Przewodnik dla turystów Bośnia i Hercegowina
Kraje

Bośnia i Hercegowina

Bośnia i Hercegowina to kraj wielokulturowy i ciekawe miejsce na wakacyjny wyjazd. Jednocześnie wciąż pozostaje niedocenione wśród turystów z Europy. Co warto wiedzieć na temat Bośni i Hercegowiny?

Bośnia i Hercegowina – atrakcje turystyczne

Wydaje się, że Bośnia i Hercegowina nie ma tyle do zaoferowania turystom, co Czarnogóra czy Chorwacja. Nie jest to jednak prawda.

  1. Mostar – najsłynniejsze miejsce w całym kraju. Kojarzy się z widokiem Starego Mostu w Neretwie. 
  2. Sarajewo – stolica kraju, w której Wschód spotyka się z zachodem. Warto zajrzeć do tureckiej dzielnicy Baščaršija, odwiedzić kamienice na ulicy Ferhadija czy ruiny Żółtej Twierdzy. Z kolejki gondolowej jest doskonały widok na miasto. 
  3. Jajce – malownicze miasto w centrum kraju u zbiegu rzek Pliva i Vrbas. Znajduje się tam 23-metrowy Plivski wodospad. 
  4. Medjugorje – popularny cel pielgrzymek. W roku 1981 miały tam miejsce objawienia maryjne. Można m.in. pokonać Drogę Krzyżową na wzgórze Križevac.
  5. Travnik –  niewielkie miasto zwane małym Sarajewem. Jego kamienna architektura pamięta czasy Imperium Osmańskiego. Duże wrażenie robi twierdza Stari Grad z przełomu XIV i XV wieku. Z miasta pochodzi noblista Ive Andric. 
  6. Blagaj Tekija –  zabytkowy klasztor derwiszów z XVI wieku. Jest pięknie położony przy źródle rzeki Buny, u podnóża wysokiego klifu. Częściowo jest wbudowany w skałę.
  7. Pocitelj – niewielkie miasteczko między Mostarem i granicą z Chorwacją. Podziwiać tam można turecką architekturę i piękny widok na rzekę Neretwę. 
  8. Park Narodowy Sutjeska – znajduje się przy granicy z Czarnogórą. To najstarszy w kraju park narodowy z najwyższym szczytem Maglić – 2386 m n.p.m. Znajduje się tam rezerwat przyrody Perućica czy wodospad Skakavac. 
  9. Kravica – wodospady na rzece Trebižat nieopodal Međugorje. Dzielą się na 20 kaskad o wysokości 25 metrów.

Bośnia i Hercegowina – najważniejsze informacje

Nazwa Bośnia pochodzi od rzeki Bosny. Natomiast Hercegowina swoją nazwie zawzięcza słowu herceg, które oznacza księcia rządzącego południową częścią kraju od XV wieku i czasów inwazji osmańskiej. 

Bośnia znajduje się na Półwyspie Bałkańskim. Graniczy z Chorwacją, Serbią i Czarnogórą. Ma niewielką linię brzegową wzdłuż Morza Adriatyckiego. Hercegowina jest położona na samym południu kraju. Ma kształt trójkąta, którego szczyt dotyka Adriatyku. Tereny Bośni i Hercegowiny są równinne i pełne płaskowyżów. Są jednak i góry – Alpy Dynarskie. 

Od wieku XV kraj region ten znajdował się pod panowaniem Imperium Osmańskiego. W roku 1878 władze przejęły Austro-Węgry. W roku 1918 region ten trafił do Królestwa Serbów, Chorwatów i Słoweńców, ale nie miał formalnego statusu. 

Po zakończeniu II wojny światowej Bośnia była republiką składową Socjalistycznej Federacyjnej Republiki Jugosławii. W roku 1991 po rozpadzie tego państwa większość mieszkańców opowiedziała się za niepodległością. 

Z drugiej strony duża część ludności serbskiej była temu przeciwna. Nie uznała ona wyników referendum. Wybuchła brutalna wojna. Dochodziło do ciężkich walk np. o Sarajewo. W latach 1992-95 było ono oblegane i zostało mocno zniszczone. Zginęło wiele osób, a 2 miliony mieszkańców zostało przesiedlonych. 

Dopiero pod koniec 1995 zawarto porozumienie pokojowe – Porozumienie z Dayton. W dużej mierze odbyło się to dzięki międzynarodowej interwencji. Na mocy porozumienia powołano do życia niepodległą Bośnię i Hercegowinę. Państwo to składa się z dwóch autonomicznych podmiotów – Republiki Serbskiej i Federacji  Bośni i Hercegowiny.

Bośnia i Hercegowina – ubezpieczenie turystyczne

Ubezpieczenie turystyczne jest w tym przypadku niezwykle ważne. W Bośni i Hercegowinie nie obowiązuje bowiem karta EKUZ. W razie wypadku czy choroby turyści za wszystko muszą zapłacić z własnej kieszeni. Dobra polisa musi obejmować np. ubezpieczenie kosztów leczenia, podróżne NNW, polisę OC prywatną czy ubezpieczenie bagażu.

Do przekroczenia granicy potrzebny jest ważny paszport. Wiza w przypadku pobytów krótszych niż 90 dni nie jest wymagana. Dla osób zmotoryzowanych przygotowano specjalny przewodnik dla kierowców w Bośni i Hercegowinie.

Bośnia i Hercegowina – co trzeba wiedzieć o tym kraju?

W Bośni i Hercegowinie mieszkają przedstawiciele wielu grup etnicznych. Są to przede wszystkim Bośniacy, Serbowie oraz Chorwaci. To w dużej mierze wpływa także na przynależność religijną. Bośniacy to w większości muzułmanie, a rzymscy katolicy to Chorwaci bośniaccy. Bośnia i Hercegowina jest pod tym względem mocno zróżnicowana.

Bośnia i Hercegowina nie ma oficjalnego języka urzędowego. Większość osób porozumiewa się po bośniacku, ale używa się także języka serbskiego czy chorwackiego.

Najważniejsze informacje:

  • Bośnia i Hercegowina to niewielki kraj bałkański, który ma dostęp do Morza Adriatyckiego, ale na niewielkim obszarze.
  • Bośnia i Hercegowina jest zamieszkiwana przez przedstawiciele wielu grup etnicznych. Są to przede wszystkim Bośniacy, Chorwaci i Serbowie.
  • Mostar, Sarajewo, Jajce, Međugorje, Travnik, Blagaj Tekija czy wodospady Kravica to największe atrakcje turystyczne Bośni i Hercegowiny.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Czy Bośnia jest bezpieczna?
W kraju nie ma dużego zagrożenia terrorystycznego. Jednak w wielu miejscach, zwłaszcza tych mniej popularnych wśród turystów, zostało sporo min i niewypałów po wojnie.
Czym się różni Bośnia od Hercegowiny?
Bośnia obejmuje większość kraju, a Hercegowina to jej południowa część. To dwie główne krainy geograficzne i historyczne kraju o nazwie Bośnia i Hercegowina.
Co warto zwiedzić w Bośni i Hercegowinie?
Bośnia i Hercegowina to kraj, który naprawdę jest warty zobaczenia. Wśród największych atrakcji trzeba wymienić Mostar, Sarajewo, Jajce, Međugorje, Travnik, Blagaj Tekija oraz wodospady Kravica.