Przewodnik dla turystów Birma
Kraje

Birma

Birma, a raczej Mjanma to mniej popularny turystycznie kraj niż sąsiadująca z nim Tajlandia. Jednocześnie jest to miejsce warte odwiedzenia. Są tam liczne świątynie buddyjskie, wielkie miasta i zachwycające krajobrazy.

Birma – zwiedzanie

Sytuacja w Birmie jest dość trudna. Dlatego zwiedzanie jest możliwe w grupach zorganizowanych z miejscowym przewodnikiem. Wcześniej trzeba jednak uzyskać odpowiednią zgodę. Nie należy zbaczać z wyznaczonych dla turystów tras.

Co zobaczyć w Birmie?

  1. Bagan (Pagan) – duży kompleks starożytnych świątyń zajmujący powierzchnię 42 kilometrów kwadratowych. W latach 1044-1287 była to stolica Pierwszego Imperium Birmańskiego. Jest tam ponad 2 tysiące klasztorów, świątyń i pagód. To miejsce robi ogromne wrażenie.  
  2. Rangun – duże miasto zamieszkiwane przez ponad 7 milionów osób. w latach 1886-2006 było stolicą kraju. Dzisiaj tę funkcję pełni Naypyidaw. Panuje tam specyficzna atmosfera typowa dla azjatyckich metropolii. Zobaczyć warto buddyjską świątynię Shwedagon Pagoda. Wybudowana została 2500 lat temu i jest jednym z trzech najważniejszych miejsc w kraju. 
  3. Jezioro Inle – spotkać tam można rybaków, którzy na tradycyjnych łodziach łowią ryby. 
  4. Mandalay – drugie największe miasto kraju. Znane jest ze Wzgórza Mandalaj, Świątyni Mahamuni, Pałacu Królewskiego, Kuthodaw Pagoda czy Klasztoru Shwenandaw.

Birma – co trzeba wiedzieć przed wyjazdem?

Taka podróż wymaga odpowiedniego przygotowania. Na pewno trzeba ze sobą zabrać paszport ważny jeszcze przez minimum 6 miesięcy od momentu wyjazdu z kraju. Potrzebna jest także wiza, którą  nie zawsze można łatwo uzyskać. Warunki zmieniają się dynamicznie. Najbliższa placówka dyplomatyczna Birmy znajduje się w Berlinie 

Warto zajrzeć do przewodnika dla kierowców w Birmie. Niestety nie jest tam uznawane polskie i międzynarodowe prawo jazdy. Trzeba mieć prawo jazdy birmańskie. Jazda bez odpowiedniego dokumentu może się skończyć bardzo źle.

Birma nie należy do najbezpieczniejszych państw na świecie. W ostatnich latach miał tam miejsce zamach stanu. W starciach zginęło sporo osób. Dodatkowo Birma znajduje się w strefie aktywnej sejsmicznie. Od kwietnia do października mogą się tam pojawić cyklony tropikalne. Szczepienia przed wyjazdem nie są obowiązkowe, ale warto je wykonać.

Birma – ubezpieczenie turystyczne

Birma nie należy do UE, a więc nie honoruje karty EKUZ. Dodatkowo polskie ubezpieczenie turystyczne nie zapewnia żadnych świadczeń. Nie jest uznawane w szpitalach i innych placówkach medycznych. Trzeba w tym przypadku kupić ubezpieczenie międzynarodowe. 

Birma oferuje opiekę medyczną na niskim poziomie. Dlatego bardziej skomplikowane operacje i zabiegi wykonuje się w sąsiedniej Tajlandii. 

Wykupując ubezpieczenie trzeba na pewno zadbać o takie jego składowe, jak koszty leczenia, transport do kraju, NNW, OC czy ubezpieczenie bagażu.

Najważniejsze informacje:

  • Birma to piękny kraj sąsiadujący z Tajlandią, ale uznawany za dość niebezpieczny. Warto więc dobrze przemyśleć podróż w tym kierunku.
  • Do przekroczenia granicy potrzebne są ważny paszport i wiza, którą nie zawsze jest łatwo uzyskać. Birma nie uznaje polskiego i międzynarodowego prawa jazdy oraz polskich ubezpieczeń.
  • Najciekawsze miejsce warte odwiedzenia w Birmie to kompleks starożytnych świątyń Pagan, jezioro Inle i Rangun - była stolica kraju. Zwiedzanie na własną rękę nie jest jednak możliwe. Trzeba mieć odpowiednią zgodę i wynajętego przewodnika.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Kiedy Birma zmieniła nazwę?
Nazwa Birma obowiązywała od momentu skolonizowania tego kraju przez Brytyjczyków. Kiedy w roku 1989 do władzy doszła junta wojskowa zmieniła nazwę państwa na Mjanma.
Z czego słynie Birma?
Birma to piękny kraj, ale mało dostępny dla turystów. Słynie z dużej ilości efektownych świątyń buddyjskich, tropikalnych lasów i dziewiczej przyrody.
Czy Birma jest bezpieczna dla turystów?
Birma należy do krajów mało bezpiecznych. Jest tam spore zagrożenie atakami terrorystycznymi. Zwiedzanie kraju na własną rękę jest w zasadzie niemożliwe.