwysep Helski właśnie z nią,.

Półwysep Helski dla miłośników sportów wodnych

Półwysep Helski jest chętnie odwiedzany przez miłośników sportów wodnych. Mowa w tym przypadku przede wszystkim o fanach windsurfingu i kitesurfingu. Zatoka Pucka stwarza idealne warunki do uprawiania tych sportów. Jest tam ciepła woda, silny wiatr, piaszczyste dno itd.  Akwen wykorzystywany jest zarówno przez profesjonalistów, jak i amatorów. Nie ma tam bowiem problemu ze znalezieniem instruktora. Wcześniej warto jednak zadbać o ubezpieczenie turystyczne

Na półwyspie jest sporo firm, które oferują lekcje i sprzęt do uprawiania windsurfingu czy kitesurfingu. Często bazą wypadową jest Kuźnica, czasem Jastarnia lub Jurata. Sporą popularnością cieszą się Chałupy. Ile to wszystko kosztuje? Sporo zależy od wybranej szkoły i liczby kursantów.

Półwysep Helski – atrakcje turystyczne

Hel to miejscowość zdecydowanie warta odwiedzenia. To stare miasto portowe i  była baza wojskowa, które zwane jest często końcem Polski. Od niej wziął swoją nazwę Półwysep Helski.

Jakie jest najpiękniejsze miejsce na Półwyspie Helskim? Trudno stwierdzić, ale wizytówką Helu jest z pewnością fokarium – ośrodek Stacji Morskiej instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego. Powstał w celu odtworzenia kolonii foki szarej. Zajmuje się hodowlą młodych fok oraz rehabilitacją i ochroną osobników słabszych. Turyści wręcz uwielbiają je oglądać. Można to robić przez cały rok – przede wszystkim w godzinach karmienia zwierząt. Zebrane środki są przeznaczane na pokrycie kosztów utrzymania ośrodka i rehabilitację fok.

Z fokarium udać się można do portu w Helu i zobaczyć latarnię morską (kolejna znajduje się w Jastarni). Ładny widok na okolicę jest także z wieży widokowej w Muzeum Rybołówstwa. 

Warto wspomnieć o Muzeum Obrony Wybrzeża, które mieści się w obiektach niemieckiej baterii artyleryjskiej Schleswig-Holstein. Zabudowania wykorzystuje się podczas imprezy D-Day Hel. Na Helu znajduje się też rezerwat przyrody Helskie Wydmy i Park Wydmowy. 

Co ciekawe, Półwysep Helski zobaczyć można również z góry. W Jastarni jest bowiem lotnisko, z którego startują samoloty i helikoptery. Można zdecydować się na taki lot widokowy nad Bałtykiem, Zatoką Pucką i Półwyspem Helskim. 

Z kolei miłośnicy sportów ekstremalnych mogą skoczyć ze spadochronem. Mowa tutaj o skoku tandemowym, a więc wykonywanym razem z instruktorem. Wymaga on sporo odwagi, ale jest to przeżycie, które każdy zapamięta do końca życia.

Najważniejsze informacje:

  • Półwysep Helski znajduje się między Morzem Bałtyckim a Zatoką Pucką. W najwęższym miejscu pas lądu ma tylko 150 metrów. Dotrzeć tam można samochodem lub pociągiem. W sezonie kursują także tramwaje wodne.

  • Na półwyspie jest 5 miejscowości: Chałupy, Kuźnica, Jastarnia, Jurata i Hel. Wszystkie cieszą się dużą popularnością wśród turystów.

  • Półwysep Helski często odwiedzają miłośnicy sportów wodnych. Zatoka Pucka to idealne miejsce do uprawiania windsurfingu czy kitesurfingu.

  • Jedną z największych atrakcji półwyspu jest znajdujące się na Helu fokarium.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Jakie miasta leżą na Półwyspie Helskim?
Jest ich pięć - Chałupy, Kuźnica, Jastarnia, Jurata i Hel. Wszystkie cieszą się dużą  popularnością wśród turystów.
Co warto zobaczyć na Półwyspie Helskim?
Półwysep Helski ma turystom sporo do zaoferowania. Jest tam przede wszystkim sporo plaży. Na tym jednak nie koniec. Warto odwiedzić np. fokarium, latarnie morskie czy Muzeum Obrony Wybrzeża.
Czy Półwysep Helski był wyspą?
Okazuje się, że rzeczywiście około 200-300 lat temu Hel był wyspą.