Azerbejdżan wielu osobom kojarzy się jedynie z Baku. To stolica kraju – położona poniżej poziomu morza. Słynie z nowoczesnej i historycznej architektury. Miasto otoczone jest przez góry – Kaukaz. Jak dostać się do Azerbejdżanu? Co warto wiedzieć o tym państwie?
Azerbejdżan – atrakcje turystyczne
Azerbejdżan to kraj naprawdę warty zobaczenia.
- Baku – stolica Azerbejdżanu zwana miastem wiatrów. Znajduje się 28 metrów poniżej poziomu morza. Główną atrakcją jest Miasto Wewnętrzne – stara część miasta z wieku IX. Znajduje się tam Baszta Dziewicza z XII wieku czy Pałac Szachów Szyrwanu. Obszar ten wpisany jest na listę UNESCO. Ciekawie prezentuje się meczet Teza Pir. Odwiedzić na pewno trzeba Muzeum dywanów. Niedaleko znajduje się Mała Wenecja. Dla chwili relaksu zajrzeć można do Parku Dagustu.
- Szeki – miasto wpisane na listę UNESCO, a dokładniej mowa o jego centrum i Pałacu Chanów Szekijskich. To budynek z roku 1762. Wzniesiony został bez gwoździ. Jego wnętrze robi niesamowite wrażenie.
- Park Narodowy Qobustan – znajdują się tam prehistoryczne petroglify, a także stare jaskinie. Park jest wpisany na listę UNESCO.
- Region Quba – zachwycająca jest jego natura np. wąwóz Tenya Alty. Pełno tam urokliwych miasteczek. Odwiedzić warto np. wiosnę Kinaliq wpisaną na listę UNESCO. Zamieszkana jest od 5 tysięcy lat.
Azerbejdżan – ubezpieczenie turystyczne
Nikogo nie zaskoczy fakt, że w Azerbejdżanie nie obowiązuje karta EKUZ. Dlatego konieczne jest wykupienie odpowiedniego ubezpieczenia turystycznego. W tym przypadku naprawdę nie warto oszczędzać. Dobrze jest polisę dodatkowo rozszerzyć o ubezpieczenie bagażu, NNW czy assistance.
Azerbejdżan – przygotowanie do wyjazdu
Baku – stolica kraju znajduje się 3000 km od Warszawy, położona jest nad Morzem Kaspijskim. Nie jest jednak zupełnie Polakom obca. To tam rozgrywa się część powieści Stefana Żeromskiego “Przedwiośnie”.
MSZ odradza odwiedzanie Górskiego Karabachu i pogranicza z Armenią. Wciąż znajduje się tam sporo niewypałów i niewybuchów. Do przekroczenia granicy z Azerbejdżanem potrzebny jest paszport i to ważny przez minimum 3 miesiące. Dodatkowo trzeba wyrobić wizę, ale cała procedura jest bardzo prosta. Wniosek można złożyć przez internet. Kosztuje to 25 dolarów. Decyzja wydawana jest w ciągu trzech dni. Dla osób zmotoryzowanych przygotowano specjalny przewodnik dla kierowców w Azerbejdżanie.
Najważniejsze informacje:
- Polacy do przekroczenia granicy z Azerbejdżanem potrzebują ważnego paszportu oraz wizy, którą wyrobić można przez internet.
- Baku, Szeki i Park Narodowy Qobustan to największe atrakcje turystyczne Azerbejdżanu.
- Najlepszy czas na podróż do Azerbejdżanu to lato, a więc lipiec i sierpień. Jest tam wtedy najcieplej.
FAQ - Najczęsciej zadawane pytania
- Czy w Azerbejdżanie jest bezpiecznie?
- Polskie MSZ odradza podróż do Górskiego Karabachu. Uważać trzeba na granicy z Armenią, bo zostało tam do dzisiaj sporo niewybuchów i niewypałów.
- Z czego słynie Azerbejdżan?
- Najciekawsze turystycznie miejsca w Azerbejdżanie to Baku, Szeki i Park Narodowy Qobustan. W stolicy - Baku rozgrywa się część powieści Stefana Żeromskiego "Przedwiośnie".
- Jaka jest wiara w Azerbejdżanie?
- Większość mieszkańców kraju wyznaje islam, ale przepisy tej religii nie są tam zbyt rygorystycznie przestrzegane.