Tatry
Przewodnik dla turystów

Tatry – co warto zobaczyć? Przewodnik dla turystów

Tatry zna chyba każdy. Wcale nie trzeba tam jeździć, aby wiedzieć, jak wygląda Giewont czy Kasprowy Wierch. Nie jest żadną tajemnicą to, że to w Tatrach znajduje się najwyższy szczyt w Polsce – Rysy. Są tam Morskie Oko, Wodogrzmoty Mickiewicza Czy Dolina Chochołowska. Co warto odwiedzić w tamtym regionie Polski?

Co warto zobaczyć w Tatrach?

W Tatrach zdecydowanie nie brakuje ciekawych miejsc. Większość osób udaje się do Morskiego Oka czy na Giewont. Spore tłumy niezależnie do sezonu przyciągają Doliny Chochołowska i Kościeliska. Podobnie jest z Halą Gąsienicową. Tatry są tak zróżnicowane, że każdy znajdzie coś dla siebie.

Atrakcje turystyczne w Tatrach

Będąc w Tatrach, trzeba koniecznie zobaczyć także:

  • Wodospad Siklawa – najwyższy wodospad w Polsce na potoku Roztoka. Ma 65 metrów wysokości.
  • Wodogrzmoty Mickiewicza – trzy większe i kilka mniejszych wodospadów na potoku Roztoka. Ich nazwa pochodzi od charakterystycznego huku wydawanego przez spływającą i uderzającą o skały wodę. Prowadzi do nich czerwony szlak do Morskiego Oka i zielony szlak ze schroniska Stara Roztoka. 
  • Jaskinia Mroźna – jedyna dostępna dla turystów jaskinia w polskich Tatrach. Liczy 571 metrów długości, ale zwiedzać można jedynie 480 metrów. Jest czynna od maja do października.

Tatry – szlaki i trasy turystyczne

W Tatrach nie brakuje różnego rodzaju szlaków górskich o zróżnicowanej trudności. Co ciekawe, ich kolor wcale nie świadczy o trudności, ale o atrakcyjności przyrodniczej czy długości. 

  1. Szlaki czerwone są to szlaki główne, na których trasie znajduje się wiele ciekawych miejsc.
  2. Szlaki niebieskie są długie, ale wcale nie są najtrudniejsze.
  3. Szlaki zielone to najkrótsze trasy lub trasy prowadzące do innych szlaków.
  4. Szlaki żółte to trasy łącznikowe i dojściowe.
  5. Szlaki czarne to trasy szybkie, dojściowe. 

Oto kilka popularnych szlaków tatrzańskich:

  • Orla Perć – najtrudniejszy szlak w polskich Tatrach. Znajduje się na grani między Doliną Gąsienicową i Doliną Pięciu Stawów. Jest tam sporo drabinek i łańcuchów. Całość pokonać można w 5,5 godziny. Najwyższy szczyt ma 2291 m n.p.m.
  • Szlak z Morskiego Oka na Rysy – ma 5 km długości i jego przejście zajmuje 4 godziny. W czasie wędrówki podziwiać można panoramę Tatr, Morskie Oko i Czarny Staw. Ten szlak nie jest przeznaczony dla początkujących turystów.
  • Szlak Doliną Chochołowską – coś dla miłośników spokojnych wędrówek. Liczy ponad 7 km i jego przejście zajmuje 2 godziny. Wiedzie największą doliną Tatrzańskiego Parku Narodowego. Przewyższenia są tam niewielkie.
  • Szlak na Giewont – trudny szlak niebieski biegnie od Kondrackiej Przełęczy i liczy 1,1 km długości. Można go pokonać w pół godziny. Przy samym  szczycie znajdują się łańcuchy. Od roku 1901 na Giewoncie stoi też 15-metrowy krzyż ufundowany przez mieszkańców Zakopanego. 

Polskie Tatry w całości są pod ochroną. W roku 1954 utworzono tam Tatrzański Park Narodowy.

Najpopularniejsze szczyty w Tatrach

Zacząć trzeba od najwyższego szczytu polskich Tatr. Rysy znajdują się na wysokości 2499 m n.p.m. Każdy zna także Giewont (1895 m n.p.m.), Kasprowy Wierch (1987 m n.p.m.) czy Świnicę (2301 m n.p.m.). Oczywiście początkujący turyści zdobywanie Tatr powinni zacząć od nieco niższych szczytów. Te znajdują się głównie w Tatrach Zachodnich.

Noclegi w Tatrach

Jeśli mowa o noclegach, to warto zacząć od przedstawienia schronisk. W Tatrach jest kilka obiektów tego rodzaju:

  1. Schronisko Murowaniec na Hali Gąsienicowej. Wybudowano je w latach 20. XX wieku. Pierwszy obiekt częściowo spłonął w roku 1963. Szybko został jednak odbudowany. Przy wejściu do budynku jest tablica upamiętniająca Adama Asnyka – poetę, który Tatrom poświęcił wiele wierszy.
  2. Schronisko nad Morskim Okiem – najstarsze działające schronisko w Tatrach. Wybudowano je w roku 1908 w miejscu schroniska, które spłonęło. Dzisiaj mieści się tam także stacja TOPR. Nieopodal znajduje się wiele szlaków.
  3. Schronisko w Dolinie Pięciu Stawów na wysokości 1671 m n.p.m. Budowano go w latach 1947-1953. To najwyżej położone schronisko w Polsce. Jest tam stacja TOPR i szkoła górska.
  4. Schronisko na Hali Kondratowej u podnóża Giewontu. Wybudowane zostało w roku 1948. Jest dość niewielkie.
  5. Schronisko w Dolinie Roztoki w Starej Roztoce. Pierwsze schronisko w tym miejscu wybudowano jeszcze w wieku XIX. Obecny budynek pochodzi z roku 1913 i nosi imię Wincentego Pola.

Tatry – mapa turystyczna

Tatry dzielą się na Tatry Zachodnie i Tatry Wschodnie. W skład tych drugich wchodzą Tatry Wysokie i Tatry Bielskie. Granicą jest przełęcz Liliowe, a także Dolina Cicha Liptowska i Dolina Suchej Wody Gąsienicowej. 

Nie wszyscy wiedzą o tym, że na terenie Polski znajduje się jedynie 25% Tatr. Reszta leży na Słowacji. To tam jest najwyższy szczyt tego pasma – Gerlach (2655 m n.p.m.) i inne szczyty powyżej 2500 metrów wysokości. Dla porównania Rysy mają 2499 m n.p.m. 

Tatry Zachodnie są idealne dla mniej doświadczonych turystów. To góry nieco niższe, dość łagodne. Jednak i tak, wybierając się na górskie szlaki, trzeba wykupić wcześniej ubezpieczenie turystyczne. Tatry Wschodnie, w tym Tatry Wysokie są dużo bardziej wymagające. Są jednak też i popularniejsze.

Najważniejsze informacje:

  • Tatry to najwyższe góry w Polsce. Jednak w tylko 25% znajdują się na terenie naszego kraju. Najwyższe szczyty są po stronie słowackiej.

  • Najwyższy szczyt Tatr to słowacki Gerlach - 2655 m n.p.m. Na Słowacji jest zresztą kilka szczytów o wysokości powyżej 2500 metrów. W Polsce najwyższe są Rysy - 2499 m n.p.m.

  • W polskich Tatrach funkcjonuje kilka schronisk. Są to m.in. Murowaniec, Schronisko nad Morskim Okiem czy Schronisko w Dolinie Pięciu Stawów.

  • W Tatrach każdy znajdzie coś dla siebie. Dla wprawionych turystów przeznaczona jest Orla Perć czy szlak na Rysy. Osoby mniej zaawansowane powinny się skupić raczej na tatrzańskich dolinach.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Gdzie w Tatry dla początkujących?
Wędrówki najlepiej zacząć od dolin - Gąsienicowej czy Chochołowskiej. Wybrać się też można nad malowniczo położone Morskie Oko. Prowadzi tam zresztą asfaltowa ścieżka.
Co oznacza nazwa Tatry?
Prawdopodobnie nazwa Tatry pochodzi od słowackiego słowa tritri oznaczającego skały lub skalne szczyty. Jednak zdaniem profesora Rozwadowskiego Tatry to słowo pochodzenia celtyckiego (terte oznacza wzgórza).
Gdzie warto wybrać się w Tatrach?
W zasadzie całe Tatry są godne uwagi. To malownicze góry - najwyższe w Polsce. Na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego znajduje się wiele kilometrów szlaków. Każdy znajdzie tam coś dla siebie