Tatry zna chyba każdy. Wcale nie trzeba tam jeździć, aby wiedzieć, jak wygląda Giewont czy Kasprowy Wierch. Nie jest żadną tajemnicą to, że to w Tatrach znajduje się najwyższy szczyt w Polsce – Rysy. Są tam Morskie Oko, Wodogrzmoty Mickiewicza Czy Dolina Chochołowska. Co warto odwiedzić w tamtym regionie Polski?
Co warto zobaczyć w Tatrach?
W Tatrach zdecydowanie nie brakuje ciekawych miejsc. Większość osób udaje się do Morskiego Oka czy na Giewont. Spore tłumy niezależnie do sezonu przyciągają Doliny Chochołowska i Kościeliska. Podobnie jest z Halą Gąsienicową. Tatry są tak zróżnicowane, że każdy znajdzie coś dla siebie.
Atrakcje turystyczne w Tatrach
Będąc w Tatrach, trzeba koniecznie zobaczyć także:
- Wodospad Siklawa – najwyższy wodospad w Polsce na potoku Roztoka. Ma 65 metrów wysokości.
- Wodogrzmoty Mickiewicza – trzy większe i kilka mniejszych wodospadów na potoku Roztoka. Ich nazwa pochodzi od charakterystycznego huku wydawanego przez spływającą i uderzającą o skały wodę. Prowadzi do nich czerwony szlak do Morskiego Oka i zielony szlak ze schroniska Stara Roztoka.
- Jaskinia Mroźna – jedyna dostępna dla turystów jaskinia w polskich Tatrach. Liczy 571 metrów długości, ale zwiedzać można jedynie 480 metrów. Jest czynna od maja do października.
Tatry – szlaki i trasy turystyczne
W Tatrach nie brakuje różnego rodzaju szlaków górskich o zróżnicowanej trudności. Co ciekawe, ich kolor wcale nie świadczy o trudności, ale o atrakcyjności przyrodniczej czy długości.
- Szlaki czerwone są to szlaki główne, na których trasie znajduje się wiele ciekawych miejsc.
- Szlaki niebieskie są długie, ale wcale nie są najtrudniejsze.
- Szlaki zielone to najkrótsze trasy lub trasy prowadzące do innych szlaków.
- Szlaki żółte to trasy łącznikowe i dojściowe.
- Szlaki czarne to trasy szybkie, dojściowe.
Oto kilka popularnych szlaków tatrzańskich:
- Orla Perć – najtrudniejszy szlak w polskich Tatrach. Znajduje się na grani między Doliną Gąsienicową i Doliną Pięciu Stawów. Jest tam sporo drabinek i łańcuchów. Całość pokonać można w 5,5 godziny. Najwyższy szczyt ma 2291 m n.p.m.
- Szlak z Morskiego Oka na Rysy – ma 5 km długości i jego przejście zajmuje 4 godziny. W czasie wędrówki podziwiać można panoramę Tatr, Morskie Oko i Czarny Staw. Ten szlak nie jest przeznaczony dla początkujących turystów.
- Szlak Doliną Chochołowską – coś dla miłośników spokojnych wędrówek. Liczy ponad 7 km i jego przejście zajmuje 2 godziny. Wiedzie największą doliną Tatrzańskiego Parku Narodowego. Przewyższenia są tam niewielkie.
- Szlak na Giewont – trudny szlak niebieski biegnie od Kondrackiej Przełęczy i liczy 1,1 km długości. Można go pokonać w pół godziny. Przy samym szczycie znajdują się łańcuchy. Od roku 1901 na Giewoncie stoi też 15-metrowy krzyż ufundowany przez mieszkańców Zakopanego.
Polskie Tatry w całości są pod ochroną. W roku 1954 utworzono tam Tatrzański Park Narodowy.
Najpopularniejsze szczyty w Tatrach
Zacząć trzeba od najwyższego szczytu polskich Tatr. Rysy znajdują się na wysokości 2499 m n.p.m. Każdy zna także Giewont (1895 m n.p.m.), Kasprowy Wierch (1987 m n.p.m.) czy Świnicę (2301 m n.p.m.). Oczywiście początkujący turyści zdobywanie Tatr powinni zacząć od nieco niższych szczytów. Te znajdują się głównie w Tatrach Zachodnich.
Noclegi w Tatrach
Jeśli mowa o noclegach, to warto zacząć od przedstawienia schronisk. W Tatrach jest kilka obiektów tego rodzaju:
- Schronisko Murowaniec na Hali Gąsienicowej. Wybudowano je w latach 20. XX wieku. Pierwszy obiekt częściowo spłonął w roku 1963. Szybko został jednak odbudowany. Przy wejściu do budynku jest tablica upamiętniająca Adama Asnyka – poetę, który Tatrom poświęcił wiele wierszy.
- Schronisko nad Morskim Okiem – najstarsze działające schronisko w Tatrach. Wybudowano je w roku 1908 w miejscu schroniska, które spłonęło. Dzisiaj mieści się tam także stacja TOPR. Nieopodal znajduje się wiele szlaków.
- Schronisko w Dolinie Pięciu Stawów na wysokości 1671 m n.p.m. Budowano go w latach 1947-1953. To najwyżej położone schronisko w Polsce. Jest tam stacja TOPR i szkoła górska.
- Schronisko na Hali Kondratowej u podnóża Giewontu. Wybudowane zostało w roku 1948. Jest dość niewielkie.
- Schronisko w Dolinie Roztoki w Starej Roztoce. Pierwsze schronisko w tym miejscu wybudowano jeszcze w wieku XIX. Obecny budynek pochodzi z roku 1913 i nosi imię Wincentego Pola.
Tatry – mapa turystyczna
Tatry dzielą się na Tatry Zachodnie i Tatry Wschodnie. W skład tych drugich wchodzą Tatry Wysokie i Tatry Bielskie. Granicą jest przełęcz Liliowe, a także Dolina Cicha Liptowska i Dolina Suchej Wody Gąsienicowej.
Nie wszyscy wiedzą o tym, że na terenie Polski znajduje się jedynie 25% Tatr. Reszta leży na Słowacji. To tam jest najwyższy szczyt tego pasma – Gerlach (2655 m n.p.m.) i inne szczyty powyżej 2500 metrów wysokości. Dla porównania Rysy mają 2499 m n.p.m.
Tatry Zachodnie są idealne dla mniej doświadczonych turystów. To góry nieco niższe, dość łagodne. Jednak i tak, wybierając się na górskie szlaki, trzeba wykupić wcześniej ubezpieczenie turystyczne. Tatry Wschodnie, w tym Tatry Wysokie są dużo bardziej wymagające. Są jednak też i popularniejsze.
Najważniejsze informacje:
Tatry to najwyższe góry w Polsce. Jednak w tylko 25% znajdują się na terenie naszego kraju. Najwyższe szczyty są po stronie słowackiej.
Najwyższy szczyt Tatr to słowacki Gerlach - 2655 m n.p.m. Na Słowacji jest zresztą kilka szczytów o wysokości powyżej 2500 metrów. W Polsce najwyższe są Rysy - 2499 m n.p.m.
W polskich Tatrach funkcjonuje kilka schronisk. Są to m.in. Murowaniec, Schronisko nad Morskim Okiem czy Schronisko w Dolinie Pięciu Stawów.
W Tatrach każdy znajdzie coś dla siebie. Dla wprawionych turystów przeznaczona jest Orla Perć czy szlak na Rysy. Osoby mniej zaawansowane powinny się skupić raczej na tatrzańskich dolinach.
FAQ - Najczęsciej zadawane pytania
- Gdzie w Tatry dla początkujących?
- Wędrówki najlepiej zacząć od dolin - Gąsienicowej czy Chochołowskiej. Wybrać się też można nad malowniczo położone Morskie Oko. Prowadzi tam zresztą asfaltowa ścieżka.
- Co oznacza nazwa Tatry?
- Prawdopodobnie nazwa Tatry pochodzi od słowackiego słowa tritri oznaczającego skały lub skalne szczyty. Jednak zdaniem profesora Rozwadowskiego Tatry to słowo pochodzenia celtyckiego (terte oznacza wzgórza).
- Gdzie warto wybrać się w Tatrach?
- W zasadzie całe Tatry są godne uwagi. To malownicze góry - najwyższe w Polsce. Na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego znajduje się wiele kilometrów szlaków. Każdy znajdzie tam coś dla siebie