Przewodnik dla turystów Armenia
Kraje

Armenia

Armenia to kraj bardzo ciekawy. Kaukaz, Ararat, Erywań, jezioro Sewan – to tylko niektóre z miejsc, które warto tam zobaczyć. Co trzeba wiedzieć na temat Armenii? Jak przygotować się do podróży do tego państwa?

Armenia – atrakcje turystyczne

Armenia może zaskoczyć, bo jest tam całkiem sporo ciekawych miejsc do odwiedzenia.

 1. Erywań  – miasto założone w roku 782 p.n.e. jako Erebuni. Zobaczyć trzeba plac Republikański. W stolicy mieści się jedyny meczet w kraju – Błękitny Meczet Centralny z XVIII wieku. Spore wrażenie robią Kaskady i Muzeum Sztuki Cafesjiana. Budowla ta łączy górną i dolną część miasta. Z góry widać panoramę i Ararat  – świętą górę Ormian. W Erywaniu mieści się też Instytut Matenadaran  ze zbiorem ormiańskich rękopisów – najstarsze pochodzą z wieku VI.   
 2. Jezioro Sewan – największe jezioro całego Kaukazu. Znajduje się 1900 metrów ponad poziomem  morza. Mieści się tam Sewańsi Park Narodowy. Na północy utworzono także Park Narodowy Dilidżan. 
 3. Klasztor Geghard – zespół klasztorny z IV wieku. W jego skład wchodzą kościoły i grobowce wykute w skałach. Od roku 2000 wpisany jest na listę UNESCO.  
 4. Klasztor Chor Wirap – miejsce pielgrzymkowe niedaleko granicy z Turcją. Z klasztoru widać Ararat. Obiekt powstał w  wieku XVII.
 5. Klasztor Tatev – monastyr z wieku IX. W średniowieczu był to ważny ośrodek uniwersytecki. Na szczyt dostać się można kolejką górską – Skrzydłami Tatevu. 
 6. Klasztor Sanahin – budowla z X wieku położona na północy kraju. W skład kompleksu wchodzą kościoły, kaplica i biblioteka z XI wieku. Obiekt wpisany jest na listę UNESCO.
 7. Klasztor Haghpat – obiekt z list UNESCO. Powstał między X a XIII wiekiem.
 8. Świątynia w Garni – budynek z II wieku. Wzniesiono go prawdopodobnie ku czci bogini Mitry. 
 9. Katedra w Eczmiadzynie – zabytek sakralny wpisany na listę UNESCO, święte miejsce Ormian. 

Armenia – ubezpieczenie turystyczne

Armenia to kraj, w którym karta EKUZ na niewiele się zda. Podstawą jest dobre ubezpieczenie turystyczne. Idealnie, gdy obejmuje także assistance, NNW czy ubezpieczenie bagażu. O odpowiednią ochronę zadbać muszą w szczególności te osoby, które w planach mają np. turystykę wysokogórską.

Armenia – co trzeba wiedzieć przed wyjazdem?

MSZ odradza podróżowanie do Górskiego Karabachu czy pogranicza z Azerbejdżanem. To teren działań wojennych, gdzie jest wciąż wiele niewybuchów i niewypałów. Armenia leży w strefie aktywnej sejsmicznie. 

W Armenii panuje klimat kontynentalny. Zimą jest mroźnie, a latem upalnie. Rzadko pada deszcz. Do Armenii najlepiej wybrać się wiosną lub wczesną jesienią. W okresie letnim temperatura sięga 30 stopni Celsjusza. Jednak Armenia to w dużej mierze teren górzysty. Dlatego nad jeziorem Sewan średnia temperatura nawet w czerwcu wynosi jedynie 16 stopni Celsjusza. 

Armenia znajduje się między Gruzją, Azerbejdżanem, Iranem i Turcją. Najlepiej wybrać się tam samolotem. Granicę lądową pokonać można jedynie od strony Iranu lub Turcji. Pozostałe granice są kontrolowane przez wojsko i zamknięte dla turystów. Polacy, którzy mają w planach podróż do Armenii muszą mieć przy sobie paszport. Wiza w przypadku wyjazdów krótszych niż 180 dni nie jest potrzebna. Osoby zmotoryzowane powinny zapoznać się z przewodnikiem dla kierowców w Armenii.

Najważniejsze informacje:

 • Najlepsza pora na podróż do Armenii to wiosna lub wczesna jesień. Latem jest dość upalnie, ale w górach wysokie temperatury nie są aż tak dokuczliwe.
 • Obowiązkowo zwiedzić trzeba stolicę - Erywań, który jest bardzo starym miastem. Armenia słynie ze starych, malowniczo położonych klasztorów i jeziora Sewańskiego położonego na wysokości 1900 metrów n.pm.
 • Turyści z Polskie do przekroczenia granicy potrzebują jedynie ważnego paszportu. Przy pobytach krótszych niż 180 dni w ciągu roku wiza nie jest wymagana.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Czy Polak potrzebuję wizy do Armenii?
Polacy obecnie nie potrzebują wizy, aby udać się do Armenii. Dotyczy to pobytów krótszych niż 180 dni w ciągu roku. Potrzebny jest natomiast paszport.
Czy w Erywaniu jest bezpiecznie?
Erywań to bezpieczne miasto. MSZ odradza jedynie podróż do Górskiego Karabachu czy na granicę Armenii z Azerbejdżanem.
Z czego słynie Armenia?
Najważniejszym miastem Armenii jest stolica - Erywań. Założona została w VIII wieku przed naszą erą. Zwiedzić warto liczne armeńskie klasztory. Można też wybrać się nad jezioro Sewan.