Birma, a raczej Mjanma to mniej popularny turystycznie kraj niż sąsiadująca z nim Tajlandia. Jednocześnie jest to miejsce warte odwiedzenia. Są tam liczne świątynie buddyjskie, wielkie miasta i zachwycające krajobrazy.
Birma – zwiedzanie
Sytuacja w Birmie jest dość trudna. Dlatego zwiedzanie jest możliwe w grupach zorganizowanych z miejscowym przewodnikiem. Wcześniej trzeba jednak uzyskać odpowiednią zgodę. Nie należy zbaczać z wyznaczonych dla turystów tras.
Co zobaczyć w Birmie?
- Bagan (Pagan) – duży kompleks starożytnych świątyń zajmujący powierzchnię 42 kilometrów kwadratowych. W latach 1044-1287 była to stolica Pierwszego Imperium Birmańskiego. Jest tam ponad 2 tysiące klasztorów, świątyń i pagód. To miejsce robi ogromne wrażenie.
- Rangun – duże miasto zamieszkiwane przez ponad 7 milionów osób. w latach 1886-2006 było stolicą kraju. Dzisiaj tę funkcję pełni Naypyidaw. Panuje tam specyficzna atmosfera typowa dla azjatyckich metropolii. Zobaczyć warto buddyjską świątynię Shwedagon Pagoda. Wybudowana została 2500 lat temu i jest jednym z trzech najważniejszych miejsc w kraju.
- Jezioro Inle – spotkać tam można rybaków, którzy na tradycyjnych łodziach łowią ryby.
- Mandalay – drugie największe miasto kraju. Znane jest ze Wzgórza Mandalaj, Świątyni Mahamuni, Pałacu Królewskiego, Kuthodaw Pagoda czy Klasztoru Shwenandaw.
Birma – co trzeba wiedzieć przed wyjazdem?
Taka podróż wymaga odpowiedniego przygotowania. Na pewno trzeba ze sobą zabrać paszport ważny jeszcze przez minimum 6 miesięcy od momentu wyjazdu z kraju. Potrzebna jest także wiza, którą nie zawsze można łatwo uzyskać. Warunki zmieniają się dynamicznie. Najbliższa placówka dyplomatyczna Birmy znajduje się w Berlinie
Warto zajrzeć do przewodnika dla kierowców w Birmie. Niestety nie jest tam uznawane polskie i międzynarodowe prawo jazdy. Trzeba mieć prawo jazdy birmańskie. Jazda bez odpowiedniego dokumentu może się skończyć bardzo źle.
Birma nie należy do najbezpieczniejszych państw na świecie. W ostatnich latach miał tam miejsce zamach stanu. W starciach zginęło sporo osób. Dodatkowo Birma znajduje się w strefie aktywnej sejsmicznie. Od kwietnia do października mogą się tam pojawić cyklony tropikalne. Szczepienia przed wyjazdem nie są obowiązkowe, ale warto je wykonać.
Birma – ubezpieczenie turystyczne
Birma nie należy do UE, a więc nie honoruje karty EKUZ. Dodatkowo polskie ubezpieczenie turystyczne nie zapewnia żadnych świadczeń. Nie jest uznawane w szpitalach i innych placówkach medycznych. Trzeba w tym przypadku kupić ubezpieczenie międzynarodowe.
Birma oferuje opiekę medyczną na niskim poziomie. Dlatego bardziej skomplikowane operacje i zabiegi wykonuje się w sąsiedniej Tajlandii.
Wykupując ubezpieczenie trzeba na pewno zadbać o takie jego składowe, jak koszty leczenia, transport do kraju, NNW, OC czy ubezpieczenie bagażu.
Najważniejsze informacje:
- Birma to piękny kraj sąsiadujący z Tajlandią, ale uznawany za dość niebezpieczny. Warto więc dobrze przemyśleć podróż w tym kierunku.
- Do przekroczenia granicy potrzebne są ważny paszport i wiza, którą nie zawsze jest łatwo uzyskać. Birma nie uznaje polskiego i międzynarodowego prawa jazdy oraz polskich ubezpieczeń.
- Najciekawsze miejsce warte odwiedzenia w Birmie to kompleks starożytnych świątyń Pagan, jezioro Inle i Rangun - była stolica kraju. Zwiedzanie na własną rękę nie jest jednak możliwe. Trzeba mieć odpowiednią zgodę i wynajętego przewodnika.
FAQ - Najczęsciej zadawane pytania
- Kiedy Birma zmieniła nazwę?
- Nazwa Birma obowiązywała od momentu skolonizowania tego kraju przez Brytyjczyków. Kiedy w roku 1989 do władzy doszła junta wojskowa zmieniła nazwę państwa na Mjanma.
- Z czego słynie Birma?
- Birma to piękny kraj, ale mało dostępny dla turystów. Słynie z dużej ilości efektownych świątyń buddyjskich, tropikalnych lasów i dziewiczej przyrody.
- Czy Birma jest bezpieczna dla turystów?
- Birma należy do krajów mało bezpiecznych. Jest tam spore zagrożenie atakami terrorystycznymi. Zwiedzanie kraju na własną rękę jest w zasadzie niemożliwe.